Sign in to follow this  
dragoljub

Njemacki Ovcar (Deutscher Schäferhund) - 10. deo

Recommended Posts

Nema kompromisa, zbog kompromisa rasa već duže vreme ne napreduje čitajući postove, moraju tačno da se odrede pravila "igre", što će biti veoma teško kao i sve u našoj lepoj zemlji!

Tacno (y) . Pravila postoje. Samo ih treba postovati. Propisao ih je SV. I ona su obavezujuca za sve.

Sad ako bi hteli da mi napišete šta je sve potrebno za kerung, nešto sam sam shvatio ali veći deo nisam, od a do š ili ako je lakše dajte neki link da pročitam,

Uh! To bi bilo bas komplikovano za objasniti od a, do s (verovatno da pise nesto na sajtu Anoj-a). Ali od prilike to ide ovako: Bitno je pripremati psa od steneta. Uz uobicajene aktivnosti, treba razvijati nagone (krpa, loptica, kobasica.., nesto sam i pisao skoro o tome). Ne preterivati sa fizickim naporima do probnog, tj. zvanicnog snimanja HD i ED. Nakon toga intenzivirati treninge. Vec u tom uzrastu mozemo ozbiljno raditi na rukavu (pod uslovom da imamo dovoljno iskustva. Ako ne, onda bolje ne cackati mecku). Znatno ranije mozemo nauciti psa da prati trag i ide pored noge, uz pomoc hrane i loptice npr.... Sve dakle zavisi od toga koliko cemo se posvetiti psu.

Od prilike da sam nekada sve radio sam sa psima. Pa su mi se desavali i pehovi (svaka skola se placa). Zato manje iskusnima preporucujem da ozbiljan deo posla prepuste dreserima koji to profesionalno rade. Tu pre svega mislim na rad na rukavu. A i u ostale stvari je potrebno da vas neko malo uputi..

Ja se danas, trudim da svojim psima dobro ravijem nagone (pod obavezno), malo radim vezbe poslusnosti (ostalo ne radim, jer nemam toliko vremena. A da budem iskren, i mrzi me). Ako je pas izrazito karakteran, umem ga nauciti i da pusta i oblajava predmet vec sa godinu dana od prilike, i ranije. Ali to je vec stvar procene. Jer danas najcesce nemamo "ubice na rukavu". Sve ostalo prepustim profesionalcu. Znaci trudim se da njemu sto vise olaksam posao i skratim vreme trajanja obuke. Ali pod uslovom da ne zeznem stvar u predobuci. Jer je to najbitnije.

Treba proceniti kad je pravi trenutak da se pas da na obuku. Ako se takmicim u mladjim razredima, onda ide kasnije i obrnuto. Svakako da tempiram "mrtvu sezonu po pitanju izlozbi". Ukoliko procenim da je pas slabijeg karaktera, dajem ga ranije na obuku. Jer mi je bitno takmicenje u radnima. Iskreno, jedino i cenim pse koji se takmice u radnima. I zvanicno grizu.

Kod dresera pas provede tri, cetiri, pet meseci. U zavisnosti od njega samog. Cilj mi je da se moji psi u uzrastu od 18-24 meseca takmice sa polozenim kerungom.

To je od prilike vrlo ukratko o tome.

znam sigurno da nije nimalo jednostavno ni lako, ali opet terati sve vlasnike NO da imaju to, mislim da je krajnost, a po meni svaka krajnost nije dobra, svakako treba urediti i taj deo rase u koju spadam ja sa svojim psom i većina ljudi na ovom forumu, kao na primer obavezni snimci kukova, laktova, dnk, prijava svakog parenja... i još stvari koje stvarno mogu da pomognu u unapredjenju rase! Nadam se da sam bio jasan.

Kako rekoh malo pre, uredjeno je sve poodavno od strane SV. Ali se ne postuje. Problem je u tome sto smo mi svi rasli u onoj suprotnoj krajnosti. Gde se NO gajio kao salonski pas. I onda nam je devedesetih od prilike nametnuta prica oko ispravnog-svrsishodnog odgoja. Koja se kosila sa percepcijom najveceg broja odgajivaca. I na veliku zalost i danas postoje mnogi odgajivaci koji "kuckare sto godina", a nikada nisu snimili kukove niti jednom svom psu. O istima ne zelim da trosim reci.... Danas uz obilje informacija i propagiranje svrsishodnog odgoja nije tesko zakljuciti koliku stetu za rasu nanose takvi.

Svaki vlasnik NO koji odgaji prvo leglo, postaje odgajivac. Samim tim on preuzima na sebe "delic sudbine rase". Svaka rasa ima svoj standard gajenja. I on propisuje nacin gajenja iste. U standardu za NO pise da je to radno upotrebljiv pas. I to predstavlja zakon za sve odgajivace. Ko smo mi da u tom zakonu odstupamo?!!!! Samo neozbiljni i neodgovorni odgajivaci rade suprotno propisanom standardu. Tj. na stetu rase. A ja mislim da niko ne zeli takav epitet.. Na zalost na ovim prostorima ne postoji jos dovoljno razvijena svest o ispravnom odgoju. Ljudi ne razmisljaju da nije odgovorno i posteno prema rasi i odgajivacima koji rade ispravno, da vezu psa na lanac, hrane ga hlebom i stancuju stenad za 50e. Jer "nit luk jeo, nit luk mirisao", takvi pokrivaju troskove sa 50e po stenetu. I jos zarade. A kada bi radili ispravno, videli bi koliko zapravo treba da kosta stene u proseku. Pa bi naucili da cene i svoj i tudj ispravan rad.

Zbog toga smo, na kraju krajeva i napravili asocijaciju. To sto se nije mnogo odmaklo je druga stvar. Na zalost bilo je suvise otezavajucih okolnosti. I svega nekolicina postenih odgajivaca nije mogla sama da se izbori. Pa je sve otislo u propast (za sad).

Kako vec napisa u prethodnom postu, psi koji nemaju kerung nemaju sta da traze u priplodu. Ovako cemo jedino podici uzgoj na visi nivo. "Za svoju dusu" covek moze drzati psa bez kerunga, ali za stenad takvih roditelja ne sme postojati mogucnost da se vade rodovnici. To je jedan od najznacajnih zadataka Anoj-a u buducem periodu (dugorocno gledano. Ali ne na suvise dugi rok). To je po meni i najveca zamerka na rad sadasnjeg rukovodstva Anoj-a. Jer deset godina postojanja, je dovoljan period da se "napune" svi rodovnici kod pasa koji se koriste u priplodu (na nacin koji sam opisao jednom prilikom. A kako je i bilo zamisljeno i dogovoreno sa SV).

Ljudi kazu "to bas i nije jeftino", a pogotovo ne u ovo vreme krize. Secam se jedne price iz neke literature, da su se u istoriji, selekcijom pasa i konja bavila iskljucivo vlastela.

Pa niko i ne treba da ima motiv da drzi sto pasa i ne gaji ih nikako. Mnogo ispravnije bi bilo kada bi svaki odgajivac (u skladu sa svojim mogucnostima) uzeo jednu kuju ili zensko kuce od proverenih roditelja i poceo na ispravan nacin da gaji pse. Jer pet pasa godisnje pojedu onoliko koliko je potrebno da se jednoj kuji odradi kerung. Eto i finansijske racunice. I svi srecni i zadovoljni.

I sve bi to bilo lepo kad bi se moglo primenjivati u praksi. Ali na zalost nasem coveku je u krvi da nesto smuva, ukrade, prevari..... Nema reda i doslednosti jer svi gledaju samo sebe. To je, POTPISUJEM bio glavni razlog za neuspeh Anoj-a pod Kacarevcem. Jer da su svi odgajivaci pronasli svoj motiv u Anoj-u pre deset godina, do svega ovoga ne bi doslo. Ili bi doslo mnogo ranije. Samovolja Kacarevca je samo posledica ove nedoslednosti ostalih odgajivaca. A nas nekolicina entuzijasta koji smo bili uz Anoj tih godina nismo mogli da sve to finansijski ispratimo (a i bilo je vrlo frustrirajuce (sto je na zalost i danas) gledati odgajivace koji te prave budalom. A ti znas koliko muke ulazes da bi se radilo kako treba). E onda je doslo na red sve ovo o cemu se danas pise. Lopovluk i kraj Anoj-a kakvog danas poznajemo.

A sve je bilo vrlo lepo zamisljeno od starta. I funkcionisalo je jedno godinu dana. I onda su nezadovoljnici sto ne mogu da muvaju jedan po jedan napustali Anoj (DA! Verovali ili ne jedno vreme je sve u Anoj-u bilo cisto). Drugi su napustali asocijaciju jer nisu zeleli trpeti bahatog predsednika. A treci nikada nisu ni razmisljali da postanu deo asocijacije. Jer ih ozbiljan odgoj nikada i nije zanimao.

Eto, moj Maximilijane. Tako stvari stoje za one koji nesto znaju i one koji zele nesto posteno da rade.

Ok, razumeo sam sve i slažem se sa 95%, ali mislim da bi šteta bilo da se zabrani izdavanje papira za štence kojima roditelji nemaju kerung, bolje da se zna za parenje i čije je to štene nego da se štancaju bez registracije, ubedjen sam da takva zabrana neće nimalo smanjiti "proizvodnju" štenaca od 50e ali naravno treba regulisati na drugi način tj psima sa kerungom dati neke olakšice i beneficije i tako naterati ljude da svojim psima urade kerung, nadam se da ne grešim! Nažalost istina je da kod nas ima dosta ljudi koji se bave odgojem no iz razloga dopune kućnog budžeta, neću da me neko pogrešno shvati, ne zameram im ništa, takvo je stanje u zemlji da se svako snalazi kako najbolje ume, kad bi se samo poštovala pravila i kad bi bila jednaka za sve ne bi bilo problema!

Još nešto me zanima, konkretno šta je potrebno za uzgojnu dozvolu:

1-rukav

2-odbrana i napad

3-trag

4-trčanje uz nogu bez povodnika

5-trčanje 20km sa malim pauzama(tako sam nešto pročitao ili čuo, ne znam ni sam)

6-naravno HD, ED, DNK

7-...?

Ja se slazem da svako treba da radi po pravilima.Al zar cena nije merilo kvaliteta?Ko zeli kvalitet taj ce i da plati a dok drugi kupuju kao kucnog ljubimca i nije im stalo do takmicenja i uzgoja.A ti isti koji imaju na primer kuju priustice joj parenje i kod komsijinog muzjaka koji je takodje NO bez papira i docice stenci koji ce se prodavati za 50,20e, nekima ce se i dati kao rodjendanski poklon i tako sve redom i redom bez kraja.I licno mislim da tome nece biti kraja.Zato treba sto vise pricati i siriti pricu sta je kvalitet i za sta je ta rasa sposobna.Ovo se radi i sa drugim rasama.Za mene je najgore: lazni papiri, lazni kerung, lazni...stenci,i naravno lazna cena.To spreciti i bice mnogo, mnogo bolje i posteno prema pravim i ozbiljnim odgaivacima.POZDRAV

Ok, razumeo sam sve i slažem se sa 95%, ali mislim da bi šteta bilo da se zabrani izdavanje papira za štence kojima roditelji nemaju kerung, bolje da se zna za parenje i čije je to štene nego da se štancaju bez registracije, ubedjen sam da takva zabrana neće nimalo smanjiti "proizvodnju" štenaca od 50e ali naravno treba regulisati na drugi način tj psima sa kerungom dati neke olakšice i beneficije i tako naterati ljude da svojim psima urade kerung, nadam se da ne grešim! Nažalost istina je da kod nas ima dosta ljudi koji se bave odgojem no iz razloga dopune kućnog budžeta, neću da me neko pogrešno shvati, ne zameram im ništa, takvo je stanje u zemlji da se svako snalazi kako najbolje ume, kad bi se samo poštovala pravila i kad bi bila jednaka za sve ne bi bilo problema!

1-rukav

2-odbrana i napad

3-trag

5-trčanje 20km sa malim pauzama(tako sam nešto pročitao ili čuo, ne znam ni sam)

6-naravno HD, ED, DNK

7-...?

Prvi nisam za radikalne rezove, ukoliko ih je moguce izbeci. Zato i postoje tkz. prelazni periodi. Mozgali smo mnogo o tome pre deset godina. Zbog toga (i jos nekih stvari) i nije prosao prvi predlog pravilnika Anoj-a u SV. Rukovodstvo Anoj-a se hvalilo da je u potpunosti primenjen SV pravilnik (i jeste u sustini), medjutim ipak je doslo do nekih prilagodjavanja nasim uslovima.... Moram da potrazim neki od tih pravilnika. Ima tu zanimljivih stvari....

Probajte i vi da smislite neko resenje, mozda vam padne nesto bolje na pamet. Ali opet, skrecem paznju da je o tome vec razgovarano i ovde i sa SV. I da je potrebno njihovo "aminovanje" na kraju.

Za izlazak na kerung je potrebno proci proveru na rukavu. Posle sledi krug kasa pored noge i koraka u ringu. Kao i provera na pucanj. Stand i merenje telesnih dimenzija (visine i tezine. Mada bi po pravilu tom prilikom trebalo da se uzmu mere i za izracunavanje indeksa telesne gradje. Medjutim koliko je meni poznato, to se ne radi od zadnje dopune standarda 90 i neke). Podrazumeva se da je potrebno spremiti validnu dokumentaciju za HD,ED,ISP. A u Nemackoj i DNA, trcanje 20 km (vise nije obavezno).

Trag, vezbe poslusnosti i provera na rukavu su obavezan deo radnog ispita. Ali se osim zadnjeg ne primenjuju na kerungu.

Ja se slazem da svako treba da radi po pravilima.Al zar cena nije merilo kvaliteta?Ko zeli kvalitet taj ce i da plati a dok drugi kupuju kao kucnog ljubimca i nije im stalo do takmicenja i uzgoja.A ti isti koji imaju na primer kuju priustice joj parenje i kod komsijinog muzjaka koji je takodje NO bez papira i docice stenci koji ce se prodavati za 50,20e, nekima ce se i dati kao rodjendanski poklon i tako sve redom i redom bez kraja.I licno mislim da tome nece biti kraja.Zato treba sto vise pricati i siriti pricu sta je kvalitet i za sta je ta rasa sposobna.Ovo se radi i sa drugim rasama.Za mene je najgore: lazni papiri, lazni kerung, lazni...stenci,i naravno lazna cena.To spreciti i bice mnogo, mnogo bolje i posteno prema pravim i ozbiljnim odgaivacima.POZDRAV

Trebalo bi. Ali na zalost kod nas cena nije merilo kvaliteta. Vec je sve (kao i drustvu inace) devalvirano. Vise niko nece nista (i ne moze) da plati.. Pa meni niko nece da da 200e za parenje (a i to je dzabe). Vec idu ljudi da pare tamo gde ih pustaju za dzabe, za stene, za prase i sl.. Kako tek da prodam kuce koje svakako da vise kosta......, dodje mi radije da ih nekom od srca poklonim nego da se "mlatim" sa stencima tri-cetiri meseca. To nije slucaj samo kod mene. Svi do jednog bi mogli (kad bi hteli) da vam slicno kazu.

Procena je bila (a i danas je) da je populacija NO kod nas prevelika kvantitativno. Da bi se izrodio kvalitet potreban je duzi vremenski period u kom bi se smanjila ponuda stenadi na trzistu. Procenjeno je da je prelazni period deset godina. Da je bilo drugacije danas bi imali drugaciju sliku, tj. pune rodovnike pasa koji bi se upotrebljavali u priplodu. I za potomke tih pasa bi mogli da se izvade rodovnici. I njihova cena ne bi tada bila 50e. I svi bi bili motivisani da se prilagodjavaju promenama.

Ako se nekome ucini da sve ovo sto govorim nema smisla i opravdanost. Treba da shvati da selekcija ne trpi ikakvu sentimentalnost i improvizacije. Vec se odvija po tacno utvrdjenim pravilima. Svako odstupanje donosi stetu rasi.

Dosta jos o ovome moze da se diskutuje.

Iznogude pricas o punim rodovnicima? punim cega? kupljenih snimaka? kupljenih ispita...kerunga...raznoraznih titula????? pises protiv cac i cacib izlozbi, odnosno protiv njihove vrednosti? zar nisu najvece namestaljke bile upravo na specijalkama? i sigerima? ajd malo o tome, moze?

Pre izvesnog vremena sam pitao i nisam dobio niodkoga odgovor, sem sto je Dejan Lazic pitao odnosi li se moje pitanje samo za NO, a pitanje je glasilo: koji je jos pas sem Severine u Srbiji polozio IPO ispit na javnoj utakmici? naravno pitanje glasi za rasu NO.

A moze i ovako: koliko pasa ima video snimak sa polaganja IPO ispita A+B+C

Umesto odgovora dobio sam sta? nista naravno, sem okretanje price na drugu stranu....

Sad bih te zamolio da me ubedis recimo na osnovu cega kupci mogu biti sigurni da su roditelji odredjenog steneta provereni i sigurni....eto recimo napravi male savete potencijalnim kupcima kako da odaberu stene i kako da budu sigurni u istinitost upisanih podataka u rodovnike i sertifikate.....

Pozdrav drugarima na temi.

Pozdrav Maxo.........svrljali malo po inostranstvu :wink: nista bez konstruktivne sale, mislim da cemo se karavanu prikljuciti tek u drugom delu aktivno, a u prvom samo kao posmatraci.

I da, nista zestoko po nasem drugaru nego je vreme da se povuku crte i da se krene onako kako stvarno i treba: posteno i nikako drugacije. Jednostavno sam iskoristio to sto je napisao u postu, a koliko se vidi jedan je od retkih koji uopste ulazi u tu problematiku, vecina se drzi po strani namerno. Tako da Iznogude (y)(handshake)

Kada vec dosta clanova foruma prica o laznim snimcima itd., zasto nikad nisu rekli ko to od odgajivaca radi, da znamo i mi kome da verujemo, a kome ne ???

Svuda ima namestaljki, ali ne i na svakoj specijalci ("mozda" je namestena jedna od deset).

Ko nema rezultate on se zali i uvek mu je kriv Pera, Zika, Mica...

Pozdrav za sve clanove foruma.

Sad bih te zamolio da me ubedis recimo na osnovu cega kupci mogu biti sigurni da su roditelji odredjenog steneta provereni i sigurni....eto recimo napravi male savete potencijalnim kupcima kako da odaberu stene i kako da budu sigurni u istinitost upisanih podataka u rodovnike i sertifikate.....

i ja molim za isto (bilo koga od poštenih forumaša), kao potencijalni kupac

Slažem se, iznogud priča o svemu i ne skriva ništa pod tepih, mnogima to ne odgovara zato se i ne javljaju!

Moram da spomenem cacib BG, ne znam koliko je bilo pasa prijavljenih, samo dva su mi zapala za oko, ponavljam Alpha i još jedan mužijak ali ne znam ko je, vodio ga je čovek u zelenoj trenerici, ako neko zna neka napiše, jedino mi Alpha deluje malo sitnija i mršavija, ne znam koliko je stara, verovatno iz razloga što je forma tempirana za sezonu, pošto se videlo da puca od snage, a za kretanje da ne govorim (clap)! I još nešto me je oduševilo bio je i jedan crni no, meni pravi melem za oči, malo da razbije monotoniju, delovao mi je ogromno, posle sam čuo da je dobio 4 zbog visine :giggle: , a kao šlagort jedan predivan čupavac, imam slike postaviću sutra nadam se ako stignem!

@Vučetić

Danas nimalo nije bezazleno izneti optužbe za bilo šta ako nemaš dokaze, ali se ti ljudi prepoznaju i zna se to medju njima, niko nije rekao ni da je svaka spec. nameštena, ali mislim da je razmer veći od 1 prema 10, ali je mnogo bolje po sve da se o tome priča i piše, pa zamislite šta bi tek bilo da svi ćute, rasulo! Ako ćemo tako, gde je njima dokaz da imaju to sve, potpis i pečat od Kačarevca, kerung polagan u nečijem dvorištu ili u kancelariji pa može i tako kad nema svedoka, a papir trpi sve!

@Nemanja

Omašio sam tvoj post, odgovor je vrlo jednostavan, od svega po malo i umereno, a ljubavi najviše :wink: !

Auu ljudi pa gde ce vam dusa? Bolje da ste me na Goli Otok poslali, nego sto me terate toliko da pisem. (whew)

Salim se..... Nekih stvari smo se vec dotakli, pa ce biti ponavljanja. No dobro, uvek ima nesto novo da se doda. Potrudicu se da pojasnim neka razmisljanja.

Istinitost podataka upisani u rodovnik stenetu uoste nije problem proveriti ako roditelji steneta imaju Nemacke (SV ) uzgojne dozvole sto podrazumeva pored snimaka kukova, laktova i uradjenu DNA, sve ostalo moze biti sarena laza ... to kod nas rade uglavnom samo ozbiljniji odgajivaci koji naravno streme ka tome da im neki od potomaka njihovih pasa jednoga dana odu na ziger ( svetski sampionat ) ... sto se tice kerunga tu nikada ne mozes biti sigurna da li pravi ili lazni ali mozes da napravis mali test tj. proveru karaktera psa, sto u stvari i jeste kerung, sto uopste nije problem proveriti na licu mesta ...

Sto se tice CAC CAIB-a i specijalki sa druge strane, je taj sto je na specijalkama konkurencija mnooooogo veca ( 40 ili cak 50 X ) pa cak i ako je namestena pas koji uzme trece mesto sigurno je mnogo vrednije nego ako na CAC i CACIB-u pas u konkurenciji nekoliko pasa uzme prvo mesto ... lakse je dobiti sampiona Srbije izlaskom na nekoliko CACIB-a nego osvojiti trece mesto na jednoj specijalki ( u samo jednoj grupi, ne na celoj specijalki ) ... to nije omalovazavanje CACIB-a vec prosta stvar matematike i zbog toga mnogi ozbiljni odgajivaci i ne izvode svoje pse na njih ...

Nadam se da sam ti makar malo pomogao ...

Zaboravih da dodam samo jos jednu sitnicu ... stenci takvih roditelja ( sa SV uzgojnom dozvolom ) kostaju puno vise od onih drugih ...

Za Seve i Milana (y)(handshake) jer ko je posećovao Morović poslednje tri godine zna na šta mislim.Što se tiče kerunga mislim da bi trebalo uvesti novine u smislu da to bude javno obaveštenje(zov ili neki drugi časopis) sa preciznim imenom i prezimenom vlasnika i psa koji će toga dana polagati isti,pa ko je zainterosovan može da dodje da pogleda jer sutra će možda baš kod vas doći da kupi štene ili da upari svoju kuju.Takodje predlažem da u tu istu cenu polaganja asocijacija bude dužna(ne kao do sada) da obezbedi fotografa i kameru tako da vlasnik može dobiti uredan snimak i fotografije sa polaganja.

Slažem se, iznogud priča o svemu i ne skriva ništa pod tepih, mnogima to ne odgovara zato se i ne javljaju!

Moram da spomenem cacib BG, ne znam koliko je bilo pasa prijavljenih,

1 200 pasa je bilo na Beogradskom CACIBU.

1-rukav

2-odbrana i napad

3-trag

6-naravno HD, ED, DNK

7-...?

Nije stvar u "proizvodnji" šteneta. Stvar je u tome da se zna šta "valja", a šta je roba "sumnjivog" kvaliteta. Stvar je u tome da se ljudi drže pravila, a ne idu onako kako njima više odgovara ili kako se njima sviđa. Neke stvari treba uraditi ma kolko one bile bolne zarad same rase.

Da bi bilo koji sistem funkcionisao kako treba, svi njegovi podsistemi i delovi moraju da rade. Ako imamo otkaz samo u jednom podsistemu ili delu podsistema, onda sistem ne radi ispravno i imamo probleme. Niko ne brani ljubiteljima pasa da kupuju pse bez rodovnika niti da ih pare ali taj rodovnik je neka vrsta garantnog lista za robu koja se uzima da je to što se kupuje to (da ne uluzim u dalju analizu oko nekih stvari sada).

Isto je i za Specijalke i CAC i CACIB izložbe. Najviše će se naučiti na specijalki, videti, družiti i upoznati sa ljudima. Kakva je to satisfakcija ako odemo na izložbu da bi nam pas dobio cac, cacib, 5 - icu itd. AKo je stalo ljudima do druženja i razgovora, onda se organizuju seminari, okupljanja u klubu, zajednički terninzi. Uzeo neko psa samo da bi ga držao kao ljubimca, ma kakve krvi on bio ili sa željom da se takmiči sa njim, pravila se moraju poštovati ako se želi dobro rasi, sve između ili ispod postavljenog standarda, svaki kompromis zarad ove ili one stvari, ide na štetu rase, ove ili bilo koje druge. Treba biti surovo iskren i otvoren prema samome sebi, ma kolko god to nama ne ide na ruku u ovom ili onom smislu, zarad same rase koju svi volimo ako joj iskreno želimo dobro.

Specijalke nisu samo rezervisane za ljude koji se profesionalno bave odgojem, one su otvorene za sve koji vole svoje pse i koji rade sa njima, kolko je kome šta u mogućnosti.

Iznogude pricas o punim rodovnicima? punim cega? kupljenih snimaka? kupljenih ispita...kerunga...raznoraznih titula????? pises protiv cac i cacib izlozbi, odnosno protiv njihove vrednosti? zar nisu najvece namestaljke bile upravo na specijalkama? i sigerima? ajd malo o tome, moze?

Pre izvesnog vremena sam pitao i nisam dobio niodkoga odgovor, sem sto je Dejan Lazic pitao odnosi li se moje pitanje samo za NO, a pitanje je glasilo: koji je jos pas sem Severine u Srbiji polozio IPO ispit na javnoj utakmici? naravno pitanje glasi za rasu NO.

A moze i ovako: koliko pasa ima video snimak sa polaganja IPO ispita A+B+C

Umesto odgovora dobio sam sta? nista naravno, sem okretanje price na drugu stranu....

Ima i ovoga, a kupovina ispita, plasmana me nervira. Kupovina ispita me pogotovu pogađa i to lično jer neko prolije znoj, vreme, trud, bori se na sve moguće načine da obezbedi novac za tu obuku, uslove za trening, mogućnost za rad i dođe neki Pera, Žika ili Mika i kupi ispit za 150 do 250e, a obuka košta min 1500e pa naviše. A može da priča da mu je pas dobar, ovakav ili onakav ali DŽABA, mogao sam i ja da budem predsednik države ali me mrzelo. :wink::grin:

Kuka se kako se NO ne može prodati napolju iz Srbije, tj. iz našeg uzgoja ili ako može da je to cifra od 1500e ili iako pas vredi i ako su ga videli i ako bi hteli da daju novac i videli su snimak kako radi, kako je položio ispit na utakmici, dižu ruke čim čuju odakle je i gde je pas polagao.

Imate par sudija čija imena se redovno provlače za položeni ispit (jednom je nadimak Fantom, mislim da to dovoljno govori o osobi) i to se cilja recimo sa bodovima u odbrani da bi pas mogao da izađe na kerung ili u ukupnim bodovima da bi mogao biti proglašen za šampiona. Ime da napišem nema smisla jer kako posle da dokažem i ko će svedočiti u moju korist da je ta i ta osoba to uradila kada su svi u prijateljskim odnosima, iz ovih ili onih razloga.

Srđan Vidanović

Srdjane citajuci tvoji post naisao sam na neke kontradiktornosti. Ovim postom ne zelim da te uvredim ili zapocnem neku raspravu sa tobom vec da to malo pojasnis.

U prvom delu posta si napisao da je u redu da neko kupi stene bez papira i da ga cuva kao ljubimca , ali u drugom delu si napisao da i ti ljudi koji kupe stene bez paira moraju voditi racuna o pravilima sto se tice uzgoja kako se ne bi napravila steta rasi. Ali ti ljudi koji cuvaju psa kao ljubimca i koji ga ne vode po izlozbama zasto bi oni npr. snimili psu kukove, laktove, napravili DNA? Jednostavno ti ljudi nameju vremena za to, interesa, novca... pa samim tim ondai nije bas dobro kupovati stence od takvih vlasnika koji su bez papira jer niko ne garantuje da stenci nemaju displaziju, da nisu nastali iz incesta ili da nemaju neki drugi problem... Pa eto, pogledaj sad kako je u redu ako neko prodaje stence bez papira, kako znati da su ti stenci bas od tih roditelja, kako znati... ?

Malo mi se kose ta dva stava.

Pozdrav!

Stenci bez papira su sumnjivog kvaliteta.Ljudi kupe stene bez papira jer je za 2000din manja cena,mada mnogi pitaju jel moze za pola cene jer meni ne treba papir,takvi neznaju sta je papir misle da papir vise vredi od steneta.Prodaja stenaca je jako zeznuta stvar mnogi kupe deci da rastu kraj psa a roditelji nemaju pojma sta su potrebe steneta da bi izraslo u lepog psa,nego ga smatraju decijom igrackom koju kad se dete zasiti odbace u box i hrane ga kad se sete ,vode mu daju kad ostane prazna posuda pociste kad ih ugusi smrad itd...Zalosno, ja se sa mnogima oko toga raspravljam i dobijem cest odgovor: nemamo ni leba da jedemo a ne psu da kupujemo.Sta reci :( (takvima treba oduzeti psa ili ga kazniti za mucenje)

Za pravilan uzgoj i za dobro rase sam prva,al ne dati uzgojnu dozvolu nijednom psu koji nema kerung je ne korektno na ovu fin.situaciju.jer to ispada da samo mogu dugogodisnji odgajivaci prodavati stence sa papirima,ili oni koji imaju dosta para. I to nije merilo da pas mnogo vredi ,jer sigurno mnogi imaju pse koji su anatomski odlicni i ti isti psi rade poslusnost, odbranu i napad al im vlasnici nisu u mogucnosti da plate izlazak na ispit il da snime psa u Nemackoj,i sta sa njima oni ce i preci u zaborav (wonder).To mu dodje isto kao na fakultetu studenti koji nisu na budzetu moraju da plate i sad ko ima para taj ce diplomirati a ko nema ispis i idi radi jer njegovi roditelji nemogu da plate i ako je bas taj vredniji i odgovorniji od tamo nekog ko ima parice.Znaci para vrti gde burgija nece uvek bilo i bice,i niko nemoze da garantuje da ce sve biti posteno i pored tih pravila samo cete izbaciti postene ljubitelje rase van svake price ,i opet sve po sirotinji :wink:

pozdrav svima

Samo jos da dam zaklucak:nema nista lepse videti kad pas sve radi i ja to polako dozivljavam na mojim psima al da li cu moci da sve to izguram do kraja mislim na novac vec se brinem,al nek bude kako biti mora.Moj cilj jeste da mi psi imaju polozen ispit jer oni to mogu,al samo od nas vlasnika zavisi ocemo li izgurati do kraja tj. papira gde ce to sve lepo da pise :grin:

Srdjane citajuci tvoji post naisao sam na neke kontradiktornosti. Ovim postom ne zelim da te uvredim ili zapocnem neku raspravu sa tobom vec da to malo pojasnis.

U prvom delu posta si napisao da je u redu da neko kupi stene bez papira i da ga cuva kao ljubimca , ali u drugom delu si napisao da i ti ljudi koji kupe stene bez paira moraju voditi racuna o pravilima sto se tice uzgoja kako se ne bi napravila steta rasi. Ali ti ljudi koji cuvaju psa kao ljubimca i koji ga ne vode po izlozbama zasto bi oni npr. snimili psu kukove, laktove, napravili DNA? Jednostavno ti ljudi nameju vremena za to, interesa, novca... pa samim tim ondai nije bas dobro kupovati stence od takvih vlasnika koji su bez papira jer niko ne garantuje da stenci nemaju displaziju, da nisu nastali iz incesta ili da nemaju neki drugi problem... Pa eto, pogledaj sad kako je u redu ako neko prodaje stence bez papira, kako znati da su ti stenci bas od tih roditelja, kako znati... ?

Malo mi se kose ta dva stava.

Pozdrav!

Nema kontradiktornosti. Možda sam trebao detaljnije da pojasnim stvari da bi bilo razumljivije.

Stvar je u tome da ko kupi štene sa rodovnikom mora da se drži pravila, drugo kada bi cena psa bila veća ne bi mogao svako ni da kupi ni da drži psa, što je opet uredu, jer ako psu nije moguće obezbediti osnovne uslove za život i ne treba da ima psa. Oštro zvuči ali ako gledamo dobrobit psa to je tako. Ne treba uzimati psa samo zato što eto želimo da imamo psa jer nam je "dunulo" (grubo rečeno) ako nismo u mogućnosti ili da mu posvetimo određeno vreme ili hranu ili štenju ili veterinara i preglede ili sve ovo zajedno. Pravila za pse sa papirima se odnose na strogo kontrolisane uslove za dalji uzgoj, unapređenje rase itd. A psi bez papira... šta da kažem, nisu manje vredni kao mezimci ali gledano u interesu rase ne doprinose nikako napretku rase iz razloga koji su na ovom forumu više puta ponavljani.

Ali kada neko radi sve po PS - u, ne možete očekivati da psa platite 250e ili 400e, ta cena je mnogo veća i ozbiljnija. Bez 1000e nema priče. A pisano je više puta zašto baš 1000e da bude, šta mora sa psima da se radi, kolko to košta i truć, truć.... Kod nas je cifra od 400e ili 500e brrrrrrrrrrr.... za NO, odma kupac krene sa pričom "pa ja mogu da ga nađem za ovolko i onolko", a svako bi hteo baš NO kao sa neke slike ili sa nekog filma gde je video psa u treningu, radu, a nemaju predstavu kolko to košta, nemaju ideju da to potpomaže uzgoj itd.

Ovo šta ja pišem je utopijski u neku ruku za gomilu vlasnika ovde koji će naći dosta opravdanja da opovrgnu moje reči ali više iz ne znanja o odgoju kvalitetnog psa, odricanju, troškovima itd. da ti štenci budu što bliže onom idealnom NO koji je dat po standardu.

Za pravilan uzgoj i za dobro rase sam prva,al ne dati uzgojnu dozvolu nijednom psu koji nema kerung je ne korektno na ovu fin.situaciju.jer to ispada da samo mogu dugogodisnji odgajivaci prodavati stence sa papirima,ili oni koji imaju dosta para. I to nije merilo da pas mnogo vredi ,jer sigurno mnogi imaju pse koji su anatomski odlicni i ti isti psi rade poslusnost, odbranu i napad al im vlasnici nisu u mogucnosti da plate izlazak na ispit il da snime psa u Nemackoj,i sta sa njima oni ce i preci u zaborav (wonder).To mu dodje isto kao na fakultetu studenti koji nisu na budzetu moraju da plate i sad ko ima para taj ce diplomirati a ko nema ispis i idi radi jer njegovi roditelji nemogu da plate i ako je bas taj vredniji i odgovorniji od tamo nekog ko ima parice.Znaci para vrti gde burgija nece uvek bilo i bice,i niko nemoze da garantuje da ce sve biti posteno i pored tih pravila samo cete izbaciti postene ljubitelje rase van svake price ,i opet sve po sirotinji :wink:

Nema korektno ili ne ako govorimo o dobrobiti rase. Ne moraju svi da se bave uzgojem. Ili se radi kako treba ili se ne radi nikako ili se kaže otvoreno. Kada bi se skupili ljudi i dogovorili da njih deset radi sa psima, lako bi našli trenera rad i ti troškovi obuke bi svima bili pristupačni. Ili se radi kako treba u interesu rase ili se radi nešto polovično pa se onda samo presipa iz šupljeg u prazno.

I onda imamo gomilu priča i podela na radne i eksterijerne, pa na ove sa spuštenim leđima i pravim, pa na ove tipove i one tipove, pa ovo i ono, sve zbog ne rada.

Zvučim možda oštro ali treba razgraničiti stvari dve, a to su ono šta je ispravno i ono šta bi mi voleli.

Da ne budem shvaćen pogrešo, ne optužujem nikaoga, razumem situaciju kod nas ali to ne treba da bude opravdanje ako stvarno želimo dobrobit rasi, to je jednostavno tako, odgovaralo to nama ili ne, dopadalo nam se ili ne. Rasa na prvom mestu, naši interesi i želje treba da su podređeni tome, a ne iznad toga, jer sve ostalo su izgovori i opravdanja koja realno ne stoje ako, opet kažem, ŽELIMO UNAPREĐENJE RASE.

Guest
This topic is now closed to further replies.
Sign in to follow this