timon

American Pit Bull Terrier -APBT - 18 deo

Recommended Posts

Dobro stavovi nam se razlikuju kao i argumenti, tvoj je da ako nisi vozio 747 ne treba da komentarishesh isti, moj je da se ne morash bosti u venu da bi rekao da je heroin losh, sad jbg-a svako ima svoj pogled na svet. ;-) Ispalo je da svi psi sem vashih FCI upisanih su dzukele jer mu neka baba u Engleskoj nije uvela ime u tefter i jer za njega ne zna cream de la cream izlozbenog sveta... Shto se tiche NO, pravi primer izlozbene selekcije...za 5 godina ce im uz rodovnik davati i ona kolica jer zadnje 2 noge nece moci da koriste! (y)

R.!

Ljudi, onima koji se ne razumiju u pse. A jos naj manje rodovnik. Njemu isti nista ne znaci. Jer mu mozes navesti bilo sta. I on ce povjerovat. A poznato je da se rodovnici lako laziraju.

Iskusnom Pitasu koji poznaje rasu. On ce u rodovniku lako prepoznati ako je laziran. Jer moras poznavat sve te pse linijski da bi znao ako taj rodovnik odgovara ili ne. I morate znati jednu bitnu stvar. Pravi Pitas nece prodati svoje leglo/ stene . Osim recimo poklonit dobrom prijatelju, rodbini. Ali nekome drugome, nema sanse. Nadam se da znate sta mislim ?

Ovo sto se danas prodaje na sve strane. Tu je financijski interes u pitanju. Ja te zovem stanceri. Koje zanimaju euri. A ne boljitak pasmine.

Situacija moze biti iznimka ako je pas hladan itd. Pa ga odluci prodati. U dobre ruke naravno. Jer mu je drag na neki nacin, pa ga ne zeli eliminirat itd.

Eh ovako,

prvo, hvatas se u kolo u kojem ocigledno ne znas da igras.

Zasto ?

Zato sto treba da krenes od abecede.

Zasto ?

Ako tvoj pas nema papir, onda nije rasan. Zasto?

Zato sto je papir dokaz rasnosti, svidjalo se to ili ne tebi, meni, petom desetom.

I postedi me djecije price, ja ne vodim psa na izlozbu jer eto unistavam psa.

Pas za izlozbu i za jaku izlozbenu titulu , posebno na specijalkama i izlozbama kod jakih sudija, mora da bude dobar primjerak rase,dobro pripremljen i provjeren, a vlasnik da dobro zarovi ruku u svoj dzep da bi isfinansirao izlozbe, isto sto onaj ko zeli da ima dobrog pita mora da ga pazi kao oci u svojoj glavi i ne pokazuje ga svima i svakome.

A ti izvoli pa uradi psa da ti stoji 5 min, ne duze u stavu, pa onda kazi 'ja probao, uradio, nije mi se svidjelo, odustajem'.

Sta su nesavjesni uzgajivaci i vlasnici uradili sa velikim brojem rasa je globalno pitanje,a ne pitanje koje mozemo da ispravljamo ti i ja ovde.

Zasto ?

Zato jer mu nismo dorasli.

Isto je i s muljazom s papirima.

Javna tajna, a isto sve se zna i ko radi i ko mutlja. Zato se psi i ne kupuju od svakog, bar ne kupuju oni koji zele da znaju sta imaju.

Ko hoce da bude siguran, radi analizu i eto to.

U svakoj branche je poznato ko je dobar , ko je polovican, a ko nista ne valja.

Ni kinologija nije izuzetak.

Postoje i radne i paradne izlozbe, i na svakoj strani se zna ko je ko.

Posebno znaju oni koji su dugo u tome.

I dobro da se zna.

I ne kaze se vucjak, nego njemacki ovcar, da ako nista opravdamo naziv ovog foruma.

Ako zelis, mozemo da prodiskutujemo o prijeklu tvog ast, na drugoj temi naravno.

kad smo u kolu u kojem ne znam da igram i kad nema smisla komentarisati kako je voziti boing 757 , ako nisi pilot i ubedjivanja kako je to kada ga nisi probao,zar nisu svi ili vecina clanova koji su pricali o ilegalnoj aktivnosti neiskusni sa tim?

ako moj pas nema papir nije rasan? ovo nije ni blizu realnosti. ne cini papir psa,nego pas papir. to bi svako trebao znati. papir nije dokaz rasnosti,a ja recimo znam da cak i neki vrhunski odgajivaci (recimo bernadinaca zato sot znam primer) muljaju sa papirima,tako da taj papir sam po sebi ne znaci ama bas nista...

postedi ti mene te decje price kako ti psi na izlozbama moraju biti dobro spremljeni itd. odgovori mi na prosto pitanje,sta je unistilo nemacku dogu,engl.buldoga,bordosku dogu i nemackog ovcara koji ne zna da cuva ovce vise? zar nije taj engleski buldog sada takav po standardu? mozes li mi postaviti sliku nekog sampiona engleskog buldoga da vidim ja kako to izgleda? da vidim da li se taj dobar primerak koti sam ili ide carski rez,kako dise, kakvo mu je zdravstveno stanje itd?

"Sta su nesavjesni uzgajivaci i vlasnici uradili sa velikim brojem rasa je globalno pitanje,a ne pitanje koje mozemo da ispravljamo ti i ja ovde.

Zasto ?

Zato jer mu nismo dorasli. "

slazem se,ali isto to vazi i za pitove. dobra i losa strana a mi ne mozemo promeniti ni na onaj moj ni na onaj nacin koji su drugi predlozili.

sto se tice porekla mog ast-a, ne znam jer nisam ni pogledao pedigree niti ga uzeo kako sam vec rekao. nisam ga uzeo jer ga je prosli vlasnik ustrojio pa ga necu pariti. da nije ustrojen,uzeo bih ga zbog parenja ali ga svejedno ne bih vodio na izlozbe.

sad da li bi me interesovalo i da li bi procaskao o njegovom poreklu sa tobom,sigurno da bi jer kao sto sam i pre naglasio,uvek me interesuje pozadina,istorija ma kakva ona bila. sad gledacu da pitam ili cak i uzmem papir kad mu vec ne treba pa cu javiti da vidim da li ti je ista od tih pasa poznato. (ako ga nije bacio)

@dragan je pogodio poentu sa nemackim ovcarima...

Dobro stavovi nam se razlikuju kao i argumenti, tvoj je da ako nisi vozio 747 ne treba da komentarishesh isti, moj je da se ne morash bosti u venu da bi rekao da je heroin losh, sad jbg-a svako ima svoj pogled na svet. ;-) Ispalo je da svi psi sem vashih FCI upisanih su dzukele jer mu neka baba u Engleskoj nije uvela ime u tefter i jer za njega ne zna cream de la cream izlozbenog sveta... Shto se tiche NO, pravi primer izlozbene selekcije...za 5 godina ce im uz rodovnik davati i ona kolica jer zadnje 2 noge nece moci da koriste! (y)

R.!

(y)(handshake)

R.!

Da, ocigledno da nam se stavovi razlikuju.

Voziti boing 757 i znati o tome, NIJE isto kao shiriti zlo i raditi zlo.

Ne postoje nasi i vasi psi. Svi su psi.

Postoji ono sto smo MI kao ljudi osnovali (mislim na ljudski rod), i postoje oni koji se slazu s tim i oni koji se ne slazu s tim. Svi imaju svoje zasto i svoje zato.

Da nije neki 'deda' ili 'baba' poceo da zapisuje imena pasa od kojih je nastao i APBT , ja sumnjam da bi s ove strane okeana i znali za americkog pit bull terijera.

O stancerima, ne bih trosila rijeci, jer ko je iole upoznat, zna sta to znaci.

Saglasna sa napisanim u vezi biranja vlasnika za stence onih koji drze do nivoa.

ch, mr, dr ..........daj molim te napisi ime, da znam kako da te oslovljavam (ja se zovem Sanja)

hvala

U cemu si ti iskusan kad su psi u pitanju, pa da onda pricamo :)

I nema ljutite, diskutujemo :wink::wink::wink:

Mogu vam reci neko moje iskustvo, u svetu pitova je sport mnogo posteniji,bez obzira na profil ljudi koji poseduju ove pse. A ima ih od doktora nauka do krajnjih granica siromastva. Za razliku od Izlozbi kojima sam se posvetio zadnjih godinu dana, I kao sto je prosao Mournblade,prosao sam I ja par puta. Posedujem hrtove I Boston Terriere, pored APBT|-a. Samo jedan primer, Boston koji je dobio PRM na CACIB Pozarevac,posle par dana je izgubio od smesno loseg psa uCAC Debeljaci. Ne kazem ja da imam naj boljeg psa na svetu, ali kada izgubim neka to bude od boljeg I kvalitetnijeg.

Volim takmicenja svake vrste, Vodeci se iskustvima sa obe strane, tvrdim da je svet u kojem su ljudi manje bitan factor mnogo posteniji.

Zato, imate dobru rasu koja je spoj svega sto pas treba da bude,omogucite joj sve moguce uslove kako bi vam pruzila maksimum svojih mogucnosti. Slusajte svoj zdrav razum I necete pogresiti.

Sasa

Ovako nebi se slozio sa ovime. U svijetu Pitasa je malo postenih ljudi , koji se takmice po pravilima. Koji su fer i korektni i pruze ruku iako su izgubili. Odrze svoju rijec do kraja. Itd. Ja sam se svega nagledao i dozivio. Tako da znam sta pricam. Nemojte misliti da su i Amerikanci posteni protivnici. Iako su neki poznati Americki uzgajivaci zasluzni za neke stvari. Igraju prljavo/ cast iznimkama. Vise su zainteresirani za novac nego za pse.

Treba da se kaze da se pit ne vezuje na lanac da bi se muchio/zlostavljao...lanac jeste predimenzionisan i tezi al' najmanje je tu da bi pas od njega pasivno trenirao, mnogo bitnije je da se pas ne otkine sa lanca a najbitnje je da psa tako nije lako ukrasti (vecina ljudi koji chuva pse van svog dvorishta ide na combo. deblji lanac + katanac).

Danas dosta ljudi lanac shvacaju kao zlostavljanje pasa itd. Primjetio sam ljudi koji imaju jednog kucnog psa. Jer recimo drugih uvijeta nemaju. I lanac tada gledaju kao ko zna sta. Za Pita lanac ne predstavlja problem. Jer je on izuzetno jak i zilav. Njegov lanac je obicno debel za razliku od lanca kojim se vezu drugi psi. Koji je znatno tanji. Pit sve te tanje lance otkine bez problema. A kada se otkine onda nastaje jos veci problem. Ako nisi u blizini da reagiras na vrijeme. Imat ces jednog ili vise pasa mrtvih. Zato je debel lanac pozeljan kod Pita. To ljudi koji nikad nisu imali Pita koji je zestok. Ne mogu ni znati. Pit nije Retriver po ponasanju. Pogotovo onaj koji skace na vlastiti odraz sjene :) Pit je pas koji mora imati takav lanac, da bi bio pod kontrolom.

Sto se tice kradje Pita. Nikakav lanac ni katanac nece sprijecit da ga taj neko ukrade. Jer vecinom je kozna ogrlica ta na koju je vezan. A nju kvalitetnim skarama za kozu itd, pre rezes. Znam iz Vlastitog iskustva. Kad nam je ukraden uvezen pas iz Amerike. Ali je pronadjen brzo, i kradljivac posteno kaznjen :)

To nam je tada bila skola, i od tada je Kavkazac bio zaduzen za cuvanje vrta. Koji je bio lud ko Pit. A Kavkazac je po pitanju cuvanja odlican.

Treba da se kaze da se pit ne vezuje na lanac da bi se muchio/zlostavljao...lanac jeste predimenzionisan i tezi al' najmanje je tu da bi pas od njega pasivno trenirao, mnogo bitnije je da se pas ne otkine sa lanca a najbitnje je da psa tako nije lako ukrasti (vecina ljudi koji chuva pse van svog dvorishta ide na combo. deblji lanac + katanac).

Danas dosta ljudi lanac shvacaju kao zlostavljanje pasa itd. Primjetio sam ljudi koji imaju jednog kucnog psa. Jer recimo drugih uvijeta nemaju. I lanac tada gledaju kao ko zna sta. Za Pita lanac ne predstavlja problem. Jer je on izuzetno jak i zilav. Njegov lanac je obicno debel za razliku od lanca kojim se vezu drugi psi. Koji je znatno tanji. Pit sve te tanje lance otkine bez problema. A kada se otkine onda nastaje jos veci problem. Ako nisi u blizini da reagiras na vrijeme. Imat ces jednog ili vise pasa mrtvih. Zato je debel lanac pozeljan kod Pita. To ljudi koji nikad nisu imali Pita koji je zestok. Ne mogu ni znati. Pit nije Retriver po ponasanju. Pogotovo onaj koji skace na vlastiti odraz sjene :) Pit je pas koji mora imati takav lanac, da bi bio pod kontrolom.

Sto se tice kradje Pita. Nikakav lanac ni katanac nece sprijecit da ga taj neko ukrade. Jer vecinom je kozna ogrlica ta na koju je vezan. A nju kvalitetnim skarama za kozu itd, pre rezes. Znam iz Vlastitog iskustva. Kad nam je ukraden uvezen pas iz Amerike. Ali je pronadjen brzo, i kradljivac posteno kaznjen :)

To nam je tada bila skola, i od tada je Kavkazac bio zaduzen za cuvanje vrta. Koji je bio lud ko Pit. A Kavkazac je po pitanju cuvanja odlican.

Za lanac se slažem u potpunosti stari lanac kojim sam davno pre vezivao NO (kad je potrebno pola sata mira u dvorištu) prvi pit kojeg sam imao pokidao je kao da je od testa. Inace nisam pristalica vezivanja verovatno sto mi je dvorište veliko i imam samo jednog psa

Za ove rase se ne kupuju lanci ni katanci u poljoprivrednoj apoteci, no se prave po narudzbi.

I amovi po mjeri i ostalo.

Ama cuti u vezi kradja, pu, pu, pu, gluho i daleko bilo ....specijalisti dizu i rase predodredjene za cuvare,radjene za tog posla, a da nece pita, ako nadju dobrog kupca za njega.

Opet kazem, gluho i daleko bilo.

Za ove rase se ne kupuju lanci ni katanci u poljoprivrednoj apoteci, no se prave po narudzbi.

I amovi po mjeri i ostalo.

Ama cuti u vezi kradja, pu, pu, pu, gluho i daleko bilo ....specijalisti dizu i rase predodredjene za cuvare,radjene za tog posla, a da nece pita, ako nadju dobrog kupca za njega.

Opet kazem, gluho i daleko bilo.

:grin: Dok nisam malo upoznao karakter pita nisam mogao da verujem kad sam čuo priču da je tip ukrao ženku pita sa sve štencima, Zato malo koja odgajivačnica ima i kavkasca da ih čuva

Što se tiče te priče o izložbama reći ću voje mišljenje.

Ta priča o izložbama je u svojoj srži dobra, sve je to lipo zamišljeno, skupiti rasne pse na jednom mjestu kako bi ih mogli vrednovati i pokazati šta je poželjno po standardu.

Nažalost već dugo vremena izložbe nemaju veze s svojom prvobitnom namjenom. Tu je uloženo puno novca i puno sujete. Postoji bezbroj pasmina di se ljudi kunu u standard, a stanje je takvo da većina pasa ispada iz standarda i onda o čemu mi pričamo.

MODA I REKLAMA JE ONO ŠTA DANAS ODREĐUJE MNOGE PASMINE, A STANDARD JE RIJEČ KOJA SE POVLAČI KAD UZGAJIVAČ NE ZNA ŠTA ODGOVORITI.

Pogledajte malo neke teme, pogotovo one sa legendarne 2. grupe i šta se sve piše.

Imate uzgajivače Eng. buldoga kojima su mužijaci od 25 kg., mali, a po standardu je to težina odraslih mužijaka.

Teme o raznim mastifima kao npr. napuljcima neću ni komentirati(ta je tema već duže "mrtva" i neki bi s pravom rekli tema ko i pasmina)..........

Mislim da su pobrkani lončići malo što se tiče pedigrea. Nije reč o tome da pas sa pedigreom "više vredi" od onog bez ali kao što je Sanja napisala, pas bez rodovnika nije rasan. Papir je dokaz o njegovom poreklu. Menjanje teza o "muljanju papira" je nepotrebna relativizacija, jer i na putevima se vozi gomila automobila sa prekucanim brojevima. To ne znači da ljudi generalno voze "falš" kola, već to govori o kriminalnim radnjama i varanju koje su pojedinci izvršili. Ipak, mali je broj takvih da bi se to moglo okarakterisati kao opšta negativna pojava, a za te koji to rade se uostalom i zna...

Psu, posebno radnom i izložbenom mora da se zna poreklo. Na tome se sve gradi. Potrebno je najmanje 10 godina da bi se utvrdio genotip i fenotip pasmine. To je minimum, pa ni onda često ne dođe do željenih rezultata, već su potrebne godine dalje selekcije. Jako je teško nešto napraviti, a izuzetno lako pokvariti. To što neko napravi neke hibride, pa slučajno ispadne pas sa ne znam kakvim osobinama koje se nikada više ne pojave ni kod jednog potomka, niti kod potomaka od potomaka itd., se ne može nikako okarakterisati kao primer. To je zapravo "anti-primer". Tako su nastali buliji, "pitovi" od 50 kg, "plavi" pitovi i sl. Kako se ti psi deklarišu? Pa kao pit bulovi!

Zato je "conformation" neophodan, zato su papiri neophodni, i zbog toga ja pozdravljam ono što radi ADBA, jer čuva pitove od "prljanja" i kvarenja genetike. Tu naravno treba biti častan i pošten, inače "džaba krečimo"...

@ otpadnik

(y)(handshake)

S.Dragane

recimo da imas 20 pasa. Moras ih drzati pod kontrolom. Nisu to Retriveri da ce skupa jest, spavat itd. Da mogu bit slobodni.

Slazem se da ako mozes drzat psa slobodnim, da je to super. Ali veci broj pasa. To je tesko. Pogotovo Pitova.

S.Dragane

recimo da imas 20 pasa. Moras ih drzati pod kontrolom. Nisu to Retriveri da ce skupa jest, spavat itd. Da mogu bit slobodni.

Slazem se da ako mozes drzat psa slobodnim, da je to super. Ali veci broj pasa. To je tesko. Pogotovo Pitova.

Ma znam ovo mi je drugi pit u životu i uvek sam imao po jednog psa u dvorištu tako da nikad niti jedan nije video lanca niti je morao izuzev kad treba malo mira u dvorištu onda ga dobije na sat - dva. A mogu da zamislim kako je sa 20 odraslih pitova kad ove moje stence sad moram da hranim svakog posebno čim je hrana u pitanju već se ne slažu

Ok, sad ja na papiru vidim i nekakav pecat? kakav je to pecat? i da se razumemo ja ne mislim na ADBA pse i te rodovnike.

E to vec moras da pitas njega, ili nekog od ovih iskusnijih jer ja takav papir uzivo u zivotu nisam video :P

Pitam ovo zato sto koliko ja znam, pitovi za 4x4 nisu nigde oficijalno registrovani. Sad po meni je to veliki prostor za manipulaciju i muljanje sa pairima tj rodovnicima ovih pasa. I kolika ja sansa da se zapravo dobije ono sto je na papiru a ne neki pas koji nije potomak navedenih predaka?

Pitam ovo zato sto koliko ja znam, pitovi za 4x4 nisu nigde oficijalno registrovani. Sad po meni je to veliki prostor za manipulaciju i muljanje sa pairima tj rodovnicima ovih pasa. I kolika ja sansa da se zapravo dobije ono sto je na papiru a ne neki pas koji nije potomak navedenih predaka?

Po meni je potrebno da se raspitas o tom odgaivacu ili kome vec, mada vecina ima te titule pa pogledas i papire, srcanost i tako to. Pa sad moze on i posle toga da ti uvali, ali ako se lepo raspitas ili neko umesto tebe ko zna tog coveka pa da dobijes ono pravo.

Guest
This topic is now closed to further replies.