Sign in to follow this  
Guest SUNCICA&VLADA

Belgijski Ovcari - (Chien de berger belge FCI: 1.1 - 15)

Recommended Posts

Razni ljudi se hvale kako im je kuca najlepsi najboli najaci meni to ljudi govore a komsije me mrze jer nemogu da prodju pored kapije a da se neuplase od laveza u nocnim satima a na ulici me policija legitimise pa se posle slika sa psom aj da se nehvalim al ako neko hoce video smimam pa kacim

Ajde kači da vidimo kako Malionis cuva.Ako imas neke rekvizite pa da ga vidimo u nekoliko izdanja.

Pozdrav svima zanima me dali je neko od vas imao iskustva s Belgijancima koji služe za traganje i spašavanje ljudi u planinama(kamenjar),ruševinama ,itd.i kakvi bi oni bili za tu namjenu?Hvala!!

Pozdrav svima zanima me dali je neko od vas imao iskustva s Belgijancima koji služe za traganje i spašavanje ljudi u planinama(kamenjar),ruševinama ,itd.i kakvi bi oni bili za tu namjenu?Hvala!!

Moja najstarija kuja ima polozen ispit za Rusevine/Avalans, a mladja sa spasavanje ljudi u vodi.

Na zalost losa slika . Ne vidi se lijepo . Ovdje slikan nesto malo

pred smrt . Otrovan u 9 godini . Ja ga dobio sa mjesec i malo

vise . Cuvar odlican , vjeran pas , pametan , atleta , njega nista

nije moglo zaustavit , imam osjecaj da je mogo sve da preskoci

i svudje da se provuce .

Medo

medone.jpg

Sretan Uskrs, imam jedno pitanje, a mislim da bi ovdje mogao dobit odgovor, naime želim nabavit radnog, žešćeg belgijanca, inače kratak sam s parama, neradim.. pa ako imate savjet kako da dođem do radnog psa, bio bi vam zahvalan..

pozdrav

Šimun

Pozdrav svima od novog clana! :mrgreen:

Posto uskoro planiram da uzmem Malinou, bio bih zahvalan ako bi mi pomogli oko nekih nedoumica i izbora steneta.

Naime, vidim da neki psi imaju skoro skroz zutu dlaku i jako malu crnu masku koja cesto prekriva samo usta i oci, i jako podsecaju na NO.Sa druge strane,vidjao sam slike Malinoa koji imaju skrzo crno lice,usi i grudi,a ostala dlaka na telu je sivkasto-zuta i sa po nekom crnom sarom cak.Meni se oni sa skroz crnim licem,usima i grudima mnogo svidjaju pa me zanima koji od ova dva je "pravi Malinoa".Ovo pitam da bih znao da li su cesti ti tamniji i crnji psi koji su meni extra.

Procitao sam sve o svim rasama detaljno i Malinoa mi deluje najbolje za ulogu dobrog porodicnog psa koji bi najavljivao "strance" i cuvao dvoriste.Ljubitelj sam zivotinja i imam vec 3 macke koje bih sprijateljio sa Malinoom kada stigne. :)

Znaci, treba mi pas koji ce biti ljubimac,ne treba mi za izlozbe niti takmicenja,mozda bih cak i sterilisao psa posto nemam nameru da se petljam sa udomljavanjem stenaca posle.Te stvari prepustam pravim odgajivacima koje postujem.Vidim da se stenci krecu od 50 do 300 evra, a ja ne bih bas hteo da odvojim vise od stotinak evra za ljubimca koji nece biti za izlozbe ni takmicenja.Ako imate neke savete u vezi nekih odgajivaca Malinoa,bilo bi super.

Zivim u kuci sa dvoristem od nekih 4,5 ara gde bi pas imao svu slobodu uz ,naravno redovne setnje i povremene izlete u prirodi.Uskoro cu zavrsiti ogradu skroz(posto sa jedne strane nije uradjena), ionako ce stene biti u kuci dok se ne privikne malo(a mozda i malo duze :mrgreen: ).Drugar mi se razume puno u pse(uzgaja ih), pa bi on samnom isao da izaberem.Imam i veterinara koji zivi blizu i dostupan je od 00 do 24h.Komsinica je skoro dobila malog rota kojeg ja uspesno dresiram uz pomoc keksica,naravno,tako da mi osnovna dresura nece biti nikakav problem jer me cak i macke slusaju odlicno. :mrgreen:

Ako treba jos neka informacija o uslovima,recite.I izvinjavam se na malo opsirnijem postu ali visak informacija ne skodi.Hvala unapred!

Pozdrav svima od novog clana! :mrgreen:

Posto uskoro planiram da uzmem Malinou, bio bih zahvalan ako bi mi pomogli oko nekih nedoumica i izbora steneta.

Naime, vidim da neki psi imaju skoro skroz zutu dlaku i jako malu crnu masku koja cesto prekriva samo usta i oci, i jako podsecaju na NO.Sa druge strane,vidjao sam slike Malinoa koji imaju skrzo crno lice,usi i grudi,a ostala dlaka na telu je sivkasto-zuta i sa po nekom crnom sarom cak.Meni se oni sa skroz crnim licem,usima i grudima mnogo svidjaju pa me zanima koji od ova dva je "pravi Malinoa".Ovo pitam da bih znao da li su cesti ti tamniji i crnji psi koji su meni extra.

Kvalitet psa nije u njegovoj boji, vec u srcu.

Postoje dve verzije Malinois...Izlozbena koja ce biti vise u standardu pa i sto se boje tice, i radna koja ce se manje baviti "izgledom" psa i mnogo vise radnim kvalitetima.

Znam to.Nego sam mislio da li boja zavisi od njegovog porekla tj. podneblja odakle je poreklom.Da li se kod nas cesto nalaze Malinoe tamnije boje da znam kad budem trazio.Bas bih voleo da bude skroz crn napred.

I jel' za 100 i nesto evra moze da se nadje dobar Malinoa za porodicne potrebe?Nisam stipsa za pare nego imam takav budzet jer sestrina plata i kevina penzija su plac Boziji tako da ja sa mojom platom pokrivam veci deo kucnog budzeta(plus odrzavanje auta,registracija,macke...).Vidim da su prosecne po oglasima cene 100 i 150 evra pa bih toliko mogao da odvojim.Posle treba da mu kupim i povodac,igracke,ogrlicu protiv krpelja,hranu i dodatnu ishranu...na tome ne stedim.Pa onda da zavrsim ogradu i da napravim box i kucicu....

Moj ti je savet da recimo jos malo ustedis i kupis psa boljeg porekla (a izgleda kakav ti se svidi). Malinoa nije bas pas za nekog kome ce to biti prvi pas, i sa bolje odabranim psom bi mogao imati manje glavobolje. Ovde ima ljudi koji rasu poznaju daleko bolje od mene, pa nek me isprave ako gresim,ali: nije uopste svejedno da li ces stene traziti od nekog ko je kuju upario eto onako da ju upari ili od nekog ko recimo drzi kuju koja je radna (ili takvog porekla). Nije svejedno ni da li ce oboje roditelja biti radno ( i kakav rad se porazumeva, sportski ili pravi vojno-policijski).Takav pas bi mogao kad poraste da se pokaze suvise energicnim. Znam da sad mislis da neces takvo stene vec ono za 100 evra,al rekoh da te upoznam sa nekim stvarima pa ti razmisli sta ti je ciniti. Moze se desiti da stene neproverenog porekla bude plaho i da se trza na svaku petardu koju bace deca za NG i Bozic.Moze se desiti da laje na sve i svasta (sta ce reci komsije?). Potrebno je i da znas i to da je toj rasi nuzno posvecivati vreme i interagovati sa njom,konkretno vise nego sa NO (stene ce to sve desetostruko vratiti,naravno). Od malena da trckara po dvoristu i da ga kroz igru ucis neke stvari. Kupujes psa sa kojim ces provesti 10 - ak godina, nek to budu godine uzivanja u njegovom drustvu. A ne godina-dve nerviranja i posle toga udomljavanje. Zato ako je potrebno, odlozi kupovinu za par meseci ili cak za sledecu godinu. Nije lose odmah unapred odvojiti i koji evro da imas ustedjen za nedaj Boze veterinara itd. Ne kazem da treba da stedis kao da ces kupovati auto, ali 100 evra je malo.Gde je tu dobra hrana za kuju, vakcinacija za stence i njihova prihrana.. Ko zna, mozda naidjes na nekog ko ce imati i razumevanja za tvoj problem pa se na neki nacin dogovoris sa njim oko cene ili eventualnog placanja na rate.

Treba se posvetiti psu ove rase, ali ako odigras kako treba,dobijas psa koji je dobar cuvar, dobar ljubimac, ne ide cesto veterinaru, otporan je na nase zime i leta, pametan je... jednom recju stvarno dobar pas.

@ left 4dead:Hvala na odgovoru,volim da cujem svacije misljenje.

Nece mi biti prvi pas.Imao sam dugo godina mesanca terijera koji me je odlicno slusao.Naveo sam vec da je komsinica dobila malog rota koji mene obozava i kojeg sam vec naucio da sedne,da donese loptu,i da ne grize nego na rec "maza" legne na zemlju i okrene se na ledja.Sve to za samo 5 dana.Komsinica ce ,naprimer imati velike probleme sa njenim rotom jer previse popusta zivotinjama i nema nikakav autoritet,zato je stalno gricka u igri pa je nekad i zakaci malo jace.Ja mu bacim loptu da se razigra, i kada pocne da kida loptu i da rezi na nju ja mu pruzim ruku i on je samo polize zato sto sam ga naucio tako. :) Volim zivotinje i jednostavno umem sa njima,nikad nisam nijednu udario,samo ostra komanda da nauci sta ne sme da radi, i keksic za dobro izvrsenu komandu ili dobro ponasanje.Cak bez problema sam vise puta ulazio u dvorista opasnih pasa(ovcara i rota),i bez problema prolazio pored njih kad me onjuse jer se ne bojim nimalo.

Svaki pas se ponasa onako kako se vlasnik ponasa prema njemu i moze da bude ili maza ili ludak samo zbog vlasnika.Citao sam o mnogo ljudi koji imaju Malinou kao obicnog kucnog psa i nigde nisam cuo ni za jedan problem ako se lepo postupa sa njim.I ukoliko ga sterilisem opet ce biti mirnije naravi.

Ma nema na cemu, pomazem koliko mogu u okviru svojih omalenih mogucnosti (handshake) Ako je ovo bar otprilike kako si napisao, trebalo bi sve biti OK sto se tice strane "vlasnik", odaberi dobro stene i onda cete biti dobar tandem. Sto se tice onog sto si pominjao za boju, i meni je to najlepsa boja kod njih. Medjutim kad sam uzimao stene, bila su 2 takva u leglu, oba rezervisana na osnovu boje i pre rodjenja. zato sam odabrao stene koje mi se cinilo da zauzima srednji polozaj u "coporu" i koje nije bilo takve boje ali je recimo imalo jaku masku. Odgajivac mi je preporucivao drugo, krupnije stene izrazenije "plamene" boje ali mi se cinilo da je previse dominantno. Posto sam stene poceo "sopati" kvalitetnom hranom u obilnim kolicinama, i posto je bilo stalno pusteno u dvoristu, ubrzo je prestiglo ostalu stenad po krupnoci. Provodio sam po citav dan sa njim maltene. Kao ni ti, ni ja ne uzivam u finansijskim blagodetima (smoke) ali sam se snasao i povezao sa likom koji radi u klaonici peradi. Preko njega kupujem jeftiniju piletinu (ostecenu prilikom manipulacije) i pileca ledja. Ne kupujem jeftine granule, ali one koje kupujem uzimam kad su na "akciji" pa ustedim 20-ak evra. U svakom slucaju, sada imam psa koji je teritorijalan u svom dvoristu, na ulici dosta stabilan i maza je svih ukucana. Ko god je usao u dvoriste ili ga pomazio na ulici, rekao je da je lep :mrgreen:

Jedino zalim sto u mestu gde zivim nema nikakav klub za obuku pasa za potragu i spasavanje... jbg. Pogotovo sto je malisa delom potomak deminerskih pasa...

Ma nema na cemu, pomazem koliko mogu u okviru svojih omalenih mogucnosti (handshake) Ako je ovo bar otprilike kako si napisao, trebalo bi sve biti OK sto se tice strane "vlasnik", odaberi dobro stene i onda cete biti dobar tandem. Sto se tice onog sto si pominjao za boju, i meni je to najlepsa boja kod njih. Medjutim kad sam uzimao stene, bila su 2 takva u leglu, oba rezervisana na osnovu boje i pre rodjenja. zato sam odabrao stene koje mi se cinilo da zauzima srednji polozaj u "coporu" i koje nije bilo takve boje ali je recimo imalo jaku masku. Odgajivac mi je preporucivao drugo, krupnije stene izrazenije "plamene" boje ali mi se cinilo da je previse dominantno. Posto sam stene poceo "sopati" kvalitetnom hranom u obilnim kolicinama, i posto je bilo stalno pusteno u dvoristu, ubrzo je prestiglo ostalu stenad po krupnoci. Provodio sam po citav dan sa njim maltene. Kao ni ti, ni ja ne uzivam u finansijskim blagodetima (smoke) ali sam se snasao i povezao sa likom koji radi u klaonici peradi. Preko njega kupujem jeftiniju piletinu (ostecenu prilikom manipulacije) i pileca ledja. Ne kupujem jeftine granule, ali one koje kupujem uzimam kad su na "akciji" pa ustedim 20-ak evra. U svakom slucaju, sada imam psa koji je teritorijalan u svom dvoristu, na ulici dosta stabilan i maza je svih ukucana. Ko god je usao u

dvoriste ili ga pomazio na ulici, rekao je da je lep :mrgreen:

Jedino zalim sto u mestu gde zivim nema nikakav klub za obuku pasa za potragu i spasavanje... jbg. Pogotovo sto je malisa delom potomak deminerskih pasa...

Kreni sam u treniranje pasa,procitaj sve zivo sto ti se nađe o tome sto bi te eventualno interesiralo,pitaj iskusnije,imas net,danas je komunikacija jaca nego ikada.

Danas imas mnogo nacina rada s psima,ako te tvoj nacin vesesli radi to,vazno je da se osjecas dobro.pa ne moramo svi slijepo slijediti europsku kinologiju.

Pitanje intersantno je ,zasto evropljani,ameri,izraelci dolaze kupovti pse po balkanu ako oni imaju tako superioran uzgoj pasa,jesi se kad pitao to.

Prije godinu dana pisao sam ministarstvu da vidim tko je nadlezan za izdavanje certificata za polaganje nekih drugacijih ispita za pse koji bi sluzili u ozbiljnijim situacijama.A oni meni odgovaraju da je za to kao prvi nadlezan Hrvatski Kinoloski Savez pa onda ministarstvo odbrane.Ja ne mogu vjerovati,nadleznost za takve stvari su povjerili neprofitabilnoj otganizaciji koja nema niti slican rad kao sto se trazi u vojsci.

Ha,kakav je to monopol,mazat oci ljudima da se iz sportskih redova izvlace psi za ozbiljne namjene.Pa cak obicno hodanje uz nogu drugacije,pa nek se onda to strogo odvoji.Kako me to nervira kad se uspoređuju stvari koje nisu ni izdaleka slicne.

Kad se testiraju napadacki psi,pa kad pocnu letiti ruke, noge,sabijanje pasa uz ogradu i slicne stvari,cuvanje na osami ,vrlo je mali broj pasa koji bi to mogli proci.na ovom zadnjem testu nizozemci kad kupuju pse kod nas ruse vecinu pasa,a oni bi da im sportski pas prođe test za realne situacije.Zamisli psa u zestokom napadu i onda u skoku ga pomocnik saceka na koljeno kao sto sam ja gledao jedan test,bas bi volio

vidjeti koliko bi ih proslo ispit.

Koliko ima tu situacija da se smrznes a oni favoriziraju IPo pse da budu pogodni za policiju i vojsku,em te svasta ja necu procitati.

Ma nema na cemu, pomazem koliko mogu u okviru svojih omalenih mogucnosti (handshake) Ako je ovo bar otprilike kako si napisao, trebalo bi sve biti OK sto se tice strane "vlasnik", odaberi dobro stene i onda cete biti dobar tandem. Sto se tice onog sto si pominjao za boju, i meni je to najlepsa boja kod njih. Medjutim kad sam uzimao stene, bila su 2 takva u leglu, oba rezervisana na osnovu boje i pre rodjenja. zato sam odabrao stene koje mi se cinilo da zauzima srednji polozaj u "coporu" i koje nije bilo takve boje ali je recimo imalo jaku masku. Odgajivac mi je preporucivao drugo, krupnije stene izrazenije "plamene" boje ali mi se cinilo da je previse dominantno. Posto sam stene poceo "sopati" kvalitetnom hranom u obilnim kolicinama, i posto je bilo stalno pusteno u dvoristu, ubrzo je prestiglo ostalu stenad po krupnoci. Provodio sam po citav dan sa njim maltene. Kao ni ti, ni ja ne uzivam u finansijskim blagodetima (smoke) ali sam se snasao i povezao sa likom koji radi u klaonici peradi. Preko njega kupujem jeftiniju piletinu (ostecenu prilikom manipulacije) i pileca ledja. Ne kupujem jeftine granule, ali one koje kupujem uzimam kad su na "akciji" pa ustedim 20-ak evra. U svakom slucaju, sada imam psa koji je teritorijalan u svom dvoristu, na ulici dosta stabilan i maza je svih ukucana. Ko god je usao u

dvoriste ili ga pomazio na ulici, rekao je da je lep :mrgreen:

Kreni sam u treniranje pasa,procitaj sve zivo sto ti se nađe o tome sto bi te eventualno interesiralo,pitaj iskusnije,imas net,danas je komunikacija jaca nego ikada.

Danas imas mnogo nacina rada s psima,ako te tvoj nacin vesesli radi to,vazno je da se osjecas dobro.pa ne moramo svi slijepo slijediti europsku kinologiju.

Pitanje intersantno je ,zasto evropljani,ameri,izraelci dolaze kupovti pse po balkanu ako oni imaju tako superioran uzgoj pasa,jesi se kad pitao to.

Vinko, mislim da mi to jedino i preostaje, nemam nekog izbora. I ovo sto sam do sada sa njim radio bilo je uz pomoc instrukcionih video-snimaka i kracih klipova koje sam skidao sa interneta. Inace, smatram da nekako pedagoski to uopste nije los nacin ucenja.Mislim kad se najvise oslanjas na svoju sposobnost i volju da nesto iskopas sam.

Sto se tice americkog uzgoja, nemam neko dobro misljenje o njemu iz onog sto znam o NO i dobermanima, a to da Izraelci dolaze na Balkan traziti pse nisam ni znao. Koji je razlog? Mislio sam da oni imaju dobre malinoe s obzirom na to da su jako zastupljeni u IDF-u u svim ulogama a i u policiji mislim da ih imaju dosta (mada sam sa policijom manje upoznat). Hocu reci, trebalo bi da imaju siru bazu dobrih linija. Pretpostavljam ipak da dobrih pasa nikad nije dosta a da ih je tesko naci. Uz to, nije ista cena takvom psu kod nas i u Holandiji verovatno.

Guest
This topic is now closed to further replies.
Sign in to follow this