zmaj

"Shumski pas" - Zmaj

Recommended Posts

Zmaju daleko od toga da zelim da omalovazavam rasu, nikako, samo sam npr. uvidela da su slike koje si postavio radjene iz razlicitih pozicija, sa razlicitim uslovima slikanja, i po razlicitoj visinskoj osi. To cini, sve ove slike prilicno ne merodavnim za uporedjivanje bilo kakve vrste...mada slika i pas uzivo je takodje nebo i zemlja.

Jedini aizijat koji uzasno strci je i dalje tvrdim: u skroz desnom redu pas u sredini lakseg kostura, crno bele boje. Ne ocenjujemo ih kinoloski vec uocavamo slicnosti i razlike...Dok kod kavkazaca imamo 3 duzeg tipa dlake... ako izuzmemo boje i kinoloski kvalitet kao i stanje i odrzavanost ovih pasa, vidi se da su pripadnici iste pasmine... to je moje misljenje.

I nemoj me odmah baciti na listu neprijatelja, nego molim te postavi sliku psa po standardu tj. priblizno idelanog primerka.

Jevdjo:

A jel ima neki standard za ovu rasu jedino tad mozemo da diskutujemo o ovoj rasi.

Jevdjo, koliko vidim imas SOP-a u svom avataru. Ja ne znam da li postoji standard za njih, mozda ga je Nenad i napisao, ali zato se ni za njih ne moze reci da su ujednaceni kao rasa.

Ko o Zmajskoj rasi nista ne zna, dzaba mu sve i da postoji standard za nju, taj opet ne bi mogao o njoj da diskutuje, ali zato moze da postavlja pitanja. Naravno, ukoliko ga interesuje da o njoj nesto sazna.

Dragana:

Dok kod kavkazaca imamo 3 duzeg tipa dlake... ako izuzmemo boje i kinoloski kvalitet kao i stanje i odrzavanost ovih pasa, vidi se da su pripadnici iste pasmine... to je moje misljenje.

Draganice, postujem tvoje misljenje ali se sa njim nimalo ne slazem. A sta je sa oblikom glave na primer? Ili odnos visine grebena i nadlaktice, ili polozaj sapi, ili sama kostana struktura?

Volela bih zapravo da vidim sliku tipa kome se tezi kod ove pasmine tj, nekog primerka u "standardu".

Pa eto ih Draganice, gledaj ih i uzivaj jer svaki taj pas odgovara onome cemu je namenjen tj, specificnim zadacima kojima su pojedine linije bile vekovima izlozene, a otuda i razlike u gradji, a verovala ili ne, svim ovim (i jos ponekim) tipovima se podjednako tezilo.

U stara dobra vremena rasu je definisao karakter i funkcionalnost, sve dok covek nije odlucio da izigrava Boga i propise standarde za rase pasa a pritom odbacio staru tradiciju odgoja i mnostvo istinskih tipova izostavio iz standarda. To mi cak sve lici na hitlerovski rasizam koji pokusavamo da iskorenimo iz savremenog ljudskog drustva po pitanju samih ljudi ali ga zato po pitanju pasa podrzavamo do maksimuma. Idiotizam!

Vidim da pratis i temu o Sarplanincima. E vidis, najzalosnije u toj temi je to sto tamo skoro niko nije u pravu. Tacno je da ni na samoj Sarplanini nisu svi psi Sarplaninci, ali je vise nego tacno da su psi koji odgovaraju standardu Sarplaninca ustvari samo jedan deo onoga sto Sarplaninac zaista jeste. Retko ko to moze da shvati, nazalost.

Zmaju, onaj prvi pas sa slike zaista nije sjajan primerak iako na prvi pogled izgleda impozantno. Ta ledja su mu jako losa. Ako se ne varam, te loze je nekada dosta bilo po Makedoniji?

Jedini aizijat koji uzasno strci je i dalje tvrdim: u skroz desnom redu pas u sredini lakseg kostura, crno bele boje.

овај ти је коментар за сваку *похвалу* јер то је једини чисти прави изворни и типско коректан пас на целој слици! а опет да се врнемо на кавкасце, ја немогу да верујем да ти не видиш морфолошке разлике између паса приказаних туде. ту се најмање ради о дужини длаке, драганице мила. опет бих те замолио да боље погледаш те псе и стварно обратиш пажњу у шта гледаш, нико те неће сматрати мање вредном саговорницом уколико признаш грешку, штавише би то било за стварну похвалу јер би показало зрелост.

драганице мила. опет бих те замолио да боље погледаш те псе и стварно обратиш пажњу у шта гледаш, нико те неће сматрати мање вредном саговорницом уколико признаш грешку, штавише би то било за стварну похвалу јер би показало зрелост.

Priznajem gresku :lol: Zmaju ....

јер то је једини чисти прави изворни и типско коректан пас на целој слици

Izvini ali meni stvarno nije delovao na toj lancugi kao neki INTER CH, ali evo ako sam pogresila, opet se izvinjavam...

Necu ulaziti vise u raspravu, svako ima pravo na svoje misljenje, ja kada na ulici vidim dobermana, nema greske da ga zamenim sa nekom drugom pasminom... zato, posto vidim da se ne shvatamo, rado cu od sada citati i edukovati se uz vase textove :lol: ne moram da kuckam, nije obavezno :wink:

A sta je sa psom sa prve slike? Odakle je ? Da li je jos ziv? Da li ih jos ima takvih? Onaj prvi je fascinantan!

I naravno, zasto je lokacija sa slike tajna?

ја се драганици искрено извињавам ако је моје одговоре схватила да су напади на њу јер то ми није била намера, ал добро сад. у вези тог примерка на почетку теме и који су разлози сакривања локације, ту би се велика прича расплела ал постоји опасност да се исполитикује тема преко неке прихватљиве мере па ћу рећ само да ако би одређене силе знале где се неки од ових змајева налазе за трен ока би тих паса нестало. ко што рекох раније, иако јесте тај мужјак импресиван на први поглед, сви који су га видели уживо су прометили да му није окретност за похвалит, има му нешто лоше са куковима а и предебелог га газде држе. а ако има ко да чита и разуме о чему се ради, та се лоза зове црни витез а добијена је пре неколико векова кроз венчање лозе варканске, лозе црне мечке и лозе карађорђеве па одонад само у инцест паривано а сваких 10 генерација додају нову крв по потреби и онда опет у инцест. иако је таквих змајева било још за наћ до недавно, данас их је мало остало а углавном су се држали одвојено од радних лоза и парени су пре свега за величину, а једини рад који је од њих очекиван је чување имовине и ништа друго, сем ако не сматрамо да је опаривање шарпланинских кучки опис званичног посла, а многи су за то служили пуно радно време.

A zasto bi ih nestalo?

Ko to sme da ubija pse koji su u necijem vlasnistvu? Ili jos bolje, da unistava vrstu?

Pa i tamo kod vas sad postoji zakon o ocuvanju zivotinja :!:

ја се драганици искрено извињавам ако је моје одговоре схватила да су напади на њу јер то ми није била намера, ал добро сад. у вези тог примерка на почетку теме и који су разлози сакривања локације, ту би се велика прича расплела ал постоји опасност да се исполитикује тема преко неке прихватљиве мере па ћу рећ само да ако би одређене силе знале где се неки од ових змајева налазе за трен ока би тих паса нестало. ко што рекох раније, иако јесте тај мужјак импресиван на први поглед, сви који су га видели уживо су прометили да му није окретност за похвалит, има му нешто лоше са куковима а и предебелог га газде држе. а ако има ко да чита и разуме о чему се ради, та се лоза зове црни витез а добијена је пре неколико векова кроз венчање лозе варканске, лозе црне мечке и лозе карађорђеве па одонад само у инцест паривано а сваких 10 генерација додају нову крв по потреби и онда опет у инцест. иако је таквих змајева било још за наћ до недавно, данас их је мало остало а углавном су се држали одвојено од радних лоза и парени су пре свега за величину, а једини рад који је од њих очекиван је чување имовине и ништа друго, сем ако не сматрамо да је опаривање шарпланинских кучки опис званичног посла, а многи су за то служили пуно радно време.

Ovo vec lici na neki Americki triler.Zasto tolika tajnost?Zar ne bi bilo logicnije da ih i uzivo pokazete nekome pa da se taj mit opostojanju ove rase razbije.

да би се некоме објаснила политика везана за ову расу, тај би требо знати српску и балканску историју далеко боље него што је титова школа овај јадан народ учила. ето због тога је тешко ишта конкретније казат ође, јер ко што већ напоменух раније може нам тема предубоко отић у политику а сумњам да би то свима пасовало а поготово модераторима. ваља рећ само да су ови пси били новим власницима наше земље после другог светског рата трн у оку и самим тим су били по њима за одстрел. није ово само југославенски принцип, то су радили и у бугарској са каракачанским змајевима и и у другим земљама где је новим властима сметала икаква историјска веза са стварима који један народ чине народом, јер да би се над неким владало треба их фајн лагати, збунити и наравно тући и горе ствари радити да би се народ дресиро по мери новим власницима. нежелим предалеко да одем у овом смеру, зато би нам било боље да се концентришемо на псе и да се тема расплете разумно и пристојно и без провокација које ће допринети кварењу теме. ко што се види, тешко је причат о змајевима а да се не дотачињемо политике, али ја ћу дат најбоље од себе да не улазим у те ствари више и извињавам се за што сам досад реко и сам.

позивам све који и знају и незнају о чему се ради да барем припомогну онима којима је до расе стало тако што би нам рекли где ваких паса има и да нам опишу каки су пси били које сте видели а знам да је много људи змајеве видело а да нису ни знали у шта гледају па ајде се присетите из детињства или из приче бабе и деде и можда из путовања кроз наша села широм старе југе и поделите макар и најмање детаље са осталима овде јер свака ситница може бит важнија него што се чини. не очекујем превише ал вреди питати.

Da i meni je zanimljiva ali Zmaj nam nije bas rad da prica o tome. Pretpostavljam da je ova rasa dokaz za nesto sto nekima ne odgovara pa zele da ga 'pociste'. Zalosno je da se tako sto desava.

у тему о сопу нећу улазит јер немам ишта добро да кажем а на питање дал је силван "српскији" од сопа незнам дали да то схватим за озбиљно? и једно и друго су српске расе с тим да је силван најстарија а соп најновија па како коме паше. ја волим старо.

Hvala!

Dobila sam odgovor. Starije mora da se shvati ozbiljnije. Bar je to moj stav.

Nego, mene zanima nesto drugo. Da li se ljudi jos bave odgojem ovih pasa? Ne mora se znati gde su, ali bih volela znati , da li odgajivaca uopste ima?

'Ajde da ja progovorim malo vise. Ovo sto sledi je jedan moj tekst, doduse sada malo izmenjen, koga sam vec postavio na jednom drugom forumu, pa eto ako vas interesuje iscitajte ga...

Silvan, Starosrpski Vucjak, Garov, Zmaj... mit ili stvarnost?

Moze se reci i jedno i drugo. Svak onaj ko o ovim psima nesto zna, mora dobro znati i istoriju srpskoga naroda, jer jedno bez drugog nemoze. I ne samo istoriju, vec i mitove i predanja prenosena sa kolena na koleno od nasih starih predaka.

Verovanja o ovim psima, u Srba su takva da se smatra da ih je licno Bog podario nama od postanka sveta da nas cuvaju i brane od raznih nevolja, pa i od nas samih.

Prastaro Srpsko i Vlasko (a i opste Slovensko) verovanje kaze da je covek postao od Vuka. Neki kazu da kad su se braca razdvojila da su Bogovi ljudima podarili pse da se ljudi i vukovi ne bi zavadili jedni sa drugima. Kod Srba, smatra se da je taj pas bio upravo Silvan, jer pre hriscanstva ovo je bio vuk zastitnik Sumskog Boga u staroj Srpskoj mitologiji.

Koliko veliko postovanje su stari Srbi imali prema svojim psima govore nazivi koje su ti psi nosili, zavisno od vrste i nacina upotrebe: gonici su bili Hajkasi, Dagari ili Zagari, hrtovi su bili Hrtovi ili Rtovi, planinski psi ovcari i meckari(psi mastifskog tipa) su bili Lavovi, a Silvani kao psi nad psima su bili - Zmajevi. Rec “pas” se gotovo nikada nije upotrebljavala, a kada jeste njeno znacenje je bilo iskljucivo pogrdno, jer psima su smatrale dzukele, jedinke bez karaktera i srca junackoga. Ovo je kod obicnih seoskih pasa bilo u redu, ali ne kod Silvana.

Poneki stari vlasnici i poznavaoci Silvana, svoje pse ne zovu Silvanima, Vucjacima, Garovima i sl. (sto su takodje stari nazivi), vec upravo Zmajevima.

Zasto je vazno upravo ime Zmaj? Kao sto rekoh, razdvajati ove pse od srpske istorije jednostavno nije moguce.

U davna vremena, neki kazu oko 620 godine, u Srbiji se osniva mocni viteski red, Red Crvenog Zmaja. Kaze se da pripadnici ovoga reda nisu bili samo srpski vitezovi, vec i Rumuni, Bugari, Hrvati, Makedonci, Vlasi, Grci, ukratko Vitezovi Balkana koji su bili spremni da brane i poginu za (tada) srpsku istinu, ali i ne samo srpsku, jer je to bila istina i pravda svih starosedelaca Balkana, jer nekada davno svi smo mi bili jedno, jedan rod, jedno veliko pleme. Psi pratioci srpskih vitezova su tada, a i mnogo, mnogo godina pre osnivanja reda bili upravo Silvani tj. Zmajevi. Neki misle da upravo zbog tih razloga red dobija ime Crveni Zmaj. Crveni zbog viteske brace, koji su bili braca ne samo po macu vec i po krvi, krvi svojih predaka. Od imena ovog viteskog reda, kasnije su i mnogi srpski junaci od naroda u predanjima i epskim pesmama dobijali ime Zmaj, kao Zmaj Ognjeni Vuk (i ovo Vuk u njegovom imenu je vrlo interesantno), Zmaj od Jastrepca, Zmaj od Avale…

Postoji pisani dokument poznatiji pod imenom “Zakonik Rase” cija se starost (prema nacinu pisanja i samome pismu) procenjuje na 12 ili 13 vek. Predanje kaze da ga je pisao jedan Car, a jedini Car toga doba koji je imao veze sa Srbijom bio je iz dinastije Nemanjica, Car Stefan Dusan. Ne zna se da li je taj dokument bio jedan od pratecih elemenata Dusanovog Zakonika ili pak zasebno pisano stivo, (pre ce biti da je ovo drugo u pitanju i da taj tekst o psima nema nikakve veze sa Dusanom) no kako god da bilo, taj zapis predstavlja prvi ikada zabelezeni i to tako precizan zapis o jednoj rasi pasa, tako da sam slobodan da ga nazovem Prvim pisanim standardom za pse na celoj zemaljskoj kugli.

Naravno, nije Zmaj tj. Silvan bio privilegija samo viteza i vladara, bio je on i pas srpskih pastira i seljaka, ipak od drugih naroda tj. sabrace po precima, samo vladari i clanovi viteskih redova su imali tu privilegiju da ih odgajaju i oblikuju. Srpskom cobaninu taj pas je bio sve, od cuvara stoke i ognjista pa do zastitnika od demona i zlih sila. Svestran i inteligentan i neopisivo hrabar kakav se kaze da je bio, u ratnim pohodima je igrao znacajnu ulogu kao jedno od vrlo bitnih oruzja srpskih ratnika.

Rasa se od starih vremena pa do danasnjeg dana delila i deli u vise tipova, kao i vecina iskonskih radnih pasa.

Po gradji na dva tipa:

-Dolinski - veoma visok i suv pas, izvanredne brzine i okretnosti

-Planinski- nizi i siri, pas izuzetne snage

Po dlaci na tri tipa:

-Kratkodlaki

-Dugodlaki

-Bradati sa kovrdzavom dlakom

Po boji na cetiri tipa:

-Crni sa palezom - najzastupljeniji i najcenjeniji od davnina

-Crni - potpuno crn bez ikakvih belina i drugih fleka

-Crni sa belinama - raspored dozvoljenih belina je na nogama, trbuhu, grudima, njusci i vrhu repa

-Trobojni - istovetni crnim sa palezom ali i sa rasporedom belina kao kod prethodno opisanog tipa

Karakter rase je ta odlika, koja spaja sve ove (ma koliko se oni cinili razlicitima) gore pobrojane tipove, koji su prvo nastali mesanjem izmedju dva osnovna tipa u rasi i posle po licnim zeljama zmajara za odabir. Moglo bi se reci da su kod Silvana zenke nosioci karaktera, dok su muzjaci uglavnom hladnije glave. One su prznice, koje prve zapocinju svadju ili krecu na predatore, one dizu nogu i bacaju busenje iza sebe kad "obelezavaju" svoju teritoriju, one su te koje se i na sam pogled nepoznatih ociju bacaju pravo na grlo. Muzjaci su uglavnom stalozeniji, neverovatno svesni svoje snage i "oruzja" kojim raspolazu u vidu ogromnih ocnjaka, ali samo dotle dok ne procene da je vreme da krenu u akciju. Muzjaci jesu skloni izbegavanju sukoba, ali ne zato sto zaziru od protivnika vec takodje zbog jedne bitne, ako ne i najbitnije odlike karaktera ove rase, a to je da ne stede ni sebe a ni svoje protivnike. Kada pravi Zmaj udje u sukob sa zverima a i sa drugim psima, konacni ishod mora biti smrt, ili njegova ili njegovog protivnika, treca solucija jednostavno nepostoji. Jos jedna vrlo bitna odlika njegovog karaktera je ta da sa gotovo istom dozom zara i strasti cuvaju svoj posed, tj. posed svoga gospodara i od zveri i od lopova pa cak i od komsijske stoke ili zivine. Njemu ne promice nista, a ako kojim slucajem to sto udje u njegovo dvoriste nije dovoljno pametno da se brzinom svetlosti okrene i pobegne iz njega, sve su prilike da ce tu i zavrsiti svoj zivot. Zmaj je prava definicija psa jednog gazde i pas prema kome se sa istinskim postovanjem mora ophoditi cak i njegov gazda a nepoznata lica pogotovo na sta mnogi ljudi nisu navikli, ustvari odvikli su se od pravih pasa.

Znamo svi da je srpska istorija, i ne samo srpska vec istorija svih naroda Balkana, bila veoma burna. Pre Kosovskog boja, veliki broj ovih srpskih zmajeva ostavio je svoje kosti na bojistima od Istre do Crnoga mora. To ipak nije bilo pogubno po rasu. Nesto mnogo gore deslio se upravo posle Kosovske bitke i Otomanskog osvajanja. Pomor ostrih pasa od strane Turaka koji je usledio imao je veliki uticaj na sve pse Balkana, ali cak ni samo to cinjenje nije bilo toliko opasno koliko je bilo prihvatanje i ukorenjivanje Otomanskog shvatanja psa kao neciste i prljave zivotinje, Sejtanovog pomocnika. Jos jedan udarac zadesio je relativno skoro tada vec retku rasu. Bili su to I i II Svetski Rat. Ponovo su se desavala ubijanja pasa koji su cuvali imanja svojih gospodara. Posle II Svetskog Rata, svest naroda o njihovim psima je i dalje opstala, ali pasa je bilo malo, a i tada je rasa zbog svoje veze sa srpskom istroijom bila trn u oku komunistickoj oligarhiji. Tada se desava nagla popularnost Nemackih Ovcara koji su tada ipak bili gotovo identicni sa Stepanicovom kreacijom, a malo zajednickog su imali sa danasnjim kinoloskim idealom ove rase. Narod prihvata ove pse, i zbog izvesne slicnosti (pre svega crno-zute boje, iako su ovi nemacki psi bili mnogo nizi i slabiji) prihvata ih i to pod starim srpskim imenom Vucjak. Podsvesni zal za vremenima starim...

Danas jos uvek postoji izvesna populacija Zmajeva ili Silvana, mada veoma, veoma mala. Ljudi koji ih drze, zbog svega kroz sta su ti psi prosli nisu i verovatno jos dugo (a mozda i nikad) nece biti raspolozeni za pricu o njima. Kaze se da je dostojanstvenije da rasa izumre, nego da nastavi svoj put izmenjena i omeksana da bi je ljudi lakse prihvatili. Ja ovom prilikom molim sve Zmajare da, ukoliko iko od njih ovo procita, podeli bar njihovo znanje o ovim psima sa nama. Znam da ova moja molba verovatno nece imati nikakvog odjeka medju njima ovakva kakva je, zato cu ih podsetiti na jedan citat Zakonika koji mi se urezao u pamet, a koji cak zvuci kao i svojevrsna kletva, pa cu ih mozda i time podstaknuti, ako ni na sta drugo, a ono bar na razgovor:

"Ovaj zakonik da se svima sto drze zmajeve u um postavi i dovijeka postuje, jer zmajevi su uz nas od davnina, od prije nego sto smo i slovo imali, pa ih valja postovati i cuvati, jer su od Boga. Kao sto nas bez zmajeva ne bi ni bilo, tako nas bez zmajeva nece ni biti."

...

Aleksa mnogo lepo pisanije, ti bi trebao da znas da protiv tebe licno , nista nemam, neznam te !. Sve ove internet price spreman sam da stavim na stranu , ali imam pitanje za ovog tvog ( ili mog ) Zmaja ( neznam coveka). :D

та се лоза зове црни витез а добијена је пре неколико векова кроз венчање лозе варканске, лозе црне мечке и лозе карађорђеве па одонад само у инцест паривано а сваких 10 генерација додају нову крв по потреби и онда опет у инцест.

E Zmaju moj , kad se sve to u tolikim incestima radilo , molim te pokazi mi barem deset pasa istog tipa ( znas ono , da lice jedan na drugoga :wink: ) , temperament nemoze da se sudi ovako,internetski, ali barem desetak jer toliko mora biti. Mogu biti i braca i sestre, nema veze.

Aleksa daj molim te da vidim taj prvi pisani standard. Hvala unapred

Mnogo pozdrava

Zoran

Zorane, rado bih prezentovao taj zakonik ovde ali ga nazalost nemam. Imao sam davno priliku da ga vidim i procitam i sada nazalost mogu samo da pricam o njemu. Zato na kraju ovog mog teksta i stoji neka vrsta apela onima koji znaju i drze ove pse da kazu nesto vise o njima, pa i o tom samom zakoniku.

Aleksa hvala na objasnjenju, valjda ce se naci neko voljan te da ce i to ovde zajedno sa slikama postaviti. Nadam se da ces mi poverovati kad kazem, da bih licno i naj iskrenije voleo da si u pravu, i da rasa kao rasa postoji i da se ,ako postoji, konacno iznese na svetlo dana i spase na pravi nacin.

E Zmaju moj , kad se sve to u tolikim incestima radilo , molim te pokazi mi barem deset pasa istog tipa ( znas ono , da lice jedan na drugoga :wink: ) , temperament nemoze da se sudi ovako,internetski, ali barem desetak jer toliko mora biti. Mogu biti i braca i sestre, nema veze.

Aleksa daj molim te da vidim taj prvi pisani standard. Hvala unapred

Mnogo pozdrava

Zoran

онамо на теми о шарцима на мене дрвљем и камењем па ми уз то још и наређујеш шта и како да пишем и да ти се обраћам стриктно кроз приватне поруке а овде би сад да ти одговарам ко нормалном човеку? која дрскост! а видим и да исмеваш српску историју па овде постављаш слике неке патуљасте стране расе и уживаш у подметању ноге осталима који би можда нешто хтели паметније да кажу и другима који би нешто и да науче. ал ја по оним сликама што их је неко поставио тамо у теми за шарце могу да видим да сам од тебе старији, па ћу те третирати ко неког ко је још млад и недоучен, па ћу ја као неко зрелији од тебе да ти на један нормалан начин одговорим на питања око змајске расе. пре свега би морао да прихватиш као чињеницу да нема баш толико слика силвана јер нема баш толико ни људи што расу држе да их сликају и деле слике са другима, што због личних убеђења што због целокупне ситуације која окружује расу и те политике која је поштене људе отерала у скривање. а тај захтев за слику да покаже барем десет истих јединки како би се ти уверио у расу је нешто што ја лично за сада немогу да предочим а ако има ко други да се појави и тако што учини верујем да ће мени то бит драже него теби, па ајде заједно да чекамо. само бих ти напоменуо да за тај тешки инцест за који си запео а којег сам ја поменуо је стриктно везан за лозу црни витез, док је остатак расе био у далеко разумнијем руководству генерално гледано и инцест се избегавао. и још један детаљ да се напокон разумемо, у овој раси је вековима најважнији појединац, тако да је већина змајара више пажње посвећивала најбољим примерцима него уједначености по изгледу. до дан данас се неке лозе могу препознати по општем изгледу али једино што је битно у змајској раси је змајско срце. фотокопије по изгледу су за нерадне и изложбене расе а радне способности, храброст, борбеност, памет и истина у крви су оно што је љубитељима силвана важније од западњачких небулоза по којима мере расе.

Postoji pisani dokument poznatiji pod imenom “Zakonik Rase” cija se starost (prema nacinu pisanja i samome pismu) procenjuje na 12 ili 13 vek. Predanje kaze da ga je pisao jedan Car, a jedini Car toga doba koji je imao veze sa Srbijom bio je iz dinastije Nemanjica, Car Stefan Dusan. Ne zna se da li je taj dokument bio jedan od pratecih elemenata Dusanovog Zakonika ili pak zasebno pisano stivo, (pre ce biti da je ovo drugo u pitanju i da taj tekst o psima nema nikakve veze sa Dusanom) no kako god da bilo, taj zapis predstavlja prvi ikada zabelezeni i to tako precizan zapis o jednoj rasi pasa, tako da sam slobodan da ga nazovem Prvim pisanim standardom za pse na celoj zemaljskoj kugli.

у народу је остало упамћено да је законик писао цар душан, а сад дал јесте ил није, не верујем да ико зна сигурно. законик јесте први писани документ тог типа али је важније што је у народу кроз векове учен напамет па га и покоје дете зна ко песмицу из школе. рећи да је законик мењан би било и истинито и неистинито јер су одређени делови уклањани ал ништа није додавано а мењано је да буде сходно временима у којим су неке ставке из детаља биле превазиђене. ништа није мењано у опису саме расе ал су избачени делови где се прича о правилима за држање што ће рећи коме је дозвољено змаја држат а коме није и још таке неке ситнице које су биле важне у доба писања оригинаног законика. у обичном народу се законик вредновао али пошто су они који су га писали имали неке личне интересе и писали га по ћефу и тако одлучили да изоставе шарове, црљене и змајеве мање растом из законика, народ се држо оних правила који су имали смисла, а наставили да гаје све врсте змаја, па ако и нису закоником покривени. поједине лозе знају и данас произвести по једно шаровско штене јер није крв вода а крв правду познаје боље од икојег закона.

Naravno, nije Zmaj tj. Silvan bio privilegija samo viteza i vladara, bio je on i pas srpskih pastira i seljaka, ipak od drugih naroda tj. sabrace po precima, samo vladari i clanovi viteskih redova su imali tu privilegiju da ih odgajaju i oblikuju. Srpskom cobaninu taj pas je bio sve, od cuvara stoke i ognjista pa do zastitnika od demona i zlih sila. Svestran i inteligentan i neopisivo hrabar kakav se kaze da je bio, u ratnim pohodima je igrao znacajnu ulogu kao jedno od vrlo bitnih oruzja srpskih ratnika.

драго ми је да помињеш ово, ја сам се малко дотако те теме већ ал мислим да би требало додати да како је који бој терао племство у окршаје тако су у народ ишли и узимали змајеве за рат а сваки кмет је био поносан да му властела узме змаја за тако нешто па нек му се змај из рата ни не врати. то им је на част ишло.

Danas jos uvek postoji izvesna populacija Zmajeva ili Silvana, mada veoma, veoma mala. Ljudi koji ih drze, zbog svega kroz sta su ti psi prosli nisu i verovatno jos dugo (a mozda i nikad) nece biti raspolozeni za pricu o njima. Kaze se da je dostojanstvenije da rasa izumre, nego da nastavi svoj put izmenjena i omeksana da bi je ljudi lakse prihvatili. Ja ovom prilikom molim sve Zmajare da, ukoliko iko od njih ovo procita, podeli bar njihovo znanje o ovim psima sa nama. Znam da ova moja molba verovatno nece imati nikakvog odjeka medju njima ovakva kakva je, zato cu ih podsetiti na jedan citat Zakonika koji mi se urezao u pamet, a koji cak zvuci kao i svojevrsna kletva, pa cu ih mozda i time podstaknuti, ako ni na sta drugo, a ono bar na razgovor:

"Ovaj zakonik da se svima sto drze zmajeve u um postavi i dovijeka postuje, jer zmajevi su uz nas od davnina, od prije nego sto smo i slovo imali, pa ih valja postovati i cuvati, jer su od Boga. Kao sto nas bez zmajeva ne bi ni bilo, tako nas bez zmajeva nece ni biti."

овај пасус ти је одличан поготово јер га заврши онако по српски, са цитатом да продрма људе. једна ствар коју морам напоменут је то да има у народу још змајева и није све баш тако црно. добро сад, јесте црно ал још увек има наде. један проблем који сам ја примећивао је тај што већина људи који искају змајеве понекад прескочи јединке које им не одговарају јер свако би хтео да нађе змајеве каки су се народу у мозак урезали, значи огромни и страшни са лепом длаком и шта све не, а таки истраживачи не познају расу довољно па не разумеју да је у простом народу остало сачувано и истинске крви и старих лоза и свега што вреди, али пошто народу треба радни пас, парено је и бирано је по водиљама које ће квалитетне раднике дати а не пса за сликање апаратом и дивљење лепоти. народу су одувек били дражи омањи силванци, висине шарпланинца (али правог, не ове данашње грдосије) и понеки још нижи јер таки дуго живе и радни век им далеко дуже траје, а радне особине су им фантастичне. не само што су окретнији и бржи него им је и нарав љућа, по ономе у малој бочици се отров држи. тако змајско срце се ретко нађе у примерцима преко осамдесет и пет центиметара, мада је и таких било, поготово у старе дане. било је и виших змајева, ал није сваки такав дуговечан и знају и омлитавит понеки, поготово они који су гајени само за величину. огромне јединке са свим да је на месту су заправо ти које би свако да има, али треба знат како се добијају такви змајеви. ко зна како правог змаја родити томе је све лако. зато кажем да није све црно јер висина се најлакше врати, али срце змајско се тражи по народним прописима и зна се крв одржати и тело обликовати по потреби. има наде.

Prvo što mi nije jasno čemu tolika mistifikacija i slaganje priča za malu decu,nemojte mi zameriti ali veći deo objašnjenja za ovu rasu mi deluje kao priče za laku noć.

Verujem da bi 90% posetilaca ove teme prihvatilo ovu rasu i aktivno učestvovalo na ovoj temi ako bih se prikazale lepe kvalitetne slike, po mogućnosti neki kraći video zapis i naravno kad bi postojala mogućnost da se vide bar nekoliko primeraka ove rase.

Dali imao neko šta dobro ili loše da kaže o SOPu nije bitno ali treba da sledite njihov model rada, tačnije model rada odgajivača sopa a ne tvorca jer on sad ukršta neke druge rase i samim tim odskače od stndarda koji je sam napisao(dobra stvar je u tome što ga odgajivači u Srbiji u tome ne slede). Hteli mi ili ne mora se priznati da je SOP rasa, jeste nepriznata ali je rasa, to se može zaključiti samo po prikazanim slikama a u svakom gradu u Srbiji može se naći po nekoliko primeraka ove rase koji su veoma slični jedan drugome, priznanje od KSS je neizbežno.

Da napomenem da nemam SOPa niti ću ga imati jer ne volim velike pse ali ću ga promovisati i hvaliti gde god mi se ukaže prilika, samo zato što je naša rasa, zato bih vas zamolio da pojasnite i ZMAJA predstavite malo „prostije“ što bi se reklo „narodski“ bez neke velike mistifikacije jer ko bi u današnje doba pokušavao da uništi celu jednu rasu!? Pa ako ona stvarno postoji da je podignemo iz „mrtvih“ i da budemo bigatiji za još jednog divnog psa.

Mikija, ta takozvana mistifikacija oko ovih pasa ne postoji zato sto ja to tako hocu, ona je jednostavno prisutna i nemoze se izbeci kada se govori o ovim psima.

A da ne bude da niko drugi nista ne zna, evo jednog clanka iz studije o Sarplanincima i pastirskim psima Balkana koju je davno sproveo dobro poznati kinoloski sudija Milivoje Urosevic. Iako se nimalo ne slazem sa teorijom o nastanku pasa koju on podrzava, bilo mi je jako interesantno da procitam ovaj njegov clanak koji govori o boji koja je zastupljena kod pastirskih pasa Kopaonika. Nadam se da ce slika biti dovoljno krupna da se jasno moze procitati.

ea83e270.jpg

Na zalost, slika nije ispala dovoljno velika i slova se bas ne vide najbolje, ali evo ukratko, u clanku se kaze da se na Kopaoniku srecu pastirski psi kod kojih je raspored boja jednak kao kod Tibetskog mastifa, sto ce reci crna sa palezom.

I jos nesto da dodam.

Ovakvih pasa jos uvek ima, tacno je da se ne moze tvrditi da su to cisti Zmajevi, ali jesu njihovi ostaci. Evo nekih pasa koje sam sa mojim prijateljima imao prilike letos da vidim po planinama.

ecc1e571.jpg

ecc1e571.jpg

Guest
This topic is now closed to further replies.