Dom

Labrador retriver - 4.deo

Recommended Posts

Skoro sam dobio drugog sina, pa su mi sveže informacije, trebala je žena da ide na testove plodove vodice, međutim nismo otišli jer nema nikakvog smisla. Verovatnoća da se nešto krene loše s tim probadanjem je veća nego da se nešto desi sa detetom.

U velikoj ste zabludi .

I ONDA TREBA DA POKLONIM NEKOME ŠTENE KO NEĆE ZNATI DA GA CENI JER GA NIJE PLATIO - opšte poznata stvar, viđao sam primera gde ljudi dobiju jednog pa drugog psa, i svi jadni do druge godine stradaju zbog nebrige, a kada su trećeg papreno platili doživeo je 15-u godinu

Treba uvesti pravilo, hoćeš da pariš registruj odgajivačnicu, nećeš da pariš steriliši, ja imam sterilisanu mešanku ne vidim što bi to bio problem i sa rasnim psima.

Zasto mora da bude iz odgajivacnice ili da se skupo plati da bih zivio 15 godina ili obrnuto??

Meni je svejedno da li imao lutalicu ili bilo kog drugog psa, ja sam zelio psa, labradora sam izabrao zbog drugih stvari, novac mi nije bio odlucujuci faktor, na kraju krajeva i kupio sam stene!! Hocu da kazem da ako neko voli psa i brine se o njemu dal ga dobio na poklon ili platio nije bitno!!

Nemora biti iz odgajivačnice, imam mešanku, labradorku koja nije iz odgajivačnice i labradorku koja jeste iz odgajivačnice, jednu sam kupio, drugu dobio, mešanka je došla sama, sve ih podjednako volim i upotpunosti isti tretman sve tri imaju.

Sve o čemu vi pišete ja imam u dvorištu.

Moja ideja je bila da vam na konkretnom primeru pokažem mentalitet većine ljudi i ono što se u velikom broju slučajeva dešava sa poklonjenim štencima.

Gospodine mickotomic bas iz razloga sto ne postoji prirodna selekcija mora se voditi velika briga o tome koje ce jedinke ici u priplod i koje ce se medjusobno pariti,jer jedino odgovornim pristupom tom poslu mogu se dobiti zdrave i psihicki stabilne jedinke koje kasnije svojim prisustvom mogu ulepsati neciji zivot ili nekome pomoci u obavljanju nekog posla u suprotnom mogu prilicno zagorcati neciji zivot (mislim na moguce nasledne bolesti i nestabilno ponasanje) a takav odgoj jako kosta samog odgajivaca (mnogi su ga vec opisali da se ne ponavljam) zato pas mora biti iz odgajivacnice i mora se platiti. Druga stvar je da li ce ti ljudi koji nemaju novca da plate psa imati novca da tog psa hrane,neguju i brinu o njegovim potrebama,jer svi cije ljubimce ne finansiraju roditelji znaju da labrador "potrosi" istu kolicinu novca za 8 meseci koliko kosta najskuplje stene u Srbiji,jer iako to prija i njima i nama psu nije dovoljno samo mazenje igra i setnja!

Sto se tice komentara gospodina "Nigaragva" da analize nisu potrebne,jako gresite gospodine,jer ako volite svoju kuju i zelite da ona bude zdrava i posle donosenja na svet mladunaca,prvenstveno zbog nje morate raditi doticne analize,jer ako dodje do komplikacija velike su sanse da i ona nastrada kao i stenci. A to kako ste vi rekli:"Tako da teoretski, ako neko ima savršenog psa, jedini trošak mu može biti veterinar (ako uopšte treba) i pojačana i kvalitetna ishrana...",ne stoji jer ste opet zaboravili troskove da bi se doslo do tog "savrsenog" psa,kao i to da taj jedan pas sam sebi nije dovoljan za oplodnju vec mu je potreban i pas suprotnog pola (da ne zalazim sad u biologiji mislim da to vi znate) koji nekada moze biti udaljen i nekoliko stotina pa i vise kilometara ako se zeli naci jedinka ciji genetski sadrzaj odgovara parenju sa vasim psom,opet da bi se dobile zdrave i stabilne jedinke,a pored udaljenosti tu je jos i cena parenja kojom opet vlasnik muzjaka pokusava da nadoknadi ono sto je on ulozio da bi dosao do primerka koji je sposoban za priplod.......i tako dolazimo do cene kvalitetnog steneta!

E sad za postojanje ne odgovornih "odgajivaca" i ljudi koji pare svoje ljubimce samo da bi ih parili,pa ih poklanjaju ili prodaju za 50 e i iz tog razloga postojanje ogromnog broja lutalica i bolesnih pasa krivi su upravo ljudi koji razmisljaju na nacin slican Vama,da nije bitno ko je i sta ulozio u pse koji su isli u priplod!!!!!

Uz dužno poštovanje testovi će samo pokazati da li je nešto ok ili ne (a možda i neće), ali neće ništa promeniti. Tako da teoretski, ako neko ima savršenog psa, jedini trošak mu može biti veterinar (ako uopšte treba) i pojačana i kvalitetna ishrana, ali opet sa testovima je siguran. Mada mnogi tu pojačanu i kvalitetnu ishranu shvataju različito.

To me podseća i na ljude. Skoro sam dobio drugog sina, pa su mi sveže informacije, trebala je žena da ide na testove plodove vodice, međutim nismo otišli jer nema nikakvog smisla. Verovatnoća da se nešto krene loše s tim probadanjem je veća nego da se nešto desi sa detetom.

Kako se rasa formirala i očuvala kroz godine, kada nije bilo ultrazvuka i rojal kanina?

PS: Moje štene nisam platio, ali ga cenim očigledno više, nego neki odgajivači svoje. Mada možda su to "odgajivači". Šta više imao sam prilike da vidim i ljude koji masno plaćaju svoje pse, a ponašaju se prema njima kao prema predmetima. A samo zato što imaju para i više nego što im zapravo treba. Tako da nije dobro generalizovati, da samo onaj ko je skupo platio nešto, to nešto će i da ceni.

Uz dužno poštovanje,

poprilično nisam razumeo Vaš post.........a vidim da i Vi niste razumeli moj post.

Uz dužno poštovanje testovi će samo pokazati da li je nešto ok ili ne (a možda i neće), ali neće ništa promeniti. Tako da teoretski, ako neko ima savršenog psa, jedini trošak mu može biti veterinar (ako uopšte treba) i pojačana i kvalitetna ishrana, ali opet sa testovima je siguran. Mada mnogi tu pojačanu i kvalitetnu ishranu shvataju različito.

To me podseća i na ljude. Skoro sam dobio drugog sina, pa su mi sveže informacije, trebala je žena da ide na testove plodove vodice, međutim nismo otišli jer nema nikakvog smisla. Verovatnoća da se nešto krene loše s tim probadanjem je veća nego da se nešto desi sa detetom.

Kako se rasa formirala i očuvala kroz godine, kada nije bilo ultrazvuka i rojal kanina?

PS: Moje štene nisam platio, ali ga cenim očigledno više, nego neki odgajivači svoje. Mada možda su to "odgajivači". Šta više imao sam prilike da vidim i ljude koji masno plaćaju svoje pse, a ponašaju se prema njima kao prema predmetima. A samo zato što imaju para i više nego što im zapravo treba. Tako da nije dobro generalizovati, da samo onaj ko je skupo platio nešto, to nešto će i da ceni.

Upravo tako... Vecina ljudi koji kupe psa i preplate ga oni imaju para vise nego sto treba ali im treba i pas da upotpuni sliku idealne porodice i ostalih sranja!! Vecina ih ne nabavi psa jer zeli prijatelja, ljubimca, zato sto voli psa!! Naravno cast izuzetcima!

Zao mije samo ljudi koji nemaju cim da kupe psa iako bi tom psu bilo ljepse sa njima nego mozda sa nekim drugima... :D

Ne bih se moga složiti u potpunosti sa Vama, jako mali broj je takvih slučajeva (ni smo mi bogata zemlja), nažalost daleko brojniji je slučaj da oni koji nemaju da kupe psa nemaju ni da ga izdržavaju, to je kao da imate još jedno dete - ne zna da se stara samo o sebi.

Gospodine mickotomic bas iz razloga sto ne postoji prirodna selekcija mora se voditi velika briga o tome koje ce jedinke ici u priplod i koje ce se medjusobno pariti,jer jedino odgovornim pristupom tom poslu mogu se dobiti zdrave i psihicki stabilne jedinke koje kasnije svojim prisustvom mogu ulepsati neciji zivot ili nekome pomoci u obavljanju nekog posla u suprotnom mogu prilicno zagorcati neciji zivot (mislim na moguce nasledne bolesti i nestabilno ponasanje) a takav odgoj jako kosta samog odgajivaca (mnogi su ga vec opisali da se ne ponavljam) zato pas mora biti iz odgajivacnice i mora se platiti. Druga stvar je da li ce ti ljudi koji nemaju novca da plate psa imati novca da tog psa hrane,neguju i brinu o njegovim potrebama,jer svi cije ljubimce ne finansiraju roditelji znaju da labrador "potrosi" istu kolicinu novca za 8 meseci koliko kosta najskuplje stene u Srbiji,jer iako to prija i njima i nama psu nije dovoljno samo mazenje igra i setnja!

Sto se tice komentara gospodina "Nigaragva" da analize nisu potrebne,jako gresite gospodine,jer ako volite svoju kuju i zelite da ona bude zdrava i posle donosenja na svet mladunaca,prvenstveno zbog nje morate raditi doticne analize,jer ako dodje do komplikacija velike su sanse da i ona nastrada kao i stenci. A to kako ste vi rekli:"Tako da teoretski, ako neko ima savršenog psa, jedini trošak mu može biti veterinar (ako uopšte treba) i pojačana i kvalitetna ishrana...",ne stoji jer ste opet zaboravili troskove da bi se doslo do tog "savrsenog" psa,kao i to da taj jedan pas sam sebi nije dovoljan za oplodnju vec mu je potreban i pas suprotnog pola (da ne zalazim sad u biologiji mislim da to vi znate) koji nekada moze biti udaljen i nekoliko stotina pa i vise kilometara ako se zeli naci jedinka ciji genetski sadrzaj odgovara parenju sa vasim psom,opet da bi se dobile zdrave i stabilne jedinke,a pored udaljenosti tu je jos i cena parenja kojom opet vlasnik muzjaka pokusava da nadoknadi ono sto je on ulozio da bi dosao do primerka koji je sposoban za priplod.......i tako dolazimo do cene kvalitetnog steneta!

E sad za postojanje ne odgovornih "odgajivaca" i ljudi koji pare svoje ljubimce samo da bi ih parili,pa ih poklanjaju ili prodaju za 50 e i iz tog razloga postojanje ogromnog broja lutalica i bolesnih pasa krivi su upravo ljudi koji razmisljaju na nacin slican Vama,da nije bitno ko je i sta ulozio u pse koji su isli u priplod!!!!!

Odlično rečeno. (y)(y)(y)(y)(y)(y)(y)(y)(y)(y)(y)

Hmmm zanimljivo... Drago mi je što se povela ovakva tema. Mogu reći da ste svi u pravu u zavisnosti s koje tačke se posmatra.. Da li sa tačke odgajivaca, stočara,neiskusnih i više iskusnih. A onima koji žele psa za ljubimca bez pare i dinara preporučujem ds malo budu humani pa uzmu psa sa ulice i ne očekuju da dobiju kvalitetno rasno stene eto tako! Dragi moji,kvalitetno stene je plod dugogodišneh rada i ulaganja, pa kao što ti ljubitelji neće meni dati svoj auto koji im nije pao sa neba tako ni stene neće dobiti. Zašto niko od vaš ne oženi sizofrenicara ili osobu sa drugim bolestima kad je svejedno?? Jedva čekam da krene i taj novi zakon kod nas da se zna ko je odgajivac i koja mu je odgovornost i da može trud da naplati jer je ovo anarhija. Ma i pdv naplatiti ali da se ispisati rasa od škartova koji se ocene i sa bolestima idu u priplod i dobijaju rokovnike... Ali ti ljudi pametuju i kada je zdravlje dece u pitanju tako da njima ne vredi... U kamenom dobu je verovatno tako bilo ali medicina je napredovala i što je ne koristiti kao što se više ne vozimo na volovskim kolima već letimo avionom. Neka pametnih nek kote... Ipak smo mi stocarska zemlja,,genetika je to! Eto primera da su geni jako bitni..šta tu mi možemo sem da pojedini malo razumniji pokušaju da dobrim ukrstanjem urade nešto za rasu,

Prvo,jako mi je drago da je tema zazivela,eto za kako kratko nekoliko strane su ispisane. Dosta toga je receno, medjutim mislim da jos je tesko da to predje u glavi nasih balkanaca. Ljudi jos smatraju da ako imaju zenku ona da se pari,zato sta su culi da ako se ne upari dobice tumor, to su culi a nece da cuju da sterilizacija resava probleme. Oni sta imaju muzjake, traze bilo kakvu zenku samo da njihov muzjak spari,jer naravno momak se mora olaksati, a nemaju pojma da zivotinje nemaju takve nagone kao ljude, i da opet najbolje resenje je sterilizacija.

Ne znam zasto ljudi gledaju na sterilizacija tako trogatelno :roll: kad zahvat traje 45min maksimalno,pas se budi ko od sna... A sa time su resili problem da njima kuja krvari,da se sakupjaju pse pred vrate i nedaj bogu da je neki ulicni don zuan upari. Muzjake smanje testosteron,ne viju po svaka kuja u ciklus...

Mislim da sam FCI treba da razgleda sta se desava na Balkanu, kod nas se treba uvesti ono sta Ameri praktikuju,Limited Registration. Mislim da tako bi odgajivaci bili zasticeni,jer kad on kaze taj pas je ljubimac,to on treba i ostati,jer i u najbolja kombinacija svi stenci nisu extra. Od druga strana sama rasa bi bila zasticena i mozda bi prestala da se unistava,od strane neodgovornih odgajivaca,sta upare svoje kuje samo radi profit,a kuja prvo je sve osim labrador,a onda zdrastveno nije pokrivena.

Redno je da se stavi kraj na stancaje i na "izlozbene" pse od 50 i 100 eura. Ko nemoze da plati taj minimum uvek moze otitji u alizu i pomoci da jedan zivot bude spasen.

Pozdrav!

Prvo,jako mi je drago da je tema zazivela,eto za kako kratko nekoliko strane su ispisane. Dosta toga je receno, medjutim mislim da jos je tesko da to predje u glavi nasih balkanaca. Ljudi jos smatraju da ako imaju zenku ona da se pari,zato sta su culi da ako se ne upari dobice tumor, to su culi a nece da cuju da sterilizacija resava probleme. Oni sta imaju muzjake, traze bilo kakvu zenku samo da njihov muzjak spari,jer naravno momak se mora olaksati, a nemaju pojma da zivotinje nemaju takve nagone kao ljude, i da opet najbolje resenje je sterilizacija.

Ne znam zasto ljudi gledaju na sterilizacija tako trogatelno :roll: kad zahvat traje 45min maksimalno,pas se budi ko od sna... A sa time su resili problem da njima kuja krvari,da se sakupjaju pse pred vrate i nedaj bogu da je neki ulicni don zuan upari. Muzjake smanje testosteron,ne viju po svaka kuja u ciklus...

Mislim da sam FCI treba da razgleda sta se desava na Balkanu, kod nas se treba uvesti ono sta Ameri praktikuju,Limited Registration. Mislim da tako bi odgajivaci bili zasticeni,jer kad on kaze taj pas je ljubimac,to on treba i ostati,jer i u najbolja kombinacija svi stenci nisu extra. Od druga strana sama rasa bi bila zasticena i mozda bi prestala da se unistava,od strane neodgovornih odgajivaca,sta upare svoje kuje samo radi profit,a kuja prvo je sve osim labrador,a onda zdrastveno nije pokrivena.

Redno je da se stavi kraj na stancaje i na "izlozbene" pse od 50 i 100 eura. Ko nemoze da plati taj minimum uvek moze otitji u alizu i pomoci da jedan zivot bude spasen.

Pozdrav!

Mudro i precizno receno ;)..

Dzabe ljudima koji plate stene 200 ili vise eura, ako ga hrane slabo i nekvalitetno,a pritom paznju mu ne posvecuju uopste.

Jos jedna stvar koja me buni u poslednje vreme u vezi labradora.X puta slusam i citam kako postoje 3 osnovne vrste boja kod tih pasa , ali citao sam da postoje i "Snow white mountain Labrador boja" neka me neko ispravi ako gresim.http://www.snowymtlabs.com/index.php?option=com_content&view=article&id=50&Itemid=68 Ovde sam naveo jedan od sajtova gde se mogu naci.Da li se ta vrsta boje razlikuje nesto posebno od Belo-zutih itd.I ako je sve ovo tacno, da li je moguce da se nabave u Srbiji?

Hvala :)

Ne mogu da vjerujem, cim sam poceo da se raspitujem oko toga, moja kujica pocela jutros da krvari... (thinking) Koja slucajnost!!

Naravno ljudi, hvala svima sto ste mi da tako kazem nametnuli drugacije razmisljanje o svemu tako da dok ne napuni makar 1.5 godinu nema parenja... :D

Trebace Vama maaaalo više da budete makar samo na forumima.... Ima nade da ce te za koju godinu i shvatiti poentu, pa Vam neće biti ''nametnuto''.

Ne mogu da vjerujem, cim sam poceo da se raspitujem oko toga, moja kujica pocela jutros da krvari... (thinking) Koja slucajnost!!

Naravno ljudi, hvala svima sto ste mi da tako kazem nametnuli drugacije razmisljanje o svemu tako da dok ne napuni makar 1.5 godinu nema parenja... :D

Snimite kukove i laktove i polozite IUO :!: (wait)(y)

Pozz

Pozz

Naravno sve planiram uraditi... :D

Jos jedna stvar koja me buni u poslednje vreme u vezi labradora.X puta slusam i citam kako postoje 3 osnovne vrste boja kod tih pasa , ali citao sam da postoje i "Snow white mountain Labrador boja" neka me neko ispravi ako gresim.http://www.snowymtlabs.com/index.php?option=com_content&view=article&id=50&Itemid=68 Ovde sam naveo jedan od sajtova gde se mogu naci.Da li se ta vrsta boje razlikuje nesto posebno od Belo-zutih itd.I ako je sve ovo tacno, da li je moguce da se nabave u Srbiji?

To nije bela, to je samo nijansa na zute pse, jer ako ne gresim,standard kaze da zuta moze da bude od svetle krem boje, sve do fox-red boje.

Pozz

Ja bih dodala i izadjite na specijalke!

Marketinski trik. Posetila sam sajt "odgajivaca", nema nigde informacije da su njegovi psi ocenjeni, da imaju neke titule, da su zdravi, sve sto mora da ima na sajtu jednog ozbiljnog odgajivaca. Ovo su sarlatani koji prodaju "retku boju", koja zapravo i ne postoji. Nijanse zute boje kod labradora krecu se od blede krem do lisicje crvene, ne postoji nikakva "boja belog planinskog snega" (tease)

Hvala, drago mi je da je moja nedoumica razresena :)...I meni je bilo sve to cudno, jer sam citao o bojama i da ove "snow white" nisam ni nalazio medju enciklopedijama.

Skoro sam dobio drugog sina, pa su mi sveže informacije, trebala je žena da ide na testove plodove vodice, međutim nismo otišli jer nema nikakvog smisla. Verovatnoća da se nešto krene loše s tim probadanjem je veća nego da se nešto desi sa detetom.

U velikoj ste zabludi .

Zašto?

@ostali

Nisam ja ništa rekao o tome koliko košta kuja do parenja i od parenja, nego da ti testovi neće ništa promeniti, nego samo potvrditi nešto, što znamo ili ne znamo. Ako kuja ima neki problem zbog kojeg ne može da iznese trudnoću, znači da nije tako "savršena" i da joj možeš samo olakšati i ne patiti je tako što je nećeš ni upuštati u tu čitavu priču.

Otkako smo mi ljudi počeli da mešamo prste u sve to, postalo je sve prilično komplikovano, iako je to priroda uredila da funkcionište gotovo savršeno.

Ne govorimo uživo, pa se preko kucanog teksta može svašta protumačiti pogrešno, ali imam utisak da mislite da vas napadam zbog nečega. Nikog nisam napadao, samo iznosim svoje mišljenje i proveravam vaše, da bi proširio (možda) svoje znanje.

Kada bi se toliko predznanje i provere uključivali i u reprodukciju čoveka, farmaceuti bi mogli da zatvore fabrike :D

Verovali ili ne, tako nešto se i radilo ranije. Moja baba i njeni preci, babe i dede, kada bi primetili da se neko dvoje zagledaju, seli bi i protresli sve ko su joj preci, od čega su bolovali, kakvi su ljudi, ..., pre nego što mladoženja dobije zeleno svetlo. Možda deluje smešno, ali zaista se tako radilo :)

Ne bih komentarisao potrebu vadjenja plodove vodice kod zena jer niti je tema niti poznajem materiju,ali jako gresite gospodine Nikaragva sto poredite taj test u ljudskoj trudnoci sa testovima koji se rade kuji o kojima je pricano.To su drugacije vrste testova,koliko ja znam plodova vodica vadi se radi utvrdjivanja da li je vec zaceto dete nosilac nekih genetskih oboljenja, jer mi ljudi nemamo pedigree i kao sto ste rekli prestale su babe da proveravaju pretke pre zaceca deteta,a vaginalni bris koji je spomenut radi se pre parenja kuje radi utvrdjivanja da li kuja ima neke bakterije,gljivice i sl. koji mogu izazvati ne plodnost ili uginuce stenaca ili ko zna kakve sve komplikacije u periodu skotnosti i posle njega....i naravno mogu biti prenesene muzjaku! Progesteron test radi se zbog utrvrdjivanja pribliznog dana kada je kuja najplodnija jer nekada je muzjak udaljen pa je jedino resenje pretpostaviti najbolji dan ili dane kada obaviti parenje. Snimanje kukova i laktova radi se zbog utvrdjivanja postojanja ili ne displazije kukova i laktova koje su dokazano prenosive bolesti i ako postoje takve anomalije jedinka se iskljucuje iz priploda (sterilise) da to oboljenje ne bi prenela na svoje potomke. Nadam se da ste me sad razumeli zasto je neophodno uraditi te testove jer i te kako mogu dosta toga promeniti jer ce te eventualno obolelu jedinku izleciti pre parenja ili ako je lecenje nemoguce izbeci razmnozavanje takvog psa!