Morgana

HITNI SLUČAJEVI

Recommended Posts

@koki:

Koja je poenta izazivati povracanje kod psa koji je otrov uneo pre tri dana (otrov je ili presao u krvotok ili uveliko van organizma)? Da li je to uopste uputno obzirom na stanje u kojem se pas nalazi (malaksao, gubi na tezini...)? Dozvolicu sebi da kazem da je to potpuno pogresno i kontraproduktivno. Po svemu sto je Stefan napisao, ja cisto sumnjam da se radi o otrovu. Ali to na osnovu nekoliko napisanih recenica nikako ne mogu da tvrdim, a ne bih se ni usudio obzirom da nisam veterinar (a pogotovo ne bih pokusavao da lecim psa u isto tako nekoliko recenica). Jedino u cemu se slazemo je da treba da poseti nekog boljeg veterinara.

Jako mi je zao zbog toga sto ste morali da imate iskustva sa trovanjem, ali ono nije ni blizu onoga koje ima veterinar. I ako mi on kaze da mleko nikako ne treba davati otrovanom psu, (izvinucete me) pre cu poverovati njemu. Iz tog razloga sam napisao da bi bilo dobro da se po ovom pitanju ukljuci u diskusiju neko ko jeste veterinar i ko ima daleko vise iskustva i od mene i od Vas.

Navescu Vam primer mog komsije koji je procitavsi negde da otrovanom psu treba dati mleko to i uradio, i pas je uginuo u najstrasnijim mukama u roku od pola sata. Nekoliko drugih pasa koji su u tom "talasu" bacanja otrova u Sumicama (januar ove godine) pojeli otrov i ciji su vlasnici hidrogenom izazvali povracanje i odveli pse kod vaterinara su (hvala Bogu) preziveli. 

Na kraju, ne znam gde sam to bio nejasan. Niste konkretno naveli. 

Ljudi meni pas jutros bio kao nov kao da se nista nije desilo predhodna 2-3 dana.  Stvarno ne znam sta je uzrocnik bio svim ovim njenim mukama, i da li pas jednostavno moze kao covek da pokvari stomak i ima proliv slab apetit i povracanje, svi ovi simptomi su mi bili znak za trovanje. Kao sto rekoh gore nisam siguran da li je pas otrovan bio ali mislim da jeste i to otrovom za miseve, i da nije bila direknto u kontakt sa otrovom vec da je mozda udavila ili gricnula nekog vec zatrovanog pa da je u malim kolicinama unela otrov stvarno nisam siguran. Bilo kako bilo mleko sa hlebom nadrobljenim je okusila u nedelju uvece a u ponedeljak kao nova do tad je samo jela virsle (4-5 komada) i vodu sasvim malo. Evo je danas kao nova. Mozda sam digao ovde bez veze tenziju ali nismo svi u mogucnosti da psu pruzimo prvu pomoc uz pomoc veterinara i da bi bilo lepo da se zna sta kako ako nismo u mogucnosti, a iskreno da vam kazem odvedite zdravog psa kod veterinara na pregled ima da vam da dvesta cuda i da vas opeljesi za 2-3 hiljade (iz iskustva), da ta preventiva... A da da napomenem konstanto je jela onu travu koju je prvog dana ispovracala izgleda da ona pomaze onako ima listove kao kukuruz samo u 10x manjem obliku. Pozdrav svima i hvala na odgovorima Maza je sad dobro pa se vracamo na gojenje ponovo. :)

@Nemanja.vozdovac Nemanja pratio sam da li je otrov presao u krvotok koliko ja mogu da zakljucim da nije ako su simptomi za to bili krvava mokraca povisena temperatura otezano disanje, ona je jednostavno dala sebi tzv med. Cajnu pauzu izgladnjivanja 48 sati i resila problem sad je ponovo drcna za sve sto vidi :) ali idemo polako... Citao sam da unet otrov kod psa ako predje u krvotok da se psu mogu u mom slucaju brojati sati preostalog zivota, jer nisam bio u mogucnosti da ga odvedem u ambolantu i odradim transvuziju krvi... Sreca danasnja http://img202.imageshack.us/img202/7052/uv5r.jpg :)

Izvinjavam se što upadam u temu, ali moram da odreagujem na  nekorektan i generalizovan stav o veterinarima u poslednjih par postova. Kao i u svakoj drugoj profesiji i među veterinarima ima  ljudi različitog nivoa znanja, iskustva i poštenja. Mislim da je nekorektno tako uopšteno negativno pisati o njima.Životinje imam tridesetak godina. Za to vreme sam imala i dobra i loša iskustva sa njima. Bilo je, a  ima i sada divnih, požrtvovanih profesionalaca. A što se naplate usluga tiče imajte u vidu da je to njihovo zanimanje i da od toga hrane svoju porodicu.

Izvinjavam se sto ranije nisam stigla da odgovorim.

@Stefan 

Mnogo mi je drago sto je tvom psu bolje (thumbup)

@Nemanja

Jako mi je zao zbog toga sto ste morali da imate iskustva sa trovanjem, ali ono nije ni blizu onoga koje ima veterinar. I ako mi on kaze da mleko nikako ne treba davati otrovanom psu, (izvinucete me) pre cu poverovati njemu. Iz tog razloga sam napisao da bi bilo dobro da se po ovom pitanju ukljuci u diskusiju neko ko jeste veterinar i ko ima daleko vise iskustva i od mene i od Vas.

Inace jedan stariji vet nam je i rekao za to. Ni sama nisam verovala dok nisam videla. Bilo kako bilo, pisem iz licnog iskustva...

Niste me procitali lepo, ono sto pisem je po preporuci veterinara u kog je moja porodica imala puno poverenje ( i ne samo moja porodica ) i pokazalo se da je ispravno i pomoglo nasim zivotinjama, a i tudjim. Slazem se da nase iskustvo nije ni blizu onog kog ima bilo koji veterinar i hvala Bogu da je tako, ali postoje situacije u kojima ne mozemo da dodjemo do veterinara i zato je jako bitno da znamo kako treba da postupimo.

A kada smo kod veterinara, da li treba da vam pisem da smo u roku od 10 dana od dva jako dobra veterinara dobili totalno dva suprota misljenja i
terapije, za istu stvar?!

Ali ponekad postoje i sl. simptomi za totalno dve razlicite stvari, pa i veterinari pogrese. I tada mi, kao vlasnici preuzimamo jako vaznu ulogu u kojoj treba pametno postupiti, ako vidimo da nasem ljubimcu nije bolje.

Navescu Vam primer mog komsije koji je procitavsi negde da otrovanom psu treba dati mleko to i uradio, i pas je uginuo u najstrasnijim mukama u roku od
pola sata. Nekoliko drugih pasa koji su u tom "talasu" bacanja otrova u Sumicama (januar ove godine) pojeli otrov i ciji su vlasnici hidrogenom
izazvali povracanje i odveli pse kod vaterinara su (hvala Bogu) preziveli. 

U ovom slucaju samo mogu da vam verujem na rec da je otrovan pas vaseg komsije uginuo zato sto je popio mleko, a ne zato sto je otrovan.

Mleko ne izaziva povraćanje (to i kao apsolutni laik znam). Ono je dobar rastvarač kako materija rastvorljivih u vodi, tako i masti, što ide u prilog tvrdnji da ono potpomaže varenje.

Mleko i slanina izazovu povracenje u slucaju kada je zeludac nadrazen. Bar se nama pokazalo kao tako.

-Uverila sam se kod svojih otrovanih zivotinja

-Kada nam je komsija prejeo dva psa dok smo bili na moru, do te mere da su jedva mogli da hodaju, pa smo im sa mlekom i slaninom izazvali povracanje

- I kada mi se najmladje kuce pre mesec dana najelo vate iz plisane igracke koju mu je cerka ubacila u box...takodje je vatu izbacio putem povracanja

Kao dipl. hemičar, trebalo bi da znate za bolje emetike (izazivači povraćanja) od mleka i slanine.

Pisem iskljucivo iz sopstvenog iskustva, a na osnovu tudjeg ili stecenog znanja. I mislim da bi bilo malo neodgovorno da se ne vodim tako.

@koki:

Koja je poenta izazivati povracanje kod psa koji je otrov uneo pre tri dana (otrov je ili presao u krvotok ili uveliko van organizma)?

Alex pise, koki je deo naloga koji samo cita forum.

Kada sam prvi put procitala Stefanov post u glavi mi je ostao pocetak posta

Imam problem mislim da mi je pas otrovan ili ne znam sta joj je Labrador star tacno 6 meseci... Sve je pocelo juce ujutru pas me je probudio kao i obicno oko 8....

i bilo mi je zao kuceta, a i Stefana kom niko nije odgovorio. Misleci da nije proslo vise od jednog dana i da nije neko jako trovanje u pitanju napisala sam ono sto znam u nadi da mu mozda pomognem. Slozicu se sa vama da ne treba izazivati povracenje posle 3 dana i da je moja nemarnos sto nisam pogledala u datum posta.

Većina veterinara je izričito protiv davanja mleka psu za kojeg se sumnja da je otrovan (neki čak ne preporučuju ni aktivni ugalj)!

Ovo mi je skroz na mestu, jer ce svaki veterinar odgovoriti da ne treba nista dati psu, vec ga dovedite. Sto je na mestu. Ali opet

A ja pre vjerujem vlastitom iskustvu, kada mog psa otrovali - zvala sam veta (bila je nedelja) - rekao da će doći u ponedeljak, ako pas
preživi!!! Na moju molbu za ispiranjem želuca rekao da to neče ništa pomoći!!!
Možda nemam sreće sa veterinarima - promjenila sam troje...

Odmah sam dala psu 30 tableta ugljena, i nakon sat vremena još 20. Sav je bio leden i ukočen,slinio, nije mogao gutati, jezik je izvalio.

Ugurala sam tablete i nekako zalila vodom. Nakon 2 sata vratila mu se boja, i malo došao sebi, a sutradan  bio sasvim dobro, samo još par dana slabije
jeo...

Jos jedan dokaz da ponekad i veterinari pogrese i da smo i Yalita i ja postupile kako ne bi trebalo po misljenju tvog veterinara, a pomogle svojim ljubimcima. Nije mi namera da sporim necije znanje i profesiju, vec ga postujem. Kao i tvoje Nemanja, ali kao sto i sam citas ima situacija u kojima ono necije 'pogresno', ispadne ispravno i mi sad o tome mozemo u nedogled =)

@Tanjasd

U potpunosti se slazem sa tobom i mislim da je najbolje da se svako drzi svog veterinara i ono sto mislis da je dobro. Mislim i da smo mi konacno nasli dobrog veterinara.

Pozdrav svima

Edited by koki&alex

Hvala svima na odgovorima i zao mi je sto je doslo do loseg razumevanja medju clanovima, posetio sam veterinara danas i dao mi je neke dogovit tablete rekao je nema znakova trovanja. Pozdrav svima

Kod oralnog trovanja uvek se drzati sledecih principa :

1. Identifikovati cime je zivotinja otrovana, koju je supstancu pojela i to predociti veterinaru. Ukoliko je stvarno oralno trovanje i ovo podvlacim, ukoliko jeste ( dakle postoji osnovana sumnja) svaki veterinar (pretpostavljam) ce predloziti naredne principe:

2. Indukovanje povracanja, obicno u prva 2-3 sata nakon uzimanja toksicne materije, mada nekada i kasnije (osim kod glodara,zeceva, ptica, konja, prezivara) (osim u slucajevima trovanjem korozivnim materijama ili npr. derivatima nafte, i u slucajevima kada zivotinja vec povraca ili je u komi, nesvesnom stanju i sl.) U kucnim uslovima vlasnik moze dati vodonik peroksid direktno pomocu sprica ili pomesan sa malo mleka ili npr sladoleda dozi 1-2 ml/kg TM , maksimalno 50 ml za pse i 10 ml za macke. Dobro bi bilo da se psu pre indukcije povracanja da malo vlazne hrane i malo pokusa pomeranje zivotinje, odnosno setanje. 

3. Razblazivanje otrova, davanje male kolicine mleka ili vode u dozi 2-6 ml/kg TM (osim kod nesvesnih zivotinja)

4. Ispiranje zeluca (kod veterinara), kada ne moze da se izazove povracanje, odnosno kod zivotinja kod kojih je izazivanje povracanja kontraindikovano.

5. Davanje adsorbenata (medicinski ugalj, kaolin-pektin). Medicinski ugalj u dozi 1-3 g/kg TM a ukoliko je u prahu razblaziti fa sa 50-200 ml vode. Ukoliko je potrebno ponovljati davanje onda na svakih 4-8 sati polovina prvobitno date doze. Medicinski ugalj nece vezati dobro neke supstance kao sto su etanol, metanol, djubriva, naftne derivate, vecinu teskih metala,jodna jedinjenja, nitrite, nitrate, hlorna jedinjenja i npr kuhinjsku so. Ne davati ga ako je uzrok trovanja korozivna materija. Ugalj moze da sakrije krvarenje iz zeluca i creva (crna boja). Veoma je bitno sledece : Paziti da ne ode u pluca (zivotinja udahne prah ili upadne tableta) . I ono sto je jos bitnije je da ugalj  treba davati sa supstancama koje pospesuju izbacivanje uglja i izmeta iz creva  kao sto su sorbitol ili psilijum (Metamucil, Laxomucil) 

6. Endoskopija, za vadjenje predmeta koji mogu eventualno biti toksicni kao sto su baterije i sl.

7. Protivotrovi (antidoti), nazalost postoje samo za mali broj toksicnih materija.

8. Simptomatska terapija (IV infuzije razlicitih rastvora i pomocnih lekova) , u najvecem broju slucajeva, i  kada se uradi vec pomenuto od br 1-6 , nazalost ostaju jedina mala nada za pacijenta da eventualno ostane ziv.  :cry: 

Metode koje ce se koristiti zavise od toga koja je hemikalija uneta u zeludac. 

molim vas pomozite

imam stene engleskog poentera staro dva meseca, ostenjen je 28.07. 2013,

kada sam ga dobio pre 12 dana stenac je imao normalnu stolicu. Taj dan sam ga odveo kod veterinara na čišćenje od unutrašnjih i spoljnih parazita. veterinar mu je dao neki crveni gel i rekao da je to najbolje, to je bilo 14.09.

posle dva dana 16.09. sam ga vodio da primi prvu vakcinu isto po savetu veterinara.

nekoliko dana posle toga stenac je dobio proliv sa primesama sluzi i nekim srvenim gromuljicama, da li je to krv ja ne znam i to vec traje 4 dana. inace da napomenem da je stenac izuzetno veso i raspoložen nonstop, odlicno jede 4 puta dnevno, od kako je dobio proliv dajem mu samo kuvanu rizu i kuvano pilece belo meso, ali i dalje ima proliv. juce sam ga opet vodio kod veterinara i dala mu je neke 3 inekcije za jacanje imuniteta i smirivanje zeludca.

Da li smem sada da mu dam pola tablete Drontal+, posto sam cuo od drugara koji ima stene iz istog legla da je njegov stenac tek posle te tablete izbacivo parazite  dugacke po 10cm? 

Hvala svima na odgovorima

Prvo pitaj veterinara cime je cistio štene, po opisu bih rekla da je Drontal puppy suspenzija( ti si napiso gel, pa mozda grešim, mada jedino znam da je Drontal puppy roze boje).

Nemoj na svoju ruku da daješ Drontal +, pitaj i za to veterinara, nesto mi se ne poklapa ovaj proliv sa vremenskim davanjem sredstva za čišćenje.

Danka hvala ti puno na savetu....jeste Drontal puppy. Evo malopre je prvi put posle 4 dana imao čvrstu stolicu, nadam se da ide na bolje. Danas ide opet kod veterinara pa cemo da vidimo šta kaže

Pozdrav ! Imam kuju labradora. Stara je 3 godine i prije 10ak dana sam primijetio da na ledjima ima pecat bez dlaka i da je to svrbi na dodir.  Posle samo nekolika dana na sredini stomaka sam primijetio isto to. Odveo sam je kod veterinara i on je odmah zakljucio da su to gljivice. Rekao je da su one opasne i da su lako prenosive. Najveci problem je sto je ona skotna i treba da se okoti za 10 dana. Vet mi je propisao VELE OLEUM keratoplastik da joj mazem ujutru i VELE FLOGODERM MAST da joj mazem navece. E sad ako znate neko bolje rjesenje za te gljivice, hoce li se izlijciti makar da ne bud prenosivo zbog kucadi jer sam citao da lijecenje traje i do nekolike nedelje? Sad je to ne svrbi ali me je isto strah. Evo slike:
http://www.dodaj.rs/f/1K/Ix/3GxGRKKp/wp20130928003.jpg ove male crvene tackice jeste alergija ne sredstvo protiv buva. to je sanirano
http://www.dodaj.rs/f/18/aQ/M0Yaupu/wp20130928004.jpg

Vaske, uzmi češnjak i dobro utrlja, 1 puta dnevno - narodni metod, ili ako imaš jod - 2 puta dnevno od krajeva prema unutra. Izgleda da je to lišaj 

Definicija

Lišaj je gljivična upala kože i vlasišta koja se kod kose manifestira kao ćelava područja, a na koži kao okrugle, crvenkaste ili sivkaste ljuskaste mrlje.

Kako se zaraza širi, rubovi prstena ostaju ljuskasti, a središte poprima sve više normalan izgled. Lišaj se obično prenosi sa životinja kao što su kućni ljubimci ili od drugih zaraženih ljudi. Iako nije opasan, lišaj je neprivlačan i iritantan. Također, veoma je zarazan i treba ga odmah liječiti.

Pozdrav svima, zanima me sta se desava kada se psu ne da dovoljna kolicina tableta protiv glista? Pas (rotvajler,zenka) ima oko 35 kila a juce je dobila 3 tablete. Da li onda uopste nema efekta ili ima je efekat smanjenog intenziteta? Ako u sledecih par dana ne izbaci gliste kada opet mogu da se daju tablete? Hvala

Ako pas nema gliste, ne moze ni da ih izbaci.

Dovoljno je za sada te 3 tablete na tu tezinu (mada se daje 1 tabl na 10kg, znaci 3,5).

Ne znam, ja isto kao Berna skoro 15 godina dajem oko pola tablete vise, ranije 5 tableta na 46,47kg za odraslog muzjaka, sada 4 na 34,35kg za zenkicu.

U beogradu svi veterinari po defaultu daju vise. I to oni sa vet. fakulteta.

Edited by maja90

Koliko cesto dajete te tablete? Ja svom psu mozda jednom u dve godine.

Redovno ciscenje stenaca je na 2, a odraslih pasa na 3 meseca. 

Guest
This topic is now closed to further replies.