timon

Fox Terrier (FCI: 3.1-Smooth (12), Wire (169)) 4. deo

Recommended Posts

Iz „A memoir of the Rev. John Russell and his out-of-door life“ Edward William Lewis Davies (1902.)

„Proces“, odgovorio je Russell, „je vrlo jednostavan: on počinje sa kratkodlakom kujom terijera, zatim, da bi se dobila finija koža, uparuje se sa biranim italijanskim hrtom. S obzirom da su uši štenaca „trn u oku“ poznavalaca, ubacuje se i bigl, tako da se malo toga defektnog vidi u sledećoj generaciji. Na kraju, da bi se miks kompletirao, buldog se zove za neophodnu hrabrost, te tako dobijena životinja postaje, nakon adekvatne selekcije, osnova za dobijanje modernih foksterijera. Ovu verziju njihovog postanka“, nastavio je on, „sam saznao od čoveka koji je izuzetno kvalifikovan da priča na tu temu.“

Krv buldoga, na taj način povećava hrabrost, to je tačno, i taj terijer je nenadmašan u broju ubijenih pacova za zadato vreme; on će se uspešno boriti protiv bilo kojeg psa svoje težine u Westminster areni, izvući jazavca težeg od sebe iz veštačkog rova i savladati divlju mačku pre nego ona ispusti jauk. Svirepost te krvi je u stvarnosti nepodobna, zapravo je fatalna za svrhe lova na lisice, jer takav terijer koji ide u jamu će više pokvariti sport nego što će ga promovisati, jer on ide da ubije, ne da istera objekat svog napada.

Dragi ljubitelji foksterijera. Iz mog ugla, nadam se da će nam 2013. doneti više razumevanja i međusobnog uvažavanja a manje sujete, ogovaranja i podmetanja.

Zbog bolesnih sujeta i bolesne atmosfere u ovoj pasmini, koja je bila posledica bolesnih ljudi, sam se pre petnaestak i više godina zatvorio u svoj svet što se pasa tiče, uživao u njima, pružio im lep i dug život, ali bez posećivanja bilo kakvih kinoloških manifestacija i druženja sa "kolegama".

Nadam se da ćemo se u ova vremena više družiti, kao i da će se naši psi više družiti. Nije pas više vredan od drugog ako ima više izložbenih titula, i ako je na izložbi pobedio nekog drugog psa. Voleo bih da se takva "gradacija" ovde zaboravi, da svi bez opterećenja razmenimo svoja iskustva. Hvala bogu, ja tog iskustva sa foksterijerima imam više od bilo kog aktivnog forumaša ovde po mnogim aspektima, i vrlo rado ću sve što znam razmeniti i dati savet, ukoliko je nekome potreban, bilo da se tiče gruminga, ishrane, zdravlja...

Puno pozdrava od Rokija i Naomi.

naomirockyresize.jpg

Uploaded with ImageShack.us

@ Mournblade

REP: Nekada se redovno kupirao

Kupiran: Postavljen visoko, nosi se uspravno, ne preko leđa, niti je uvijen. Snažan je i dobre dužine.

Nekupiran: Postavlkjen visoko. Pas ga nosi uspravno, ne preko leđa, niti je uvijen. Snažan je, dug, i u skladu sa balansom psa.

Resenja ima sigurno, samo neznam tacno koje.

E, neka ste mi citirali standard, pošto ga ja ne znam. :mrgreen:

Ta mana ne može da se ispravi. Sudije danas u mnogo većoj meri tolerišu tu manu nego ranije, dok se rep obavezno kupirao. Nadam se da sam sada dobro napisao. :lol:

Mada mislim da na ovo moje pitanje neće biti odgovora, svakako ću ga postaviti. Da li radite treninge sa svojim psima? Da li im pružate dovoljno fizičke aktivnosti, i iz čega se to sastoji? :) Foksterijeri su jedna od najaktivnijih terijerskih pasmina i zahtevaju mnogo trošenja.

Kad moze - bicikla! Problem je sto moja Goca moze da trci vise nego sto ja

mogu da motam! Njoj nikad dosta! (tease)

Ako je sneg - najbolje! Pola sata ronjenja po snegu bude joj dovoljno da mirno spava!

Leti, kad je suvo i lepo vreme - laser i trcanje do besvesti! Takoreci - penzionerska zabava!

Ja lepo sednem na klupu, a ona trci. A posto imamo i jedno zgodno drvo, 150 - 200 skokova na drvo

(pokazem joj laserom na drvo i skace da ga uhvati!). (tease)

Ako bas ne mozemo da izadjemo - tu je kosarkaska lopta i guranje po stanu do besvesti. Malo

je bucno, ali za sada komsije imaju razumevanja!

U pripremi je i traka za trcanje, ali sve neki manjak vremena...Traka je napravljena, samo jos motor

i regulacija - videcemo kako ce biti!

I da se pohvalimo - Goca je 14.01.2013. napunila 2 godine:

@ pedjaremote

Srećan rođendan! Super ste! (y)

Ronjenje po snegu je fenomenalna stvar. Kada god je sneg, iskoristim ga da izvedem Naomi i Rokija zajedno, jer onda se "satru". Generalno, kada su zajedno, fizičko trošenje je najintenzivnije, jer trče iz sve snage dok "ne umru". Kada smo solo, to je najčešće aport na lopticu i skakanje na štap, a u planu imamo i planinarenje (samo da se ja pokrenem). :grin:

Imamo jedno pitanjce Pepica i ja (wonder) , naime, danas dok smo trcali pepica je odvalio ceo noktic sa zadnje sape, bilo je krvi ali je stala, dezinfikovala sam ranu i stavila mu malo flogocida. Neznam da li je neko imao slicno iskustvo i za koliko prolazi to. pozdrav svim clanovima...

Strasno! Zaista mi je zao...Da li se zna razlog?

@ ivicavr

Evo, i ja se pridružujem pitanju, s obzirom da je moj pas pario kuju. Da li se konačno zna razlog uginuća štenaca?

Mislim da smo zaslužili bilo kakav odgovor. S obzirom kako se sve izdešavalo, i kakve priče kolaju, postoji osnovan razlog za sumnju šta se zaista i zbog čega desilo sa štencima.

Ivice, s obzirom da sam čuo da si ti tvoju kuju dobio na poklon od Miće Protića, pa si (po tvojim rečima) dobio "zeleno svetlo" da je pariš s Rokijem, tu postoje mnoge nelogičnosti u čitavoj priči. Čija je zapravo Demona (suštinski), tvoja ili Mićina? Dalje, ti si Nikoli Vujačiću nudio skotnu Demonu u zamenu za njegovog mužjaka, bez da si nama bilo šta rekao o tom planu??? Zašto je Nikolin Britani (uzgoj Miće Protića) toliko bitan za tebe (Miću)?

I još nešto, nakon svega si pričao kako ti "ne možeš biti siguran da su štenci Rokijevi"??? Bio si pozvan da budeš gost kod nas, da dođeš zajedno sa svojom kujom i budeš tu sa nama ceo vikend. Međutim, ti si nju poslao autobusom, a posle pričaš to što pričaš?! Dalje, štenci su navodno uginuli, pa pošto ti nisi siguran "da su štenci Rokijevi", ni mi nismo sigurni da su oni zaista uginuli, pošto od tebe nikakav dokaz za to nismo dobili.

Na kraju, nismo ti ništa naplatili za parenje, mada je sa naše strane sve bilo maksimalno ispoštovano, a navodno uginuće nije naša greška!