dragoljub

Nemacki Ovcar (Deutscher Schäferhund) - 12. deo

Recommended Posts

Nije bas nesto u redu vredjati druge pse

Ja sam isto bio protivnik uglovanih pasa pogotovo zenki ,muzjaci mi i nisu nesto smetali koliko te uglovane zenke.Mada ne bi mi smetalo da imam jednog sto ti kazes ''Grbavog'' psa u dvoristu ,ali nije to to ipak vise volim psa sa ravnim ledjima i kraj .

Necu ovde po forumu da prozivam jer to je neciji pas , i nije bas nesto primerno vredjati jer ne secam se da je neko ovde prozivao psa sa ravnim ledjima.

Moje iskreno misljenje necu da iznesem bas zbog navedenog gore .

Moje iskreno misljenje necu da iznesem bas zbog navedenog gore .

Zbog ovog da ne bude neke zabune

Necu ovde po forumu da prozivam jer to je neciji pas , i nije bas nesto primerno vredjati jer ne secam se da je neko ovde prozivao psa sa ravnim ledjima.

Protektore bez uvrede, ali ti mnogo ili brzas ili ne znas sta zelis da napises, pa lupis nesto sto je slucaj u mnogim postovima (wonder)

Ako si kojim slucajem zbunio nesto, ispravi se, nemoj da dovodis druge u nedoumice...

Nista licno samo upozorenje (wait)

Pozdrav

Atina upravu si (y) ali moram ja i da dodam nesto.Svako ko komentarise slike uz onu rec lep,svidja mi se,dobar(tog tipa) da kaze po neku manu i dobre strane tog psa kojeg komentarisu a da se to vidi na slici ili snimku.Neki ljudi vide i mane i dobre strane tog psa ali nece da iznesu,jer se neke mane mogu ispraviti radom,dok druge ne mogu.

Pozz.

p.s.Ne zamerite protectoru,nije valjda tako mislio.

Svako voli ono što ima u dvorištu,ali mi nije jasno zašto omalovažava ono što je malo drugačije od toga što taj neko odgaja,pa svako ima pravo da drži i odgaja šta hoće.

p.s. I ovo što pojedini pišu u predhodnim postovima nije iznošenje mišljenja,već omalovažavanje.

Jeste tačno da ima mnogo pasa sa tim kako neko napisa "grbavim leđima" i jeste tačno da mnogi NO imaju loše kukove(displaziju),ali to nije do leđa psa,već zbog nečega drugog,a displaziju može imati i NO koji ima "ravna" leđa,tako da ne treba osuđivati pse po leđima :giggle::giggle: nego bi bolje bilo da odgajivači povedu više računa o svojim psima i o njihovom zdravlju,a za leđa ćemo lako...ima mnoštvo izložbi i specijalki pa neka sudija koji zna svoj posao odluči kakva leđa su poželjna kod NO.

Pozdrav za sve na temi (handshake)

Zar ovo ne odredjuje standard?

Određuje standard,ali se zadnjih godina odstupa od standarda. Ito mnogo,u oba pravca

Pa hajde onda da promenimo standard. Lakse je promeniti njega, nego ljude koji zarad licnih interesa dovode do odstupanja od standarda. Takve je nemoguce promeniti i bice ih sve vise u buduce i kod nas i drugde u svetu.

Dakle treba videti gde se NO danas realno nalazi u odnosu na standard. Da li izgledom i karakterom odgovara standardom propisanom odgajivackom cilju. I ako ne odgovara (a ne odgovara) odluciti da li je pametnije "uci u borbu sa vetrenjacama" i dalje raditi na otklanjanju uzroka i posledica koje su dovele do trenutnog stanja. Ili preseci jednom za svagda, doneti novi odgajivacki cilj, tj. svrhu postojanja rase, i pustiti tzv. odgajivacima (danasnjim trgovcima) da legalno i savesno rade na novoj rasi.

Ako nekome ovo sto sam napisao zvuci "tesko svarljivo", potseticu vas da se odredjene izmene u postojecem standardu mogu uneti i tzv. dopunama standarda. Poslednja je bila negde devedesetih.

Dakle nacina uvek ima. Problem je u motivima svakog od nas.

Na ovakav nacin trebamo razmisljati svi mi koji tezimo nazivati se odgajivacima (odgajivac je da podsetim, svako ko ikada odgaji leglo) jer time preuzimamo odgovornost prema dobrobiti rase. Zato je bitno odgajanje prema standardu. Sa druge strane, ljubiteljima je daleko lakse. Jer oni imaju odgovornost samo prema psima koje poseduju.

Izrazito je tesko u danasnje vreme uzgajati pse prema standardu i biti istinski ljubitelj i pravi prijatelj svojim psima. Ja sam pre izvesnog vremena pisao o tome u par svojih postova. U kojima sam dotakao pitanja moralnosti i ne sentimentalnosti odgajivaca.. A svemu tome je doprinela prokleta komercijalizacija, tj. zloupotreba odgoja prema standardu. Ona nas je i dovela do ove dileme "sta dalje"? Ovo je na neki nacin i odgovor na Maximilijanovu konstataciju o dvosmernosti ponasanja odgajivaca i ljubitelja. Koja ne bi smela da postoji.

Pozdrav svima na temi.

Određuje standard' date='ali se zadnjih godina odstupa od standarda. Ito mnogo,u oba pravca[/quote']

Pa hajde onda da promenimo standard. Lakse je promeniti njega, nego ljude koji zarad licnih interesa dovode do odstupanja od standarda. Takve je nemoguce promeniti i bice ih sve vise u buduce i kod nas i drugde u svetu.

Dakle treba videti gde se NO danas realno nalazi u odnosu na standard. Da li izgledom i karakterom odgovara standardom propisanom odgajivackom cilju. I ako ne odgovara (a ne odgovara) odluciti da li je pametnije "uci u borbu sa vetrenjacama" i dalje raditi na otklanjanju uzroka i posledica koje su dovele do trenutnog stanja. Ili preseci jednom za svagda, doneti novi odgajivacki cilj, tj. svrhu postojanja rase, i pustiti tzv. odgajivacima (danasnjim trgovcima) da legalno i savesno rade na novoj rasi.

Ako nekome ovo sto sam napisao zvuci "tesko svarljivo", potseticu vas da se odredjene izmene u postojecem standardu mogu uneti i tzv. dopunama standarda. Poslednja je bila negde devedesetih.

Dakle nacina uvek ima. Problem je u motivima svakog od nas.

Na ovakav nacin trebamo razmisljati svi mi koji tezimo nazivati se odgajivacima (odgajivac je da podsetim, svako ko ikada odgaji leglo) jer time preuzimamo odgovornost prema dobrobiti rase. Zato je bitno odgajanje prema standardu. Sa druge strane, ljubiteljima je daleko lakse. Jer oni imaju odgovornost samo prema psima koje poseduju.

Izrazito je tesko u danasnje vreme uzgajati pse prema standardu i biti istinski ljubitelj i pravi prijatelj svojim psima. Ja sam pre izvesnog vremena pisao o tome u par svojih postova. U kojima sam dotakao pitanja moralnosti i ne sentimentalnosti odgajivaca.. A svemu tome je doprinela prokleta komercijalizacija, tj. zloupotreba odgoja prema standardu. Ona nas je i dovela do ove dileme "sta dalje"? Ovo je na neki nacin i odgovor na Maximilijanovu konstataciju o dvosmernosti ponasanja odgajivaca i ljubitelja. Koja ne bi smela da postoji.

Pozdrav svima na temi.

Baš tako,podržavam sve što si napisao (y)

Slazem se ,jedino se sa ovim ne slazem ''odgajivac je svako ko ikada odgoji leglo'' .To nemozes da nazoves odgajivacima bar po meni,mislim da prvenstveno trebas da volis pse koje cuvas,da ih kvalitetno cuvas ,pa sve ostalo.

"Svako ko i jednom privede kuju mužijaku i dobije štence smatra sebe odgajivačem pasa.

Međutim stvar je mnogo složenija od prostog korišćenja kuje za reprodukciju.

Sa praktičnog gledišta uzgoj pasa predstavlja dugotrajno gajenje odredjene rase koristeći odabrane,

dokazane jedinke za priplod i vršeći selekciju njihovih potomaka da bi se stvorila linija ili porodica

pasa određenog - visokog kvaliteta ili da bi se poboljsale odredjene osobine rase."

Pa ako vi imate kuju NO i ona se pari i okoti se i vi podignete (odgojite) leglo i te štence prodate ili poklonite,ne preostaje vam ništa drugo sem to da ste vi odgajivač.

Ako niste odgajivač,šta ste? Ljubitelj koji odgaja leglo!

Evo cist primer u rodovniku psa pise odgajivac i ime vlasnika kuje,adresa itd ...

Stvar jeste mnogo slozenija kad pogledate u neku ruku je i Nemanja i Sebastian upravu.

ja nesmatram da je neko odgajivac ako nema 10godina iskustva iza sebe.

:giggle: Sigurno se šališ!

Što bi u ovom slučaju značilo iskustvo i na koji bi se način ono vrednovalo.

Dali po broju okoćene štenadi, po principu čim više tim bolje.

Po rezultatima uzgojenih pasa, bilo na radnim ili izložbenim manifestacijama.

Možda samo da prođe tih 10 god.

Što vrijedi i 30 god. uzgoja kod većine pojedinaca kad nisu dali ni jednog jedinog pravog radnog ili uistinu vrhunskog izložbenog psa, ovisno koju liniju već forsiraju.

Uzgajivač je svatko to upari kuju, ne ovisno o pedigreu, kvaliteti i sl.

Sama kvaliteta uzgajivača ovisi o znanju, gen. materijalu, financijskim mogućnostima, uloženom trudu, objektivnoj pristupu samoj selekciji i dr.

Što vrijedi i 30 god. uzgoja kod većine pojedinaca kad nisu dali ni jednog jedinog pravog radnog ili uistinu vrhunskog izložbenog psa, ovisno koju liniju već forsiraju.

(handshake)

Guest
This topic is now closed to further replies.