Sign in to follow this  
dragoljub

Njemacki Ovcar (Deutscher Schäferhund) - 10. deo

Recommended Posts

Ja sam postavio i rekao da se tvoj pas kretao kao tvoj ,i rekao da postoji mogucnost e sad napisao sam da ce se popraviti sa 7 meseci jer znam dosta N.o koji su popravili kretanje sa 7 meseci .

Inace da li neko zna koliko n.o od 8 meseci moze da se seta i koliko je preporucjivo bez povodca po njivama treba mi u kilometrima

Auuu.... U problemu su svi koji misle da je potrebno toliko opterecivati stene u tom uzrastu. Ili su na putu da takvim razmisljanjem naprave ozbiljan problem svom mladom psu.

Kretanje po njivama od po nekoliko kilometara je vrlo diskutabilno u svakom pogledu....

Prvo, pitanje o kakvom je kretanju rec (slobodno, u kasu, sa ili bez opterecenja (amovi, teret i sl.), iz kola itd... Po meni, vrlo je bitno da o kakvom god treningu i opterecenju da se radi, pas treba da se krece kasom (sporijim ili brzim). Dakle skokovi, galop i drugi nesvrsishodni i cesto (po anatomiju) stetni pokreti, trebaju biti svedeni na najmanju mogucu meru. I o ovome uvek treba voditi racuna. O kom god uzrastu psa da se radi.

Drugo pitanje bi bilo doziranje treninga. Na primeru zrelog psa, kojeg bi dugotrajno (vise meseci) pripremali za najprestiznija takmicenja, mogli bi opterecivati kasom od po par kilometara (bez prekida) iz kola, pri brzini oko 15-tak km.... I to opet ne svaki dan bez pauze. Znaci radi se o odraslim psima (nikako stencima ili mladim), u optimalnoj kondiciji koji se ozbiljno pripremaju za npr. nemacki ziger.

Nije neznacajno ni o kakvoj podlozi se radi.. Skoro smo pisali o tome kako trcanje po dzombama moze doneti vise stete nego koristi. Pa ipak, imam utisak da bi neki to vise voleli da osete na svojoj kozi i dzepu.

Svaki pas (kao i covek) je individua za sebe. I nemoguce bi bilo odrediti preciznu meru u metrima-kilometrima opterecenja. Vec je potrebno pratiti i na osnovu iskustva doneti procenu koliko kog psa-stene opteretiti u kom uzrastu. Kazem potrebno je iskustvo. U suprotnom imacemo preforsiranog psa, sklonog povredama, displaziji i sl.... Ili cemo imati nedovoljno opterecenog psa. Sklonog gojenju, povredama i upalama vec pri malo jacem trcanju.

U tom smislu, ja moje mlade pse postepeno uvodim u lagani trening trckaranjem vec sa 3-4 meseca. I oni sa osam meseci vec idu sigurno u ringu i u stanju su da sa predmetom u ustima trce i po par stotina metara u kasu na travnatoj livadi.

Misljenja sam da je bitno pse do uzrasta 8-9 meseci uvesti u odredjenu kondiciju. I to pod uslovom da su fizicki sposobni da se lagano treniraju (znaci da nisu kljakavi i nezainteresovani (precesti problemi na zalost u danasnje vreme), ili da probni HD,ED nisu problematcni). Jer u suprotnom teskom mukom cemo utrenirati psa u starijem uzrastu i takva forma ce kratko trajati, tj. samo dok je pas u treningu.

Na zalost mnogi odgajivaci o ovome ne vode dovoljno racuna. A svaki pas je pravi pokazatelj ko je kakav radnik sa svojim psima. Veliki problem kod nas na specijalkama je i mala-nikakva konkurencija po broju pasa u razredima. To znaci da kad bi konkurencija bila brojnija, za mnoge nase odgajivace se nikad ne bi culo. Ili bi takvi morali da se znacajno vise potrude oko pripreme svojih pasa, kako bi postigli znacajnije rezultate.

Ovaj problem doziranja aktivnosti cemo lakse resiti ako treniramo zajedno sa iskusnijim odgajivacima, koji ce potencijalne probleme i greske resavati u hodu. I nama donositi neophodno iskustvo. To je ujedno i najbolji savet manje iskusnima. Da sto je moguce vise treniraju sa onima koji nesto znaju u prakticnom smislu.

U tom smislu, tastatura nije bas dobar savetodavac (nod) .

@Sebastian hvala i tvoj pas je lep samo steta sto je imao onako krive noge mada cekamo snimke da vidimo kako napreduje

Naravno razmisljao sam o tome da pazim da ne idem puna ali ne po dzombama vec bih isao putem koji idu traktori znaci nije asfaltiran ,naravno veca je steta ako pas vuce na povodcu i jos veca ako je na betonu asfaltu jer je to veoma tvrda podloga za pse .Znaci mene iskjucivo interesuje da je pustena bez povodca znaci nikakav napor znaci ona istrci 10-tak metara ispred pa se vrati pa stane itd.... na ravnoj podlozi od zemlje ,znam koji su problemi HD ED ko N.O

Naravno da se hod vremenom ucvrsti kod pasa prilikom odrastanja i normalno je da pas sa 7 - 8 meseci ne hoda onako trapavo kao stene od 2 meseca, ALI ako je rodjen sa X nogama uvek ce mu ostati X. Nema tih pilula, treninga i sl koje to mogu ispraviti.

Sad smo se sprijateljili sa konjem. Jedva cekam jahanje po sumi sa ENCOM :)) (dog6)(dog6)(dog6)(dog7)(dog7) Samo jos da ukapira da je konj mnooog tezi od njega.... A inace ide uz konja kao pored vodica, skroz uz nogu i to levu :)

399461_3632887255886_1829017998_n.jpg487927_3632891015980_539347301_n.jpg

Guest
This topic is now closed to further replies.
Sign in to follow this