timon

American Pit Bull Terrier -APBT - 18 deo

Recommended Posts

Treba da se kaze da se pit ne vezuje na lanac da bi se muchio/zlostavljao...lanac jeste predimenzionisan i tezi al' najmanje je tu da bi pas od njega pasivno trenirao, mnogo bitnije je da se pas ne otkine sa lanca a najbitnje je da psa tako nije lako ukrasti (vecina ljudi koji chuva pse van svog dvorishta ide na combo. deblji lanac + katanac).

Shtene moz' dobiti i dzabe al' uz uslove (Simba je jednom davno pisao o tome...) tako da ako se vec hoce dobar pas platish koliko vredi posao i svi zadovoljni...ko hoce kera od 20 eura slobodno mu bilo (moz' da bude bolji neg' neki potomci Ch-ona)...

R.!

Jedino ADBA papiri donekle mogu da garantuju tacnost predaka. Kod nas se dosta muljalo sa tim papirima, prijavljivano je sve i svasta, a neka od boljih parenja na primer nisu. Takodje, dosta njih pocelo je da pravi neke svoje papire. Naravno posedujem ih (ADBA) i garantujem tacnost jer sam licno upoznat sa vecinom tih pasa.

Nisam nikada čuo za liniju pitova s Aljaske. ali zato tamo ima haskija...

ne postoje linije na osnovu zemlje,ali ako mislis da li ima pitova na aljasci,ima...

pre su koristili bernadince,haskije i malamute u ilegalne svrhe,a potom su videli da pit dobija ove rase. to je naravno bilo na samom pocetku nastanka pita kao rase. pit je rasa koja je zastupljena u vrv svim zemljama.

mada slazem se da pse ne treba celiciti tako sto ce ih izgladnjivati,drzati na zimi itd,a msm da to ni 1 clan ovde nije mislio,nego ste se lose razumeli i izvlacili stvari iz konteksta (ne msm na tebe...)

NIKO ovde ne prica o spavanju na lezaju i slicno, nego o uslovima i neuslovima.

Ako neko ne zna sta utice na to da pas bude zdrav i izdrzljiv, neka ne pise u prazno, jer ce neki pocetnik zaista razumjeti da psa treba vezati na +-40 na 1,5 m lanchine kao za bika od 1100 kg i davati mu sto manje hrane, da bi izgledao sto manji i opasniji.

Uslovi su uslovi, a neuslovi, neuslovi, i ne postoji opravdanje za uzeti zivotinju ne obezbjedivsi joj uslove dostojnog zivog bica.

Ne postoje.

Zasto ?

Zato sto niko nije natjeran da ima zivotinju, nego je uzima dobrovoljno.

I price 'ja ga taman navikao bez hrane, a on crkao' (tj bit ce izdrzljiviji sto gore postupas s njim) objesiti macku o rep.

Cinjenica je da vise pasa ima u kartonskim kutijama, cijene kao shteka cigara.

slazem se u potpunosti...

nego interesuje me misljenje u vezi izlozbi. da li vi vodite pse na izlozbe? (pitanje za sve clanove,ne bitno koja je rasa u pitanju)

ukoliko je da,zar to nije lecenje vasih licnih kompleksa? zar izlozbe nisu unistile mnoge rase,ucinile ih sakatim i bolesnim? zasto se onda ne borite protiv toga recimo?

majko moja mila,pitovi od davnina imaju uvjete iste drzanja(mislim na ozbiljne uzg pasa).

oni su prilagodjeni uvjetima takvog drzanja tj.navikli su na takve stvari i njihovoj psihi od tog sigurno nece bit nista.

mene osobno zanima sta za vas ovde znaci normalan uvjet drzanja pasa bilo kakvih. ja smatram ako pas ima kucicu hranu i vodu da su mu to normalni uvjeti uz setnje naaravno.

svaka vrsta pasa ima neke svoje legandarne pse i mi se danas hvalimo na racun krvi tih predaka koji su upravo svojim prilagodjavanjem zasluzili da ih se danas spominje. nemam pojma povodom cega se svi protivu lancima,a daju prednost boksu kad je to sve isto,jer kad bolje pogledas lanac je boks bez gradjevinske mate.

Dobro jutro.

Saglasna s ovim sto sam podvukla iz tvog posta.

Kako napisah, neki pocetnik ce fakat pomisliti da psa treba izloziti i vremenu i nevremenu da bi postao izdrzljiviji.

Nisu svi u rasi, ovaj forum i temu prati mnogo njih koji tek ulaze u svijet pasa i shvataju onako kako je napisano, bukvalno.

A da se psi prilagode, naravno da se prilagode, jer da pas nije prilagodljiva zivotinja, ne bi opstao uopste.

Psiha je nesto drugo, a ako zelis, mozemo i o tome prodiskutovati.

Ama nemam ja nista protiv lanca, ali protiv lanchine svakako imam.

nego interesuje me misljenje u vezi izlozbi. da li vi vodite pse na izlozbe? (pitanje za sve clanove,ne bitno koja je rasa u pitanju)

ukoliko je da,zar to nije lecenje vasih licnih kompleksa? zar izlozbe nisu unistile mnoge rase,ucinile ih sakatim i bolesnim? zasto se onda ne borite protiv toga recimo?

Da ti je rasa priznata, vodio bi i ti, ne sumnjam. Ali posto nije, otici ces u off topic na ovoj temi, pa eto .....otvori pitanje na nekom drugom mjestu. I onda bi stavljao wjw, ww itd u nazivu nicka :wink:

@ Gr Ch King

Ma znam to (za "sever"), ali sam bio i ja malo "metaforičan". :wink:

Što se izložbi tiče... Nisu izložbe same po sebi problem već ljudi, mada si generalno u pravu. Izložbe i jesu prvobitno zamišljene tako da budu potvrda zdravlja, namenske upotrebljivosti pasmine (standarda)... Kada su jednog starog odgajivača foksterijera u Engleskoj pitali kako on može znati da li njegov izložbeno šampionski pas ima temperament i gejm, odgovorio je da ne može da oštećuje izložbenog psa koji vredi mnogo novca, ali se ispituje njegovo potomstvo po tom pitanju, odnosno da li se željene osobine prenose. Naravno, da se ne lažemo, toga danas nema, ali po meni, nisu izložbe krive već ljudi kojima se dozvoljava da određuju "modu" koja se tiče određenog tipa, i forsiranje tog određenog "tipa", a da se u drugi plan stave stvari poput zdravlja, namenskog aspekta...

Primera radi, na prošlom BG CACIBu, sa mnom u ringu se pojavi kujica tanke kosti, prelakog kostura, retke dlake, očajnih hodova i uglova i pobedi moju kuju koja ima SVE što ova nema (moja je ova sa avatara što se igra sa ženkom pita). Da ne dužim, pobedila je kuja koja je vlasništvo odgajivača-sudije-hendlera-štancera, a dao joj je pobedu njegov drugar odgajivač-sudija. Poruka svega toga je izuzetno negativna, jer se šalje u javnost na taj način šta je "poželjno" i ljudi bivaju obmanuti misleći da ako kupe takvog (bolesnog) psa, da su uradili dobru stvar. I onda taj odgajivač-sudija-hendler-štancer ode napolje na specijalku gde dobije četvorku sa svojim najboljim psom, a na toj istoj specijalci pobedi naš pas koji u Srbiji gubi od tog kera?! Sudija na toj specijalci u inostranstvu je bio čovek koji je verovatno najveća živa legenda ove rase, nešto kao kada bi Floyd Boudreaux sudio pitove.

Da ne odem previše u off... Problem su ljudi. „Ljudski faktor“ je kod pitova minimalan, pas se bori za sebe, dok na izložbama pobednika određuje sudija. Ukoliko je sudija tendenciozan, on pravi štetu. E, sada, kumulativno gledajući, koliko se takvih suđenja desi godišnje u razno raznim pasminama i FCI grupama? Definitivno poprilično. Šteta koja se nanosi je takođe kumulativna, i nijedan takav slučaj nije „izolovan“. Na duge staze vidimo šta dobijamo – uništavanje pasa. Poenta moje priče je da bi izložbe bile sasvim nešto drugo kada ne bi bilo korupcije i nepoštenja.

Ama nemam ja nista protiv lanca, ali protiv lanchine svakako imam.

(handshake)(bow)(bow)(bow)

Ljudski faktor je primat u svemu.

Ako nije u ulozi glavnog glumca, onda je u ulozi produkcije i rezije.

Radnja uglavnom po principu ko koga ............(da ne budem prosta, nema smisla) .

Kome treba hrane za pse, a da je blizu mene, neka se javi, mogu da pomognem (nisu granule, sirovo meso,najvise iznutrice, direkt iz klaonice, ne da prodam, nego da 'poduprem' s vrecom - dvije :)

Odoh da pravim palacinke :wink:

Shtene moz' dobiti i dzabe al' uz uslove (Simba je jednom davno pisao o tome...) tako da ako se vec hoce dobar pas platish koliko vredi posao i svi zadovoljni...ko hoce kera od 20 eura slobodno mu bilo (moz' da bude bolji neg' neki potomci Ch-ona)...

R.!

Ja sam dobio za dzabe i smatram da im je ped dovoljno dobar u odnosu na to sto ih nisam platio. :giggle:

To sto sam napisao,napisao sam jer imam oci i vidim sta se radi.A,te price o stenadim od 400,500 evra ostavite za nekog drugog,srecni ste ako dobijete 100 evra za stene.Velika lova se okrece eventualno oko proverenih boraca ili kvalitetnih kuja i oko ringa.Bez namere da nekog uvredim,ko misli drugacije,gadno se vara.Pozdrav

...ko misli drugacije, gadno se vara.Pozdrav!

S' ovakvim stepenom iskljuchivosti ne znam zashto uopshte pishesh na forumu ako je samo tvoje mishljenje o temi validno a svi ostali greshe.

R.!

Ja isto znam nekoliko meni bliskih slučajeva gde su ljudi dobijali džabe štence od 4x4 proverenih roditelja, tako da je Aleksandar po meni u načelu u pravu. To 400, 500 evra za štene, ima, ali to je na nivou statističke greške.

Mogu vam reci neko moje iskustvo, u svetu pitova je sport mnogo posteniji,bez obzira na profil ljudi koji poseduju ove pse. A ima ih od doktora nauka do krajnjih granica siromastva. Za razliku od Izlozbi kojima sam se posvetio zadnjih godinu dana, I kao sto je prosao Mournblade,prosao sam I ja par puta. Posedujem hrtove I Boston Terriere, pored APBT|-a. Samo jedan primer, Boston koji je dobio PRM na CACIB Pozarevac,posle par dana je izgubio od smesno loseg psa uCAC Debeljaci. Ne kazem ja da imam naj boljeg psa na svetu, ali kada izgubim neka to bude od boljeg I kvalitetnijeg.

Volim takmicenja svake vrste, Vodeci se iskustvima sa obe strane, tvrdim da je svet u kojem su ljudi manje bitan factor mnogo posteniji.

Zato, imate dobru rasu koja je spoj svega sto pas treba da bude,omogucite joj sve moguce uslove kako bi vam pruzila maksimum svojih mogucnosti. Slusajte svoj zdrav razum I necete pogresiti.

Sasa

Ja isto znam nekoliko meni bliskih slučajeva gde su ljudi dobijali džabe štence od 4x4 proverenih roditelja, tako da je Aleksandar po meni u načelu u pravu. To 400, 500 evra za štene, ima, ali to je na nivou statističke greške.

ja se s ovim nebi slozio , ja sam cekao jako dugo na stene dogovarao sam i prije nego sto je kuja bila uparena, mozda toga ima kod ljudi koji se krecu u tim krugovima ali bas da neko sa strane samo tako dobije takvo stene cisto sumnjam...

Ne treba zalaziti u to koliko ko prodaje stenad I po kojoj ceni. Ono sto treba gledati kada se nabavlja stene je : Poreklo steneta I od koga ga kupujete. Nije isto da li kupujete Juga ili Ferari, I naravno nije isto dali ga kupujete na pijaci ili od proizvodjaca.

Uvek se dobro raspitajte o svemu a posebno o odgaivacu, ne treba zuriti, stene se kupuje za ceo zivot.

Kod pravih pitadzija nije svrha prodati psa bilo kome. Vecina je osetljiva na svoje pse i ne zele da dele sa drugima svoju liniju ma bilo koja suma je u pitanju. Postoje dve struje u tome. Prva struja je struja velikog rivaliteta izmedju pojedinih pitadzija i kada bi neki dobar pas stigao u vlasnistvo suparnika, vecina shvata kao licni poraz i tesko im je to da prihvate. Da se to ne bi desavalo pojedini imaju neku vrstu poslovanja, tj. drze se zajedno i daju jedni drugima stenad za dzabe ili neke usluge. Druga struja nije toliko ekstremna, ali jeste osetljiva na pse. Ti ljudi prodace psa za vecu sumu nego sto vi ovde pricate, ali takodje oni ne prodaju bas svakome.

ja se s ovim nebi slozio , ja sam cekao jako dugo na stene dogovarao sam i prije nego sto je kuja bila uparena, mozda toga ima kod ljudi koji se krecu u tim krugovima ali bas da neko sa strane samo tako dobije takvo stene cisto sumnjam...

Ja sam imao srece i dobio takvo stene a da su takvi stenci skupi jesu ko sam djavo

Da ti je rasa priznata, vodio bi i ti, ne sumnjam. Ali posto nije, otici ces u off topic na ovoj temi, pa eto .....otvori pitanje na nekom drugom mjestu. I onda bi stavljao wjw, ww itd u nazivu nicka :wink:

rasa koju trenutno drzim ja amer.staford i koliko sam zadnji put cuo,priznata je... niti ga vodim na izlozbe,niti sam uzeo pedigree a ima uradjen,samo stoji kod proslog vlasnika (rekao mi je da dodjem da uzmem al mi ne treba).

pre ovoga sam imao vucjaka i takodje ga nisam vodio na izlozbe. msm da je pitanje sasvim na mestu za ovaj forum i da ne krsi pravila. izlozbe jesu ljudski komleks. od pasa se prave manekeni.

koliko ja znam,psi ne zele da idu tamo,vec ih na to primoravaju njihovi vlasnici. kao sto ih primoravaju na poziranje i druge stvari koje prate to. da ne pricamo sta se radi sa psima koji imaju neku manu.

upravo su izlozbe unistile rase kao sto su nemacka doga,engl.buldog,bordoska doga,sar pej,vucjak i da ne nabrajam sad...

Jako me interesuje zasto se "ljubitelji"pasa ne bore i protiv tog,nego jos to podrzavaju i vode svoje pse tamo.

Ja licno svog psa ne mogu da sakatim ni na jedan nacin...

I ja se slazem, iz "proverenih" odgaivacnica da kazem tako ne mozes naci ispod 300-500e cune je pare dobio vec unapred pre nego sto su kuje parene, i on to sve prodaje van srbije po istoj ceni. Bar tako on kaze i njega sam eto uzeo za primer, i ovi iz Siriums uzimaju 300e mada i vise ako su oba roditelja testirana ili mecovana.. A sto Mourblade kaze dzaba se daju medjusobno jer se posle vracaju stenci, covek je kod mene uzeo jednog odlicnog i radi s'njim to sto radi i od parenja svakog vraca po 1. I na kraju ce ispasti da je dao 30 stenaca za 1 koje je uzeo, tako je on poceo sad ima 8 svojih i zadovoljan je kako kaze.

Svi ste generalno u pravu, mada sam i ja (sudeći po nekom svom iskustvu) :grin:

Mogu vam reci neko moje iskustvo, u svetu pitova je sport mnogo posteniji,bez obzira na profil ljudi koji poseduju ove pse.
Ne treba zalaziti u to koliko ko prodaje stenad I po kojoj ceni. Ono sto treba gledati kada se nabavlja stene je : Poreklo steneta I od koga ga kupujete. Nije isto da li kupujete Juga ili Ferari, I naravno nije isto dali ga kupujete na pijaci ili od proizvodjaca.

Uvek se dobro raspitajte o svemu a posebno o odgaivacu, ne treba zuriti, stene se kupuje za ceo zivot.

Kod pravih pitadzija nije svrha prodati psa bilo kome. Vecina je osetljiva na svoje pse i ne zele da dele sa drugima svoju liniju ma bilo koja suma je u pitanju. Postoje dve struje u tome. Prva struja je struja velikog rivaliteta izmedju pojedinih pitadzija i kada bi neki dobar pas stigao u vlasnistvo suparnika, vecina shvata kao licni poraz i tesko im je to da prihvate. Da se to ne bi desavalo pojedini imaju neku vrstu poslovanja, tj. drze se zajedno i daju jedni drugima stenad za dzabe ili neke usluge. Druga struja nije toliko ekstremna, ali jeste osetljiva na pse. Ti ljudi prodace psa za vecu sumu nego sto vi ovde pricate, ali takodje oni ne prodaju bas svakome.
Ja sam imao srece i dobio takvo stene a da su takvi stenci skupi jesu ko sam djavo
upravo su izlozbe unistile rase kao sto su nemacka doga,engl.buldog,bordoska doga,sar pej,vucjak i da ne nabrajam sad...

Jako me interesuje zasto se "ljubitelji"pasa ne bore i protiv tog,nego jos to podrzavaju i vode svoje pse tamo.

Dobri postovi (y) pa nije zgoreg staviti ih na jedno mesto. Sa svim gore navedenim se slažem, i sa prethodnim postom kojeg je napisao Brox95

Izlozbe su nuzno zlo...da su merodavne nisu, jadni psi pobedjuju vrhunske al' opet za ljude koji vole svoje pse van tog daj da mu nabijem 4xCAC i 3PR i ostalo pa da radimo posao, je to solidna prilika da se vidi gde je i kakav je njegov pas kad se stavi u ring sa 10-15 najboljih primeraka pasmine. Proshao dobro ili loshe na izlozbi vlasnik vidi kakvog psa ima a i ljudi koji su aktivni u odredjenoj pasmini takodje to (sa)znaju. Rodovnik je samo papir, bitan al' samo papir.

R.!

rasa koju trenutno drzim ja amer.staford i koliko sam zadnji put cuo,priznata je... niti ga vodim na izlozbe,niti sam uzeo pedigree a ima uradjen,samo stoji kod proslog vlasnika (rekao mi je da dodjem da uzmem al mi ne treba).

pre ovoga sam imao vucjaka i takodje ga nisam vodio na izlozbe. msm da je pitanje sasvim na mestu za ovaj forum i da ne krsi pravila. izlozbe jesu ljudski komleks. od pasa se prave manekeni.

koliko ja znam,psi ne zele da idu tamo,vec ih na to primoravaju njihovi vlasnici. kao sto ih primoravaju na poziranje i druge stvari koje prate to. da ne pricamo sta se radi sa psima koji imaju neku manu.

Eh ovako,

prvo, hvatas se u kolo u kojem ocigledno ne znas da igras.

Zasto ?

Zato sto treba da krenes od abecede.

Zasto ?

Ako tvoj pas nema papir, onda nije rasan. Zasto?

Zato sto je papir dokaz rasnosti, svidjalo se to ili ne tebi, meni, petom desetom.

I postedi me djecije price, ja ne vodim psa na izlozbu jer eto unistavam psa.

Pas za izlozbu i za jaku izlozbenu titulu , posebno na specijalkama i izlozbama kod jakih sudija, mora da bude dobar primjerak rase,dobro pripremljen i provjeren, a vlasnik da dobro zarovi ruku u svoj dzep da bi isfinansirao izlozbe, isto sto onaj ko zeli da ima dobrog pita mora da ga pazi kao oci u svojoj glavi i ne pokazuje ga svima i svakome.

A ti izvoli pa uradi psa da ti stoji 5 min, ne duze u stavu, pa onda kazi 'ja probao, uradio, nije mi se svidjelo, odustajem'.

Sta su nesavjesni uzgajivaci i vlasnici uradili sa velikim brojem rasa je globalno pitanje,a ne pitanje koje mozemo da ispravljamo ti i ja ovde.

Zasto ?

Zato jer mu nismo dorasli.

Isto je i s muljazom s papirima.

Javna tajna, a isto sve se zna i ko radi i ko mutlja. Zato se psi i ne kupuju od svakog, bar ne kupuju oni koji zele da znaju sta imaju.

Ko hoce da bude siguran, radi analizu i eto to.

U svakoj branche je poznato ko je dobar , ko je polovican, a ko nista ne valja.

Ni kinologija nije izuzetak.

Postoje i radne i paradne izlozbe, i na svakoj strani se zna ko je ko.

Posebno znaju oni koji su dugo u tome.

I dobro da se zna.

I ne kaze se vucjak, nego njemacki ovcar, da ako nista opravdamo naziv ovog foruma.

Ako zelis, mozemo da prodiskutujemo o prijeklu tvog ast, na drugoj temi naravno.

Pas...mora da bude dobar primjerak rase,dobro pripremljen i PROVEREN!

S' ovim delom bi se slozio. ;-)

Mada ne znam chemu antagonizam, i kakve su to prozivke zato shto nije hteo da uzme papir kad je uzimao shtene, sad mu pas nije rasan, nema roditelje jer mu to neko nije napisao na papir, pao mu sa neba direkt u krilo!?

O, izlozbama u svetu bi tek moglo svashta da se pricha, kapiram da se ista igra igra samo shto su igrachi malo jachi...osim toga ko je pogledao onaj dokumentarac od pre 5-6 stranica moze vrlo lako da dodje do zakljuchka o toj najznachajnijoj Kino. ogranizaciji, koja je matica svih ostalih, i vrednostima koje NAMECE.

R.!

Ama nema smisla komentarisati kako je voziti boing 757 , ako nisi pilot.

I jos me ubjedjivati kako je to i to ovakvo, a ni probao ga nisi.

Eto zasto.

A o globalnim problemima, eto napisah.

edit

ne ulazim u to da li je on uzeo papire svoga psa, zasto nije niti bilo sta u vezi toga.

Poenta je da Cirin pas recimo (ko je u ast svijetu zna koji je pas u pitanju), ne bi bilo na ljestvici na kojoj jeste da se vlasnik nije potrudio oko poprilicnog broja stvari, ulozio mnogo truda, energije, emocija, finansija itd, itd .....da se zastava zemlje koju predstavlja zavijori na dosta prestiznih mjesta u kinoloskom svijetu.

A to sigurno nije samo obezbjediti psu uslove i setati ga 4-5 puta dnevno (i uz tu setnju ponekada organizovati kavicu s prijateljima)

To je poenta.

Nemački ovčar = čuvar ovaca ako se ne varam

e sad pustite izložbenog "Nemačkog ovčara" sa vrhunskim papirima među ovce šta ujutro dobijemo - prazan tor (pas živ ovce mrtve)

E sad dali je papir dokaz rasnosti,

Guest
This topic is now closed to further replies.