Orlov KrЕЎ

EU PASOŠ ZA PSA za izložbe van Srbije

Recommended Posts

I da ne pomesas, kod nas taj sertifikat o zdravstvenom stanju pasa ne izdaju veterinari, vec veterinarni inspektor. Proveri to.

Samo da dodam da za veterinarskog inspektora obavezno treba spremiti potvrdu o zdravstvenom stanju psa od svog veterinara.

Samo da dodam da za veterinarskog inspektora obavezno treba spremiti potvrdu o zdravstvenom stanju psa od svog veterinara.

(police) Koja ne sme biti starija od 48 sati.

najnovije stanje na putevima i granicnim prelazima:

za bosnu- preko race i pavlovic cuprije vam niko nista ne trazi, potreban je samo plavi pasos i potvrda o vakcinaciji protiv besnila

preko hrvatske- oni nebi bili hrvati kada nebi izmisljali vrucu vodu, vec odavno traze titar test, i izigravaju eu ali sam ja prolazio samo na potvrdu o zdravstvenom stanju koja je odstampana na kopiranom memorandumu veterinara i overenom pecatom. pre neki dan sam isao u italiju sa nasim psom, jr broj i nas cip a nemacki pasos, imao sam drndanje sa hr carinikom, i upravo on mi je zanovetao kako moze pas da ima nas cip a nemacku knjizicu, ali se i to resilo jer sam ziveo u nemackoj godinu dana a u to vreme je pas vakcinisan u nemackoj pa mi nije mogao nista.

madjarska- do skoro smo prelazili bez titar testa i nije bilo nikakvih problema, cak ni potvrda o zdravstvenom stanju nije bila potrebna osim pasosa i papira o vakcinaciji protiv besnila. ali pre nekih mesec dana su dopis gde im je naglaseno da ne pustaju pse iz srbije bez titar testa. naravno toga se ne pridrzavaju svi carinici ali vam je sasvim moguce da naletite na "baksuza" koji ce vam to traziti. sa eu pasosem do sada se prolazilo bez problema preko madjarske i za razliku od hrvata nisu gledali koji je cip u odnosu na pasos.

sve u svemu kad krenete na put van srbije a nemate sve potrebne papire , naoruzajte se srecom, emocijama,dobrim tekstom za carinike, informacijama i prolazi. makar je do sada tako bilo

Hvala Zak,nadam se da ce carinici imati malo dobre volje a ja malo srece pa da cemo proci bez vecih problema.

U svakom slucaju javicu se kad se vratim da vam prenesem moje iskustvo sa Makedoncima :)

Prijatelj je isao u prosle nedelje u Madjarsku, sa madjarskim pulijem, na nasoj granici nisu ni videli psa :giggle: , na madjarskoj ga carinik pita "Da li imate nesto da prijavite osim pulija" i nije ni gledo papire.

Od papira nosi pasos i titar test, a tu veterinasku potvrdu mu dosad nije niko trazio i vise je i ne vadi (kaze samo bacam 3000 din, a taj koji izdaje potvrdu ni ne vidi psa).

ja sam tu potvrdu vadio pre zbog hrvata ali u poslednje vreme ne, upravo zato jer mi je niko nije trazio. ali meni je niko nije naplacivao 3000din vec 700-800. neznam kod kojih ste vi to veterinara vadili i sta je on to radio za 3000.jedino ako vam je naplacivao kao telegram, po slovu. svaki veterinar zna psa koji mu je klijent, odete kod njega, treba mi potvrda za psa jer idem preko, on to ispise, lupi pecat i to je citava filozofija.

Potvrdu izdaje OVLASCENI VETERINARSKI INSPEKTOR, a ne ordinirajuci veterinar, i to po vazecem cenovniku. Vec sam napisala da sam je ja prosle godine platila 4200 din. ukupno (dve uplatnice-jedna na 600 din. a druga na 3600 din.).

Ja sam imao slicni problem na Grckoj granici. Mene grcki Veterinar nije pustio zato sto ja imam makedonski pasos, a pas ima hrvatski pasos i hrvatski cip. Nisam mogao snjim da izadjem na kraj, dzaba i to sto je pas uvezen iz hrvatske, on je bio uporan da ta knizica nije od tog psa i gotovo. Nije hteo da procita mikrocip, nije hteo da pogleda tetovir broj, nista.

Posle nekih sat vremena kad je bila smena postave proso sam ladno.

ps i imam titer

Bili smo u zadnju nedelju dana u Madjarskoj, Bugarskoj i Makedonije. Imamo evropske pasosi za pse i nista vise. Niko nista nije gledao, nije trazio, samo pitali imaju li pse pasosi i vakcine. Imali smo dosta pasa u kolima))) (police) Samo bugarsi carinik je rekao da treba naplatiti za ulaz srpskih pasa, ali kad je video evropski pasosi , pustio nas odmah. :mrgreen:

Pozdrav svima i hvala na svezim informacijama i iskustvima. U mom slucaju prijatelj sa psom dolazi iz Grcke u Srbiju, pa se ubih citajuci na sve strane da li da ga maltretiram da vadi titar test, jer ce se vratiti iz "besne zemlje Srbije" nazad u Grcku, ili je uredan EU pasos i veterinarska potvrda u praksi dovoljna za Makedonce i Grke. Grcki carinik mu je 'ladno rekao da, sto se njih tice, on dolazi iz Makedonije pa mu titar ne treba (kao da Makedonija nema isti status kao i Srbija), a ja sam pisala Makedoncima i dobila, a sta drugo nego odgovor po PS-u: sve sto EU trazi, trazimo i mi. Drago mi je sto vidim da u realnosti na makedonskoj granici ne cepidlace.... (party)

Ako se nekom cita deo pravilnika za tranzit tj. dolazak iz trecih zemalja koje nisu ni na jednoj listi, evo ga citat:

1. At the time of movement, pet animals of the species listed in parts A and B of Annex I (psi, macke, lasice) shall:

(B) when they come from another third country and enter:

(i) one of the Member States listed in section 1 of part B of Annex II (sve EU zemlje sem UK, Malte, Irske, Svedske):

- be identified by means of the identification system defined in Article 4, and

- have undergone:

- anti-rabies vaccination in accordance with the requirements of Article 5, and

- a neutralising antibody titration at least equal to 0,5 IU/ml carried out on a sample taken by an authorised veterinarian at least 30 days after vaccination and three months before being moved.

The antibody titration need not be renewed on a pet animal which has been revaccinated at the intervals laid down in Article 5(1). This three-month period shall not apply to the re-entry of a pet animal whose passport certifies that the titration was carried out, with a positive result, before the animal left the territory of the Community;

Bili smo u zadnju nedelju dana u Madjarskoj, Bugarskoj i Makedonije. Imamo evropske pasosi za pse i nista vise. Niko nista nije gledao, nije trazio, samo pitali imaju li pse pasosi i vakcine. Imali smo dosta pasa u kolima))) (police) Samo bugarsi carinik je rekao da treba naplatiti za ulaz srpskih pasa, ali kad je video evropski pasosi , pustio nas odmah. :mrgreen:

E to baš htedoh da pitam... ako je pas uvezen iz Mađarske i ima njihov pasoš... a vlasnik je iz Srbije... da li može da prođe i bez titra? Znam da formalno gledano to ne bi moglo da prođe, ali sa druge strane pas je 7 godina živeo i redovno vakcinisan u toj Mađarskoj i suludo je sada postavljati pitanje titra.

Proslo je jos malo pa dve godine od poslednjeg posta, da li se sta promenilo po pitanju prelaska granice u zemlje EU? Konkretno, pas ostenjen u Srbiji, ovde cipovan ima plavu "potvrdu za pse i macke" (passport for dogs and cats) i nameravam kroz Makedoniju u Grcku i nazad. U knjizici nema nicega, sem da je obelezen i vakcinisan protiv besnila 03.05.2013., vakcinom koja vazi do 03.05.2014.

Moras da mu uradis t test,i da posle min 3 meseca od t testa odes u veterinarsku inspekciju sa uverenjem od svog veterinara po ostale papire koji te kostaju negde oko 7 hiljada din. A ako budes imao srece,mozda ti niko nece ni pogledati ni psa ni papire.

Edited by nepa204

Da malo osvežimo temu i pomenem promene do kojih je došlo u praksi. Ukoliko imate psa sa EU pasošem (ili bilo koje druge države osim Srbije), i u pasošu ste Vi navedeni kao vlasnik (državljanin Srbije) vrlo je moguće da imate problema prilikom povratka u Srbiju. U ovom slučaju NAŠ carinik vam traži potvrdu da ste platili porez ministarstvu poljoprivrede, vodoprivrede i šumarstva na uvoz psa. Da li carinik ima pravo na ovo ili ne, je tema za sebe, ali ovo je praksa koju sam doživeo već nekoliko puta na različitim graničnim prelazima.

Moje komsije su isle sa bokserkom ( prekljuce) treba titar, drugim recima njima su komplet i detaljno sve pregledali.

U Makedoniju?

A da li neko zna,kakva je situacija kada je u pitanju stene od 2 meseca i nema vakcinu protiv besnila, da li moze da predje granicu?

Konkretno me Makedonci zanimaju.

Guest
This topic is now closed to further replies.