DusanM011

Labrador u stanu

Recommended Posts

Po toj tvojoj logici svaki lovački pas koji je uveden u lov bi morao da bude agresivan! Pa nije tako. Osim toga zaista mi nije poznato koliko jake urođene osobine imaju labradori koji se ovde već poduže prodaju praktično kao ukrasni psi.

A što se tiče linjanja praktično svaki pas se linja, neki manje, neki više. Kvalitetna ishrana i četkanje bar dva puta dnevno suštinski smanjuju količinu dlaka po kući. Ja imam dugodlakog psa (seter) i to je jako zahvalna dlaka jer se lako pokupi četkom od usisivača. Istina labrador je po tom pitanju problematičniji, ali na kraju krajeva koji se kučkar nije najeo dlaka sopstvenog psa i nije pravi kučkar :giggle:!

9 minutes ago, Sava said:

Po toj tvojoj logici svaki lovački pas koji je uveden u lov bi morao da bude agresivan! Pa nije tako. Osim toga zaista mi nije poznato koliko jake urođene osobine imaju labradori koji se ovde već poduže prodaju praktično kao ukrasni psi.

A što se tiče linjanja praktično svaki pas se linja, neki manje, neki više. Kvalitetna ishrana i četkanje bar dva puta dnevno suštinski smanjuju količinu dlaka po kući. Ja imam dugodlakog psa (seter) i to je jako zahvalna dlaka jer se lako pokupi četkom od usisivača. Istina labrador je po tom pitanju problematičniji, ali na kraju krajeva koji se kučkar nije najeo dlaka sopstvenog psa i nije pravi kučkar :giggle:!

Naravno nemaju svi jake , od psa do psa, ali imaju nego samo nebih da mi postane agrasivan nisam bas tolko bio upucen putem toga hvala na svemu :D

25 minutes ago, Sava said:

Morao bi da nadje lovacku liniju a to je pitanje gde i koliko ima. I da li uopste na Balkanu neko ima. One americke laboratorije koje prave DNK profile tvrde da se tu i po tom profilu vec prepoznaje ta radna, lovacka linija od ovih opstih. Toliko su se navodno razdvojili.

comaxD, lovacki retriver nije agresivan pas. Agresivnost je deseto. Meso nema veze. Kako ce pas bez mesa? U bilo kom obliku? Vegetarijanac? 

Super ako ima, ali svakako bi morao onda da potrazi odgajivaca koji sistematski tako vrsi selekciju., za lovacku namenu. Rastu sanse ako je stenetu vise prosaran tako rodovnik. 

1 hour ago, Tuncay said:

Morao bi da nadje lovacku liniju a to je pitanje gde i koliko ima. I da li uopste na Balkanu neko ima. One americke laboratorije koje prave DNK profile tvrde da se tu i po tom profilu vec prepoznaje ta radna, lovacka linija od ovih opstih. Toliko su se navodno razdvojili.

comaxD, lovacki retriver nije agresivan pas. Agresivnost je deseto. Meso nema veze. Kako ce pas bez mesa? U bilo kom obliku? Vegetarijanac? 

Ne sećam se da sam ikada video labradora u lovu u Srbiji. Mislim da to generacijski dovodi do bitnog potiskivanja urođenih osobina. Za inostranstvo ne znam, nisam dublje upućen u problematiku labradora. Da imam labradora samo bih ga vodio  na kupanje i uživao u njihovom besprekornom plivačkom stilu (kod većine) (nod)!

1 hour ago, Berna22 said:

Ne mora radna linija, ima i izlozbenih koji su polozili radni ispit. 

Ispit u radu može da se položi na razne načine tako da to i nije neka garancija. Jedino na terenu to može uspešno da se prikaže i pokaže.

Nije neka garancija, ali su labovi poprilicno odrzali svoj retriverski instinkt (retko koji nije lud za vracanjem bacenih predmeta), ako bude trazio stene u ozbiljnim odgajivacnicama nece imati problema. Problem je kod onih bez rodovnika za 20 evra od Mike koji je imao zenku koju je hteo da pari jer eto tako mu doslo.

13 hours ago, Sava said:

Ne sećam se da sam ikada video labradora u lovu u Srbiji. Mislim da to generacijski dovodi do bitnog potiskivanja urođenih osobina. Za inostranstvo ne znam, nisam dublje upućen u problematiku labradora. Da imam labradora samo bih ga vodio  na kupanje i uživao u njihovom besprekornom plivačkom stilu (kod većine) (nod)!

Ispit u radu može da se položi na razne načine tako da to i nije neka garancija. Jedino na terenu to može uspešno da se prikaže i pokaže.

Pa ima sigurno neko. Ovde kod mene klub propagira i to, ne samo klub gde su udruzeni retriveri, nego recimo propagiraju i kod bulterijera lov. Ali ne vidim da ima veci broj odgajivacnica koje bi vrsile selekciju prema toj upotrebljivosti, kao sto ima kod masa rasa, recimo jazavicara, ceskog terijera itd. itd. Upoznala sam davno davno samo jednu sredinom 90-tih ali to je bilo pre razmaha labica kao ljubimaca. Pre ako zele da se profilisu odgajivacnice onda idu na linije maksimalno upotrebljive kao vodici slepih i asistenti hendikepiranih.  Tu vec odavno savez slepih i slabovodih  ide na proverene odgajivacnice i labica i zlacanih. 

Ne znam, dakle, mene fasciniralo to sto tvrde te laboratorije po SAD, da im je kada prave profil itekako primetno bas kod labica da li je radna linija u pitanju. Sasvim nekim desetim povodom nasla. Berna 22 sigurno ima bolje i tacnije informacije od nas dvoje zajedno pa na kvadrat jer je to njen domen, pa prati. 

Ja sam sretala, minimalno, ali jesam labice koje su izmicale toj nasoj uvrezenoj slici labica dobrica mirnica kucni ljubimac. Tunjin drug iz stenecinstva Kevin a mladjarija vlasnici umesto da se raduju toj naravi, pa i zdravoj anatomiji kukali da bi hteli drugacijeg, manje energicnog, manje samosvesnog, sa manje starinskih psecih vrlina. 

Pa ne, nisam ni rekao da nema nikoga da lovi sa labradorom već da meni nije poznato, a meni je poznat samo delić lovnog resursa.

Ovde u Beogradu najviše je labradora i retrivera koje srećemo svakodnevno i družimo se i nikada nisam čuo ni jednog vlasnika da je pomenuo lov ni u najavi. Kada vratim film dosta godina unazad nikada nismo ni razgovarali o lovu.

Pa to sto vecina ljudi u nasem gradu ima ljubimce (ovde se ne radi samo o retriverima) i ne ide u lov ne znaci da nema ljudi koji love (pa i sa retriverima). Osnovni instinkt retrivera (vracanje plena lovcu) mozete da vidite u gradskom parku gde labrador trci za lopticom kao sumanut i vraca je vlasniku, te ocekuje da mu ponovo bude bacena.

Odgajivaci mogu da odaberu stene sa izrazenijim instinktom ukoliko buduci vlasnik zeli da ga vodi u lov, mada se to u principu svodi na dresuru i na rad sa vecim ili manjim entuzijazmom :) Svaki labrador moze da se nauci da vraca plen. 

A evo i o cemu pricam, sto sam 100x usla u debatu da "radni" labrador ne postoji jer je "van standarda". Pogledajte razliku u radu ova 2 psa. Oba su uradila svoj posao, ali razlika u radu je evidentna. Oba psa poticu iz 2 ozbiljne odgajivacnince, prvi je iz izlozbenih linija kod nas, drugi iz radnih linija iz Madjarske. 

https://www.youtube.com/watch?v=O59OEywEWwI

https://www.youtube.com/watch?v=wSBBlSq62NE

Aha, hoćeš da kažeš kako svaki labrador koji trči za lopticom ima urođeni lovni nagon? Ako je tako onda je većina lovnih jer većina sumanuto juri za lopticom ili nekim drvetom. Vidi, gotovo svaki seter instiktivno markira sivu vranu u parku, mačku ili bilo šta, ali to nije dokaz da ima kvalitetne urođene osobine. To samo pokazuje da ima neko interesovanje. Tek na pravom lovnom terenu sa pregršt mirisa to može uspešno da se proveri. Nije samo nos ključan, tu je i način kretanja, dužina udaljavanja, reagovanje na pucanj i mnogo toga još.

Da li ti imaš nekoga u svom okruženju koji lovi sa labradorom? Po meni bi bilo jako interesantno preneti to iskustvo jer kažem da nisam imao prilike da vidim labradora na terenu niti da razgovaram sa bilo kojim vlasnikom zainteresovanim za lov.

Edited by Sava

Trcanje za lopticom je isto instinkt koji moze da se doradi i istrenira tako sto ce pas da ti donosi razlicite predmete/zivotinje. 

Ja sam (nazalost) gradsko dete koje ne samo da ne zna nikoga ko lovi sa labradorom, nego ne znam nikoga ko lovi :) Pratim doduse neke ljude koji love sa svojim labradorima (ne znam ih licno). To je uglavnom hobi. 

Ha, ha, dobro si me nasmejala sa onim da si gradsko dete pa zato ne znaš nikoga ko lovi :giggle:!
Ne da sam gradsko dete nego sam zakucan ovde (po ocu došli u 19. veku, a po majci prvih godina 20. veka) i ne znam da imam ikoga na nekom selu i nikada nisam ni prenoćio na selu. Kao i ti žalim zbog toga jer nisam imao babu i dedu na selu pa da letnji raspust provedem kod njih tako da nisam ni upoznao selo, a meni i dalje sve to deluje idilično pa možda pomalo i bajkovito.
Znači da to nema veze sa lovom. Ja sam to nadomestio životom na periferiji sa šumom u blizini i dosta zelenih površina (bilo nekada!). Možda je to razlog zbog kojeg volim prirodu i dosta vremena provedem u šetnji i biram setere celog života. Na početku kučkarske karijere (ne smem ni da izgovorim kada je to bilo i sam se uplašim!) imao sam vrhunskog  lovca i dresera lovačkih pasa dve kuće od mene pa me je on i uveo u taj svet. Koliko sam samo vukao pera fazana i zečiju kožu po predivnoj prostranoj poljani na kojoj je danas Olimp verovatno su se stanari obližnjih solitera upišavali od smeha gledajući klinca sa psom! Zato ono što sam napisao je iz ličnog iskustva. Recimo da mi je prethodna keruša takođe instiktivno markirala vrabce i svrake po zelenim površinama, ali na terenu je bila loša i nezainteresovana za ozbiljan rad tako da kasnije nije ni izvođena na teren.