Dom

Labrador retriver - 4.deo

Recommended Posts

Onda mu treba neko ,,veliki,, da mu pokaze kako se to radi. A jos je i stene tako da ne brini. Samo da bi se prestrasio pozovi prijatelja sta ima pas sta voli plivati i udruzite ih.

Inace i shetnje sa njim dok on hoda u voda je dobro ako vec nece da pliva. Takvo kretanje zahteva veca aktivnost i aktivira vise muskulne grupe.

Edited by Nade_dvm

Onda mu treba neko ,,veliki,, da mu pokaze kako se to radi. A jos je i stene tako da ne brini. Samo da bi se prestrasio pozovi prijatelja sta ima pas sta voli plivati i udruzite ih.

Inace i shetnje sa njim dok on hoda u voda je dobro ako vec nece da pliva. Takvo kretanje zahteva veca aktivnost i aktivira vise muskulne grupe.

Slazem se sa Nade, a i vi mozete sa njim u vodu, oslobodice se sigurno. 

Pozdrav svima. :-)

Dobio sam labradora- Hogara, sada je star skoro 6 meseci. Drzao sam ga u kuci do skoro, sada ga drzim u dvoristu preko dana, s' tim sto je preko noci u kuci jer se bojim da ga neko ne ukrade. Dvoriste je ogradjeno, ipak... :-/

Setamo cesto po 2x dnevno, ujutru i uvece, ali ne znam kako cu uspeti i dalje da ga izvodim ujutru jer cu vec oko 6h kretati na posao. Uvece mi nece biti problem. Imamo malo problema (obojica, naravno) prilikom setnje, jer on izgleda dosta uplaseno i "ukopa" se, pa nam setnje traju dugo, a predjemo nekih 1000m, jer pokusavam da ga pustim da onjusi sve sto zeli uz blago ogranicavanje. Pokusavao sam da ga povucem malo, ali ne ide kad se ukopa. Pokusavam i hranom da ga motivisem, ali to je svega par koraka i stane. Ipak, to mi nije glavni problem, verujem da ce vremenom da se opusti. Nedostaje mu/nam i socijalizacija jer u kraju svi imaju starije pse, uglavnom vezane i gotovo niko ih ne seta, a u parku i kada se desi da naidjemo na nekog, to su uglavnom stariji psi koji se dosta agresivnije igraju sa njim. Nema stanaca. :-/

Drugi problem je sto nece da ulazi u kucicu, tj udje kada mu unesem ciniju sa hranom, ali sam da udje unutra- ne zeli. Stalno je ispred ulaznih vrata. I skace i grebe po njima i kod dela gde je terasa i cvili. Kako da sprecim da skace po vratima i da se opusti u dvoristu? Izgleda mi kao da samo ceka da ja dodjem i u medjuvremenu ne radi nista. :-/

Problem je sto planiram da ga ostavljam i preko noci u dvoristu, jer je vec prerastao prostor u kuci, tj jedva se krece izmedju namestaja. :-/

Ne bih ga "isterao" napolje, ali ne znam kako sve da sredim, jer sam van kuce nekih 9-10h.

Inace brzo uci, zna da sedne, legne, da jednu, pa drugu sapu, puzi, ceka, ucimo da setamo uz povodac...

Svaki savet, link, knjiga su dobrodosli, jer sam neiskusan u drzanju pasa. Citao sam neke forume i knjige, trudim se da se informisem koliko mogu i planiram da njemu, samim tim i sebi ucinim zajednicki zivot sto lepsim. Rekoh da Vas upitam, mozda mi to ustedi vreme i usmeri me brze, bolje nego da sam sam lutao.
Izvinjavam se ako je neko od ovih pitanja vec bilo, verovatno nisam stigao do njega, prilikom listanja. :-/

Pozdrav Hogar,

Naravno da ce da grebe po vratima i hoce unutra kada je tu navikao, a i ti si mu pravio drustvo. Ne vidim problem za setanje psa samo uvece , ako je pas pusten u dvoristu i tu vrsi nuzdu. Ako ne, ustaj u 4 pa ga prosetaj 15 min.

Sto se tice setnje, probaj da nadjes nekog u parku ko ima mladjeg psa, uzmi br tel, pa kada se uskladite setajte zajedno bar 2 puta nedeljno. Bice mu lakse da se opusti i seta uz vec socijalizovanog psa. Otvoreno kazes sta je problem, hoce ljudi da pomognu. Jos bolje, ako nadjes mladju gazdaricu, pa ni tebi nece biti dosadno (sala mala).

Sto se tice kucice, ni moji psi nece unutra dok im ne bude hladno. Cim zazimi moram da ih zovem napolje :)

Probaj da preskocis obrok 1, pa kada ga setas uvece, bacaj mu malo hrane. Ne mozes ga namamiti hranom, ako je pas sit. Probaj salamu ili nesto drugo, ako nece granule da ga pokrenu.

Po meni je i bolje ako si krenuo vec i zamislio da ce biti napolju, sto vise vremena tamo da provodi, jer kada dodje zima, ja barem mislim da je lose iseliti psa po kijametu, a nije za to pripremljen.

Kako da sprecim da skace po vratima i da se opusti u dvoristu. ..... Jednostavno kada skace po vratima iskuliras, ne izadjes. On je navikao cim zagrebe i zacvili da si ti tu. Ti odredjujes vreme za igru i sve, ne on. I vremenom ce prestati. Znam da je tesko, ali tako je. Veruj mi opusten je on, samo ti treba da se opustis (dance)

Uradio sam danas jednu jako glupu stvar.Uu setnji je negde zakacio neku mast ili tako nesto slicno i to se stvrdnulo na kraju repa koje je neprestano grizao pa sam ja strucnjak uzeo makaze i odsekao mu poslednja 2-3 cm dlake sa kraja repa.Trazio sam po internetu i nigde nisam nasao pa da pitam vas, hoce li dlaka ponovo porasti jel mi ovako izgleda ruzno.

Uradio sam danas jednu jako glupu stvar.Uu setnji je negde zakacio neku mast ili tako nesto slicno i to se stvrdnulo na kraju repa koje je neprestano grizao pa sam ja strucnjak uzeo makaze i odsekao mu poslednja 2-3 cm dlake sa kraja repa.Trazio sam po internetu i nigde nisam nasao pa da pitam vas, hoce li dlaka ponovo porasti jel mi ovako izgleda ruzno.

Hoce ne brinite. ;) Ja svojim psima skracujem dlaku na vrhu repa da isti ne bi izgledao spicasto i to rade mnogi drugi. ;)

Hvala puno, nisam to znao,

Nema na cemu. :) Ne krati se skroz, vec se rep zaobli, ovako... 

Multi CH TRENDMAKER'S MAKE YOU WISH aka BEM BEM

4_4e9c9a5a5384d_zpshf55ppsq.jpg

Inace nije moj pas (iako bih to mnogo volela  (nod) ). 

Zar nema poprilicno viska kg.Ovom mom poslednjih mesec dana izgleda samo glava raste

Sada je standard takav da su labradori sve masivniji i masivniji. On je postigao puno rezultata i u Srbiji i u inostranstvu, u vlasnistvu je coveka iz Indije, a trenutno mislim da je u Americi. 

Za sada je:

JCH of SERBIA,

JCH of BULGARIA,

CH of SERBIA,

CH of MACEDONIA, 

CH of MONTENEGRO,

CH of MOLDOVA,

CH of BULGARIA, 

CH of INDIA

CH of AMERICA

U stvari ima razlike i izmedju field i show tipa. Show su masivniji sa vecim glavama, kracim njuskama, izrazenijim stopom itd., a field su laksi, sa izduzenim njuskama itd. Ja najvise volim pse koji su eksterjerno odlicni i dobri u radu, a u Srbiji je malo takvih. 

Zar nema poprilicno viska kg.Ovom mom poslednjih mesec dana izgleda samo glava raste

Ovo je pas koji je daleko od visak kg.

U stvari ima razlike i izmedju field i show tipa. Show su masivniji sa vecim glavama, kracim njuskama, izrazenijim stopom itd., a field su laksi, sa izduzenim njuskama itd. Ja najvise volim pse koji su eksterjerno odlicni i dobri u radu, a u Srbiji je malo takvih. 

Koji je standard za field a koji je standard za show labradore? Ajde da ih vidimo :grin: i standard za sad nije ,,takav,, vec je ist. Jedine promene su sta se tice bocvastog izgleda grudog kosa. I to je bilo samo dodato pre nekoliko godina. To sta postoje linije je sasvim druga prica.

Edited by Nade_dvm

Ovo je pas koji je daleko od visak kg.

Koji je standard za field a koji je standard za show labradore? Ajde da ih vidimo :grin: i standard za sad nije ,,takav,, vec je ist. Jedine promene su sta se tice bocvastog izgleda grudog kosa. I to je bilo samo dodato pre nekoliko godina. To sta postoje linije je sasvim druga prica.

Ne, ne, nisam napisala da postoji standard za jedne tj. za druge, vec da postoje dva tipa i da neki ljudi vise vole jedan, drugi, drugi. A sto se promene izgleda tice, slozices se da im se izgled dosta promenio u poslednjih 100 godina. Pogresno sam se izrazila, standard se nije menjao, ali oni svakako jesu.

Ne postoji vise klasifikacija show i field. Ima samo pas koji je u standard i pas koji nije u standard. Show labrador mora da lovi, mora da ispuni sve ono sta rabotni ispit trazi od njega. Field labrador mora da ispuni fenotip kojeg je navedjen u standard da bi se nazvao pravi predstavnik rase. NE moze ili ili. Zbog takve selekcije pasmena je dosla do toga sta jeste. Isto vazi i za amere, oni furaju te teskase. Malo njih jos cuva stari, za mene pravi amerikanski labrador.

Upravo to i pisem. Nisam rekla da postoje dva standarda, vec isto to sto si ti napisala. Kazem da jednw ljudi koriste za jedno, druge za drugo... Slazem se tim to pises, tj. znam sve to sto si napisala.

A kakva su vasa iskustva sto se tice rasta, citao sam dosta o tome a bas sam danas Badija merio,9,5 meseci ima 54cm visine i 25kg.Koliko jos moze da ide u visinu, znam da je individualno ali ne bi voleo da bude previse.Imamo u nasem gradu jednog koji ima 67cm i  41kg.isto se danas meril,

Bitna je genetika sta stoji iza njega. Nema pravila, pogledas kakvi su mama i tata, kakvi su braca i sestara. Pogledas bake, deke, itd nazad u pedigre. Nikad se ne zna, ali ovako se najlakse moze predvideti.

Samo sam mamu video ali tada nisam nista znao i nisam mogao da procenim.Trazio sam malo po interetu i izgleda mi da ima glavu istu kao njegov pradeda Chablais John Kaffe, ali nisam nasao visinu i tezinu tog Labradora.

Šta sam hteo da kažem sa ovim videom,koji sam iznad postavio.

Akteri su tri Labrador retrivera,ali dva psa u čamcu imaju problem i svesni su ga ali nemaju rešenje.Treći pas reaguje kao da od prvog trenutka zna šta radi. 

Zaključak bi bio: 

- eksterijer je važan ali pas je kompletan samo ako zadovoljava i rad. Kada kažem rad mislim na kombinaciju urodjenog i stečenog znanja. Naravno u skladu sa zahtevima standarda.

Sada koliko sam upućen takvih pasa nema ili ih ima neznatno u odnosu na ukupnu populaciju.

Voleo bih da se ova tema osveži i da vidimo kakvim Labradorima raspolažemo,polovinom druge decenije 21-vog veka.