Petite

Zapadnosk. beli terijer (West Highland White Terrier) 4. dio

Recommended Posts

Mnogo me nasmeja tvoje pitanje, jer moja Esta ima 9.5kg. Al ne zato sto je debela, nego zato sto je poprilicno velika, veca je i od vecine muzjaka koje srecemo. Sve zenke izgledaju kao palčice naspram nje. Uglavnom, ja ti nazalost ne mogu dati odgovor na tvoje pitanje. (shrug)

Kolika je neka standardna tezina za zenku westija od 2god? Plasim se da su mi roditelji ugojili kuce dok sam bio na odmoru, uvek je imala oko 7kg, sada ima oko 7.8.

Tezina zenke je induvidualna stvar,sve zavisi i koliko je velika,da li je sklona gojenju itd..Westike imaju tezinu obicno do 10kg, s tim sto su zenke malo lakse od muzjaka obicno imaju oko 6,7 kg. Ali kao sto sam napisao "obicno".Tako da naravno postoje varijacije.To sto ti zenka ima 7,8kg nije nista strasno ako nije debela.A ako smatras da je debela,smanji joj obroke za 20,30% par dana dok ne smrsa.  (nod)

Nevezano za same westike, dakle općenito govoreći , nisam pristalica da se psu uskraćuju ili smanjuju obroci.

Metabolizam xy individue treba prihvatiti kao  orijentir , što bi  u prijevodu značilo da na  svaku korekciju , ukoliko je riječ o prekomjernoj težini treba pristupati njezinom  niveliranju kroz pojačane aktivnosti psa.

Primjerice dinamičnom Igrom, dodatnom metražom (kilometražom) kroz šetnju,    zanimljivim sportskim  aktivnostima ili sl.

Pas (i  sam njegov metabolizam) će biti zadovoljniji, osjećati se bolje, štonobisereklo biti u formi i mišićnoj masi odgovarajućoj svojoj tjelesnoj konstituciji , imati ugodan  opušten san..itd.

Dakle, nebrojene su prednosti kroz dodatne fizičke aktivnosti psa, od pristupa ili isključivo  metode limitiranja hrane potrebne xy psu .

Nevezano za same westike, dakle općenito govoreći , nisam pristalica da se psu uskraćuju ili smanjuju obroci.

Metabolizam xy individue treba prihvatiti kao  orijentir , što bi  u prijevodu značilo da na  svaku korekciju , ukoliko je riječ o prekomjernoj težini treba pristupati njezinom  niveliranju kroz pojačane aktivnosti psa.

Primjerice dinamičnom Igrom, dodatnom metražom (kilometražom) kroz šetnju,    zanimljivim sportskim  aktivnostima ili sl.

Pas (i  sam njegov metabolizam) će biti zadovoljniji, osjećati se bolje, štonobisereklo biti u formi i mišićnoj masi odgovarajućoj svojoj tjelesnoj konstituciji , imati ugodan  opušten san..itd.

Dakle, nebrojene su prednosti kroz dodatne fizičke aktivnosti psa, od pristupa ili isključivo  metode limitiranja hrane potrebne xy psu .

Slazem se sa svim ovim sto ste napisali. Ali sta raditi sa psima koji nisu toliko raspolozeni za igru? koji su vise "lencugice: i vole da leze,a ne da trce,igraju se po ceo dan itd...Oni nikako onda ne mogu dobiti takvu misiscnu masu...Ili sta pak raditi sa psima koji su jako skloni gojenju? Kada se pas pregoji sigurno nije dobro zdravo za njegov organizam,isto kao ni za coveka. A i u nekim vecim rasama npr. doberman,naravno da se ne moze davati psu da pojede koliko moze i pozeli,jer bi to bilo katastrofalno za njega posle par dana od tolikih kolicina hrane koju npr.doberman moze da pojede. Tako da se slazem sa tim da treba psu obezbediti fizicku aktivnost,ali ne i da ne treba smanjiti hranu ako pas ne moze da omrsa,to bi bila samo velika steta za organizam i nikako ne moze dobro doneti.

Pored povećane fizičke aktivnosti, gojaznim psima je preporučljivo uvesti light ishranu...

Bilo granulatnu, bilo domaću, zavisi šta nam pas jede.

Tako je i sit i oslobodjen kalorija... :)

Nemam mogucnosti za povecanje fizicke aktivnosti, realno, ne treba. Iako je u kuci seta se sigurno 5x dnevno od toga je zadnja setnja od sat vremena. Za vikend je u vikendici i non stop je napolju i trci, kopa, skace u bazen, juri insekte, laje na komsije, kopa po basti....

Ja je inace hranim 2x dnevno, jednom uvece i jedno ujutru tako da sam mozda i preterao sa dozama koje sam rekao roditeljima. Izmericu jos jednom preporucenu dozu pa cu da vidim koliko je to stvarno. Presao sam upravo sa ND piletina-nar na ND piletina-nar sa 20% zitarica pa cemo videti.

Posted · Hidden by Dikan, August 20, 2013 - prodaja na pasminskoj temi
Hidden by Dikan, August 20, 2013 - prodaja na pasminskoj temi

Imamo jednog muzjaka od 3 meseca, neplanirano je kod nas, pa ga prodajemo veoma povoljno... Ima pedigre, javite se porukom.

5454.jpg~original

DSC_0449.jpg~original

Jel zna neko mozda sta je ovo? Ici cu prekosutra do veterinara ali cisto da vidim da li neko prepoznaje. Ostalo mi je kuce bez zastite od buva i krpenja 2 nedelje dok sam bio na moru, odnosno koristio sam ampule na biljnoj bazi a dosta su je vodili na kupanje i to je valjda oslabilo. Nakupila je poprilican broj buva i kada sam dosao lagano sam krenuo u odstranjivanje, sada nema nijednu ali posle tretmana sa samponom protiv buva na biljnoj bazi ovo se pojavilo. Sad ne znam da li je neka reakcija na sampon, ili na buve ili mozda na hranu.  Granule nije htela da okusi jedno 2-3 dana, samo malo pojede iz posudice i ode, ali to sam pripisao teranju. Malo sam mesao hranu sa sardinama i pirincem i posle toga je jela normalno,

Pozdrav, pre poziva UPOMOĆ!

Šta koristiti za oporavak i poboljšanje kvaliteta dlake?

U prethodnih mesec dana imamo problem sa dlakom, jednostavno dlaka je postala suva za nijansu tamnija  i  puca prilikom četkanja, tako da se suknjica polako počela proređivati.

Bili kod veterinara i sve je ok, nije bilo stresova i promene hrane, do sad nismo imali nikakvih problema.

Moguca je primena raznih preparata, ali  su u praksi nenadmasne Dermoscent ampule. Na biljnoj su bazi, jako brzo deluju, i s obzirom da nema sta nisam probala - tvrdim da im nema ravnog proizvoda.

Pozdrav! Volela bih da mi kazete da li je neko od vas kupio stene kod Pal Parocia iz Malog Idjosa, sudija 3FCI grupe, i kakva imate iskustva s ovim odgajivacem?Pitanje se odnosi na Westi kucice, a moze i druge koje on uzgaja?Veliki pozdrav.

Dragi Westi drugari, i poštovani vlasnici, odgajivači i ljubitelji,

dozvolite da se predstavimo i pozdravimo sve forumaše od kojih smo

pokupili toliko mnogo lepih i korisnih saveta (i naravno posebno hvala

gospodji Tanji na odličnom sajtu). (study)

Zovem se Mićko, napunio sam 4 meseca i pre desetak dana sam došao kod

mojih novih vlasnika. Osim što se još uvek nismo složili ko je gazda u

kući, :razz: sasvim se lepo slažem sa mojim ljudskim ljubimcima Dakijem i Jacom, koji ovom prilikom šalju pozdrave i imaju poneko pitanje:

Mnogo

smo čitali po internetu o svemu, da nas je vremenom malo zabolela

glava, a i počeli smo da brkamo informacije.Mićko nam je prvi pas (iako

će se mnogi složiti da je westie možda komplikovan pas za početnike) pa

zajedno sve učimo. Nije jakog pedigrea, iako ima rodovnik (nadamo se ne

falsifikovan) ali bar neki će se složiti da i za nas ne-šampione treba

naći mesta pod suncem. Svesni smo svih problema zbog toga, ali novac je

nosio važnu odluku za upuštanje u avanturu, a kada smo se upoznali (a i

videli uslove u kojima je pas odrastao) jednostavno smo morali da

ostanemo zajedno. Moramo pre svega da napomenemo da je veterinar rekao

da je Mićko vrlo zdrav pas i osim što nije primio vakcine (a 4 su mu

meseca) nemamo ozbiljnijih problema, ili se bar nadamo da nisu ozbiljni.

Sada plaćamo ceh u piškanju i kakaknju, ali za koji dan čika vet je

rekao da možemo napolje. Elem da se vratimo na temu:

1)Mićko ima intenzivan neprijatan miris, :-(

i najpre smo mislili da je to od boksa i uslova u kojima je boravio

(što ne mora da je isključeno) dobili smo naredbu da se ne kupamo pre 6.

meseca i samo se povremeno mažemo sirće/voda kombinacijom, boravimo u

stanu koji se (zahvaljujući divnom vremenu) redovno provetrava, ali se

miris i dalje oseća (iako dosta manje-pošto je na početku bio skoro

nepodnošljiv). Mićko je velika maza i svi obožavamo da smo uz njega, ali

krilo dolazi u obzir samo uz mnogo čvrste volje i temeljno pranje ruku i

odeće posle toga. Jedan od razloga zašto smo se odlučili za ovu rasu

jesu razna pisanja po internetu da se ne linjaju i nemaju miris, ali se

Mićko nažalost suviše oseća i ne znamo šta da radimo. Bio bi nam

dobrodošao svaki savet kako da se izborimo sa problemom, ili čak neka

dijagnoza. Pročitali smo po forumu da može da bude od preanalnih žlezda,

ali veterinar kaže da je on još mali za neku intervenciju u vezi sa tim

(?), pa nas zanima iskreno da li to može da bude na genetskoj osnovi,

da li je do nehigijenskih uslova odgajanja, neki zdravstveni problem,

ili su u pitanju samo mitovi za lakšu prodaju psa u stan?

2)Možda ozbiljniji problem(iako nam je i prvi važan) je njegovo češkanje i grickanje raznih delova tela, a često i šapa. :unsure:

Najpre smo mislili da su buve, pa smo potrošili frontline ampulu.

Češanje se proredilo, ali i dalje postoji i kada počnem da grickam to

činim vrlo sumanuto. Pročitali smo ovde da može da bude i alergija i

brzo ponovo posetili veterinara, koji je zaista između prstića na šapi

pronašao neke mrlje, uzeo bris, ali izuzeo mogućnost alergije (iako ne

grickam izključivo tu šapu), pa čak preporučio da se nikakva terapija

protiv alergije ne uzima pre primanja svih vakcina.

Svi smo u kući

veliki laici i nadam se da imate neki pametan savet, jer ukoliko

tvrdnje veterinara nisu sasvim ispravne, tražićemo drugog (naravno da se

pas ne leči na internetu) pa nas najviše zanima koliko se slažete sa

opisanim stanjem i šta preporučujete za dalje korake?

Još jednom veliki pozdrav od svih zajedno! Uskoro i neka lepa slika...

Mnogo vam hvala na svakoj pomoći, bilo bi nam pravo zadovoljstvo da nas primite u vaše cenjeno društvo. (nod):kiss:

Dobrodosli!

Ova tema nije preterano aktivna da znate, evo ja sad videh vas post.

Ne slazem se da je westi komplikovan pas za pocetnike, cak suprotno, no bilo kako bilo, uz nasu pomoc dobicete odgovore na sva pitanja i nedoumice.

1)Mićko ima intenzivan neprijatan miris, :-(
i najpre smo mislili da je to od boksa i uslova u kojima je boravio
(što ne mora da je isključeno) dobili smo naredbu da se ne kupamo pre 6.
meseca i samo se povremeno mažemo sirće/voda kombinacijom, boravimo u
stanu koji se (zahvaljujući divnom vremenu) redovno provetrava, ali se
miris i dalje oseća (iako dosta manje-pošto je na početku bio skoro
nepodnošljiv). Mićko je velika maza i svi obožavamo da smo uz njega, ali
krilo dolazi u obzir samo uz mnogo čvrste volje i temeljno pranje ruku i
odeće posle toga. Jedan od razloga zašto smo se odlučili za ovu rasu
jesu razna pisanja po internetu da se ne linjaju i nemaju miris, ali se
Mićko nažalost suviše oseća i ne znamo šta da radimo. Bio bi nam
dobrodošao svaki savet kako da se izborimo sa problemom, ili čak neka
dijagnoza. Pročitali smo po forumu da može da bude od preanalnih žlezda,
ali veterinar kaže da je on još mali za neku intervenciju u vezi sa tim
(?), pa nas zanima iskreno da li to može da bude na genetskoj osnovi,
da li je do nehigijenskih uslova odgajanja, neki zdravstveni problem,
ili su u pitanju samo mitovi za lakšu prodaju psa u stan?

Takav miris kakav opisujete cist i odrzavan westi ne treba da ima. Oni zaista nemaju miris i ne linjaju se. Ako je veterinar konstatovao da je pas zdrav i da taj miris nije vezan za bilo kakvo zdravstveno stanje niti perianalnu zlezdu - onda je problem u cistoci/higijeni. Generalno uzevsi - psa ne treba kupati do 6. meseca - i to jeste preporuka. Medjutim, to ne vazi za IZUZETNE okolnosti. Ako vam se sutra Micko uvalja u crkotinu ili izmet napolju (a to ce se desavati), naravno da ce te ga okupati. Isto tako - ako je uzet iz nehigijenskih uslova (ako sam dobro shvatila) - naravno da treba da ga okupate. U takvim slucajevima se vise ne radi samo o higijeni njega kao psa, vec i vaseg stana, a i vas ukucana i sa time se ne treba igrati. Rastvor vode i sirceta je dobro resenje za odrzavanje i manje necistoce, dok za izuzetne slucajeve koje sam opisala nema drugog leka do kupanja. MEDJUTIM, apelujem na vas da ukoliko okupate psa nabavite KVALITETAN sampon za STENCE. Ako ste iz BGa, idite do Pet Centra i raspitajte se kod njihovog veterinara da vam preporuci takav sampon. Sad ih ima i na biljnoj bazi, dakle, sa nekim minimumom hemije. Takodje, ima i sampona za rase sa osetljivom kozom. Pet Centar ima dobre veterinare i oni ce vam preporuciti proizvod koji je najbolji za Micka.

2)Možda ozbiljniji problem(iako nam je i prvi važan) je njegovo češkanje i grickanje raznih delova tela, a često i šapa. :unsure:
Najpre smo mislili da su buve, pa smo potrošili frontline ampulu.
Češanje se proredilo, ali i dalje postoji i kada počnem da grickam to
činim vrlo sumanuto. Pročitali smo ovde da može da bude i alergija i
brzo ponovo posetili veterinara, koji je zaista između prstića na šapi
pronašao neke mrlje, uzeo bris, ali izuzeo mogućnost alergije (iako ne
grickam izključivo tu šapu), pa čak preporučio da se nikakva terapija
protiv alergije ne uzima pre primanja svih vakcina.
Svi smo u kući
veliki laici i nadam se da imate neki pametan savet, jer ukoliko
tvrdnje veterinara nisu sasvim ispravne, tražićemo drugog (naravno da se
pas ne leči na internetu) pa nas najviše zanima koliko se slažete sa
opisanim stanjem i šta preporučujete za dalje korake?
Još jednom veliki pozdrav od svih zajedno! Uskoro i neka lepa slika...
Mnogo vam hvala na svakoj pomoći, bilo bi nam pravo zadovoljstvo da nas primite u vaše cenjeno društvo. (nod):kiss:

Kao vlasnik extremno alergicnog westija mogu samo da vam kazem da to moze da bude slucaj ali i ne mora. Put otkrivanja alergija je dug i trnovit, i iskreno se nadam da necete morati da se upustate u to. Ja bih vam opet preporucila da psa okupate, i da onda vidite kako ce se ponasati. Ako on i dalje ima bilo kakvu necistocu koju i dalje vuce iz tih nehigijenskih uslova u kojima je bio, vrlo lako da i to moze da mu smeta. Jer vi na kraju ne mozete znati cemu je sve on bio izlozen u prvobitnom smestaju. Dakle, prvo kupanjac, pa onda sve ostalo.

Terapija protiv alergija se nikako ne sme davati pre nego sto se prime sve vakcine, jer ta terapija ukljucuje lekove kojima se obara imuni sistem. Takodje, ta terapija se ne daje ni dok se ne iskljuce sve ostale moguce stvari, odnosno dok se ne moze sa 100% sigurnoscu reci da je u pitanju alergija. A to nije bas mnogo lako.

Prekontrolisite malenog ponovo da nema buve, ili neka to uradi veterinar tako sto ce videti da li na dlaci ima buvljeg izmeta. AKO je maleni imao buve (s obzirom da je pas beo, to ste mogli i vrlo lako uociti), nije iskljuceno da vam je stan infestiran, pa to sto ste buve na njemu ubili Frontlineom i nema mnogo znacaja. U tom slucaju - stan prvo treba da dobro usisate, a onda i da ga isprskate rastvorom Neostomosana (reci ce vam kako u veterinarskoj apoteci).

Ako vas jos bilo sta zanima, pitajte.

Esta, hvala na brzom odgovoru i savetima. Na zalost bio sam dovoljno nesmotren da ne napomenem da je dobio jedno kupanje istog trenutka kako je usao u kucu, posto je smrad bio gotovo neizdrziv. Sampon smo nabavili upravo u pet centru: Trixie, blagi za stence (nadam se da je dobar, obzirom da teta u apoteci nije bila bas najpredusretljivija). Sto se tice uslova njegovog odrastanja nisu bili nehumani, ali ipak bez ikakve paznje. U boksu smo zatekli 4 steneta, higijenski potpuno neodrzavana, a i odrasli psi (izmedju ostalog i mama stenadi) su takodje bili zuti, masne dlake i kaljavi do temena. Posle pranja neprijatan miris se smanjio, ali ostao prisutan. Prvih dana je mogao da se oseti na metar-dva, sada tek kada mu se priblizimo, ali ruke nakon mazenja i dalje poprime miris. Nakon svakog trljanja pomenutim sircetom (veterinar nam je pre 2 dana dao neki rastvor koji slicno mirise, ali cini mi se malo bolje deluje) miris se jos vise smanji, ali u roku od par sati ponovo vrati. Sto se tice perianalnih zlezda nismo sigurni da li je sve u redu, posto nam je vet rekao da nije preporucljivo da se u njegovom uzrastu to dira, iako nam nije objasnio zasto.<br />Moguce da je i svrab povezan sa higijenom, iskreno jako nas je uplasilo ocigledno ukazivanje forumasa da grickanje i lizanje sapa nije nikako dobar znak, a ideja da su se buve razbezale po stanu je vrlo moguca, sto pre cemo nabaviti Neostomosan (mada je prekjuce veterinar pregledao dlaku i utvrdio da je sve ok).<br />Jasno nam je da razlozi mogu biti najrazlicitiji i naoruzali smo se strpljenjem, ali se isto tako bojimo da mozda ne reagujemo na vreme. Veterinar nas je vec dobro zapamtio, ali nekako nam ne uliva poverenje jer su mu komentari cesto sturi i bez konkretnog odgovora (kada smo ga pitali za smrad, on je rekao: navicicete se), pa samo razmatramo sve opcije.<br />Sto se tice upoznavanja pasa generalno, stekli smo utisak da su westiji pomalo tvrdoglavi (sto smo imali dovoljno puta prilike da iskusimo), ali borimo se, sve ce doci na svoje, samo nek je Micko zdrav!

Drekavac...dajte oca i majku psa. Znam dosta pasa, krvnih linija, "šta je ko i kad" imao od bolesti i alergija....pa da krenemo od toga...

Miris koji pominjete, je: na mokraću, sladunjav, oštar, blag i sl...

Uši su mu čiste bez mirisa ili ne?

Grickanje šapa je od prvog momenta bilo aktuelno, (s tim je došao) ili kasnije...

Kojim sredstvom održavate podove u kući?

Imate li tepihe ili ste ih sklonili?

Kakvu dlaku Vaš pas ima? Razvijenu podlaku ili ne?

Boja kože je?

Na zalost bio sam dovoljno nesmotren da ne napomenem da je dobio jedno kupanje istog trenutka kako je usao u kucu, posto je smrad bio gotovo neizdrziv. Sampon smo nabavili upravo u pet centru: Trixie, blagi za stence (nadam se da je dobar, obzirom da teta u apoteci nije bila bas najpredusretljivija).

To nije dobar sampon. To je jedna od najjeftinijih varijanti i samim tim losa - pogotovu za westija i za njihovu osetljivu kozu. Gledajte da uzmete koncentrovani Dermoscent (na biljnoj bazi, blag, rastvara se u vodi), ili nesto poput toga.

Sto se

tice uslova njegovog odrastanja nisu bili nehumani, ali ipak bez ikakve

paznje. U boksu smo zatekli 4 steneta, higijenski potpuno neodrzavana, a

i odrasli psi (izmedju ostalog i mama stenadi) su takodje bili zuti,

masne dlake i kaljavi do temena. Posle pranja neprijatan miris se

smanjio, ali ostao prisutan. Prvih dana je mogao da se oseti na

metar-dva, sada tek kada mu se priblizimo, ali ruke nakon mazenja i

dalje poprime miris. Nakon svakog trljanja pomenutim sircetom (veterinar

nam je pre 2 dana dao neki rastvor koji slicno mirise, ali cini mi se

malo bolje deluje) miris se jos vise smanji, ali u roku od par sati

ponovo vrati.

Ovako - ako ne mozete opisno da nam docarate miris (kao sto je Tanja vec to opisno prikazala u svom pitanju na tu temu), a posto ste novi u svemu ovome, da li mozda imate nekog prijatelja koji ima psa, da ga pozovete da dodje i da on njusne psa? Na osnovu mirisa se mnogo toga moze saznati. A pored toga - verujte mi na rec - NISTA ne smrdi kao paraanalne zlezde - to je bukvalno smrad iz pakla. Dakle, bilo ko - ko ima iole iskustva sa psima, znace da prepozna taj smrad i ako to nije u pitanju - od cega taj smrad moze da bude. Naravno - vremenom cete i vi znati da prepoznate razne varijacije smradova, samo je za to potrebno iskustvo. U tome je mogao da vam pomogne i veterinar, ali nije, a u vezi toga:

Sto se tice perianalnih zlezda nismo sigurni da li je sve u

redu, posto nam je vet rekao da nije preporucljivo da se u njegovom

uzrastu to dira, iako nam nije objasnio zasto.

Jasno nam je da razlozi mogu biti

najrazlicitiji i naoruzali smo se strpljenjem, ali se isto tako bojimo

da mozda ne reagujemo na vreme. Veterinar nas je vec dobro zapamtio, ali

nekako nam ne uliva poverenje jer su mu komentari cesto sturi i bez

konkretnog odgovora (kada smo ga pitali za smrad, on je rekao:

navicicete se), pa samo razmatramo sve opcije.

Bicu iskrena i reci su vam da se meni taj vas veterinar ne svidja. Prvo - morao je da na osnovu mirisa donese neki zakljucak o cemu se radi i da vam to kaze, a ne da izjavi "navicicete se". To je apsolutno nedopustivo, JER je westi rasa koja se ne oseca. DAKLE, postoji problem, koji on gura pod tepih, ili ga jednostavno ne zanima.

Vezano za perianalnu zlezdu - on vam i dalje nije rekao najvazniju stvar - a to je - DA LI smrad potice od zlezde ili ne. U normalnim okolnostima se zlezda ne dira, ali ima kad mora da se dira. Kod stenaca je to jako retko, ali izvesne situacije postoje, jer iako jako retko - stenci mogu imati zdravstvenih problema sa zlezdom.

I odmah da vam kazem - veliki je broj veterinara koji ce odmah na sam pomen lizanja sapa ili nekih problema sa kozom da uzviknu "alergija" pogotovu kod rasa pasa koje su tome skloni, kao sto je westi. TO TAKO NE SME DA SE RADI! Da bi se dokazala alergija, MORA PRVO DA SE ISKLJUCI SVE DRUGO. Vecini je lakse da odmah kaze "alergija" - jer ste onda manje-vise prepusteni sami sebi, a oni nece da se cimaju. Veliki broj veterinara ima strasan otpor ka oboljenjima koze, jer je to kao i kod ljudi vrlo komplikovana materija, i onda vas time samo skinu sa dnevnog reda da se ne bi udubljivali. A i ako se ispostavi da je alergija, veterinar mora da vas uputi u sve zivo vezano za tu materiju.

Vi i sami kazete da vam veterinar ne uliva poverenje - menjajte ga pod hitno. Imate na forumu teme sa preporukama veterinara, a i mi vam ovde mozemo dati neke kontakte. Svi smo ozbiljni vlasnici westija sa dobrim veterinarima kojima verujemo. Ne samo zbog ove situacije, nego OD SAD pa do KRAJA MICKOVOG ZIVOTA, jedna od NAJVAZNIJIH stvari je da imate dobrog veterinara u koga ce te imati poverenja.

Moguce da je i

svrab povezan sa higijenom, iskreno jako nas je uplasilo ocigledno

ukazivanje forumasa da grickanje i lizanje sapa nije nikako dobar znak, a

ideja da su se buve razbezale po stanu je vrlo moguca, sto pre cemo

nabaviti Neostomosan (mada je prekjuce veterinar pregledao dlaku i

utvrdio da je sve ok).

Grickanje i lizanje sapa nije dobar znak, ali polako i bez panike treba pristupiti tom problemu i naci UZROK, sto je ujedno i najvaznije. A za to vam je neophodan dobar veterinar.

Buve se nisu razbezale po stanu - NEGO - ako je imao buve pre stavljanja FLa, moguce je da su jaja opala sa dlake po stanu, i da su se iz njih izlegle buve kasnije. Mada meni nije jedna stvar jasna - da li ste ga vi pretrazili pre stavljanja FLa? Da li ste videli buve? S jedne strane, vrlo je tesko da se na westiju ne vide buve. Sa druge strane, posto ste nam opisali uslove u kojima je Micko bio kod "odgajivaca" - malo je verovatno da buve nije imao.

Sto se tice

upoznavanja pasa generalno, stekli smo utisak da su westiji pomalo

tvrdoglavi (sto smo imali dovoljno puta prilike da iskusimo), ali borimo

se, sve ce doci na svoje, samo nek je Micko zdrav!

Jesu malo - a vi jos imate i muzjaka. Ja imam zenku, te je samim tim ta tvrdoglavost u mnogo majoj meri - gotovo zanemarljiva. No, dobrim vaspitanjem se cuda postizu, westiji su jedna predivna rasa, odana i divna stvorenja, puna ljubavi za svoju porodicu. Sigurna sam da ste to do sad videli i sami!

Drekavac...dajte oca i majku psa. Znam dosta pasa, krvnih linija, "šta je ko i kad" imao od bolesti i alergija....pa da krenemo od toga...

Miris koji pominjete, je: na mokraću, sladunjav, oštar, blag i sl...

Uši su mu čiste bez mirisa ili ne?

Grickanje šapa je od prvog momenta bilo aktuelno, (s tim je došao) ili kasnije...

Kojim sredstvom održavate podove u kući?

Imate li tepihe ili ste ih sklonili?

Kakvu dlaku Vaš pas ima? Razvijenu podlaku ili ne?

Boja kože je?

Draga Tanja, hvala na svakoj pomoci! Nisam siguran kako bih opisao miris, osim da mirise na psa (onaj miris lutalica i ponekih rasa). Mozda smo samo bili previse naivni kada smo pomislili da ce jedno kupanje otkloniti taj miris. Ako je to samo stvar nehigijene, najmanji je problem da se strpimo.

Usi cistimo na svakih par dana i prljave su, ali bez nekog sekreta, ranica ili slicno, samo vata bude braonkasta. Miris ne dolazi iz usiju, nekako se najvise oseca na ledjima u predelu vrata, i pojacan je kada ga mazimo, odnosno provlacimo prste kroz dlaku.

Dlaka je rekao bih sudeci po fotografijama sa interneta malo redja, i svaka svoju politiku vodi, ali mu se ne vidi koza, osim na jednom mestu, za koje nam je odgajivac rekao da se grizao sa drugim psicima u boksu, a vet nam dao neku kremu jer je rekao da su pocele gljivice da se mnoze. To mesto je sada izgleda prilicno bolje, i nema nikakvih ranica koje su pre bile vidljive. Koza je bledo rozikasta i deluje zdravo, osim na donjem delu stomaka gde ima najmanje dlaka gde se prema unutrasnjosti butina vide neke tamnije tacke (za koje je vet rekao da je prljavstina, ali koja se nesto ne skida). Mozda je samo takav pigment psa, a mozda je i to neki pokazatelj. (napravicu par slika sutra da budem malo jasniji). Dlaka je takodje malo masnija (ne znam da li takva treba da bude).

Grickanje i cesanje je bilo aktuelno od samog pocetka, ali smo mislili da su buve pa nismo obracali paznju.

Tepihe smo sklonili (jednog je cak pojeo :S), podove uglavnom peremo vodom, ali posto nuzdu najcesce obavlja da ulazu na plocice koje su reljefne tu mora ponekad da radi sredstvo za pranje kupatila (juce smo pokusali da umesamo malo deterdzenta za ves i tako operemo pod). Ali na tom mestu on uopste ne boravi osim u takvim hitnim slucajevima...

Rodovnik kaze sledece: otac Mafi, majka Tara od Ostojica, dedovi (odozgo na dole) Whistle for Bishope, Simonis Lara, Flojd, Simonis Ajsa, itd. Nama nista nije znacilo, moglo je i na kineskom da pise, ali Vi ste izuzetan profesionalac mozda cete imati neki komentar i jos jednom mnogo Vam hvala na svakoj pomoci.

draga esta, primljeno sve k znanju. menjaćemo šampon za sledeće kupanje, a u vezi sa tim interesuje me da li preporučujuete novo kupanje u narednom periodu? izbegli bismo iritaciju kože, ali ako je higijena uzrok problema plašim se da ne napravimo još veći problem nekupanjem.Buve je sigurno imao, mada ih ne vidimo (možda smo ih se sada rešili) vet kaže da je bris pokazao neke stafilokoke, ali opet kažem-te flekice se nalaze samo među prstima jedne šape, a on se drapa svuda.

Smrad nije kao iz pakla, tek pomalo, ali dovoljno da ne možemo na posteljinu da ga primamo.

Hvala vam puno na savetima, novi smo u svemu i nismo znali kud i kako. Sada malo mirniji naoružavamo se strpljenjem, tražimo dobrog veterinara, a kada ozdravimo eto nam radosti prevelike...

I ovako nam je to divno stvorenje unelo neopisivo sreće u kuću