Dom

Labrador retriver - 4.deo

Recommended Posts

VIP NS,

Kao sto si i sam(a) rekao/la, vi ste psa uzeli za kucnog ljubimca, a ako se secam, nema ni neki jak pedigre. Stvar je puke srece sto je vas pas izrastao u kvalitetnog psa, inace vas verovatno ne bismo ni videli u vodama interneta. Elem, stvar je puke srece sto ste vi postali vajni strucnjaci, jer imate toboze iskustva i rezultate na izlozbama, a samim tim i pravo na svoje misljenje i komentarisanje drugih pasa koji se na istim pojavljuju, dok mi vlasnici obicnih smrtnika nemamo, jer svoje znanje zasnivamo na pracenju trendova i slika postavljenih na internetu. :roll:

Sigurna sam da i vi imate "ljubimca", da biste sad pricali drugu pricu.

:|

Meni je Ejmi na prvom mestu najbolji prijatelj. Ona nije izložben pas, prosečnog je kvaliteta, ali to nikad neće umanjiti moju ljubav prema njoj...da li će imati 3 ili 33 titule ili ni jednu opet će biti isto.

Jedno što mi onako bode oči je što se pravi razlika između kućnog ljubimca i izložbenog psa. Ne razumem...Zar nije (skoro) svakom obožavaocu rase pas kao član porodice na prvom mestu, pa tek onda izložbe itd...ili izložbeni psi imaju samo tu 'ljubav' , 'negu' , 'brigu' zbog izložbi? Nikad neću moći tako nešto da razumem. Mi idemo na izložbe da bi se proveli, družili, uživali u ringu..pobedili-ne pobedili, nije bitno uopšte. Samo što sam ja verovatno u manjini, jer većina (čast izuzecima) ide zbog titula, ne bi li nabiflali i mogli da podignu cenu štenaca (ništa lično, kažem uopšteno)

I zapravo razlika je još u kupovini jer su izložbeni psi drastično skuplji...a zašto ne bi neko kupio izložbenog psa iz provene odg. za ljubimca?

Ako mi je već sada muka, šta će li biti kasnije... :D Mislim da ću da 'izađem' iz svih 'tokova' i da ćemo ići kao i do sada na po koju izložbu čisto da se provedemo, družimo..jer u Srbiji nema svrhe više ništa raditi kako valja..džabe neko ulaže trud, rad, itd, i na kraju...šta?

I onda kad više neki 'izložbeni' pas ne pravi neke rezultate, prodaje se.... :shock: pre bih imao ljubimca nego da budem neki odgajivač.............ne znam sa čim da pored, stvarno..meni je to strašno. Kao da su to neke sličice, igračke ili šta ja znam, pa se prodaju, menjaju..i onda mi kaže neko TO JE DOBAR ODGAJIVAČ (opet samo uopšteno, ne prozivam nikoga)...šta je tu dobro?

Izgleda da su psi postali nažalost biznis i samo biznis i ništa drugo. :cry:

Iz tog razloga ja nikad nisam kupio psa, niti ću ga ikad kupiti. Mogu samo da ga uzmem kao poklon od nekog, ko misli da ću se starati o njemu kako treba.

I pre bih otišao u azil i izabrao psa, nego ga kupio. Te pse niko nije dresirao, a znaju često biti poslušniji i pametniji od najčistokrvnijih.

Ja se unapred izvinjavam svim clanovima na produbljivanju ove rasprave,ali sam licno prozvan te moram odgovoriti. Prvo i osnovno nikada nisam rekao ni da sam strucan a ni previse iskusan.(cak sam i naglasio da jos uvek ucim) Nikada nisam pravio razliku izmedju kucnog ljubimca i izlozbenog primerka (ma sta to znacilo), pa zar nisu svi oni ljubimci? To sto neki pas ima uspeha na izlozbama a neki ne trebalo bi da odredi samo koji je pas pozeljniji u priplodu da bi se ocuvao standard rase,pa tome uostalom i sluze izlozbe zar ne? Meni samo licno jako smeta komentarisanje i donosenje cvrstih stavova iskljucivo na osnovu slika!!! Odakle vama informacije da se na izlozbama "nagradjuje preterivanje"? Na kojoj ste to vi izlozbi bili kada ste to primetili? Ako smatrate da vas pas nije za izlozbe i vas ne interesuje da istog izvodite na izlozbu,zasto onda ne dodjete makar kao posmatrac pa uporedite prikazane pse sa svim njihovim manama i vrlinama i onda donesete svoj sud o tome koji pas po vama lepse izgleda,lepse hoda ima bolji karakter i ponasanje u ringu,jer tek tada vase misljenje moze imati tezinu,ne vezano za to da li kod kuce imate "kucnog ljubimca" ili "izlozbenog psa" i da li uopste imate psa jer svako ima pravo na svoje misljenje ali misljenje zasnovano na celokupnom psu a ne na osnovu slike i "rekla-kazala" .I ne vidim tvoju potrebu da "potpaljujes" rasprave (kao na gore ponenutoj temi) i izvlacis stvari "izmedju redova". Procitaj jos jednom polako moj predhodni post jer u svim mojim postovima ne postoje skrivene poruke i "sta je pesnik hteo reci" vec jasno moje i samo moje misljenje!!! Inace ako ti je bas to bitno Ariel ima prilicno dobro poreklo i naravno da smo imali puno srece i to ponajvise zbog toga sto se jedna tako divna osoba uselila u nas dom! -Petar-

Ja se unapred izvinjavam svim clanovima na produbljivanju ove rasprave,ali sam licno prozvan te moram odgovoriti. Prvo i osnovno nikada nisam rekao ni da sam strucan a ni previse iskusan.(cak sam i naglasio da jos uvek ucim) Nikada nisam pravio razliku izmedju kucnog ljubimca i izlozbenog primerka (ma sta to znacilo), pa zar nisu svi oni ljubimci? To sto neki pas ima uspeha na izlozbama a neki ne trebalo bi da odredi samo koji je pas pozeljniji u priplodu da bi se ocuvao standard rase,pa tome uostalom i sluze izlozbe zar ne? Meni samo licno jako smeta komentarisanje i donosenje cvrstih stavova iskljucivo na osnovu slika!!! Odakle vama informacije da se na izlozbama "nagradjuje preterivanje"? Na kojoj ste to vi izlozbi bili kada ste to primetili? Ako smatrate da vas pas nije za izlozbe i vas ne interesuje da istog izvodite na izlozbu,zasto onda ne dodjete makar kao posmatrac pa uporedite prikazane pse sa svim njihovim manama i vrlinama i onda donesete svoj sud o tome koji pas po vama lepse izgleda,lepse hoda ima bolji karakter i ponasanje u ringu,jer tek tada vase misljenje moze imati tezinu,ne vezano za to da li kod kuce imate "kucnog ljubimca" ili "izlozbenog psa" i da li uopste imate psa jer svako ima pravo na svoje misljenje ali misljenje zasnovano na celokupnom psu a ne na osnovu slike i "rekla-kazala" .I ne vidim tvoju potrebu da "potpaljujes" rasprave (kao na gore ponenutoj temi) i izvlacis stvari "izmedju redova". Procitaj jos jednom polako moj predhodni post jer u svim mojim postovima ne postoje skrivene poruke i "sta je pesnik hteo reci" vec jasno moje i samo moje misljenje!!! Inace ako ti je bas to bitno Ariel ima prilicno dobro poreklo i naravno da smo imali puno srece i to ponajvise zbog toga sto se jedna tako divna osoba uselila u nas dom! -Petar-

Mislim da ih dele na kucne ljubimce i izlozbene primerke, iz razloga sto ih ljudi retko kada uzimaju da budu i jedno i drugo, cuvaju psa samo radi izlozbi i novca, a ljubimce ne vode na izlozbe. Mislim da tako razmisljaju.

Vip NS, odnosno Petre, kao prvo ti mene prozivas vec postovima unazad (i nije ti prvi put). Ako ja hocu da iznesem moje misljenje na osnovu slike, iznecu ga, to je moje pravo. Niko ama bas niko nije primoran da ga uvazi.

Na izlozbama me sigurno neces videti jer nemam apsolutno nikakve aspiracije da budem odgajivac, a kao drugo preferiram da sa svojim psom trcim po livadama umesto da se prepucavam uzivo ili preko foruma sta znaci pravi labrador sa vajnim strucnjacima.

Hvala.

Vip NS, odnosno Petre, kao prvo ti mene prozivas vec postovima unazad (i nije ti prvi put). Ako ja hocu da iznesem moje misljenje na osnovu slike, iznecu ga, to je moje pravo. Niko ama bas niko nije primoran da ga uvazi.

Na izlozbama me sigurno neces videti jer nemam apsolutno nikakve aspiracije da budem odgajivac, a kao drugo preferiram da sa svojim psom trcim po livadama umesto da se prepucavam uzivo ili preko foruma sta znaci pravi labrador sa vajnim strucnjacima.

Hvala.

Slazem se sa Bernom, radije bih trcala po livadama sa svojim psima, drugarima i njihovim psima nego odlazila na izlozbe i prepucavala se oko standarda ove rase!

Eh... :) star reci koju poruku poslat (sto onaj rece) onima koji cuju a ne vide haha :)

salim se malo ,nije me bilo dugo ovde,a vidim svasta uvek kad dodjem..pa dobro...lepi razgovori ovde- i tako..

uh..Diana je lepo ono napisala,potrudila se i da Vam kazem vecinu stvari koje je napisala su tacne..

Tuzno je sto mnogi ljudi nemaju pojma sta je zapravo odgoj... neznam ni ja dovoljno,priznajem,covek se uci dok je ziv-ALI bar znam da je moj pas samo onaj koji sam ja mojim znanjem-neznanjem iz samo neke meni znane kombinacije odgojio-jos ako taj pas zdrav,prav,daje zdrave potomke,srecan bla,bla,bla ..............jos 2 reda bla i tu i tamo uspesan na SPECIJALKAMA tek onda mogu biti ispunjen..

Za odgoj je potrebana vizija odgajati na linijama koje volite,skupiti-primiti k-znanju sta te linije donose ,koje dobre i koje lose strane-izvagati,pa raditi na tome-treba izabrati TIP,biti srecan ako za nekoliko godina imas prepoznatljiv tip psa-neki svoj tip )on se moze nekom svideti ili ne,ali je ipak tvoj)

ja bih toliko za sada..usput da kazem za ove pse sto je Diana nabrojala da su svi 3 razlicitog tipa :) i da ipak mora da se odluci za jedan :) -mislim ako hoce -a i ne mora..

i da-svi ovi psi su zapravo veliki deo i uspeh onih odgajivaca gde su ti psi kupljeni,sto ne UMANJUJE uspeh ljudi koji su ih kupili-ali...zar je odgoj to-lova u dzep,)daj mama ,daj tata-strina pomagajte sada) :) i kupujem vodim na milion izlozbe i uzimam lovu od parenja ili je odgoj ipak nesto drugo...

pozdrav!!

p.s Curguz ,da ti skrenem paznju za ono sto si napisao Bel-bela da je lepa glava-da znas da nije.. mozda je tebi lepa-ali da znas da nije :) lose linije glave su tamo,i lobanja zaobljena kao u goldena-

Nmojte mi zameriti, ukoliko skrećem sa osnovne teme. Čitajući Vaše postove (u ovoj i jednoj susednoj jako bliskoj temi), poželeh da sa Vama podelim 2 zanimljiva dokumentarna filma o uzgoju i svemu što ide uz to. Ukoliko je neko već postavio ove filmove, molim odgovorne da obrišu moj post.

1.

2.

Pozdrav svima !

"Usvoji Harua-prelepog labradora!

Haru, star oko godinu dana, ociscen, vakcinisan protiv bolesti i besnila, cipovan. Aktivan i dobar pas. Energija je njegovo drugo ime :)

Lana 0643070814"

Nmojte mi zameriti, ukoliko skrećem sa osnovne teme. Čitajući Vaše postove (u ovoj i jednoj susednoj jako bliskoj temi), poželeh da sa Vama podelim 2 zanimljiva dokumentarna filma o uzgoju i svemu što ide uz to. Ukoliko je neko već postavio ove filmove, molim odgovorne da obrišu moj post.

1.

2.

Pozdrav svima !

Bas radi to da ne dodje do ovakve stvari, da biste morali videti svoj ljubimac kako se muci bukvalno, odgoj mora ostati u prave ruke, znaci nije sve u to kako tje pas da izgleda, vec pre toga pas mora biti zdrav!

Labrador je pasmina sta nazalost ima dosta genetska obolenja, koje se mogu regulirati tako sta se ispituju i na bazi rezultata zna se koje edinke smeju da idu u priplod(pored to sta pas mora da poseduje eksterijer kako sta standard zahteva). Ja se nadam da tje ljudi postati malo svejniji i obratiti paznju bar na neke znacajnije obolenja, jer ipak...bolje je spreciti nego leciti!

Gde god sam čitao nešto o labradorima, navodili su ih kao zdrave pse, sa malo bolesti, koje uglavnom imaju i ostali psi. Nisu ništa navodili da se stekne zaključak kako su bolešljivi.

Mislim da je gomila tih bolesti, ako ih ima zaista toliko, posledica hiper produkcije u odgajivačnicama (i kasnije neadekvatne ishrane), jer su popularni psi u pitanju, za decu i poklone, pa se brzo i lako zarađuju novci. Gadi mi od takvih stvari.

Dajem svojih 5 prstiju, da ću sad izaći napolje i do večeras skupiti 10ak retrivera koji lutaju po ulicama Bačke Palanke, koji su bili nečiji pokloni.

Gde god sam čitao nešto o labradorima, navodili su ih kao zdrave pse, sa malo bolesti, koje uglavnom imaju i ostali psi. Nisu ništa navodili da se stekne zaključak kako su bolešljivi.

Mislim da je gomila tih bolesti, ako ih ima zaista toliko, posledica hiper produkcije u odgajivačnicama (i kasnije neadekvatne ishrane), jer su popularni psi u pitanju, za decu i poklone, pa se brzo i lako zarađuju novci. Gadi mi od takvih stvari.

Dajem svojih 5 prstiju, da ću sad izaći napolje i do večeras skupiti 10ak retrivera koji lutaju po ulicama Bačke Palanke, koji su bili nečiji pokloni.

Treba razlikovati odgovorne odgajivace od proizvodjaca stenaca

U pitanje su genetska obolenja,kao sta sam rekla, i kako sta arandjelovic kaze, one se netje natji kod pravi odgajivaci,zasto? zato sta kod njih pse sta idu u priplod su ispitani. Nazalost za nas balkan to je jos spansko selo,ali dotji tje vreme kad tje postati nesto sasvim normalno.

Inace labrador jeste sam po sebe zdrav pas. Mislim kad moze da pliva u ledeno hladnim vodama i da aportira,to sve govori :)

Svaka čast!

Ne bih se usudio da ga sad vodim na kupanje, ne znam da li bi mu prijalo to, ali nek čeka proleće.

Vodio sam ga uglavnom preko leta, kada su one vrućine :)

Onda cenim, da dok god temperatura ne padne recimo na par stepeni, mogu da ga vodim.

Koliko je star Laki?

Kad smo već kod toga, do koje temperature u jesen mogu voditi psa na kupanje?

Kada god poželi pusti svog Laba neka se kupa,nevezano da li je hladno ili toplo.Moji Labovi su iznosili na -15c iz vode Patke i nastavljali posle aporta da nepomično sede pored mene,gde na kraju i zadremaju :grin: ........Što se tiče Labova i hladne vode krajnje opušteno "izuzev onih jedinki koji provode većinu svog života u toplim sobama" e tu treba biti obazriv ,zbog nagle promene temperature (wait)

Pozz

Evo da se i ja ukljucim kao zelen clan foruma i takodje zelen vlasnik labradora... :D

Evo slike moje Stelle, slike su fotografisane 31.10.2012. na slikama je imala oko 5 mjeseci.

Sta bi vi rekli kako izgleda, iskreno mi recite, necu se uvrijediti sta god mi kazete, veoma mi je vazno misljenje iz prve ruke ljudi koji se razumiju u rasu!

Pa stavi je u stav i slikaj sa strane :)

+1, ovako se nista ne moze reci, najbolje je u stavu, inace ima lepu glavicu ovako kako ste je slikali, kao i dobru sirinu grudi, bar mi se cini, mozete da je slikate i kako sedi i glavu, ali je stav, stav... ;)