Guest mt

Samojed (Samoiedskaia Sabaka FCI:5.1-212)

Recommended Posts

Pa vidi se da su rodjaci ;-) Samo mi Medonja odskace po rodovniku jer je sto posto madjar pa nema Dunavolgija i ostalih istih predaka. A Markos Cipo Dunavolgi je u Mladenovcu u odgajivacnici Beli Plamen odakle je Mecka uzeta. Jos je ziv ali je odavno u penziji. Kad bih ja pocela da nabrajam sta mi je sve osteceno i unakazeno, malo je jedna ova citava strana pa necu da sebi pravim muku da se prisecam bez cega sam sve ostala. Ako nisi Stoleta pripremala za izlozbu, moj ti je savet da se manes corava posla jer se on sa dve ipo godine ne moze dresirati da stane u stav mirno dok ga sudija pipka i da otrci mirno koji krug. To se bukvalno radi od malena. Mi smo Meda poceli sa mesec ipo dana i sa sest meseci je bio perfekcija, da ne pricam sada. Mnogo pehara je poneo samo zahvaljujuci izuzetno dobroj ring dresuri

Ma naravno da je kasno... mozda eventualno da mu pred izlozbu dam nekoliko bensedina da se umiri hehe! Onda ce da iskulira silno pipkanje sudija.

Inace, on je takav od prvog dana. Imao je tacno 2 meseca kada sam ga donela, tada sam ga i slikala. Da obelezim prvi dan u novom domu. On vec tada otima od mene neku krpicu, vuce, kida, cuva je samo za sebe.. slika govori vise od 1000 reci :) I jos kad se na taj njegov blentavi karakter doda cinjenica da je on moj prvi pas i jos to da sam zensko pa sam boleciva, zao mi da ga udarim... ode mast u propast! Ali kazem opet volim ga sto je poseban, nikad sa njim nije dosadno... Ovde na forumu sam nasla na Tatjanu, vlasnicu odgajivacnice IZ RUSIJE S LJUBAVLJU. Ona se sad bavi kokerima ali je Stormova majka iz te odgajivacnice iako je samojed. I pitam ja Tatjanu za majku a ona mi kaze da je ta kerusa najgora bila :P Kaze da je pojela mobilni njenom muzu sa sve punjacem! Iver ne pada daleko od klade...

Meni je jedino zao sto u blizini nemamo neki poligon za agility, on bi bio sjajan za to! Pun je energije, ne trci nego skace verovala ili ne! Znaci kad trci sa jednog na drugi kraj dvorista on napravi nekoliko koraka, pa 3 skoka, trci 2 metra pa onda opet 3 skoka hahah! Budala mala! Kao da ima federe u nogama :)

Sto se rodovnika tice 99% samojeda su neki rodjaci, ARIEL SANDOKAN je pojavljuje u vecini rodovnika...

Ne znam da li si znala ali cula sam da je Ariel Sandokan bio narandzasti samojed. Ja se toplo nadam da neki gen povuce pa da i ja imam jednog lepog zucka ;-) I moja Rea je agility sto posto. Kad vidi macku, ne postoji prepreka koju ne moze da preskoci. Jedino sam bila mirna kad je bila 'trudna' jer se tada nije usudjivala da preskace komsijske plotove. I maleni su povukli na nju. Jednu devojcicu smo poklonili i prosto se zacrvenim kad mi covek kaze da je Atlantida (Dida) preskocila ogradu i ufatila zalet po ulici. Srecom, odmah se vrati. A zamisli nas sa desetoro hiper aktivnih. Sve ih podjednako volim (lazem kao pas, Bellu ipak volim najvise jer je prva ali oni to ne znaju) i kad jedno pridje, pridju i ostali da se maze i da skacu po meni. Uzela sam 'uniformu' da bih mogla da ih pustim da se iskacu do mile volje. Stvarno je pravo uzivanje dok ih gledam kako se igraju. To ipak reci ne mogu da opisu a fotoaparat ne bih mogla da ispustam iz ruke da uhvatim svaki zanimljivi trenutak. I on je pomalo gricnut od strane NN pocinioca (sumnjam na Beku ali nisam sigurna). Ali priznaj da su preslatki kad naprave nesto lose. Samo se iskeze i ubiju ti ljutnju.

E vidis, za Ariela sam slucajno saznala... Pricam sa drugom, koji je inace kinoloski sudija (ima ga i na ovom sajtu, ja ga dovela hehe), o samojedima i dodjemo do porekla mog Stoleta. I on mi kaze da je ON licno doneo ARIELA iz Ceske kad je bio stenac! Kako je svet mali... kaze da je to bio najlepsi samojed ikad! Nije ni cudo sto ga skoro svi samojedi imaju u rodovniku.

Sto se boje tice ja ne bih volela zucka! Naprotiv, san mi je sto belja dlaka s obzirom da je ovaj moj u dvoristu pa me muka hvata kad se uprlja.

I ovaj moj je lud za mackama, ja ga naucila na rec MACA i kad je izgovorim on stane kao zapeta puska, podigne usi i gleda levo-desno, trazi macu :)

O uniformi da i ne pricam hahaha! Imam neku staru trenerku i jaknu koju oblacim kad idem kod njega, ukrasena je sapama, dugmad je pokidana (imas pravo jednom da pogadjas KO ih je pokidao) a one pantljike izvucene pa mi sad donji deo malo spada :)

To sto ti kazes da su preslatki kad nesto urade je 100% tacno i to je ono najgore! Ne mozes da se naljutis na njih kad ih vidis kako se smeju i onda im popustis pa se otmu kontroli :twisted:

Ovo su vinovnici uhvaceni na delu. Ako si pomislila da je u Tininim ustima meblo od troseda, varas se ha ha ha

M0A2gSbzWgFX0n3p.jpg

Ova mi je jedna od drazih i ne znam gde je sve nisam 'objavljivala'. Odgovor bez reci na pitanje da li su samojedi opasni.

15wv_eYqGkvbuMR_.jpg

AAAAA!!!! Vidi ih!!! Jaooo umrla sam od smeha ahhahaha! A vidi je kako je nevino nagnula glavicu pa kao da kaze "Ko? Ja? Nemam pojma o cemu pricas" :P

A slika u kavezu je fantasticna! I jos se oni smeju, svi veseli... Sjajno zaista. Pokusacu i ja da postavim neke Stoletove vragolije..

Djavoli maleni :twisted:

Ne znam da li si znala ali cula sam da je Ariel Sandokan bio narandzasti samojed.

Evo upravo sam pitala tog mog prijatelja koji ga je doneo iz Ceske i kaze da to nije istina. Naprotiv ARIEL je bio beo kao sneg..

Reci mi kako stojite sa rupama? Ovaj moj prekopao citavo dvoriste! Iskopa rupu pa laje na nju :shock:

Jos malo o ARIELU...

Donet je 1992. iz Ceske, vlasnici su sa Dedinja ili Senjaka.. Bas bih volela nekako da ih nadjemo pa da vidimo slike tog psa.

Pobedio je na svim mogucim izlozbama... jednom kod Ceskog sudije Karela Horaka koji je 90% nasih samojeda 1993. dao 4 a samo je Arielu i jos jednom psu dao 5

8)

uh, to bi bilo fenomenalno. Moracu tebi da prepustim taj 'detektivski' deo posla jer sam ja u Podgorici a po Internetu sam tragala za narandzastim samojedima ali uzaludno. Ne postoji ni jedna jedina slika tih lepotana. Pitaj tog tvog prijatelja da li on zna gde su ti ljudi i da li je Ariel jos uvek ziv posto je proslo petnaest godina od tada. Za njega mi je rekla Nada iz Vrsca, ona ima odgajivacnicu samojeda i dobra sam prijateljica sa njom. Dok mi je gledala Bekin rodovnik, tacno mi je za svakog 'pretka' rekla odakle je i od nje sam saznala pojedinost za Ariela

DA prekratimo polemiku o crvenom Sandokanu koji je bio beo kao sneg.Ariel Sandokana CS sam ja licno doneo iz CSFR ljudima koji su trazili psa za izlozbe i dobili su perfektnog psa.

Inace sin Kuran Rocken' Roll-a EUCH INT & Multi.....

Ariel je na NOvembarskom CAC-u kod sudije KArel Horaka iz CEske dobio 5 PRM i BOB kao i jos jedna kujia iz razreda mladih 5 i PRM svi ostali Samojedi su dobili vrlo dobar 4.KAo i Malamuti, Chow Chow su bolje prosli......

DA je bio crven ne bi imao toliko potomstva.......

Toliko o Ariel Sandokanu CS, dalje necu da polemisem samo mi je zao sto se pise lose o tako dobrom psu!!!!!

Evo ga javio se :) U redu, onda cu detektivski posao ja da odradim a ti mi budi dousnik iz inostranstva, hehe! Pricala sam sa Orthodoxom o tome da li je Ariel jos uvek ziv, kaze on da je moguce. Bilo bi lepo kada bi neko iz kinoloskog drustva citao ovu nasu temu pa da nam pomogne u traganju. Za svakog psa u rodovniku pise i adresa vlasnika, tako da bismo mogli po tome da ga nadjemo.

Vec kad pricamo o precima ja za Stoleta imam tabelu 10 generacija unazad! Ovde na sajtu sam upoznala odgajivaca samojeda, gospodina Kovaca iz Hrvatske. Odgajivacnica se zove Nox-Poli. Poslala sam mu kopiju rodovnika a on je meni sve pretke mog djavolka!

Nema potrebe za onolikim znakovima uzvika, jer nisam primetila da je iko lose govorio o Arielu. Ja sam rekla da sam cula da je bio narandzast a nisam ga videla niti znam da li je to istina. I stoji da je bio odlican pas jer ne bi imao toliko potomstva iza sebe. Od mojih sestoro odraslih pasa koje smo nabavili iz raznih odgajivacnica, cetvoro ima Ariela u rodovniku. Volela bih da bar neko od njih 'povuce' na pretka i osvoji toliko titula kao sto je on. Ti Delfina nastavi sa detektivskim radom a ja cu te podrzavati iz pozadine.

Prvo!!NARANDZASTA boja u definiciji boje kod samojeda NE POSTOJI!!Postoji samo BISKVITNA BOJA a to je zapravo preliv na pokrovnom delu dlake ali nikako kompletno obojena!!!! :shock:

A pas (Ariel) kojeg spominjete je ziveo kod mog prijatelja Milana i do dana danasnjeg (sem sto je bio malo veci) ja na nasim prostorima nisam videla KARAKTERNIJEG,pravilnijeg i pokretljivijeg, samojeda!!Potrudicu se da Vam nabavim njegove fotkice ili jer smo na postolju devedestih godina uvek bili jedno kraj drugog!!I istina je da je on imao rodjenog brata u Pancevu koji je bio nesto losiji od njega ali je kada je bio u fazi menjanja dlake je imao biskvitni preliv!!! :P

Veliki pozdrav samojedasima!!! :P McMira :wink:

Da, zaboravih i to da je Ariel ziveo u Arandjelovcu,pa bas ako ne mozete mene da sacekate a Vi pozovite K.D. Bukulja Arandjelovac i priupitajte za njega ili K.D. Pancevo pa pitajte i za ovog drgog, njegovi vlasnici su se prezivali Milenkovic i imali su i haskije!!

Veliki pozdrav McMira :wink:

Hvala na obavestenju, idemo na vedrije teme. I moji srmdojedi imaju biskvitni preliv kad se uvaljaju u prasinu, a ponekad i zeleni preko leta nakon sisanja trave. Delfina, salji jos slicica... bas me zanima kakav je Stole kad pravi bruku. Ja imam jednu Bekinu sliku kad je bila bebica i kad je bila potpuno zelena od trave, muka je bila ocistiti je posle takve avanture. A tek na snegu. Nazalost, samo je ona osetila sve cari beline i kao jarac je skakala po dvoristu a ostali su prosle godine za pet minuta pretrcali dvoriste i napravili bljuzgavicu

Ma sacekacemo, nije problem. Eto kakav je svet, svasta prica pa posle dodje do vatre. Sad mi se razbila iluzija da samojedi ne moraju da budu samo potpuno beli. Mozda je moja prijateljica mislila na kremkastu boju pa rekla narandzasta. Secam se jos da je rekla da je neki od predaka prodat za silne pare u inostranstvo, ali bolje da ne ulazim i u tu polemiku

:arrow: McMiro HVALA PUNO!! Ja sam tebi napisala mejl u vezi pomoci oko trazenja Ariela, ne znam da li ti je stigao. Ali u svakom slucaju hvala sto si se javila i nestrpljivo cekamo slicice :P

I Stole ima ponekad zuckastu dlaku samo ne znam da li je to od preliva ili prljavstine :lol: Ponekad mi je beo kao sneg (na cukudedu Ariela) a nekad crn kao prase, kad pada kisa napravi se blato a on jos trci po njemu, kopa rupe, ma uzas.. Samo je jednom osetio sneg i to kad je imao 4 meseca. To je bila zima 2004-2005. Nakon toga snega prakticno nije ni bilo, samo nesto malo, ali te godine ga je bilo bas bas dosta! Pravili smo sneska, grudvali se, Storm malen pa upadne ceo u sneg, milina... Napravila sam sjajne slike. Storm u svom okruzenju, sneg oko njega, a on sedi i trci po njemu.

Bella, nisi mi rekla kako stojite sa rupama. Jel kopaju ovi tvoji djavoli?

Postavicu slike samo moram to da uradim sa posla, ne znam zasto ali od kuce mi nikako nece :?

Jupiiii ! Uspela sam! :P Problem je sto sam na dial-up-u pa mi ImageShack ponekad nece...

Ovo su mi 2 najjace slike na kojima je Stole sa svojom tetkom Ledi! Svaka cast za fotografa (Ledinog vlasnika) koji je uspeo da uhvati ovakve momente.

Stole je levo. I nije fotomontaza, on stvarno stoji na 2 noge 8)

windows1252zn0.jpg

A ovde se vidi to njegovo cuveno skakutanje. Sve 4 u vis :wink:

resizeofresizeofresizeomg7.jpg

Prelepe su ti slike. Treba imati i srece da ih uhvatis u takvim momentima. Znaju i moji da stanu na dve noge. Bella bi isla do ko zna dokle za bombonama ali kada joj padne na pamet. Ali imam jednu sliku za pamcenje. Naucili smo je sa tri meseca da se stidi ali to radi iz koristi - ili da bi nas odobrovoljila kad napravi stetu ili da bi se mazila. Sad se toliko uvestila da se stidi i sedeci. Uslikala sam taj trenutak ali mi je trebala godina da je nateram da se stidi kad ja to hocu. Ne znam kako cu tehnicki da izvedem jer to obicna fotografija pa moze da bude 'teska' kad se skenira ali probacu

Jao super!! Jedva cekam da vidim tu fotografiju :P

Stole ne ume da se stidi ali zato kad vidi da mu nosim hranu odmah sedne i pruza sapu, kao da hoce da kaze "Vidi kako sam dobar i poslusan".

Vidim na forumu da su raspravljali o sajtu http://www.pas.co.yu pa sam otisla tamo i nasla Stoletov rodovnik. Saznala sam da ima 2 rodjene sestrice i jednog brata, Gloria, Gina, Ginobili i GSTORM. Razresila sam misteriju imena, odgajivac je hteo da ispostuje moju zelju da se pas zove Storm ali posto je celo leglo na G on ga je jednostavno dodao. Ovako ispada Gospodin Storm :P

S druge strane nasla sam gresku u rodovniku, napislali su neku cukunbabu koju on na papiru uopste nema :shock:

A takodje sam nasla rodovnik Ariela i e-mail vlasnika, pa sam im poslala pismo. Cekam da vidim sta ce odgovoriti..

http://www.pas.co.yu/display/rodovnici/ ... 1423%20Sam

Stigao mi je mejl:

Postovana,

u pitanju je greska

na sajt pas.co.yu navedena sam kao vlasnik i odgajivac velikog broja pasa

koje i ne poznajem. ja imam samo 3 psa rase labrador retriver!

Pokusajte da kontaktirate administratora ovog sajta, mozda oni nesto vise

znaju.

s' postovanjem

Bojana Petkovic

......

:shock: Bas su neozbiljni ti na sajtu!! :evil:

Pozdrav svima! Tako sam sretna sto sam vas pronasla :D

Naime zelim da nabavim samojeda, apsolutno sam se zaljubila kad sam ih prvi put vidjela i sad skupljam sve moguce informacije i savjete. Zanima me kako oni funkcionisu u stanu, kakvi su sa drugim psima, jesu li previse tvrdoglavi (negdje sam procitala da se nikako ne smiju pustati sa uzice), mogu li ostajati sami neko odredjeno vrijeme? Bas sve me zanima .... :lol:

Previse razdragani, mazenja NIKAD dosta, dobro znaju da naprave stetu ali ti se posle umiljavaju satima, obozavaju decu i ljude a sto se tvrdoglavosti tice, tvrdi su :wink: Ne postoji pravilo da li mogu da se ostave u stanu sami. Nasa devojcica Bianca koja je posla za Tivat jer prema recima nove vlasnice premirna, brzo se navikla na 'kucni red'... Ne preporucujem ti pustanje sa lanca, narocito ako je zenka u pitanju ali sve je to od slucaja do slucaja i koliko je pas emotivno vezan za osobu koja ga seta. Odakle si? I naravno, DOBRODOSLA U OVAJ SVET LJUBITELJA SAMOJEDA :lol: