Dom

Labrador retriver - 4.deo

Recommended Posts

Pozdrav svim forumasima,znam da ova malena ne pripada bas drustvu koje vi preferirate i da nema tako cisto poreklo,ali nije nista manje vredna i nista manje ne ume da voli. Da li slucajno neko od ljubitelja ove prelepe rase zeli da podeli svoj dom sa ovim andjelom koji luta ulicama i kojoj su nedavno neki nervozni ljudi razbili glavu gadjajuci je necim dok je mirno lezala u nekom coskicu? Oglasena je i u grupi udomljavanje,ali eto s obzirom da neki od vas tamo i ne svracaju,resismo da svratimo mi malo do vas. Nadam se da nam ne zamerite. Stara je manje od 2 godine,sterilisana,vakcinisana i mnooooogo dobra i mazna.

post-26610-0-76926400-1377886419_thumb.j

post-26610-0-02020600-1377886422_thumb.j

post-26610-0-95200100-1377886423_thumb.j

post-26610-0-09235000-1377886839_thumb.j

Pozdrav svima, nova sam na forumu i volela bih da mi neko ko se razume u ovu rasu prokomentarise kucu :-) Nemam nikakve takmicarske ambicije, on je ljubimac, voljen je i obozavan, zivi kao kralj, kada je u setnji svi mu prilaze, maze ga, dive mu se, medjutim od nekoliko vlasnika labradora sam cula komentare tipa ''sto je tako mrsav, sto je tako sitan''.... Meni on uopste ne deluje mrsavo, vec kao mali atleta :-) Zato bih volela da cujem komentar nekoga ko se bavi labradorima... O njegovoj gradji, izgledu uopste. Pozdrav
Ovo je slika kada je imao oko 4 meseca. Inače, sad ima punih godinu dana, i izmedju 25-28kg, sve zavisi, kada su bile velike vrucine slabije je jeo, pa je spao na 25, kada je hladnije otvori mu se apetit :-) 
w6pn.th.jpg
A evo i par kad je odrastao

cm3e.jpg

Uploaded with ImageShack.us

Pozdrav od nas, gledam ovog slatkog labića i stvarno ne vidim ništa sitno na njemu. Lepa pametna glava, težina mi deluje ok jer ima i previše ugojenih labradora pa su možda ljudi navikli da to vide. Naravno konačno mišljenje neka da pravi stručnjak za labradore ja sam samo ljubitelj rase i vlasnik jedne labice. Da li ste merili visinu? Želim vam dobrodošlicu na forum i nadam se da će te naći odgovore na sva pitanja jer za mene je BK kao neka enciklopedija i mesto za lepo druženje sa istomišljenicima :smile:   i sa onima koji to nisu  :mrgreen:

Hvala na dobrodoslici  :mrgreen:  Odavno sam registrovana, ali nisam pisala, više sam čitala, hvatala neke cake i iskustva ljudi što se tiče ishrane i zdravstvene zaštite uglavnom. Nisam mu merila visinu, ne znam ni kako se to pravilno radi... I kilažu smo mu merili onako usput, kad odemo kod veterinara, pa eto, čisto da znamo okvirno koliko kila ima :D E, upravo to što si ti napisala, meni se čini da su njihovi labradori nekako previše nagojeni, otromboljeni, kao da im mučenicima žešće fali fizička aktivnost... Ali sve mislim, možda sam pristrasna, pa hajd' da čujem još neko mišljenje. Inače naš Grom sasvim fino i kvalitetno klopa (ima dva obroka dnevno, granulice, i kuvana piletina sa sargarepom, pirincem, palentom..kako kad, ili tunjevina, povremeno mu ubacimo jaje, mleko, čisto promene rado, a celo leto je ubijao kruške i jabuke :D )... dobija nagradne ''slatkiše'', dobijao je mineralne dodatke ishrani-koristili smo neke tablete sa Ca, neki Bošov prah mineralni, i sad kafortan... Dakle on stvarno onako fino ručka, i super apetit ima, ali ima i jaku fizičku aktivnost... Ne znam, meni ne deluje mršavo, već mišićavo, opet, nisam ja stručnjak :D

Teško je oceniti psa na osnovu slike pogotovo ako je slikan izdaleka. Mrzim da se gnjavim sa mojim psom i postavljam ga u stav (odustali smo od izložbi pa sam zanemarila taj trening) ali to ima svoje zašto baš tako, na taj način se vidi kako je građen mada i tu ima štoseva šta i kako ali to je neka druga priča. Ja sam labradordžija u penziji tj. više se ne petljam u neke teme, slabo komentarišem...slabije sam na forumu od kada je ukinuta moja omiljena tema ali volim da se javim novim, novo-starim članovima, steknem neka poznanstva i naravno naučim nešto u vezi rase. Visinu moje Kvini je merio veterinar na moju molbu, računa se visina do grebena ako nisam sad lupila nešto  (thinking) . Na ulici srećem ugojene labradore sa skoro svinjskim glavama i telima koja su izobličena. Lično preferiram vitkije jedinke sa lepo oblikovanim mišićima. Kvini trenutno ima 30kg i po meni extra izgleda. Na žalost imam samo ležeće ili jeduće slike pa ne vredi da postavim da uporediš. Probaću ovih dana nekakav "nazovi stav" pa da okačim čisto da se malko podsetimo kakva je moja cura sa skoro 3god. Što se tiče ishrane dosta sam naučila na temi ishrana u kojoj je bilo super recepata ali tema promenjena, društvance se rasulo... Uglavnom se držim granule 3x nedeljno i sirovo sa sirovim (sirovo meso, sirovo povrće,voće, jogurt,surutka...) ostala 4 dana... 1 obrok dnevno i po neka grickalica tipa ukrala je jabuku ili najela se opalih šljiva...višanja...trešanja :razz: ...ukrala lubenicu, užinu klincu  :oops: . Što se tiče fizičke aktivnosti svaka ti čast ako je tvoj lab vrlo aktivan jer smatram da su takvi psi najsrećniji i najzdraviji. Pozdrav 

To može mom dečku da zahvali, pošto ga on biciklom vodi da se istrčava, ja samo u duge lagane šetnje  :mrgreen:  To mu je svakodnevno (dve šetnje, jedna istrčavanje, trening, jedna lagana, šetnje radi, druženje sa drugim kucama itd.), tokom tople sezone pliva, ne može ga čovek izvaditi iz vode... Ali ništa od toga ne može da ga umori koliko kada ga odvedemo da se igra sa komšijskim labradorom, pa se oni jure, rvaju, prevrću.... posle toga se samo skljoka i zaspe  :mrgreen: E, vidim tvoja Kvini voli jogurt, mi smo Gromu eksperimentisali i sa mlekom i sa jogurtom, i jogurtom uopšte nije oduševljen, a mleko obožava, blago ugrejano. Što se povrća tiče prilično je probirljiv, rekli su mi da je kao za pse dobar beli luk, on neće da priđe ničemu što ima ikakve veze sa lukom, ni sirovim ni kuvanim.... Hoće šargarepicu, spanać, pirinač.... Zato voće obožava :D

Beli luk  :shock: ...nikada ga nisam dala Kvini. Za crni kažu da nije preporučljiv, sa belim nisam eksperimentisala...povrće sve jede osim mahunarki i krompira. Sve je stvar navike kad ti psa od 3 meseca počneš skidati sa granula i navikavati na "domaću hranu" prvo barena piletina pa postepeno sirova, tako isto sa povrćem onda to ide nekako. Od toga smo napravili čitavu nauku i takmičenje u slikanju pseće klopice ali da bude zdrava i zadovoljava dnevne potrebe za svime šta treba psu. Za mleko ima opet neka fora zašto baš ne pa sam od početka forsirala jogurt i surutku posebno koziju. Sve je stvar ličnog izbora kako ćeš hraniti svog psa ali to je već neka druga tema. Uz određene treninge...šetnje, plivanje i ishranu sa proteinima surutke mala je imala mišiće ko Rambo majke mi  :flex:  (mislim da na njenoj temi još postoji slika zvana pit-bul-lab) . Evo isčačkah par letnjih sličica čisto da nas ne zaborave na ovoj temi  :rolleyes: ako uspem da postavim davno nisam sve se nešto promenilo  (scratchhead)

Qleto_zps0fee8c0a.jpg

Qleto2_zpsadc3be99.jpg

Bravo, čestitam na ovakvoj prezentaciji štenadi i na lepim bebama koje su me ostavile bez daha  (clap)  ....Čokolada u svim varijantama: Crna, mlečna, sa primesom karamele....mmm...  :oops:  (heart)

Evo i ovdje da se oglasim,nadam se da ce neko vidjeti poruku posto nije dugo pisano.

Treba mi savjet od vas kao strucnih osoba..Ovako,dobila sam ponudu od decka da mi pokloni stene Labradora za 18-ti..Ja sam se inace raspitala o toj vrsti i odgovara mi posto je bas porodicni pas(ne bi nekog agresivnog)..E sad me interesuje kakav je on za odrzavanje,kakvu hranu koristi..I da navedem nisam bas u nekoj dobroj finansijskoj sizuaciji da mu sad kupujem i da mu ugadjam sa hranom..Al najvaznije pas ne bi bio gladan i ne bi jeo nesto sto njemu ne odg..Sve sto je vezano za ovog psa piste!

Imaj na umu da:
- Labrador je aktivan pas, koji voli da jurca, trči, šeta se, igra se sa drugim kucama. Moraš ga zaštititi od parazita, a samo frontline (koji ga štiti od buva i krpelja) košta jače od 1000 dinara na mesečnom nivou.
- Linja se. U sezoni linjanja se PUNO linja.
- Možeš ti njega hraniti dobrom hranom, možeš ga hraniti i lošijom. Ali imaj u vidu da labe imaju specifičan miris, koji dosta zavisi od toga što jedu, tj. što ga lošijom hranom hraniš, miris će biti neprijatniji.

Eh sad, koliko je tvoja finansijska situacija dobra, to je relativno, jer su ljudima različiti kriterijumi šta je puno, a šta malo para. Sračunaj otprilike koliki su troškovi (a za to nema - e sad imam, e sad nemam para, to je nešto za šta UVEK mora da bude para) pa vidi da li je to nešto što možeš da odvojiš. Takodje, tu je svake godine vakcina.
I da se mi razumemo, to su predivni, prepametni psi, i uopšte te ne odgovaram od ideje da uzmeš psa... Ali u zadnje vreme vidim puno oglasa ljudi koji poklanjaju pse jer su se preračunali kad su ih kupovali, i onda shvatili da prosto nemaju novca da ih izdržavaju kako treba... E, samo da ti se to ne bi desilo, savetujem ti da dobro razmisliš. Po nekoj mojoj okvirnoj računici, za labradora treba mesečno izdvojiti oko 6-7000 (da ima normalan, prosečan život, jede prosečnu hranu, ima prosečnu negu...dakle nikakav luksuz, a opet, da mu ništa ne fali).

Ova tema se čita mada nema velikog pisanja...bilo je pre više ali su se ljudi malko smirili po tom pitanju. Slažem se sa prethodnim postom mada bi unela neke izmene iz mog ličnog iskustva. Imam labradorku koja uskoro puni 3 godine...iskreno nisam primetila da joj "miris" zavisi od hrane. Uglavnom jede kvalitetnu hranu, sveže meso, povrće...sir..da ne nabrajam ali bilo je sušnih perioda kada sam bila bez para i bogami je jela Golden Can koji nije vrh u granulama i nije skup...nisam primetila razliku. Možda kad bi jela neke masnoće od kuvanja, prženja...neznam . Da naglasim živi mi u kući ne napolju. Linja se baš,baš..ali i za to ima leka. Kupila sam furminator koji mi mnogo olakšava posao. Izdvojiš vreme očetkaš, usisaš i mirna si. Obožava da leži dok je ja usisavam i to mi takođe olakšava život. Vakcina da..1x godišnje, besnilo ali to važi za sve pse. Jede ko aždaja ali samo do kraja perioda rasta...sada mi ne jede ni trećinu obroka kao pre. Frontline je extra preparat ali postoje i takođe dobre ogrlice protiv buva i krpelja koje imaju duže dejstvo nego spot (ono ulje što staviš iza glave pa linijom leđa) pa se i tu može nešto ušparati. Mislim da mi za nju ne treba 60e za mesečne troškove ali sve je relativno. Ako je pas zdrav manji su troškovi nego kad kreneš po veterinarima tada je svaki pas skup pas jer treba dodatno uložiti u njega. Bitno je želeti psa, znati šta te očekuje, biti ODGOVORAN vlasnik bilo kog psa...laba ili nekog iz azila, ostalo dođe samo po sebi. Po meni je bitnije pružiti ljubav, socijalizaciju, igrati se sa svojim ljubimcem (to prija i nama, a bolje je neg bensedin) a hrana...(ne bih da me kamenuju jer sam poznati zagovornik prorodne ishrane) ma hrana može biti i kućna ako baš,baš nema šta drugo sve je bolje od toga nego da se uzme pas, a posle izbaci na ulicu jer je porastao velik, puno traži našeg vremena ...itd. Savetujem ti da dobro razmisliš i ako se tada odlučiš za labradora dobićeš prijatelja za ceo život, nećeš pogrešiti  :inlove:

@Majama, kad kažem ''miris zavisi od hrane'' ne mislim na vrstu granulica i konzervica, nego na ljude koji svoje pse hrane ISKLJUČIVO otpacima iz klanica ( a ima ih podosta). Da se ne lažemo, to je meso nikakvog kvaliteta, ali je definitivno najjeftinija varijanta, i zato dosta ljudi tome pribegava. Zato sam i rekla da je to ''nemam puno para'' relativan pojam :D Nekome je 50e nista, nekome je to ozbiljna para. 
Moram da te ispravim, nije jednom godišnje samo vakcina protiv besnila, već i ona petovalentna, protiv zaraznih bolesti. Što se tiče količine hrane koju jede, kapiram da to puno zavisi i od fizičke aktivnosti, možda i od pola :D Nama Grom jede kao aždaja, ali on je ekstra aktivan pas, pa se mnogo i troši... Što se ogrlica tiče, tu ne znam pta bih ti rekla, ja se lično ne bih usudila da to upotrebim, jer sam čula i videla jako mnogo loših iskustava sa ogrlicama, konkretno, videla sam labradora koji je dobio takvu alergijsku reakciju da mu je vrat potpuno oćelavio od ogrlice, strašno je izgledalo :o 
Kao što rekoh, ja da opet biram, opet bih isto izabrala, i mi obožavamo Groma. Ali za nekoga ko ima 18 godina i nema svoj izvor primanja (kontam da se devojčica još školuje) mislim da treba da prethodi ozbiljan razgovor sa ostalim ukućanima, da skontaju da li mogu (i žele) finansijski sve to da ishendluju- jer DA, potpuno se slažem, najgore je uzeti psa pa ga ostaviti. 

Ne bih ja njemu davala svakakvu kranu tipa oni otpadci sto u njima svasta ima..Msm zivim u malom mjestu u kome ima i vrijeme u kome se ljudi pripremaju za zimu(posto sam citala da psu treba masnoca i tako da bi bilo od praseta mesa) ne znam koliko jedu meso od praseta..I u sustini se i ja hranim zdavo tako da bi i pas jeo ono sto ja jadem..A zanima me da li jedu kuvanje tipa grasak,pasulj,krompir i ovako przeno nesto....Sve ja razumijem obaveza da trebas odvojiti vrijeme za njega..Ja ako nabavim stene sve ce imati a ljubavi najvise..Jer sad da mi kazu biraj izmedju najbljepseg auta ili steneta izabrala bi stene(to sam lupila :o)..A sto se tice novca,hrana mi je bila najveci problem jer sam citala i pomislila sam pa za njih treba stvarno puno..A ovo ostalo je sve sitnica(lanac,sampon,cetka,oglica)..Posto se radi o poklonu od osobe koja mi mnogo znaci nikad ne bih dozvolila da mi pas zavrsi na ulici,a i uopste da ne bih dozvolila..

Moje iskustvo kaze da su vrlo zdravi! Labradori imaju jaku poddlaku koja ih štiti od hladnoća, a bogami i od preteranih vrućina... Što se zdravlja tiče, znam da ženke često imaju urođen problem sa kukovima. 
Za hranu, najiskrenije ti preporučujem da ne daješ psu ono što mi jedemo. Pas ne bi trebao da jede začinjeno, niti prženo, a to da mu treba masnoća, to je zabluda, najviše mu treba proteina, vitamina, minerala. Ok je da mu kombinuješ npr. kuvano meso, šargarepu, pirinač... Ali bi onda valjalo da mu daješ neke vitaminske i mineralne dodatke, zarad njegovog zdravlja.