Sign in to follow this  
Tjara

Mallorquin - Majorca Shepherd Dog

Recommended Posts

Mallorquin (Ca de Bestiar - Perro de pastor mallorquín - Majorca Shepherd Dog)

Ta pasmina bila je prvo upotrebljena u Španiji na Balearskim otocima. Bio je ovčar, terao je stoku. To je velik pas, visine do 73cm.

Ti psi postoje u crnoj boji, moguća je i bela fleka na grudima. Uši su velike, trokutnog oblika i pomalo uvijene. Odgajivani nisu bili za lepotu, već za rad i zato su oštrog izgleda. Postoje dve vrste dlake: kratka i duga. Vrlo su dobri u čuvanju i teranju stoke, mogu biti i agresivni. Težine se kreću od 35 do 40 kg.

Koliko ste upoznani sa ovom pasminom?

CadeBestiar.jpg

Hmmm, za Srbiju neznam, mogla bi da se raspitam sad oktobra kad idem opet za Niš. A u SLO ima ga jedan momak ali se ne bavi sa izložbama ni sa parenjem (a i nema ni ženki).

A inače to su vrlo zanimljivi psi, ja uvek kad ga sretnem on me gleda sa strane dok ne vidi da sam ja. Vrlo imaju lepu crnu boju, nije samo crn, već mu se dlaka na suncu svetli onako plavkasto. (nod)

Koliko tih pasa uopće ima,gdje ih je najviše, i gdje su najbolji ?

A ako ih je malo da li pasmini prijeti opasnost da izum.re ?

Koliko ih je još prisutno na terenu gdje rade ?

i koliko ih je ovdje,na području bivše Jugoslavije ?

Pa trenutno znamo da ih ima samo u sloveniji i to jedan. E sad slabo sam upoznat sa rasom i ne pratim je uopste tako da ne znam nista o njoj ali ,koliko kapiram tesko da ce taj u sloveniji imati potomstvo jer ima malo zenki u okruzenju

Evo odgovora. To su relativno retki psi, uopšte na području bivše YU. Za sad koliko sam informisana ne preti joj opasnost da izumre, ali ipak mnogo ljudi uopšte ne pozna ove pasmine. Najviše su poznati u Španiji, potencialno mogu biti agresivni i vrlo su dominantni psi, ali mnogo dobri čuvari i treba jim tvrda ruka uzgoja. Vrlo su visoki, čak i do 75 cm, i do 45 kg. Imaju kratku i grubu krovnu dlaku, a poddlaka jim je vrlo fine teksture, pa čak i postoje dugodlaki Mallorquini sa nekoliko uvijenom dlakom (poput pudlica). Postoje samo u crnoj boji, retki su u crnoj boji sa belim mrljama pod vratom i grudima.

Pasmina je vrlo stara, a FCI je priznao tek 2005 godine.

Evo jednog odgajivača iz Španije: http://www.ukcdogs.com/Web.nsf/Breeds/H ... hepherdDog

Zvala sam na naše kinološko društvo, tu u Mariboru i saznala za još dve ženkice te pasmine. Sastala sam se sa porodicom i upoznala ove predivne pse! Valjda će da jih pare sa mužjakom iz Engleske pošto su odličnu ocenu odnele sa mnogo slovenačkih izložba. Nadamo se uspešnom parenju i prvoj slovenačkoj odajivačnici ove pasmine! (nod)