DusanM011

Labrador u stanu

Recommended Posts

Evo da pokrenemo temu, pošto je ugašena :D
Živim u stanu i idem u gimnaziju, a jedan od pasa koje bih želeo je Lab, pa me interesuje nekoliko stvari:
1. Koliko im treba šetnji tokom odrastanja (štene, adolescent, odrasli pas). Koliko često ih izvodite, i da li ih samo redovno šetate, ili vam donosi lopticu, ili trčite?
2. Da li je izvodljivo da trče uz bicikl? Pošto su poveliki verujem da bi me srušio :D 
3. Da li su hiperaktivni unutra?
4, Da li se linjanje ikako može minimalizovati. Znam da se linjaju, ne smeta meni to dok je u nekim razumnim granicama. Doduše nije to ključni faktor ali bi bilo lepo da smanjim to koliko god može... Da li je linjanje na ovom nivou?  
5. Čime ih hranite? 
6. Da li ima nekih značajnih razlika između mužjaka i ženki?

Evo da pokrenemo temu, pošto je ugašena :grin:

Živim u stanu i idem u gimnaziju, a jedan od pasa koje bih želeo je Lab, pa me interesuje nekoliko stvari:

1. Koliko im treba šetnji tokom odrastanja (štene, adolescent, odrasli pas). Koliko često ih izvodite, i da li ih samo redovno šetate, ili vam donosi lopticu, ili trčite?

2. Da li je izvodljivo da trče uz bicikl? Pošto su poveliki verujem da bi me srušio :grin: 

4, Da li se linjanje ikako može minimalizovati. Znam da se linjaju, ne smeta meni to dok je u nekim razumnim granicama. Doduše nije to ključni faktor ali bi bilo lepo da smanjim to koliko god može... Da li je linjanje na ovom nivou?  

5. Čime ih hranite? 

Pozdrav! Odabrao si pravu rasu samo ako imas dovoljno vremena za psa, ako si aktivan i ako imas dovoljno novca za psa (ako sam nesto zaboravila, ostali podsetite me). Oni zahtevaju puno aktivnosti pogotovu u stanu. Moji labradori su sposobni da 2 sata plivaju i posle toga jure za lopticom sa ostalim psima jos 2-3 sata. Labrador je jednostavno "stvoren" da stalno bude u pokretu. Iz tog razloga ti treba puno vremena za njih (mada i za svakog drugog psa ti treba puno vremena, oni su velika obaveza). Ja svoje pse izvodim 2-3 puta dnevno minimum. Ako nemam vremena da ih istrcim tog dana onda ih par puta prosetam po bar 30 min. Oni jesu aktivni psi, nekada i hiperaktivni, ali to se desava samo ako je psu dosadno, a ako se on umori u setnji (istrcavanju) onda je miran kod kuce. Moze se istrcavati biciklom tek sa godinu ipo, dve. Mislim da ces uspeti, ja sa 55kg istrcavam dva psa biciklom, samo treba da ga naucis (ipak za njih nije bas preporucljivo to istrcavanje, to ti je najbolje resenje ako nemas puno vremena tog dana, pa na brzinu da izmoris psa). Dakle mozes da ga setas, istrcavas, vodis na plivanje,... sve dok je u pokretu bice srecan.

Linjaju se PUNO, ali u prolece i jesen najvise kada menjaju dlaku. Neki labradori se linjaju i tokom cele godine, pa je to vlasnicima problem. Meni pomaze FURMINATOR i mnoge druge cetke.

Moji psi trenutno jednu Purina Pro Plan (malo smo im promenili ishranu). O tome se mozes raspitati po forumima,kod veterinara, u pet shopovima,... i sam odlucis sta ce tvom psu najvise odgovarati, a i tebi finansijski.

Razlika je ta da su muzjaci malo vece razmazotine od zenki (bar je kod mene tako, ni zenke ne zaostaju puno za njima), ali su u sustini svi isti.

Mislim da sam odgovorila na sva tvoja pitanja, ako nisam, reci... ;) Dobro se raspitaj oko uzimanja psa, pronadjiprave odgajivace, labradori su jako skloni nekim genetskim bolestima i nemoj da srljas, dobro razmisli o svemu, saberi, oduzmi, nauci nesto vise o rasi i tek onda odluci sta ces i kako ces. ONI SU OGROMNA OBAVEZA (to se odnosi na sve pse)! PozZ! (headbang)

Stenci su najzahtevniji, jer moraju da se izvode posle jela, posle igre i kad se probude (znaci stalno!) dok ne nauce gde treba da vrse nuzdu. U principu, stene moze da izdrzi broj meseci + 1 sati a da se ne upiski ili ne ukaki u stanu. No, gledaj na to kao da imas bebu. Sa stencima je lakse :P Odrastao pas treba da ima minimum sat ipo setnje dnevno, i to ne samo na povodcu, vec mu treba mesta za istrcavanje. Donosenje loptice i plivanje su odlicni sportovi. Licno ne trcim sa psom, ali dosta setam (ponekad prevalimo 20+ km).

2. Da li je izvodljivo da trče uz bicikl? Pošto su poveliki verujem da bi me srušio  :grin: 

Svakako je izvodljivo da trce uz bicikl, ali umerenim tempom. Pas prvo mora da nauci komandu "pored" (da te ne bi srusio) i da se ne plasi bicikla.

33581_10150284515570300_7488680_n.jpg

Nisu, ako ih ne naucis suprotno. I naravno ako se dovoljno istrce napolju.

Labrador se linja tokom cele godine, pritom 2x godisnje (na prolece i na jesen) intenzivno. Ako ti smeta dlaka i usisavanje bar 2x nedeljno (a u periodu intenzivnog linjanja i svaki dan), onda labrador nije rasa za tebe. Dlaka treba da se odrzava (cetkanje), naravno, zdrava ishrana ce uticati na njen kvalitet, ali linjanje je gotovo neizbezno!

5. Čime ih hranite? 

Jednostavno... BARF.

Zenke su mirnije i privrzenije, muzjaci su hiperaktivniji i tvrdoglaviji. Zenke dobijaju teranje 2x godisnje, muzjaci nakon 12 meseci krecu da obelezavaju teritoriju i oni dominantniji umeju i da se potabaju sa drugim muzjacima. Muzjaci su obicno krupniji od zenki.

Moj labica je u kuci jer nam je dvoriste ukrasnog tipa ;) Podavicemo se u dlakama, ali ja ne mogu da zamislim da vidjam tu njuskicu 4 sata dnevno ili tako nesto

Zenke su mirnije i privrzenije, muzjaci su hiperaktivniji i tvrdoglaviji. Zenke dobijaju teranje 2x godisnje, muzjaci nakon 12 meseci krecu da obelezavaju teritoriju i oni dominantniji umeju i da se potabaju sa drugim muzjacima. Muzjaci su obicno krupniji od zenki.

E da, to sam zaboravila. Meni su na neki nacin oboje isto privrzeni, a zenka mi je aktivnija (mozda zato sto mije muzjak stariji, ali ni on nije neaktivan, daleko od toga), oko ostalog se apsolutno slazem!

Da li vam se ikad desilo da neće da hvataju lopticu i da vas takoreci "ugase" kad je bacite? Kao da ih mrzi otprilike.  Pošto mi se to dobacivanje čini kao super način da ih izmorite dobro... 

@ducker the, moja labradorka je luuuda za jurenjem loptica a jos vise stapova. medjutim kad seumori, bukvalno se "pravi luda" i kao ne uspeva da nadje lopticu. bez sale, ona nas folira. kad se odmori u stotinci je nadje i nastavi sa igrom :)

Ljudi novi sam, uzimam labradora 90% za oko 6 meseci dosta toga sam vec naucio o dresuri i komuniciranju sa psima samo da vas pitam po vasim iskustvima da li je bolja zenka ili muzjak

20 hours ago, comaxD said:

Ljudi novi sam, uzimam labradora 90% za oko 6 meseci dosta toga sam vec naucio o dresuri i komuniciranju sa psima samo da vas pitam po vasim iskustvima da li je bolja zenka ili muzjak

zenka. koliko god volim muzjake...zenka i neces pogresiti za pocetak to sigurno

Nema tu pravila,dosta se različitih iskustava.

Uobičajeno je da se psi linjaju dva puta godišnje.

Psi koji žive u stanu linjaju se više od onih koji žive napolju ,rasa ne mora da ima mnogo veze sa tim koliko će se pas linjati.

Neki od faktora izraženog linjanja mogu biti;

-opšte zdravstveno stanje jedinke

-neodgovarajuća ishrana

-genetske predispozicije

Ne treba kriviti Labradora za linjanje pre bi ga trebalo okriviti što pravilno nošenim repom redovno omlati sve što se nalazi u dometu.Obično strada cveće i ono što se nađe na stočiću u dnevnom boravku.

14 minutes ago, arandjelovic said:

Nema tu pravila,dosta se različitih iskustava.

Uobičajeno je da se psi linjaju dva puta godišnje.

Psi koji žive u stanu linjaju se više od onih koji žive napolju ,rasa ne mora da ima mnogo veze sa tim koliko će se pas linjati.

Neki od faktora izraženog linjanja mogu biti;

-opšte zdravstveno stanje jedinke

-neodgovarajuća ishrana

-genetske predispozicije

"Ne treba kriviti Labradora za linjanje pre bi ga trebalo okriviti što pravilno nošenim repom redovno omlati sve što se nalazi u dometu.Obično strada cveće i ono što se nađe na stočiću u dnevnom boravku."

Tako nekako hahaha :giggle:

Da, neki se psi linjaju vise, neki manje, ali labrador se linja i tacka. Neko ko ocekuje da nece biti dlaka u stanu ako psa hrani kvalitetno/redovno cetka, uz svu fenomenalnu genetiku i dlaku, labrador ima gustu poddlaku koju zbacuje 2x godisnje, citaj: sta god da radis, jedes dlake, udises dlake, spavas sa dlakama i usisavas bar 2x dnevno ako ne zelis da ti se dlake taloze po coskovima :wink: 

Zakljucak: kome smetaju dlake neka uzme nesto od sledeceg: maltezera, bisona i pudlu.

On 11.2.2017 at 7:17 PM, comaxD said:

shvatio sam.moj otac oce da ga vodi u lov kad on ide 

zelim da vas pitam da li moze zbog toga da postane agresivan

Moze. nije labrador za vas.

Labrador je retriver, dakle, zadatak mu je da donese upucan plen lovcu.

Pa ti meni reci na koju foru razmisljas da moze na taj nacin da postane agresivan, pa da prihvatim da nas ne zafrkavas. 

Pa nisam znao , mozda zbog zivog mesa ili tako neceg . Odlucio sam se uzecu labradora , pricao sam sa vlasnikom labradora on je rekao da nesmrde, ali da se linjaju i da se moraju cetkati nekom posebnom cetkom i da se mora usisavati, meni je to ok(y)(rofl)

7 hours ago, Berna22 said:

Labrador je retriver, dakle, zadatak mu je da donese upucan plen lovcu.

Pa ti meni reci na koju foru razmisljas da moze na taj nacin da postane agresivan, pa da prihvatim da nas ne zafrkavas. 

Pa nisam znao , mozda zbog zivog mesa ili tako neceg . Odlucio sam se uzecu labradora , pricao sam sa vlasnikom labradora on je rekao da nesmrde, ali da se linjaju i da se moraju cetkati nekom posebnom cetkom i da se mora usisavati, meni je to ok(y)(rofl)