timon

American Pit Bull Terrier - 16 deo

Recommended Posts

Da se i ja upisem, dobar vam je forum, iskreni ste, zanimljivih stvari imate za naucit.

Htio sam pitati u vezi sirove hrane, inace vec godinama citam o tomu i sto se tice

ishrane ljudi, a i zivotinja, vjerujem da je ispravnija i iskonskija ta verzija ishrane.

Vi koji dajete sirovo meso, vjerujem da je sve tako kako pisete, samo me zanima sta dajete jos ?

Povrce, zitarice ? Koliko ucestalo ?

Da se i ja upisem, dobar vam je forum, iskreni ste, zanimljivih stvari imate za naucit.

Htio sam pitati u vezi sirove hrane, inace vec godinama citam o tomu i sto se tice

ishrane ljudi, a i zivotinja, vjerujem da je ispravnija i iskonskija ta verzija ishrane.

Vi koji dajete sirovo meso, vjerujem da je sve tako kako pisete, samo me zanima sta dajete jos ?

Svasta dajemo,pas jede skoro sve osim mahunarki (pasulj,grasak,boranija),moze i to da jede,moji cak i vole ali ne treba im davati jer ne mogu da vare.U principu meso je jako skupo i ne moze svako da hrani samo mesom svaki dan svog kera mada mu je to naj bolje a pogotovu onaj ko ima vise pasa koji mnogo jedu.Mozes slobodno davati svom psu bilo sta sto ti ostane od rucka,kao i voce i povrce koje hoce da jede,mozes svasta i da mu dodajes uz meso ali pazi to su sve dodatci ishrani a meso u kakvom god vidu(grkljani,iznutrice ili bilo sta drugo) mora da prisustvuju inace ti pas nece uneti sve sto mu treba da bude zdrav i jak.

Super, znaci meso je osnovna baza, povrce , voce, ugljiko hidrati normalno znaci

prisutni sto je i logicno, a da li u tom slucaju skroz odustajete od dehidrirane hrane ili

kombirate i nju povremeno ? i Kolika je otprilike kolicina mesa dovoljna za jedan obrok po kilazi psa?

Kako sa iznutricama, sklone su parazitima, na primjer pluca, jetra ?

Stari razeni hleb ( 1-2 kriske ), jogurt, pavlaka....persun, sargarepa. Kuvani pirinac, kuvane makarone. Samo to, jer samo to i hoce. Voce ne voli, povrce ne voli.

Juneci but, juneca rebra, junece srce....sirovo. Juneca dzigerica, a ostala piletina ( dzigerica, ledja, zeludac) i svinjetina ( srce, dzigerica ) kuvana.

Arisa sam vec vidio kako radosno nosi porciju sirove junetine, na njemu se bas vidi,

pregledao sam sve na youtube, zivost i lakoca kretanja, drugacija energija..

Super, znaci meso je osnovna baza, povrce , voce, ugljiko hidrati normalno znaci

prisutni sto je i logicno, a da li u tom slucaju skroz odustajete od dehidrirane hrane ili

kombirate i nju povremeno ? i Kolika je otprilike kolicina mesa dovoljna za jedan obrok po kilazi psa?

Kako sa iznutricama, sklone su parazitima, na primjer pluca, jetra ?

Tacno tako.Ja nisam odustao od dehidrirane hrane kod mojih pasa ne zato sto mislim da ta hrana valja,naprotiv bolje je kad bi im sve to sto sadrzi ta hrana obezbedio u svezem vidu vec iz prostog razloga sto mi je tako lakse,nemam uvek mogucnosti da ih hranim bas onako ispravno kako bi to trebalo.Drugo ja trenutno imam dva psa od po 60kg,kad je dehidrirana hrana u pitanju recimo jedan se zadovolji sa oko pola kilograma granula na dan plus nesto sa stola sto se zadesi.A kad jedu nesto kuvano ili sirovo u stanju su da pojedu mnogo vise.Od prilike 3kg svinjskog ili govedjeg srca plus pirinac sa tim mi jede na dan jedan pas.Puta dva to je 6kg srca i bar 1,5-2kg pirinca na dan sto je tesko mojoj zeni i da postigne da skuva a da ne pricamo o drugim neudobnostima.Sirovog mesa u bilo kom obliku bi mogli da pojedu jos vise nego kuvanog tako da se u tom slucaju granule namecu kao nuzno resenje s tim sto ja nikada ne dozvoljavam psima da dugo vremena budu samo na granulama jer je to stetno po njih.

Da postoji i opasnost od parazita kada su sirove iznutrice i druge stvari u pitanju,pa to kad im nabavim obicno ide na kuvanje dok se za neke druge stvari mesnog porekla uvek trudim da im dam sirove jer se i kuvanjem prepolovi hranljiva vrednost tih namirnica.Pri tom prepolovi ne mislim prepolovi u smislu kalorija jer recimo kad se uz to kuvano doda i stari hleb i jos nesto od povrca ima dovoljno kalorija ali svi vitamini i druge korisne materije po pse iz mesa se unistavaju kuvanjem.

Nema neke odredjene kolicine hrane po kilazi psa posto je sve to individualno i zavisi od samog psa,od rase i od aktivnosti psa.

Ovcaru je dovoljno oko 40% kolicine hrane na dan u odnosu na mastifa iste tezine a takodje i nisu toliko osetljivi na kvalitet hrane i kolicinu mesa u hrani.Psi koji su u nekom treningu i imaju dosta kretanja traze i vecu kolicinu hrane od onih pasa koji su neaktivni.Zimi psi koji su napolju traze vise hrane nego leti jer trose energiju za zagrevanje itd.Pitovi i drugi terijeri tog tipa nisu previse osetljivi na kolicinu mesa u ishrani mada svakako ce biti u boljoj formi od mesa.Njima takodje bez obzira na vecu aktivnost ne treba mnogo hrane a posto aktivni psi tih rasa imaju i dobar apetit treba paziti da se ne pregoje.To je isti slucaj i sa svim manjim rasama i ovcarima kojima je potrebno mnogo manje hrane nego mastifima i ako su veliki,pa tu ljudi cesto pogrese i pregoje pse jer psi imaju dobar apetit.

Sto se vrste hrane tice to je individualno kod svakog psa ,nemaju ni svi psi isti ukus i ne vole da jedu iste stvari.Zato je bitno od naj ranijih dana psa navici da jede sto raznovrsniju hranu da kasnije nebi bilo problema i probiranja.Moji psi jedu skoro sve,recimo tosa jede i sirovo voce i povrce bilo koje vrste osim citrusa koji nisu za pse.Takodje jedu suv hleb bez problema ili bilo sta sa stola.

To je dobro da se moze kombinirati i sa dehidriranom hranom, mada bi volio da se moze

hraniti samo sirovom hranom, ali to moze biti nekada i skupo, luda su vremena.

Znaci ne gube apetit kod mijenjanja vrste hrane ?

Moj bull inace jede sve, voli i voce i povrce, za jabukama je lud, kada sebi operem jabuku

moram i njemu.

Primjetio sam da psi koji jedu samo dehidriranu hranu imaju slabiji imunitet, nestabilniju probavu,

imaju drugaciji miris...

Kad ste kod hrane... Od kada sam poceo psa da pretezno hranim mesom ( juneca sreca, jezici, pileci bupci, ledja...) neuporedivo bolje izgleda! Granule mu dajem po 200 grama cisto da unese neke vitamine koji izostanu u ovakvoj ishrani ... Ja junece srce, jezike uspevam da nabavim po ceni od 160 dinara za kg, a za te pare mogu da mu kupim samo neke granule najgoreg kvaliteta...

@matt72 fino doteran pas! (y)

Svasta dajemo,pas jede skoro sve osim mahunarki (pasulj,grasak,boranija),moze i to da jede,moji cak i vole ali ne treba im davati jer ne mogu da vare.U principu meso je jako skupo i ne moze svako da hrani samo mesom svaki dan svog kera mada mu je to naj bolje a pogotovu onaj ko ima vise pasa koji mnogo jedu.Mozes slobodno davati svom psu bilo sta sto ti ostane od rucka,kao i voce i povrce koje hoce da jede,mozes svasta i da mu dodajes uz meso ali pazi to su sve dodatci ishrani a meso u kakvom god vidu(grkljani,iznutrice ili bilo sta drugo) mora da prisustvuju inace ti pas nece uneti sve sto mu treba da bude zdrav i jak.

Da ne ulazim u raspravu oko toga shta je bolje ili ne davati (granule vs kuvano ili meshavina) sa ovim gore napisanim se slazem OSIM u jednoj stavci. A to su ostaci od ruchka. Hrana koju dvonozni jedu je puna zachina, masti i koje kakvih dodataka koje nisu dobre za pse. Zamislite kako na jedan pseci organizam moze delovati toliko soli koliko npr ima kashika vegete, ili aleva paprika, o ljutom i da ne prichamo (kiseli kupus, pasulj...) . Sigurno mu nece biti nishta od jednom dva puta, ali ne bi bilo dobro da ostaci postanu praksa, chak ni u malim kolichinama. Termichki obradjene pilece kosti nisu pametan izbor, i zilion drugih primera, da ne nabrajam.

Ne bih u daleku raspravu ,ima jedna jako interesantna knjiga The Working Pit Bull od Diane Jessup,procitaj ako nisi ,iznedaices se kavih sve pitbull linija ima,neki se dosta razlikuju !! Ima pasa koji su prerasli standard teskih i po 40 kg,ali jos uvek pit bulova,neumesno je reci za psa ako nije po standardu da nije Pit.Sve je stvar ukusa ,ko sta voli!! Meni su ovi psi sa videa strava pogotovo muzijak!Nemora da znaci ako neko prodaje stence preko youtuba da je divljak i da ima lose pse,netreba generalizovati stvari!!! Ziv Bio!!!

Guest
This topic is now closed to further replies.