Sign in to follow this  
Anastasia

Bosanski oštrodlaki gonic -Barak (FCI:6.1-155)

Recommended Posts

Pretrazivala sam neke informacije o rijetkim rasama i pronasla medju njima cak i autohtonog Bosanskog Baraka, kojeg ima jos samo u tragovima. Nadam se da ce nam Zumbul moci pisati o toj rasi.

Nastavicu i ja sa predstavljanjem :)... Sa svakim citanjem ucim nesto novo :).

Pretrazivala sam neke informacije o rijetkim rasama i pronasla medju njima cak i autohtonog Bosanskog Baraka, kojeg ima jos samo u tragovima. Nadam se da ce nam Zumbul moci pisati o toj rasi.

[align=center]vet9_10str196sl1.jpg[/align]

Na slici je Astra, svjetski ЕЎampion, sa izloЕѕbe iz Dortumunda 2003.

Tragovima? Ako mislite da je rijedak, neznam o kakvim se ciframa radi ali nevjerujem da je to baЕЎ taoko rijetka rasa u bosni.

Pozdrav Zumbule :) i hvala na prekrasnoj slici...

Pronasla sam informaciju o rijetkosti rase (mozda na osnovu rasprostranjenosti ili broju kucica sa rodovnicom), a onda sam u daljoj pretrazi naisla na prekrasan opis baraka gospodje Ivane Markovic iz Zagreba: Njena stranica i FAQ o baraku, te sam na osnovu toga zakljucila da ih nema mnogo. Ja cu pokusati kontaktirati ovu gospodju da nam napise ovde nesto vise o njima, a ako znas nekog uzgajivaca, mogao bi ga zamoliti da nam on da svoje vidjenje rase :).

Evo i postanske markice iz BH iz 1996 sa barakom :p

[align=center]barak_1996.jpg[/align]

Kakvo je stanje danas?

Dans postoji oko 150 - 200 ovih pasa, najveći broj u Bosni i Hercegovini te u Hrvatskoj. Taj broj može značiti i "jest" i "nije" dovoljno za održanje pasmine, u zavisnosti od toga koliko ozbiljno će se uzgajivači prihvatiti posla. Vrlo korisno bi bilo ustanoviti pasminu izvan Hrvatske, Bosne i Hercegovine ili Slovenije, po mogućnost u zemlji članici FCIa. Dva detalja trenutno vuku unatrag: 1. - mnogi psi se izvoze u Italiju, gdje se niti izlažu niti ostavljaju čistokrvno potomstvo (Talijani dozvoljavaju križanje goniča i lov s takvima) i 2. - pravila za dobivanje statusa rasplodne kuje ili psa su strogi i selektivni, a cijene štenadi jedva da pokrivaju cijene samo izlaganja i takmičenja. Mnogi vlasnici stoga ne želeći trošiti svoj imetak ili uzgoje leglo "bez papira" ili ne pare svoje kuje uopće. Bespotrebno je reći, labavljenje pravila (kad bi se izbacio IPO) bi mogao dovesti do "omekšavanja" pasmine. Od najveće je važnosti da ovi psi zadrže svoje radne vrijednosti i ne postanu obične izložbene lutke.

Nadam se da ce uskoro biti predstavljen ovdje...

Dodato "oЕЎtrodlaki" u naslovu :). Hvala na ispravci :).

Da li to znaci da postoji i "Bosanski gonic - Barak", jer je na postanskoj markici upisano samo tako, ili je to greska?

Pa zvaniДЌno je bosanski oЕЎtrodlaki goniДЌ- barak. A nije ni neka greЕЎka ЕЎto nisu stavili "oЕЎtrodlaki" jer nemamo drugih pa da se ДЌovjek moЕѕe zbuniti.

Kao ЕЎto ima istarski kratkodlaki i oЕЎtrodlaki goniДЌ.

Guest

Ovaj barak sa marke, pa to je jad jadova, usporedite samo sa onima na gornjoj slici - ni Astra, ni ijedan od onih nema takve jadne nogice i takvu žalosno deformiranu njušku kao ovaj sa marke. A što se imena tiče, Englezi imaju whippeta, a ne zovu ga mali engleski hrt, i imaju beagle-a, a ne zovu ga mali engleski gonič, chow-chowa se ne naziva kineski špic, ima još primjera: azawak, puli, collie, to su samo neka. Zašto onda barak ne bi bio samo barak, bez da se stalno napominje da je bosanski i to oštrodlaki i to još k tome gonič? Obično ona zemlja koja prva uzgoji pasminu od nekog tipa pasa usvoji najjednostavnije ime, a ostali se snalaze. Tako Englezi imaju buldoga, a Francuzi francuskog buldoga i Ameri američkog, Englezi imaju mastifa a ostali slični mogu biti tibetski ili kakav već mastif. Ovako kako sad stoji, Bugari spremaju svoju varijantu oštrodlakog goniča (iznenađenje! isto se zove barak!) http://www.dogbg.com/blank/?s=001&p=0014&n=000036&g=&vis= pa ako ga registriraju kao samo "barak", ispast će da je njihova pasmina starija od bosanske?

Broj se od kad je gore spomenuti tekst napisan nešto povećao, možda i za duplo, tako da sad ima možda negdje 300-400 čistokrvnih primjeraka, rijetkost je, ali nije baš ostatak ostataka. Osim toga kvaliteta je dobra. Dobro, dobro, obećajem, napravit ću update.

OK, a sad jedno pitanje za ljubitelje lingvistike. Za kuju ove pasmine se kaЕѕe barakuЕЎa, barakica, ili barak (pridjev se ne sklanja) kuja; e pa koje bi bilo pravilno? (stvarno pitam, nije anketa).

--

Ivana Marinković

Guest anchy

Barakusa! Hm,nisam znala za ove Bugare ...jako interessantno!Nego,pisacu vam ja uskoro o baraku sa kojima sam se druzila preko 25 godina,samo sto sad nemogu da nadjem dovoljno vremena,ali pisem sigurno,jer mi je dosta da se neki koji su od juce sa baracima prave jako pametni ida postavljaju svoj tako neki tip baraka za tipicnog predstavnika pasmine.NO,sve u svoje vrijeme!

Ivana, ja sam sada primjetila da ste ovdje pisali :)...

Bilo bi mi zaista, ali zaista drago da nam napisete nesto vise o baracima :). Mada poticu sa nasih prostora, na zalost ne znamo mnogo o njima :dontknow: . Vasi tekstovi su najbolja literatura na koju sam ikad o njima naisla :).

[schild=14 fontcolor=000000 shadowcolor=C0C0C0 shieldshadow=1]Dobrodosla Anchy :)![/schild]

Hajde, ako pronadjes vremena pisi nam o njima :)... Steta je da nam ostane tajna ova rasa :).

Barak je prekrana pamina i ako BIH kinolozi ne poduzmu neЕЎto - propast Д‡e!

Prije je bio i dugodlaki i oЕЎtrodlaki (vjerojatno i kratkodlaki tip) barak, a danas i ovaj jedva opstaje.

Ponavljam, ЕЎteta bi bila da nestane, a nije daleko od toga. NaЕѕalost.

Guest Drasko

Zumbile vidim da znas bas puno o auktonim rasma, meni je samo zao sto je nestao zadnji Bosanski hrt. Koliko znam zadnji je uginuo negde na obroncima Majevice, steta. Vrlo lepa rasa za razliku od drugih hrtova nije bio pljosnat u duzinu nego u sirinu, bele boje sa dva paleza na bedrima. Ne znam koje su boje palezi jer sam imao samo crno belu fotografiju bas steta. Jedini hrt sa ovih prostora.

Zumbile vidim da znas bas puno o auktonim rasma, meni je samo zao sto je nestao zadnji Bosanski hrt. Koliko znam zadnji je uginuo negde na obroncima Majevice, steta. Vrlo lepa rasa za razliku od drugih hrtova nije bio pljosnat u duzinu nego u sirinu, bele boje sa dva paleza na bedrima. Ne znam koje su boje palezi jer sam imao samo crno belu fotografiju bas steta. Jedini hrt sa ovih prostora.
Mogu se još uvijek naći u hrvatskoj i bosanskoj posavini, ali treba pažljivije tražiti. Ali ima ih.

Guest Drasko

OPS! ajde probaj da nadjes i slikas molim te, nisam bio siguran da li jos neki postoji ali TI si jedini koji je cuo za tu rasu i znam da tu negde oko Posavine, Majevice na severu gravitiraju pa ako imas ikakvu informaciju javi. Nije to komercijalna rasa ali bi mi drago bilo da je opstala iz prostog razloga da se vidi koliko smo mi matori kinolozi hvala...

Barak je jak mišićav pas srednje veličine (45-56 cm) osnovna boja je zemljeno siva, pšenično žuta. Barak je veoma dobar i istrajan gonič na sve vrste divljači, vrlo dobro se pokazao i na divljoj svinji (npr. u jedom zeničkom lovištu sa jednim barakom odstijeljeno više od 9 d.svinja-poslat ču sliku kad skeniram).

NajviЕЎe primjeraka bilo je u Bosni, a u Hrvatsku mnogo baraka je stiglo iz bosanske krajine odakle su lovci iz knina redovno kupovali cijela legla.

Na to da je malo baraka, mislim da nije tako, nisu baЕЎ ДЌesti ali nisu ni rijetkost. Mnogi baraci nisu registrovani i mnoge BH lovce neitresuje prijava legla ili pak izlaganje na izloЕѕbama.

Za opstanak čistog baraka "zeljova" po mom mišljenju prvenstveno je zaslužan odgajivač i veliki poznavaoc baraka Redžo Haskić iz Viteza vl. odgajivačnice "Vitežanska" i svjetske šampionke ASTRE Vitežanske.

Ova pasmina mora opet procvijetati.

Emo, zanimljiva slika.

Inace, volim barake, imao sam ga godinama, sve dok mi nije ukraden! Tvoj pas mi djeluje ok sa kvalitetom dlake, sto je najveci problem danasnjeg uzgoja. Masa pasa ima mekanu dlaku a ne ostru, kao i crvene dlake koje probijaju plast. Na prethodnim slikama tako mi djeluje onaj sto ima blijed plast.

Pozdrav iz Prijedora