zmaj

"Shumski pas" - Zmaj

Recommended Posts

Da i meni izgleda blago receno cudno, telo je nekako kratko za tu glavu , podseca me pre na divlju svinju nego na psa.

Nadam se da postavljac slike napisati koju informaciju.

у вези фотографије, добро примећујете ал није баш фотомонтажа, пас је такав какав јесте али позадина је модификована да се сакрије место где је сликано. трава са доњег дела слике је копирана свуда око пса, и слика је изоштрена, али сам пас је аутентичан. писаће се о раси ускоро, ове сам више започео да видим хоће ли ико други да каже нешто.

Izgleda kao zesci avlijaner... To je stvarno rasni pas?

Potpuno je nezgrapan nekako. Ok, ima i rasa koje su glavate ali nekako mocno izgledaju, ali mi ovaj kucica bas nekako tuzno izgleda. Velika glava, kratko telo, duge noge.

Sad sam i ja nestrpljiva da cujem nesto o ovom psu

Aaaaa... i radoznala sam - zasto je tako tajnovito to mesto gde se pas nalazi pa si morao photoshopirati pozadinu? Naravno, nije neophodan odgovor na ovo pitanje 8)

ова раса има неколико имена у народу и свету, најстарије наше име је змај, а позната је и као шумадијски овчар, србијански пастирски пас, балкански гаров, вукодер, вучјак и још има разних локалних имена, а популарно име поготово међ западњацима је силван. једна је од најстаријих раса и распрострањена је у разним облицима и варијантама од ирана до јадрана, по некима је у основи варијетет средњеазијског пастирског пса који је на балкану утемељен међу србима ко шумадинац, код грка ко епирски молос, код македонаца као караман, код румуна као трансилвански планински пас и тако даље, мање више као различити типови исте расе, али због различитости у самом узгоју и утемељивању као аутохтоних раса у својим областима и мешању са локалним варијантама балканских паса се змај поделио у националне типове, од којих је остало данас врло мало паса. у македонији се ради на признавању карамана као посебне расе а грци напокон признаше свох епирског змаја као расу одвојену од званичног грчког овчара, али код нас се ништа не ради већ годинама и раса се увелико већ утопила у шарпланинце, торњаке, хомољце и друге балканске псе, код којих се до данашњег дана нађу примерци који нису типични за те расе, а очигледно повукли на крв силвана, и по грађи и по боји а и по карактеру.

толико за сада, а ако може још неко да понешто дода јер знам да има многи да знају о чему се ради баш би било лепо.

то се подразумева да су различити типови у раси, није сваки за исту намену и од исте лозе, а богатство у овој раси није ништа другачије од разноликости у осталим нестандардизованим расама, а богме и неке које су озваничене имају пар типова и подтипова још увек.

толико за сада, а ако може још неко да понешто дода јер знам да има многи да знају о чему се ради баш би било лепо.

Ima nas... ali, vredi li?

Po slikama bih rekao da nas dvojica prozborismo nesto o njima i na jednom drugom forumu (dosta drugacijem od ovoga).

Pricati o ovim psima, a nepomenuti neke druge vrlo "osetljive" stvari gotovo da nije moguce. Znas na sta mislim, a ja sam o tome pricao na nekim drugim mestima, mozda i previse.

Ako hoces da pricamo ljudima i o tome, reci mi, ja cu ti se rado pridruziti.

Pozdrav!

алекса, нисам сигуран са ким причам али ако се знамо тури ми приватну поруку да се разјаснимо. а ако имаш нешто казат ође ти слободно удри и нека се више људи придружи теми да се макну ствари с мртве тачке. нетреба се улазит у неке националне детаље јер је пуно људи осетљиво на таке ствари али ако се све сведе на историјски ниво онда не видим проблема са тиме. огроман број људи зна врло добро о овој раси и свему али сви ћуте ко заливени из разноразних разлога а то нас је и довело до садашњег стања па рекох ајде да се мало језици и развежу па шта буде нека буде. иако ова раса има тај србијански и српски предзнак треба имат на уму да је ових паса било свуда и одличних је лоза било и у рватској и словенији а има их још тамо ко и у босни и другима местима, па би било добро прићи овиј теми као љубитељи паса и старих раса а не ко срби рвати бошњаци и тако даље. ко уме боље од мене да напише о раси нека изволи а и ред и време је да се из мрака изиђе.

јевђо кажи ти мени да ли ови пси личе једни на друге а једна су раса

srednjeazijskiovcar.jpg

исто питање је и са овима

kavkaskiovcar.jpg

размисли мало, нагледај се слика па размисли поново а онда можемо даље

Ovi drugi psi zaiste ne lice na onog prvog, mada taj prvi mi je najzanimljiviji, skroz je neobican. Neverovatno je da su svi ista rasa! Razlika je ogromna.

Imate li jos slika pasa kao sto je na prvoj slici? Mene samo on zanima.

мада је неупућенима импозантан, тај пас на првој слици у овом топику није никаки идеал за расу, мени се лично најмаље свиђа и тај тип и тај пас, али је стара лоза и добар чувар, али није бољи од правих радних змајева, барем не мени и осталима којима је окретност и издржљивост важнија од длаке и гломазности. али има добрих примерака из такве и сродних лоза, гломазнији него што волим али су одличног карактера и изванредне физичке снаге и добру брзину имају

roki_crnamecka-varkana.jpg

crna_mecka-vuki_od_tetova.jpg

Rambo.jpg

Sada ce Zmaj da me razapne na krst, azijati i kavkazci koje si postavio su samo vrlo (kinoloski gledano) sarolikog kvaliteta, a i razlicitih tipova dlake, mada morfoloski izuzetno ujednaceni, ako se pazljivije pogleda...

Ali zmajevi koje si ti postavio do sada se morfoloski razlikuju kao nebo i zemlja, sigurno si gledao kako su Tornjaci prezentovani i kako je izgledalo njihovo zvanino uvodjenje i priznavanje, ali moras priznati da nema ovolikih razlika medju primercima te pasmine...

Volela bih zapravo da vidim sliku tipa kome se tezi kod ove pasmine tj, nekog primerka u "standardu".

Sada ce Zmaj da me razapne na krst, azijati i kavkazci koje si postavio su samo vrlo (kinoloski gledano) sarolikog kvaliteta, a i razlicitih tipova dlake, mada morfoloski izuzetno ujednaceni, ako se pazljivije pogleda...

е драганице па ја незнам којим очима гледаш ако тако нешто можеш рећи. није ми намера да те вређам, то нипошто ал бих те замолио да послушаш свој предлог и пажљивије погледаш и сама, па ако теби ти азијати а поготово кавкасци изгледају морфолошки изузетно уједначени онда ја стварно више не желим да дискутујем о овоме, јер ако ти је рецимо пас у горњем левом углу и горњем десном углу (на слици кавказаца) исти, онда би теби сваки змај требо бити слика и прилика морфолошке уједначености. незнам шта је по теби морфологија, али ако ти је већ толко стало до омаловажавања наше старе истинске расе коришћељем таких аргумената ти настави како ти воља. надам се да твој став нисам погрешно протумачио ал видећемо.

Guest
This topic is now closed to further replies.