Dom

Sibirski haski 3.deo

Recommended Posts

Stefane :arrow: predivni su vam psi samo sto ja vise ne mogu da se snadjem sta to sve vi imate , moracu da pogledam u predstavljanju odgajivacnica , sigurno vas rad iziskuje mnogo posvecenosti ,napora i novaca ... svaka cast (y)

Ja bi napisao nesto u prilog ovome cisto da ljudi koji prate shvate kako postati vlasnik kvalitetnog i uspesnog Haskija korak po korak i da ljudima pojasnimo da to i nije toliko komplikovano kako moze da se stekne utisak jer me vrlo cesto ljudi pitaju o ovim stvarima kad vide ovakve galerije uspesnih pasa kako to pa evo :

1. Pre nabavke psa uopste dobro se raspitati o odlikama i rasnim osobinama kao i manama psa odlucene pasmine (kratka edukacija - koja nije u mnogome komplikovana i zahtevna )

2. Nabaviti (aranzmanski ili novcano ) kvalitetnog psa sa dobrim genetskim predispozicijama (danas su na internetu dostupne adrese odgajivaca , kao i rezultata - kvaliteta istih ) i tu vazi naj cesce pravilo koliko para toliko i muzike ali ne mora uvek da bude slucaj ...

3. Pravilna nega od steneta u smislu ishrane , higijene , vitaminsko mineralnih dodataka , redovne imunizacije i ostale vakcinacije i naravno treninzi ( za gradju i ponasanje )

4. I redovno druzenje sa veterinarima kako po potrebi tako i preventivno

Kao sto vidimo recept nije mnogo tezak i uz dobru volju i zelju moze se lako i bez velike nauke doci i postati vlasnik dobrog ,kvalitetnog i uspesnog psa u zavisnosti od toga ko od svog psa sta ocekuje .... 8) NIKOLAHASKI TEAM 8)

Standard kaze : Dlaka je dupla i srednje dužine, gusta, nikada preduga da smeta jasnim konturama psa. podlaka je meka i gusta. Dlaka je ravna i blago polegla, nikako predebela ili stršeća. Za vreme linjanja normalno je odsustvo podlake. DOzvoljeno je poravnati brkove i dlaku između prstiju i jastučića dok se skraćivanje dlake na ostalim delovima tela strogo penalizuje.

Mane: Duga, oštra ili čeknjasta dlaka, previše čvrsta ili svilenkasta. Svako skraćivanje sem dozvoljenog.

Ovo mi sve nesto lici na ono " Moze bit al nemora da znaci " ali naravno to je predpostavljam izvuceno iz zvanicnog standarda , npr > srednje duzine u odnosu na koju duzinu srednja ???? Sta znaci previse cvrsta ili svilenkasta koji je to parametar ???? No to je to i drugacije ne moze biti ali mi je ipak malo ne precizno definisano ( mada ja u svakom slucaju nisam parametar ) .....

Standard kaze : Dlaka je dupla i srednje dužine, gusta, nikada preduga da smeta jasnim konturama psa. podlaka je meka i gusta. Dlaka je ravna i blago polegla, nikako predebela ili stršeća. Za vreme linjanja normalno je odsustvo podlake. DOzvoljeno je poravnati brkove i dlaku između prstiju i jastučića dok se skraćivanje dlake na ostalim delovima tela strogo penalizuje.

Mane: Duga, oštra ili čeknjasta dlaka, previše čvrsta ili svilenkasta. Svako skraćivanje sem dozvoljenog.

Ovo mi sve nesto lici na ono " Moze bit al nemora da znaci " ali naravno to je predpostavljam izvuceno iz zvanicnog standarda , npr > srednje duzine u odnosu na koju duzinu srednja ???? Sta znaci previse cvrsta ili svilenkasta koji je to parametar ???? No to je to i drugacije ne moze biti ali mi je ipak malo ne precizno definisano ( mada ja u svakom slucaju nisam parametar ) .....

Jel pise negde duzina dlake u cm od ..do ???

mene zanima jedna druga stvar kad su u pitanju show psi. primjetio sam, i to ne samo kad su u pitanju domace uzgajivacnice, nego i najbolje strane (da ih sad ne imenujem), uglavnom cesto vidim pse izrazito kratkih njuski. ocito se amerikanci ne obaziru previse na takve stvari, al vidio sam sampione stvarno kratkih njuski, i mozda pre izrazenog cela.

u cemu je kvaka?

mene zanima jedna druga stvar kad su u pitanju show psi. primjetio sam, i to ne samo kad su u pitanju domace uzgajivacnice, nego i najbolje strane (da ih sad ne imenujem), uglavnom cesto vidim pse izrazito kratkih njuski. ocito se amerikanci ne obaziru previse na takve stvari, al vidio sam sampione stvarno kratkih njuski, i mozda pre izrazenog cela.

u cemu je kvaka?

Ne bi da odgovaram (nisam kompetentan ) samo bi se nastavio , slicna stvar je i kod persijske macke napravili su novi tip zvani pigi look ili tako nesto slicno i skratili macki njusku i samo krkuce ,hrce,balavi i suze joj oci zbog toga i to je kao in i super ... pa verovatno je i ovde to slucaj ,kraca njuska i prenaglasen stop (ili vec) ......

Da ne dodje do zabune sa dlakom-postoje dve vrste dlaka pokrovna i podlaka(koja je obicno svetlija od pokrovne,kraca tanja i meksa od iste)...postoje rase koje imaju samo pokrovnu bez podlake(buldog poenter) a pokrovna dlaka se deli naduga,srednje duga,kratka,prava,valovita;po mekoci vunasta meka ostra...duga dlaka u koliko je meka ili prava,blago valovita ona poleze i na donjoj ivici vrata obrazuje rese,na zadnjim nogama zavesice a na repu perjanicu!(naravno ima raza koje svoju dugu dlaku pruzaju do zemlje) ako je dlaka ostra ona na pojedinim delovima(glave) stvara guste i nakostresene brkove i bradu,slicna kozjoj dlaci samo bez podlake! Mislim da ne postoji standard u cm ....

Balkanika ja Vam moram reći da registrovana odg. i DobrA odg. se nikako ne porede..ni po kvalitetu ni po kvantitetu,ni po ceni a o zdravlju da i ne govorim (thinking) O tome ko je kriv radi toga???Dobri odg. 100% nisu..naš klub već godima traži da se uvedu komisije za legla i da jedna ženka sme samo jedno leglo na godinu da ima.. (shake) Ako ste uzeli psa bez papira(što nije zabranjeno) zašto potom kupujete papir(što je zabranjeno) koji nije njegov??? :oops:

Zapravo jedino legalno da uradite papire je da su mama i tata pozitivno ocenjeni i da Vam odg.to u savezu uradi a datume samo on zna i to je njegov obraz...Ako neko prodaje štene od 70 do 100eu,jasno je da mu je 1700 din za rodivnike mnogo.. ratosilja ga se što pre sa glistama i svim ostalim zato što mu je i tih 70 eu "čista" zarada :oops: Od njih ljudi uglavnom kupe da spasu to jadno biće a posle se ljute na nas što mi je štene 8 nedelja staro, minimum 350 eu,čišćeno 2-3 puta,vakcinisano,čipovano,sa rodovnikom i OKUPANO i veselo i srećno... (rofl)

Balkanika ja Vam moram reći da registrovana odg. i DobrA odg. se nikako ne porede..ni po kvalitetu ni po kvantitetu,ni po ceni a o zdravlju da i ne govorim O tome ko je kriv radi toga???Dobri odg. 100% nisu..naš klub već godima traži da se uvedu komisije za legla i da jedna ženka sme samo jedno leglo na godinu da ima.. Ako ste uzeli psa bez papira(što nije zabranjeno) zašto potom kupujete papir(što je zabranjeno) koji nije njegov???

Zapravo jedino legalno da uradite papire je da su mama i tata pozitivno ocenjeni i da Vam odg.to u savezu uradi a datume samo on zna i to je njegov obraz...Ako neko prodaje štene od 70 do 100eu,jasno je da mu je 1700 din za rodivnike mnogo.. ratosilja ga se što pre sa glistama i svim ostalim zato što mu je i tih 70 eu "čista" zarada Od njih ljudi uglavnom kupe da spasu to jadno biće a posle se ljute na nas što mi je štene 8 nedelja staro, minimum 350 eu,čišćeno 2-3 puta,vakcinisano,čipovano,sa rodovnikom i OKUPANO i veselo i srećno...

:inlove:

Poštovana Mirjana, prvo jedna mala digresija, ja sam Balkanka, a ne Balkanika, sve ok,

Samo da pojasnim neke stvari, štene je moj sin dobio na poklon i uopšte ne sumnjam u najbolje namere darodavca, koji je razmišljao na način da prijavljena odgajivačnica u Kinološkom savezu, je dovoljni garant da će sve biti u redu. Ona je kontaktirala odgajivačnicu i dogovarala kupovinu psa, imala je ponudu da plati i papire i ona je to mogla da uradi neznajući da to nije u redu, papire nije platila na svu sreću, jer su joj rekli da može i naknadno da plati i da ih dobije. O tome šta je zabranjeno, a šta ne, zaista meni nije potrebno objašnjavati, moj sin je pripravnik u advokatskoj kancelariji, mislim da se razumemo. Naravno, haos je nastao kada je štene došlo kod nas u kuću, kada smo mi shvatili da nema ni jedan pun mesec starosti, da je prepuno buva i glista. Odmah sam pozvala tu odgajivačnicu i shvatila da oni zapravo nemaju pojma ni kada je štene rodjeno, a na moje pitanje da li mogu da proverim u Kinološkom savezu, dobila sam odgovor da leglo nije prijavljeno. Možete li da zamislite moj šok. U tim trenucima nije bilo vremena da se bavimo odgajivačnicom i isterivanjem pravde, već je zaista primarno bilo da psa izvučemo iz takvog zapuštenog stanja. Preko interneta sam pronašla brojeve telefona, pozivala ljude, ali uzaludno, bila je nedelja i jedina osoba koja mi je odgovorila je bio Nikola iz Šapca, koji mi je dao savete na kojima sam mu zahvalna. Psa smo odveli na Veterinarski fakultet, a sledećeg dana kod više veterinara i tako doneli odluku ko će ubuduće biti njegov veterinar (i tu imamo raznorazna iskustva, ali ne bih sada o tome, zaista poštujem rad, trud i znanje). Moj post vezan za ovu priču koju sam Vam sada iznela , je zaista bio iz najčasnijih namera, jer mogu samo da zamislim koliko se ljudi našlo u ovakvoj situaciji. Ja nisam mogla da sanjam da tako nešto postoji. Svakako da sam za poštovanje zakona i propisa, a vidim da ste i Vi u Vašem postu stavili akcenat na to. Ne znam šta ste vi po profesiji (stekla sam utisak da vladate materijom), ja sam po zanimanju dipl.ecc, suprug dipl.ing.maš i zaista smo se do sada bavili samo našim strukama i porodicom, a materija o kojoj govorimo na ovom forumu za nas nije bila jača strana. Vremenom i mi učimo. Max je sada divan dečak od 4,5 meseca, zdrav, pametan i lep, sa svim osobinama svoje rase. Mi ga ne spremamo ni za kakve izložbe, mada nikada ne reci nikad, genetika je interesantna nauka, Ajnštajnova deca nisu bila ni prići svom velikom ocu, a i obrnuti slučajevi postoje. Zaista sam rada da čujem mišljenja onih koji su stručni, ali svakako da imam pravo i na svoje zaključke. Stvarno nemam pojma da li kuje treba da se pare jednom godišnje, kao ni koji su psi rasni, od kojih roditelja, jer meni to nekako zvuči kao da samo rasni psi imaju pravo na život, jer će dostići visoku cenu na tržištu, a ovi ostali nemaju pravo da žive, jer im je cena mala. Tek sam na ovom forumu shvatila da postoje neke stare rase Haskija i neke nove, eto i to mi je bio novitet. Opet Vam kažem u to se ne razumem, ali razmišljam na glas, po svojoj logici, jer smatram da svi mi treba da živimo u skladu s prirodom i njenim zakonima. Možda ni ja ne bih ništa pametnije uradila od devojke moga sina koja mu je poklonila psa, jer bi trebala da potrošim mnogo vremena da sve to naučim, a kažem Vam, Max je naša velika radost u kući i stvarno mi nije bitno ništa drugo, osim da mu pružimo sve, kako bi bio radostan, zdrav i imao što duži život. Rada sam da čujem sva mišljenja, kao i savete onih koji su upućeniji od mene. Što se mene Mirjana tiče, mislim da ste razumeli šta sam htela da kažem i u prethodnim postovima i mislim da su nam se mišljenjanja na krucijalnom pitanju poklopila.

Veliki pozdrav iz Beograda

Balkanka izvinite na pogrešnom imenu mada i Balkanika lepo zvuči :oops: Naravno da se slažem sa Vama i to je baš to, da ih ljudi uzimaju da ih izvuku iz tih loših uslova i meni je drago radi toga..blago njemu sad sa Vama! (rofl) Poenta mog stava je da se ne mešaju babe i žabe tj. neko ko se godinama trudi da poboljša kvalitet svojih pasa u svemu i slučajno kupljen ljubimac..neosporavam lepotu tih ljubimaca već zašto nas profesionalce neki omalovažavaju samo radi toga što Neznaju razliku.. (thinking) ili neće da vide razliku (shake)(wasntme)

... to je cela poenta, poboljsanje kvaliteta i prihvatiti cinjenicu da zaista postoji nesto bolje ma koliko nama nasi psi bili najlepsi i najbolji...

Dakle Balkanka, ne treba da se pitate ko treba da zivi, samo oni koji postizu cenu ili i oni drugi, treba svi da zive, naravno!! Ti koji su postigli cenu znaci i da su postigli kvalitet za dalje koriscenje u priplodu i razvoju rase... to je ono sto je Mira pominjala uzgojnu komisiju i kontrolu legala...

Pozdrav i nadam se da su Vam sada neke stvari jasnije :giggle:

postoji li ikakva mogućnost da jedan pas, kao npr moj Max bude redak primerak, bez obzira što nije nastao iz priploda pasa koji služe za poboljšanje vrste? Da li ijedan takav pas ima šansu?

Kinoloski tekst i odgovor nastavak na post :arrow:

Hvala Balkanka na divnim komplimentima , svakako u svako doba dana i noci sam spreman da pomognem ljudima u nevolji i takav cu biti dok postojim i trudicu se i svoje potomstvo da vaspitam u tom smeru .... ja naravno uocavam razlike izmedju (nema dobrih i losih pasa svi su dobri samo vlasnici mogu biti losi) pasa pribliznijih i manje pribliznih standardu i zato i reagujem kako vec reagujem a potporu imam i profesionalnu ( sudijsku) sto se tice predhodnih postova a kome to ne odgovara neka se obrati istima pa priupita u cemu je kvaka ..... ja nikog ne omalovazavam samo trazim da meni to niko ne cini na prvu loptu jer onda odgovaram i to onda boli .... ako vam ovo nije jasno pregledajte predhodne postove pa se podsetite na tok konflikta ..... ja sve pse i ljude cenim i postujem dok ljudi ne pokazu lose osobine pa cak i onda sam spreman da simpatisem takve nisam sklon brzim odlukama o ljudima i steknem osecaj mrznje .... Sve ste Balkanka lepo ovde napisali i svako ko hoce shvatice ko nece pa sta da mu ja radim , sto se tice broja legala KSS je vrlo precizan u propisu znaci zna se tacno sa koliko godina kuja sme da se pusta u jedno leglo godisne i sa koliko napunjenih godina Zenka sme da se pusta u svako teranje a razliciti su stavovi veterinara po pitanju poznijih teranja ali to je vec strucno pitanje za veterinare KSS je po tom pitanju veoma precizno kao i po pitanju pravilniuka o dobijanju papira za leglo i van te procedure se ne moze znaci imate uslove da aplicirate ili ne vrlo jednostavno .... niko ko ne ispunjava uslove ne moze dobiti papire za stence u leglu , srecom dobar sam sa sekretarom KD sabac pa sam pravilnik imao vise puta prilike da izcitam ...... Naravno ljubav je naj vaznija tacka po meni u drzanju pasa a oni su po definiciji prvo kucni ljubimci , naravno svaka pasmina ima i svoje korisne namene u pomoci coveku u obavljanu raznih radnji kao npr. lov , spasavanje ,cuvanje ,prevoz , cuvanje imovine , pomoc hendikepiranima itd .... pa tek onda SUBJEKTI izlaganja sto bi po mom nekom misljenju trebao da bude hobi i jedno su psi raznih namena a drugo su psi za svrhu IZLAGANJA znaci ne mozemo o psima suditi po izlozbama .... tako bar ja razmisljam ako gresim ok svako gresi ko radi taj i gresi ali prihvatam da je to tako i nikako ne mogu tvrditi da sam naj bolji i da sve naj bolje znam .... uzivajte sa vasim ljubimcima ( ma kakvih namena ) 8) NIKOLA HASKI TEAM 8)

imam neke probleme s postovima, kasnim sa ovim postom imam još jedno pitanje,

psi koji su postigli cenu znači i da su postigli kvalitet za dalje koriscenje u priplodu i razvoju rase, da li ti psi imaju i duži životni vek, ili ostaju u proseku ili pak ispod proseka, meni je jako važno da životni vek mog psa bude duži, tako me učio moj veterinar

imam neke probleme s postovima, kasnim sa ovim postom imam još jedno pitanje,

psi koji su postigli cenu znači i da su postigli kvalitet za dalje koriscenje u priplodu i razvoju rase, da li ti psi imaju i duži životni vek, ili ostaju u proseku ili pak ispod proseka, meni je jako važno da životni vek mog psa bude duži, tako me učio moj veterinar

Pa Balkanka mislim da je za pse izlaganje vrlo iscrpno i da oni stvarno pate kad se toliko cimaju .... imao sam cesto priliku da cujem i vidim uginuca pasa po zavrsenim izlozbama naj cesce , srcani udari dehidracije i pitaj boga sta sve .... mogu i da nabrojim slucajeve al bi bilo grubo prema tim vlasnicima pa necu .....

... to je cela poenta, poboljsanje kvaliteta i prihvatiti cinjenicu da zaista postoji nesto bolje ma koliko nama nasi psi bili najlepsi i najbolji...

Dakle Balkanka, ne treba da se pitate ko treba da zivi, samo oni koji postizu cenu ili i oni drugi, treba svi da zive, naravno!! Ti koji su postigli cenu znaci i da su postigli kvalitet za dalje koriscenje u priplodu i razvoju rase... to je ono sto je Mira pominjala uzgojnu komisiju i kontrolu legala...

Pozdrav i nadam se da su Vam sada neke stvari jasnije :giggle:

Izvinite nisam bas u toku jel i vi drzite Haskije ?????? I ko bi to trebao da bude u komisiji jer i ja sam za to ..... mozda Cika Mica ????

Ko je taj gospodin ?

U komisiji je najbolje da bude Eliot Nes, nece moci niko da ga potkupi i bice ispravan do kraja...

Haskije ne drzim, imam druge pse ali taj moj citirani post vazi za sve, samo je na temi o haskijima...