Sign in to follow this  
Guest Blade X

Border terijer

Recommended Posts

Guest Blade X

Taj radni terijer je iznimno aktivan. Njegova glava je slična vidrinoj, koža je prilično krupna i mlitava, nekupiran rep je na kraju okrugao i debeo (vidrin rep). Njuška je kratka i snažna s nešto tamnijom, oštrom bradom. Oči su živahnog pogleda, uši su u obliku slova V i padaju postrani niz glavu. Udovi su jaki kao da su pripremljeni za trke. Telo je pravougaono, duže je nego više. Duga dlaka je podvojena: ima ravnu , i tvrdu pokrovnu dlaku te mekanu i kratku poddlaku. Boja: crvena, kukuruzno žuta ili plava sa crvenkastim dlakama na udovima ili na glavi. Trimati ga moramo dvaput ili triput na godinu. Visina - 32 do 35 cm, tjelesna težina - 6 do 7 kg. Dočeka visoku starost. I ovaj pas potiče sa škotskoengleskog graničnog područja (border = granica). U čoporima su ga koristili za lov na lisice i vidre pa se zato i razume s drugim psima. Još i danas ti psi rade u čoporima, ali se pojavljuju i na izložbama gde postižu šampionske rezultate. Border može pretrčati kilometre i kilometre pored konja, to mu je u krvi. Njime se treba baviti i treba ga školovati. Potrebno mu je puno kretanja i zato ga ne može imati bilo ko. To svakako nije pas koji može živeti u stanu ili pas za penzionere, iako je po veličini tome primjeren. Border može živjeti samo na selu. Ako mu je dosadno, preskoči ogradu ili nađe rupu u mreži, a tada će sused ostati bez kokoši, mačke ili kunića. Neumorno se igra s decom, a dobro se razume i s ostalim domaćim životinjama. Pored trimanja potrebno mu je svaki dan češljanje i četkanje.

Border terijeri su zaista odlicna rasa.

Mali su rastom, ali veoma kompaktni, snazni, ne treba im mnogo lickanja i sredjivanja dlake, veoma su hrabri, veoma inteligentni, robusni, odlicnog zdravlja, odlicni u pokretu.

Prava je steta sto nisu vise zastupljeni.

S tim u vezi, s obzirom da border terijera uopste nema u Srbiji, stvari se pokrecu sa mrtve tacke i vrlo uskoro stizu prvi primerci ove rase i kod nas...

Uskoro vise informacija

Rade Dakic

Pokusacu da stavim par slicica ove terijerske rase. Moj najomiljeniji terijer. Nemam ga sama, ali sam sigurna da cu u zivotu bar jednoga imati. Inteligentan i budan, izdrzljiv, proporcionalno graden pas. Ne tako ratoboran kao npr. Jack Russel, uglavnom se slaze sa drugim psima posto je namijenjen lovu u grupi. Vrlo popularan u zapadnoj Evropi, ovdje je izgleda interes za ovu rasu ne tako veliki. Po meni idealan mali pas.

nwg177.jpg

Evo konacno i nekih lepih vesti vezanih za border terijere u Srbiji.

Danas je direkt iz USA dosla u moju odgajivacnicu Franstal's moj prvi border terijer , a verovatno i prvi border terijer u Srbiji ikada.

To je zenka Standish's Cosmopolitan ( Cosmo )

Cosmo je inace USA Champ. i ima sve uradjene zdravstvene preglede ( srce, kukove, laktove, pattela ) sa najboljim rezultatima.

Ima dve godine i uskoro ce se pojaviti na prvim izlozbama u Srbiji ( Obrenovac i NS ) ali i na svetskoj izlozbi u Bratislavi.

Dugo sam zeleo da pored americkih staforda imam i jos jednu ( manju ) rasu i dvoumio sam se koja bi to rasa trebala da bude.

Kada je izbor pao na border terijere, onda sam dugo trazio koja je to odgajivacnica iz koje da uzmem mog prvog bordera i odabrao sam odg Standish's iz USA.

Oni su jedna od najboljih svetskih odgajivacnica bordera.

Gaje ih od 1983. Do sada ( 2009. godina ) su proizveli neverovatnu brojku od cak 199 sampiona !!!

Jedna njihova zenka je TOP producing female u istoriji rase jer je dala 24 sampiona iz 4 legla sa 4 razlicita muzjaka.

Uz njihovu pomoc i razumevanje je eto Cosmo dosla u moj dom.

Za sada me vise interesuje njena izlozbena karijera, ali jednog dana, Boze zdravlja, cu napraviti i neko leglo, pa se nadam da ce ova rasa imati vise postovalaca u Srbiji.

Danas je direkt iz USA dosla u moju odgajivacnicu Franstal's moj prvi border terijer , a verovatno i prvi border terijer u Srbiji ikada.

Cosmo je inace USA Champ. i ima sve uradjene zdravstvene preglede ( srce, kukove, laktove, pattela ) sa najboljim rezultatima.

Ima dve godine i uskoro ce se pojaviti na prvim izlozbama u Srbiji ( Obrenovac i NS ) ali i na svetskoj izlozbi u Bratislavi.

Dugo sam zeleo da pored americkih staforda imam i jos jednu ( manju ) rasu i dvoumio sam se koja bi to rasa trebala da bude.

Kada je izbor pao na border terijere, onda sam dugo trazio koja je to odgajivacnica iz koje da uzmem mog prvog bordera i odabrao sam odg Standish's iz USA.

Gaje ih od 1983. Do sada ( 2009. godina ) su proizveli neverovatnu brojku od cak 199 sampiona !!!

Jedna njihova zenka je TOP producing female u istoriji rase jer je dala 24 sampiona iz 4 legla sa 4 razlicita muzjaka.

Za sada me vise interesuje njena izlozbena karijera, ali jednog dana, Boze zdravlja, cu napraviti i neko leglo, pa se nadam da ce ova rasa imati vise postovalaca u Srbiji.

Sve cestitke.

I mislim da se nikako neces pokajati za izbor rase. Ono sto sam ja vidjela, one koje poznajem, odgajivace kod kojih sam bila. To je idealan mali pas. Razmisljam da uzmem tu rasu sledeci puta.

kICO ,CESTITAMO I NEKA JE SA SRECOM..

ZILE

Danas na CACIB Obrenovac - 06.09.2009. , na svojoj prvoj izlozbi u Srbiji i Evropi, Standish's Cosmopolitan je zabelezila super uspeh....

Uzela je BOB ( sto i nije bilo tako tesko jer je bila jedina u svojoj rasi ), ali je zato bila i Best of Group ( BOG ) i to u dosta jakoj terijerskoj grupi sa dosta dobrih pasa.

uskoro i nove fotke sa izlozbe....naravno, made by Milija

Pozdrav i svaka cast,trebalo je sigurno dosta diplomatije oko pristajanja na prodaju ovakvog psa.Zaista je prelepa kujica, tako plemenita i elegantna;-))

Puno srece i pozdrav!!

Nikola!!

Hvala na cestitkama...

Diplomatija nije bila potrebna, jer za ovih mojih 25 godina koliko sam u kinologiji sam valjda stekao i neke privilegije...

Ako sve bude kako treba, sledeci mesec bi trebalo da dodje i jedan dobar muzjak,

U subotu idemo u NS na CACIB, tako da cemo do kraja godine osim americkog zavrsiti i sampionat Srbije i bicemo pri kraju da zavrsimo i internacionalni sampionat