Sign in to follow this  
sophy

Mongolian sheep dog - bankhar

Recommended Posts

Kao i svaki radni, pastirski pas...retke su jedinke koje mogu da savladaju vuka (obicno stradaju mladi i neiskusni vukovi, mada i tu psi mogu da izvuku deblji kraj)...i u principu, pastirac je tu samo da `odbije` vuka od poverenog mu poseda, i kapa dole psima koji se ne uplase vuka, a kamo li ovima koji smeju da se uhvate u kostac sa njim.

Samo mala dobronamerna napomena :wink:

Aosolutno je tacno da su tibetanac i mongolski ovcar razlicite rase ali ovde od pocetka pa na dalje nisu svi psi rase mongolski ovcar.Neki jesu a neke slike su tibetanci.Inace u mongoliji ima tibetskih mastifa dosta,cak i ako su slike iz mongolije mogu biti tibetanci

Ima istine, ali pastirske rase su ipak malo drugacije, da ne kazem posebne, ili sam ja subjektivna (sto je vrlo moguce). Kroz neku, ajd nazovimo je, evoluciju, normalno je da se menjaju rase (menjaju se i ljudi), ali sustina ne sme da se izgubi...a to se umnogome dogodilo sa SAO-om. Ne moze me niko ubediti da je zdravo ubacivanje potpuno nesrodnih rasa u pastirskog psa, konkretno SAO, pod izgovorom "boljitka" i "napretka" u rasi.

Ako ne racunamo cisto izlozbene primerke koji su mix svega i svacega,posto izlozbene pse ne pratim u opste ma koje rase bili,aborigeni volkodavi su izgubili trku sa mastif miksevima,jer ne mogu na zalost da se sa njima nose u ovim sada popularnim takmicenjima.Zao mi je iskreno svih izvornih tipova i azijata i kavkazaca,prvu bitku su izgubili medjusobnim ukrstanjem jos prilikom stvaranja SAO i KO,a sad i oni poslednji cisti aborigeni se ukrstaju sa radnim molosima radi sporta.

Tu se u principu gubi karakter pastirskih pasa.Hibridi jesu jaci i krupniji i izgledom u glavnom vuku na pastirce ali karakter im se u mnogome menja i kazem steta jer i u samim njihovim postojbinama sport i krosevi bivaju sve popularniji a izvorna namena zastitnika stada sve manje interesantna.Psi u tipu rasa koje su usle u SAO i nekih koje zvanicno nisu zbog toga sto su bile na teritorijama van SSSR ali su iste grupe su po nekoj proceni strucnjaka stari kao cista izdefinisana grupa pasa sa regionalnim specificnostima oko 4.000 godina.To jest nisu tokom 4.000 godina pretrpeli znacajne izmene u izgledu i karakteru i steta bi bilo da ih sad izgubimo.

Tosaken, delimo misljenje....s` tim sto mislim da aborigeni i jedne i druge rase (i KO i SAO) nisu mnogo izgubili medjusobnim mesanjem i `osvezavanjem`, jer su to srodne rase, fenotipski slicne (ne govorim od FCI priznatim jedinkama, vec o odredjenoj skupini `aborigena`), vec su upravo izgubili mesanjem/`osvezavanjem` sa totalno nesrodnim rasama, sa totalno drugacijom namenom, sto je umnogome doprinelo kako fenotipskom tako i karakternom `deformitetu`. Sto se SAO tice, i samog standarda, taj standard ne opisuje pastirskog psa Srednje Azije, vec pre opisuje `srednjeazijskog mastifa`, ono `ovcar` u imenu rase gubi smisao i totalno je suvisno. Banalan primer - oblik oka, standardom je opisano okruglo oko, a nema pastirca bez kosih ociju, ko razume shvatice. ;)

Na zalost, pomodarstvo i `kulturna` kinologija su uspeli da unazade gotovo sve pastirske pse, pa se nadam da ce ovi mongolci ostati netaknuti i neizbruseni od strane amaterizma...