Sign in to follow this  
Mecki

~help me!!! please--->>

Recommended Posts

Nameravam da svog psa, zenku westyja, prvi put povedem na izlozbu kao uchesnika(ishli smo nekoliko puta kao posetioci), inache to je moj prvi pedigrirani pas. Nije mi potrebna pomoc oko samog psa(ring dresura, trimovanje,... ) nego oko papira i izlozbe. Prvo zadnja strana na rodovniku je prazna, ko to treba da popuni

scan0003.jpg

isto me zanima i za prvu stranu eksterierno-radne knjizice

da li treba da odvedem psa kod veterinara za neku potvrdu ili proveru zdravstvenog stanja?

Ocenjivanje pasa; da li nas sudija prozove ili shta???

I shta treba uraditi posle dovodjenja psa i otvaranja izlozbe: chitala sam negde da treba proslediti ekstrijerno-radnu knjizicu sekretaru ringa(valjda :? ) i dalje posle ocenjivanja psa... :?

Sve to mi izgleda mnogo komplikovano i nishta mi nije jasno. :? :shock:

Ako bi bio neko ljubazan da mi sve to pojasni....shta i kako na izlozbi :?:

:arrow: Molim vas :!:

Najpre zdravo,

kao prvo jesi li cipirala ili tetovirala svog psa? Kad to uradis u KD u svom mestu, napisace pozadi tvoje ime, adresu i mesto stanovanja.

Mesto za displaziju nece popuniti dok ne uradis snimak kukova, laktova....

Prvu stranu u knjizici mozes ti da popunis, ako zelis, a moze i tvoj veterinar.

Za izlozbu ti ne trebaju potvrde zdravstvenog stanja, osim da je pas vakcinisan protiv besnila (vakcinises ga jednom godisnje, pitaj veterinara on ce ti objasniti).

Kad prijavis psa i dodjes na izlozbu, cekas ispred svog ringa da ga prozovu. Tada udjes i radis ono sto ti trazi sudija (ring dresura). Kad izabere najlepseg psa u tvojoj grupi, upise u ocenskoj listi ocenu (papir) i da ti diplomu. Tada izadjes iz ringa i odes do kancelarije (koja je obicno neki sto na livadi ili igralistu, ne ocekuj vrata :D )da ti upisu ocenu u eksterijerno-radnu knjizicu.

I to je to......

Puno srece!

Najpre zdravo,

kao prvo jesi li cipirala ili tetovirala svog psa? Kad to uradis u KD u svom mestu, napisace pozadi tvoje ime, adresu i mesto stanovanja.

Mesto za displaziju nece popuniti dok ne uradis snimak kukova, laktova....

Prvu stranu u knjizici mozes ti da popunis, ako zelis, a moze i tvoj veterinar.

Za izlozbu ti ne trebaju potvrde zdravstvenog stanja, osim da je pas vakcinisan protiv besnila (vakcinises ga jednom godisnje, pitaj veterinara on ce ti objasniti).

Kad prijavis psa i dodjes na izlozbu, cekas ispred svog ringa da ga prozovu. Tada udjes i radis ono sto ti trazi sudija (ring dresura). Kad izabere najlepseg psa u tvojoj grupi, upise u ocenskoj listi ocenu (papir) i da ti diplomu. Tada izadjes iz ringa i odes do kancelarije (koja je obicno neki sto na livadi ili igralistu, ne ocekuj vrata :D )da ti upisu ocenu u eksterijerno-radnu knjizicu.

I to je to......

Puno srece!

Viki je chipovana i vakcinisana protiv besnila, znachi to je sredjeno :) ,josh za zadnju stranu na rodovniku da odem pa smo i to zavrshili :)

:arrow: Hvala :D :D

meni su kada sam prijavljivala psa za izlozbu u kinoloskom drustvu popunili zadnju stranicu i tamo me upisali kao vlasnika.Pre same izlozbe sam morala da uzmem potvrdu od veterinara o zdravstvenom stanju svog psa i naravno morao je da bude vakcinisan protiv besnila najmanje mesec dana pre izlozbe.Kada budes prijavljivala psa za izlozbu pitaj u kinoloskom drustvu sta ti je sve potrebno!

Nije problem, odnesi rodovnik u kinolosko da te podatke overe pecatom.

Unece i adresu vlasnika.

Naravno, pre svega toga mikrocipuj psa, kako je vec navedeno u prethodnim postovima.

Kad je najbolje da je mikrocipujem?Ona sad ima 4 meseca.

P.S.U kragujevcu ima 3 KD jel svejedno u koje odnesem rodovnik?

Jel cipovanje obavezno?

Tetovaza je uzasno bolna. Secam se kad smo Astora kao malog tetovirali :( Tetovaza se radi iglama i vet koji ga je tada obelezio za Astor predstavlja nocnu moru :) i dan-danas bezi od njega.

Mikrocipovanje je genijalna stvar. :wink:

Zdravo Mary i na ovoj temi !

Drago mi je da se ti i Amos pripremate za prvu izlozbu. Macho je prvi pu ucestovao na izlozbi u razredu beba ( 3-6 meseci ) a kasnije i u razredu puppy ( 6-9 meseci ). Obojica smo totalno neiskusni sto se tice izlozbi iako je Macho nama treci patuljasti pinc u porodici. Gledao sam iskusne handlere ( vodice pasa u ringu ) kako oni to rade i stvarno smo bili totalni laici. Ono sto prvo treba da se uradi sa psom to je socijalizacija, da pas nauci na druge pse u svom okruzenju i da nije agresivan ni pse ni na ljude ( zbog ovoga moze biti diskvalifikovan ). Kao drugo psa treba nauciti da pokaze zubalo sudiji ( ili bilo kom nepoznatom lici - sudija za njega je nepoznat. Kao trece trebalo bi da znas da postavis psa u izlozbeni stav, da psa postavis ili da se sam postavi u pozu za poziranje. Posto imas pat.pinca u ringu se ne trci sa psom nego ti brze hodas a pas ce prateci tebe morati da trci. Trebalo bi ga nauciti da ne skace vec da kontinuirano ide. Sudija ti obicno kaze da obices jedan krug u ringu ( ili dva, zavisi koliko mu je potrebno da oceni kretanje psa ) i jednom da se linijski udaljujes od sudije i jednom da linijski prilazis ka sudiji kako bi oceni kretanje spreda i otpozadi. Mladim psima se dozvoljavaju mali incidenti u ringu ( da pas stne i nece da ide, ili poskakuje, zubalo ako nece da pokaze dobija jos jednu priliku a ako neuspeva biva diskvalifikovan. Mi smo u rzaredu puppy zbog poskakivanja u ringu dobili "nekorektno kretanje". Sta bih ti jos rekao osim prionite na vezbe pa u ring i SRETNO !!!

Hvala na postavljanju fotografije zadnje strane rodovnika (skener mi strajkuje) :)

Kao sto se lepo vidi podeljena je u tri segmenta. Prvi se odnosi na ima aktuelnog vlasnika (vec je napisano kako se to popunjava). Drugi se odnosi na snimak kukova i laktova, koji popunjava ovlascena ustanovai i njen ovlasceni veterinar.

Postoji starosna granica za srednje i velike rase kada bi bilo pozeljno da svaki vlasnik snimi svog psa. Zasto je to pozeljno, mislim da bi trebalo da otvorimo temu na "Zdravlju pasa :P "

Treci segment popunjava Klub te rase, naravno ukoliko Klub postoji! Naravno, ukoliko postoji, Klub propisuje uslove pod kojima se ta preporuka upisuje.

Mi smo kao Klub Ruskih Rasa i svaka njegova sastavna Sekcija pokrenuli ovu temu.

Hvala sinisa na odgovoru,polako ja njega vec pripremam! mislim da u ringu necu imati problema sa njim,sto se kretanja tice,samo pokazivanje zubala ce biti problem,jer amos je malo "zivac" pa ne moze da miruje na jednom mestu ni sekunde,ali valjda cu ga i to nauciti :)

Mary,

Pokazivanje zubala ces ga najlakse nauciti tako sto ce mu svako ko dodje u vas dom pokusati u igri na sekund da pogleda zube. To mozes cak i ti sa njim da vezbas. Sto cesce to bolje. Evo strucnih saveta vezanih za pripremu :

Istrčavanje u ringu [<<] [>>]

Da bi sudija uporedio i više pasa i odredio plasman, neophodno je da se psi istrčavaju u ringu i idu hodom (korakom). Pas na povodniku (dužine 2-3 metra) ide ispred vodiča. Sudija tada u celosti može da sagleda psa i vidi hod, čvrstinu leđa, povezanost.Upravo ova provera snage, izdržljivosti, kondicije i upoređenja jedinki, pre odluke o pobednicima, najatraktivniji je deo izložbe. Da bi psa naučili pravilno da ide i trči oko ograđenog prostora (ringa), potrebno je desetak treninga i pomoćnik koji će ga voditi. Od rekvizita valja pripremiti desetak drvenih kočića dužine 50-70 cm i 40-60 metara nešto jačeg kanapa. Ring za trening može da ima dimenzije: 15x20 metara (može i manji).Kada počinjemo, prvih nekoliko krugova pomoćnik vodi psa, a vlasnik ide nekoliko metara ispred psa.Vlasnik se zatim sve više udaljava od psa dok ne bude njemu nasuprot.Pomoćnik, dok vodi psa, ne dozvoljava da ovaj pređe preko, već ga tera da ide pored zategnutog kanapa i tako dođe do vlasnika.Pas vrlo brzo shvati: čim pokuša da preskoči kanap, sledi kazna od vodiča. Kanap je "nepremostiva prepreka". Samo hodom pored kanapa pas dolazi do vlasnika i nagrade.U treningu, pas što češće mora da stigne do vlasnika. Tako stimulišemo želju psa da vuče i kasa jer će "doći do vlasnika".Pre nego što počnemo sa ovim vidom treninga, ne smemo da zaboravimo da pas mora biti dobro kondiciono pripremljen. Njegova volja za praćenjem vlasnika zavisi baš od dobre kondicije!Ukoliko je još neko od vaših prijatelja zainteresovan za ovaj vid obuke psa dobro je da trenirate zajedno pse. Tako se pas privikava na gužvu i na blizinu drugih pasa.Dok trenirate psa, pozivate ga imenom ili određenim zvučnim signalom pištaljke. Na izložbi pas najverovatnije od publike neće moći da vas vidi, ali će moći da vas čuje, što će za njega biti dovoljno da se kreće u određenom pravcu, odakle je čuo vaš glas ili pištaljku.Tekst preuzet iz knjige "Nemački ovčar" autora Obrada Đokića

Izložbeni stav (vežba stajanja u mestu) [<<] [>>]

Vežba "Stoj" je neophodna. Da bi sudija na izložbi video psa i dobro sagledao sve njegove osobine, pas mora da nauči da stoji neprekidno nekoliko minuta. Vežbu izvodimo tako što psa držimo na kratko, za ogrlicu, komandujemo malo odugovlačećim glasom "Stooj", cimnemo malo ogrlicu, i pritisnemo psa slobodnom rukom u predelu stomaka. Cim je pas stao, pomilujemo ga po grudima i stomaku. Dok god pas pokušava da se kreće, komandujete mu zabranu i ponavljate komandu "Stoj" sa korekcijama na povodniku i pritiskom na stomak. Kada je pas shvatio vežbu i mirno stoji na komandu, možete preći na korekciju izložbenog stava (pomeranje nogu i tela psa da bi pas što lepše izgledao). Nemojte biti grubi jer pas će ovu vežbu izvoditi u grču, što umanjuje njegovu lepotu i eleganciju.

Na izložbama je neophodno, pri ocenjivanju eksterijera, da sudija pogleda zube psa. U slučaju da pas pokaže agresivnost ili se otima vlasniku, sudija ne može da vidi zube, a pas se udaljava sa izložbe!

Da biste psa naučili da bude miran, kada sudija pregleda zube, ne treba primenjivati ni jedan vid prinude već, naprotiv, treba biti što nežniji. Zato, u početku, psa u kući ili dvorištu milujemo jednorn rukom po gornjoj vilici, a drugom po donjoj, a povremeno prelazimo sa obe ruke preko njuške psa. Kada je pas postao potpuno siguran u naše milovanje i rado ga prihvata, počinjemo postepeno da podižemo gornju a zatim spuštamo donju usnu. Ovo treba, u početku, da traje svega nekoliko sekundi.

Sve vreme usta moraju biti potpuno zatvorena da bi pri prikazu mogli videti ugriz zuba. Pazite da ne zatvorite nosne šupljine, kako bi pas mogao normalno da diše.

Dok vam je pas pored nogu, mazite ga i polako češkajte po gornjoj i donjoj usni sa strane da bi pored sekutića mogli pokazati i predkutnjake i kutnjake.

Koristite svaku priliku da ovako trenirate psa. Možete biti potpuno sigurni da vaš pas neće biti uznemiren na izložbi, kada mora da se pokaže u punom sjaju, kako u lepoti, tako i vaspitanju.

Tekst preuzet iz knjige "Nemački ovčar" autora Obrada Đokića