admin

Kako postati Kinoloski sudac?

Recommended Posts

Evo jednog od pitanja na koje bi mnogi od nas mozda zeljeli znati odgovor... neki iz ciste radoznalosti, a neko jer bi zelio krenuti tim putem :).

Ja tacan odgovor ne znam, sem sto mogu da pretpostavim da je potrebno MNOGO godina pozrtvovanog rada u kinoloskim vodama da bi covjek stekao brdo iskustva i znanja i odlucio krenuti ka tom cilju.

Nego, na sajtu KSSCG, dat je izvod iz pravilnika:

Uslovi za podnosenje prijave za kinoloske pripravnike

Izvodi iz pravilnika o pripravnicima za kinoloske sudije

clan 1)

Kandidat za sudijskog pripravnika moze biti svaki clan Kinoloskog drustva koji najmanje dve godine aktivno deluje u okviru delatnosti, a da za to ne prima nikavu materijalnu nadoknadu.

clan 2)

Sudijski pripravnik moze postati clan Kinoloskog drustva koji je napunio 17 godina. Mora imati svog psa ili da je u porodici imao psa rase koji pripada FCI grupi za koju prijavljuje pripravnici staz.

clan 3)

Molba se popunjava na prilozenom obrascu koji obavezno mora da bude potpisan i overen od maticnog Kinoloskog drustva, a uz to se prilaze fotokopija diplome o zavrsenoj najmanje srednjoj strucnoj spremi i dokaz o uplati 5.000,00 dinara na ziro racun 180-0245340101000-24. Nakon toga KSSCG izdaje pripravnicke potvrde za staziranje.

clan 4)

Pripravnik moze stazirati pri ocenjivanju pasa tek kada dobije pripravnicke potvrde od KSSCG.

clan 5)

Pripravnicki staz traje najmanje jednu, a najvise tri godine.

-------------------------------------------------------------------------------------

PROGRAM ISPITA ZA KINOLOЕ KE SUDIJE

Ispit za kinoloЕЎkog sudiju je javan.Ispit se polaЕѕe tako ЕЎto se postavljaju pitanja u usmenoj i pismenoj formi.Na ispitu se moЕѕe koristiti materijal u vidu crteЕѕa, fotografija, dijapozitiva, formulara, obrazaca i sliДЌno.

A.OPЕ TI DIO

1.Istorija kinologije, pravni i druЕЎtveni propisi o kinologiji, zaЕЎtita prirode i ДЌovjekove okoline.

2.Pravilnici FCI-a, normativni akti JKS-a i normativni akti republiДЌkih odnosno pokrajinskih saveza u kome se polaЕѕu ispiti.

B.STRUДЊNI DIO

1.Anatomija i fiziologija psa

2.Bolesti pasa

3.Trovanja pasa

4.Nasljedna oboljenja pasa

5.Biologija gajenja pasa

6.Opisivanje pasa

7.Ishrana pasa

C.SPECIJALNI DIO

a) za oblik

1.Poznavanje rase za koju pripravnik polaЕѕe

2.Istorijat rase za koju pripravnik polaЕѕe

3.Pravilnici i standardi koji su propisani od JKS-a ili od strane FCI-a za oblik pasa za koje kandidat polaЕѕe ispit.

4.Sistem obuke pasa

b)za rad

1.Standardni propisi rase za koju kandidat polaЕѕe ispit.

2.Istorijat pasmine, sekcije ili grupe rasa za koju polaЕѕe ispit,

3.pravilnici i standardi koji su propisani od JKS-a ili od strane FCI-a za rad pasa odnosno sekcija ili grupa,

4.Poznavanje discipline koje su propisane pravilnicima za razna ispitivanja rada pasa odnosno sekcija ili grupa,

5.Sistem obuke pasa.

D.PRAKTIДЊNI DIO ISPITA

Na praktiДЌnom dijelu ispita kandidat samostalno pred komisijom ocjenjuje oblik 3-5 pasa pasmine ili ispitne grupe za koju polaЕѕe ispit. Na praktiДЌnom dijelu

ispita kandidat u obrazac upisuje potrebne podatke o psu, vrЕЎi procjenu eksterijera i durgih osobina psa, i upisuje ocjenu psa.

-------------------------------------------------------------------------------------

Ako neko zna vise od ovih par rijeci datih ovdje (kako to zapravo u praksi ide) ili ima izvod pravilnika kinoloskog saveza neke druge drzave, bilo bi lijepo da podijeli to sa nama :).

Hvala :P

Da li neko zaista zna kako ovo ide u praksi? Da li se polaze rasa po rasa ili...? Takodje, da li samo strucnjak za odredjenu rasu moze i suditi toj rasi na izlozbama?

Sta se desava kada se na izlozbu prijavi samo jedan pas neke rijetke rase? Da li se zbog njega angazuje odgovarajuci strucnjak ili to neko od onih sa "najblizom" rasom preuzme na sebe?

Ukoliko imate iskustva raspisite se :)...

Guest aida devović

a zna li neko nesto o ovome u BiH?mene jako interesuje,pa ak netko nesto vise zan,neka napise,hvala unaprijed!

U Bosni nisu ostri kriterijumi, nazalost! U poslednje vrijeme su se poostrili mada ja mislim da to nije dovoljno.Necu pominjati nikoga nego cu uzeti sebe za primjer.Ja vec nekoliko godina radim na tome da polozim II FCI-a grupu,dakle prije tri godine sam pocela da ucim, a ucenje je pocelo poslije 4 godine aktivnog rada u KD,organizovanju 3 CAC i 1 CACIB izlozbe,podignutih 7 legala ,staziranja cijele prosle godine i tek sam sad prijavila za polaganje.Nadam se da cu poloziti ali i ako polozim nesmatram sebe ni izbliza znalcem i osjecam da ce mi trebati jos najmanje godina pracenja izlozbi ,posmatranja svih rasa iz II grupe,razgovora sa sudijama ne da bih njih kopirala vec da bih u svemu tome nasla neki svoj pogled.Sto se tice samog polaganja mislim da je povrsno ako od 47 rasa u II grupi budu pitanja o 4-5 rasa.Po meni bi se trebala preci komplet grupa, a da nepricam o anatomiji,porodiljstvu,odgoju i ostalim veoma bitnim stvarima jer sam cula da o tome veoma povrsno ispituju a kao bitnije im je kad je osnovana FCI i koje su bile clanice. 27.02. polazem pa cu vam pisati kako je sve proteklo!

Guest Nenad

Nemam pravilnik pa cu probati ovako ukratko:

Potrebno je 5 godina aktivnog kinoloskog staza. Maticni klub te predlaze. Potrebno je 5 staziranja. Zatim se polaze predispit i nakon toga ispit. Polagati se moze jedna pasmina, jedna skupina ili cijela FCI grupa. Za sljedecu grupu je potrebno odraditi 2 staziranja.

Sto se tice rijetkih pasmina, raspored sudaca je takav da su uvijek sve pasmine pokrivene.

Nakon zavrsenih prijava, organizator salje sucima popis pasmina koje su prijavljene i koje ce suditi, tako da se i u slucaju rijetkih pasmina sudac moze pripremiti unapred i ponoviti standard, jer nemoguce je sve sitnice drzati u glavi 24 sata na dan i 365 dana u godini. :wink:

Ljudi,hoce li neko da mi objasni sta spada u to kinoloski staz? Samo nemojte da mi kazete "treba da budes clan nekog kinoloskog drustva" jer mi ni to nije jasno.

Koliko sam ja skapirala, najpre odesh u neko kinoloshko drushtvo kod tebe u kraju, znachi kao i u video klub, i uchlanish se. A staziranje ako sam dobro skapirala jeste da pomazesh u organizaciji oko izlozbi, i ako postoji neka saradnja tvog i drugih drushtava da pomazesh i njima. Onda valjda prevodish, pa pripravnnichki sudish ili tako neshto (nije ni meni najjasnije) i nakon isteka odredjenog perioda (2 godine?) polazesh ispit za sudiju u kinoloshkom savezu.

To ide ovako.

1.uclanis se u neko KD

2. Drusttvo te predlozi KSSu da zelis da staziras za sudiju

3.Uplatis pripravnicki staz (raspitati se koliko para na sajtu kss-a)

4.Dobijes literaturu

5.Staziras sest meseci

6.Polazes ispit (naravno pet uplatis neke pare KSSu)

7.Dobijas licencu za grupu koju si odabrao

naravno uslov je da si vlasnik psa iz grupe za koju zelis da polazes najmanje dve godine, ali to je najmanji problem veruj mi

Problem mi je u kinoloskom drustvu. U beogradu sam na internetu nasao samo jedno i to kod Slavije. I zanima me to da imas psa koji pripada grupi-da li to znaci da moram mog psa da izvodim na izlozbe ili samo da pripada grupi??? Hvala

Problem mi je u kinoloskom drustvu. U beogradu sam na internetu nasao samo jedno i to kod Slavije. I zanima me to da imas psa koji pripada grupi-da li to znaci da moram mog psa da izvodim na izlozbe ili samo da pripada grupi??? Hvala

ne znam tacno koliko imas KD u Beogradu ali po KSSu samo jedno

http://www.ksrs.org.yu/display/klubovi/index.php

ides uclanis se objasnis sta zelis i oni ce te uputiti, vazno je da imas psa na svoje ime minimum dve godine( ili u porodici ) iz te FCI grupe za koju zelis da staziras a kasnije polazes sudijski ispit, sto ce reci u tvom slucaju najverovatnije ces zeleti da polazes za sudiju III FCI grupe i moras imati nekog terijera, nije bitno kog samo da pripada III FCI grupi, idi na sajt KSSa iscitaj dobro

cenovnik

http://www.ksrs.org.yu/cenovnik.php

najbolje je da odes do KSSa i tamo se sved informises

Ja mislim da to nema veze sa izvodjenjem sopstvenog psa na izlozbu, nego, kao sto Vukasin rece, samo da imas psa iz FCI grupe koju ces suditi.

Treba prvo da budes odgajivac, pa onda da pravis incidente na izlozbama i potom te savez suspenduje na neko vreme.A onda dobijes nagradu i postanes sudija i pocnes da sudis svaku drugu izlozbu. Kao Nenad Maric. ;)

Odmor u trajanju 1 dan zbog flodovanja foruma sa g.Maricem

Guest
This topic is now closed to further replies.