Zlockica

Patuljasti spic / Pomeranian / Zwergspitz (FCI: 5.4-97)

Recommended Posts

Hvaaalaaa

Ja sam, ustvari, htela pomeranca, ali sam mislila da su pomeranac i patuljasti nemacki spic jedno te isto, jer su neki ljudi, kod mene u naselju, setali malog narandzastog pomeranca i kada sam ih ja jednom prilikom pitala koja je to rasa (a to je bas bilo davno) rekli su mi da je to patuljasti nemacki spic i napravili mi dozivotnu zabludu :)

I tako sam ja u Zov-u nasla oglas da se u Sremskoj Kamenici prodaju patuljasti beli spicevi otisla tamo, ona je ostala jedna jedina, a taj covek je uzgajao jos bernske ovcare, skotske ovcare i aprikot pudle. Ona je delila boks sa skotskim ovcarima koji su vec bili veliki, sva je bila ugazena, ubalavljena i ulepljena od njih.

Ne znam gde sam stavila rodovnik, trazila sam ga do malo pre, a ne mogu da se setim sta pise, ali se dobro secam da je taj covek od koga sam je uzela rekao da su to "pravi patuljci"...

Ona, doduse, ima oko 5kg, nije velika, ali sam mislila da ce biti manja.

heheh sve znam ja sam uvek imala srednje i velike rase (sada pored njih dvoje imam i bernardinca koji je najstariji i ima godinu dana) ... a ovog patuljastog muzijaka sam bukvalno dobila od druga koji je putovao za Ameriku i nije znao sta ce sa njim... e onda mi je on objasnio razliku i sta je patuljasti spic i da ne padam na te price okolo... posto su i cene jako razlicite patuljastih i malih... i sto patuljasti rastu do 22cm i do 3kg... inace ni ja nisam imala pojma ni za jednu ni za drugu rasu :)

A i sta te briga tvoja je kolika i kakva god da je a i bas je lepa :) izmazi je od nas :))))

imam temu otvorenu na forumu,tamo se moze videti vise slika,ali evo i tu,mali nemacki spic Sunny (u rodovniku Bruno)

2qvclzk.jpg

fc22r.jpg

55f04l.jpg

oooops,ja mislila tvoja tema,pa se jos i cudim sto Laza- faca nije predstavljen :oops:

Aj sad lepo napisite cajber i ti koja je razlika izmedju pomeranca,patuljastog,malog,kakogod,da i mi neuki nesto naucimo (clap)

povodom price o deci :giggle: ,ja imam troje,pa nekako,volim ih isto ali sam najpopustljivija ovoj najstarijoj,eto,pa cenim da je tako i sa Lazom,mojim favoritom u ovoj preslatkoj druzini. :kiss::kiss::kiss: ljubim ih sve tako blesave.I otvori bre temu ovde za tvoje krznene pufnice,da se siti nagledamo (wait)

118otfr.jpg ovo je patuljasti,Sunny je mali nemacki spic, (Veličina:

Visina u grebenu za patuljastog špica iznosi između 18 i 22 cm, za malog špica visina varira između 23 i 28 cm. )

tezina,patuljasti 2-3kg, a Sunny (mali) ima 6kg200g

vidi se po slici da je patuljastom manja njuska...

to su razlike, e sad mnogi zenke malih pare sa patuljastim pa se dobije nesto izmedju,npr velicina malog spica za njuskicom patuljastog...

a i po ceni se prepoznaju :giggle::giggle::giggle:

a ja cu samo da se nadovezem... Patuljasti spicevi koji imaju manju njusku su americka linija (kao i kod bernardinaca mazo) pretpostavljam (to samo nagadjam) da su mesani sa boo psima jer najvise na njih lice iako pripadaju klasi SPiC... a postoje i patuljasti sa malo duzim njuskicama (opet kracim od nemackog malog spica) koji su evropska linija naravno ( i po meni vise lice na spiceve generalno) i jedna i druga spadaju u jednu rasu - patuljasti spic. Samo je stvar ukusa vlasnika, a i sudijana izlobama naravno :)

Ovo je tata nase Urielle

Cairo Lvi domov (19.5cm)

cairo-psi2.jpg

a ovo je mama Airy Lvi domov (21.5cm)

airy4r.jpg

Ne znam koliko se dobro vidi razlika u njuskicama.. ali tata ima dosta kracu od mame... (skro da je i nema) a mama ima malo duzu. Nasa Uriella je izgleda povukla na tatu pa ni ona nema nigde nosica <3 <3 :)

Hvaaalaaa

Ja sam, ustvari, htela pomeranca, ali sam mislila da su pomeranac i patuljasti nemacki spic jedno te isto, jer su neki ljudi, kod mene u naselju, setali malog narandzastog pomeranca i kada sam ih ja jednom prilikom pitala koja je to rasa (a to je bas bilo davno) rekli su mi da je to patuljasti nemacki spic i napravili mi dozivotnu zabludu :)

I tako sam ja u Zov-u nasla oglas da se u Sremskoj Kamenici prodaju patuljasti beli spicevi otisla tamo, ona je ostala jedna jedina, a taj covek je uzgajao jos bernske ovcare, skotske ovcare i aprikot pudle. Ona je delila boks sa skotskim ovcarima koji su vec bili veliki, sva je bila ugazena, ubalavljena i ulepljena od njih.

Ne znam gde sam stavila rodovnik, trazila sam ga do malo pre, a ne mogu da se setim sta pise, ali se dobro secam da je taj covek od koga sam je uzela rekao da su to "pravi patuljci"...

Ona, doduse, ima oko 5kg, nije velika, ali sam mislila da ce biti manja.

Slatko sam se nasmejala na ovo ubalavljeni... i nasi Ceda i Janja imaju Lazu da ih povremeni "umije", pa posle toga izgledaju kao da su pravili frizuru sa nekim gelom ...

a ja cu samo da se nadovezem... Patuljasti spicevi koji imaju manju njusku su americka linija (kao i kod bernardinaca mazo) pretpostavljam (to samo nagadjam) da su mesani sa boo psima jer najvise na njih lice iako pripadaju klasi SPiC... a postoje i patuljasti sa malo duzim njuskicama (opet kracim od nemackog malog spica) koji su evropska linija naravno ( i po meni vise lice na spiceve generalno) i jedna i druga spadaju u jednu rasu - patuljasti spic. Samo je stvar ukusa vlasnika, a i sudijana izlobama naravno :)

Boo psi kao rasa postoje? Ja sam mislila da je to izmislila Seka Aleksic zbog malog pomeranca po imenu Boo koji je postao poularan putem fejsa, jer ga shishaju kao medu. S te strane sam zbunjena, ali sam se definitivno odzbunila po pitanju razlike u spicevima, definitivno zakljucujem da me komsije nisu dezinformisale nego sam se ja slabo informisala! :D

Ipak, sad ne bih menjala Bonku za pomeranca! Jeste i luda i hiperaktivna i lajava i linja se, cebe da se napravi od nje, ali je Bonka! :) Veliki konformista nece da spava sa drugima u krevetu, vec iskljucivo bira sobu u kojoj nema nikoga, pa moze da se siri po celom praznom krevetu. :D

hehehe boo psi zaista postoje ali moram da priznam da ne znam da li su priznati kao rasa... samo sto su i oni americki produkt mesanja ko zna cega i kod nas ih zaista nigde nisam uspela da nadjem. A i pomeranci bi trebalo za izlzobu da se malo podsisaju da im dlaka ide ''u krug'' posto naravno ona sama nece tako da raste hehe :)

Naravno da je ne bi menjala :) pa ona je tvoja mezimica :))) a svi se linjaju kao blesavi, laju i hiperaktivni su hehee to im je izgleda zajednicko :)))) Izmazi je od nas obavezno :))))

mada sad vidim da neki kazu da su boo psi u stvari pomeranci samo ta njihova linija... a ko ce ga znati danas ima svega i svacega na sve strane... pa evo pojavili se Njufovi svih boja a bili dozvoljeni samo crni... sto ne bi onda i bilo razlicitih pomeranaca :))))

Pokusat cu biti kratak u pojasnjavanju nekih termina:

Boo-to je unakazeni Pomeranac osisan preko svake mjere.

Ne postoji Americka i Europska linija.Njemci su uvezli prve Pomerance u obliku kakve danas poznajemo sredinom 70-tih godina iz Amerike , dakle skoro prije 40-tak godina.

Razlike u glavama , odnosno u duzini njuskica su razlike pojedinih linija i pokazalo se da je najbolje kombinirati kratke sa nesto malo duzom njuskicom da bi se izbjegli brojni problemi , a tu mislim na prvome mjestu na probleme sa traheom i sa zubalom.Iza toga dolazi problem kompletnog izraza glave sa izrazom patuljastosti odnosno buljavih ociju ,sto je krajnje nepozeljno.

Pozdravsvim spicoljupcima -ma gdje bili.....

lepo je da se javi i neko ko je ''malo'' duze u ovome od nas :D hvala :)

Ja sam koristila termine evropska i americka linija jer ih vecina tako potencira... kada su sa mnogo kratkim njuskama vicu to su americki a kada su sa duzim onda evropski... milion puta mi se na izlozbama desilo da mi tako deklarisu psa kao evropski tip... a i povezala sam sa bernardincima posto i njega imam i oni imaju isti problem jedni su sa prekratkim njuskama i vecim problemima a drugi su sa malo duzima... ali da kazem moda danas potencira stalno te kratkonjuskaste bar koliko se meni cini ili je to samo trenutna navala...

Pozdrav za Fancypoms

PS: Uskoro mi stize nova zenkica iz Belorusije pa cu malo da se hvalim sa slikama

za sada samo jedna Cedina novija

394542_10150609450073200_558043199_11011374_1370122034_n.jpg

Boo-to je unakazeni Pomeranac osisan preko svake mjere.

(y)(y)(y)(y) napokon neko ko se slaze sa mojim misljenjem...