jasmina

Erdel terijer (Airedale Terrier FCI:3.1-7)

Recommended Posts

Guest airedale

Kod nas na televiziji subotom "puštaju" nekakvu emisiju tipa "šaljivi kućni video", pa su prošlu subotu pokazivali životinje (uglavnom pse) u smiješnim, slučajno snimljenim situacijama. Mi smo doma zaključili da naša erdelica SVAKODNEVNO, izvede desetak JOŠ SMJEŠNIJIH nestašluka (da ne kažem glupiranja)...Kad bismo je počeli snimati, to bi bio cjelovečernji film erdelskih dogodovština :D .Negdje sam pročitala da erdeli namjerno nasmijavaju ljude, a časna riječ točno imam taj osjećaj kad radi gluposti...Pas koji ima smisla za humor :roll: :roll: :roll: , a ja još jedna "spaljena" vlasnica...

Guest Petkovic Miroslav

Sve ЕЎto vi piЕЎete o erdel terijeru je ''фигня на постном масле''.Danijela je rekla pravu istinu o psima i njihovim vlasnicima.Svaka ДЌast Danijela.

SLOVENIAN TERRIER CLUB SHOW

В 

AIREDALE TERRIER CLUB SHOW, Maribor(SLO), 23.9.2006.

В 

Int.Ch. Shadow of Aire Lionheart : CAC, CLUB WINNER, BOB !!!

Judge: Elsbeth Clerc(CH)

Handled by: Ante Lucin

vlasnica: Mira Toncic, Vega Skywalker's kennel

ClubSpecialty_DSCN2495.jpg

ClubSpecialty_DSCN2499.jpg

ClubSpecialty_DSCN2500.jpg

Int.Ch.Shadow of Aire Lionheart ( Ch.SCG, Ch. HR, Ch.BiH, Ch.Mk, Ch SLO, J.Ch.SCG, best baby of breed-Bratislava 2003, vice euro Ch- Barselona 2004 )

VEGA SKYWALKER'S

http://www.geocities.com/vegaskywalkers

U Poznanu na Svetskoj izlozbi pasa od "nasih" erdelasa sledeci psi su se pojavili i ostvarili uspehe

Muzjaci - intermedija razred

V3 Best Friend Zlatana Atlagica iz Banja Luke - hendler Vladimir Pijunovic odg. Monaline Vrbas

V4 Wielki Szu Kementari Sandre Popovic odg. Pako's Dream Land Becej

Zenke - razred beba

VV1, WW baby, najlepsa beba erdela Clean As A Whistle from Pako's Dream Land uzgoj i vlasnistvo Sandre Popovic odg Pako's Dream Land iz Beceja

Odgajivacnica Erdel terijera predstavlja svoje leglo...

...

edit moda: Mole se clanovi da za reklamiranje svojih pasa/legala koriste podforum za to namenjen. Reklamiranje na drugim podforumima nije dozvoljeno.

moderator SnowPatrol.

Hteo bih da pitam da li su dozvoljene bele fleke na grudima kod erdel terijera? Ako se ne varam, u standardu pise nesto kao "few gray furs between front legs" ali ono sto vidjam na izlozbama u poslednje vreme nije nekoliko sedih dlaka, vec bas fleke. Interesuje me da li to sudije tolerisu zato sto ih malo ima po nasim izlozbama ili se standard promenio?

cao svima

evo da odgovorim po pitanju belina kod erdela. erdeli, po meni imaju najvecu transformaciju u toku odrastanja. radjaju se skoro potpuno crni, vise lice na stence rotvajlera a nije nista cudno da se erdeli rode sa vecim ili manjim belinama na grudima, glavi (oko ociju i na usima), na sapama, repu,... medjutim, to bi trebalo da se vremenom izgubi jer belina nije pozeljna.

C6.jpg

evo jednog legla gde su svi stenci razliciti. na zlost nemam slike svojih stenaca, ali muzjak koga sam zadrzala iz legla imao je beli trougao na grudim i belu zadnju sapu. sa nekih 6-7 meseci vise nije imao belina. na prvoj slici on je sa leve strane na slici.

Mi.jpgLory-rodjendan.jpg

kod njega je bila u pitanju desna zadnja sapa, ne znam koliko je moguce videti na ovo slici (imam veoma malo skeniranih njihovih slika) da je kod njega ta belina potpuno nestala (i opet je sa leve strane)

Mi1.jpg

medjutim, kod nekih pasa ona ostaje, sto je moguce pomalo i propust u odrzavanju dlake.

airedale-terrier.jpgdoro.jpg

normalno, kod tamnije pigmentisanih pasa ta belina je uocljivija, mada zavisi i gde se tacno nalazi. kod psa na slici desno koji je vise psenicno-zute boje, belina je nesto vislje a taj deo se trimije veoma kratko i belina se skoro i ne primecuje dok kod psa na slici levo belina je izmedju nogu gde se ostavlja dugacka dlaka pa kod njega ona deluje mnogo veca.

ovakve beline se tolerisu, ali vise od toga ne bi trebalo da bude. jedino sto je dozvoljeno da na ledjima mestimicno budu pojedinacne bele dlake.

jos, da dodam. skoro svaki erdel ima barem po neku belu dlaku na sebi. ali ako ih nema previse po ledjima, vlasnici ih obicno iscupaju ako one vec same ne odpadnu u toku trimovanja.

pozdrav

Beline na grudima JESU dozvoljene, i to zna svaki sudija koji je pravi poznavalac ove rase. To jedino ovde kod nas ume neki sudija da pravi problem u vezi beline, ali kad odete u inostranstvo na izložbu, videćete da većina erdela ima belinu na grudima, pa ipak osvajaju titule.

I ne slaЕѕem se sa tim da belina ima neke veze sa negom dlake.

Što se tiče belina na šapama, to već nije dozvoljeno. A bele poput sedih dlaka na leđima, je takođe sasvim normalna pojava, to je najčešće mrtva dlaka u pitanju.

trenutno za sta znam i sta mogu da preporucim je leglo odgajivacnice "Pako's Dream Land", fenomenalna dva muzjaka. Posto ih ima u malim oglasima ovog sajta, da ne reklamiram ovde, pogledaj tamo. Samo da kazem da su do sada nevidjenog kvaliteta kod nas. Posto Flufi ima jednog od njih, ne bi bilo lose da postavi slicicu :D

Flufi, btw. belina na sapi je dozvoljena, to je jos jedna od predrasuda nasih (ne)eminentnih sudija. Pozdrav!!

Ok Slobodanka, nisam znala za ЕЎapu, ali ako ti kaЕѕeЕЎ da je belina na njoj dozvoljena, onda je to sigurno tako :D

InaДЌe, i ja sam preporuДЌila Rushku odgajivaДЌnicu Pako`s Dream Land, ali sam mu poslala private message, da bih mu na taj naДЌin ostavila i broj telefona, jer mislim da je neumesno da to stavljam ovde jer bi izgledalo kao prava reklama

:)

A evo i da pokaЕѕem mog erdel terijera, koji se zove Drako.

Na prvoj slici ima 3 meseca i 29 dana.

Draco014.jpg

Na ovoj takodje ima 3 meseca i 29 dana, tu Drako trДЌka po travi!

Draco013.jpg

A na ovoj je napunio 4 meseca, i slika je sa Cacib izloЕѕbe u Valjevu, to je prva Drakova izloЕѕba, i ocenjen je u bebi razredu kao vrlo perspektivan.

Na slici je sa Еѕenom iz ДЌije smo ga odgajivaДЌnice i kupili.

Draco02-2.jpg

Mnogo hvala na objasnjenjima, ali moram priznati da mi jos uvek nije jasna situacija oko belina na grudima. Evo da se ne bismo baktali sa prevodom, citiracu referentnu domacu literaturu:

"Erdel Terijer - Standard br. 7 - V. Britanija

........

......

Boja: Sedlo crno ili boje grizlija, kao i vrat i gornja strana repa. Svi drugi delovi tela boje plamena. Usi su cesto tamnije plamene boje. Tamniji ton nalazi se ponekad i na vratu i slepoocnicama. Nekoliko belih dlaka izmedju prednjih nogu mogu se prihvatiti."

Citirali smo "Standardi rasnih pasa po FCI grupama", Drugo dopunjeno i izmenjeno izdanje, Beograd 2001, izdavac: Jugoslovenski kinoloski savez

By the way, nedavno smo videli jednog jako lepog muzjaka erdel terijera na CACIB Valjevo, cini mi se da je pas iz Poljske :) . Naravno, nije imao ni jednu belu fleku, cini mi se cak ni nekoliko belih dlaka koje standard tolerise.

E na toj izloЕѕbi sam i ja bila, vodila sam moju bebu erdela, i ono ЕЎto mogu da ti kaЕѕem je da taj erdel nije u stndardu rase. Mislim da je imalo niЕѕi od standarda, i uopЕЎte nije lepo graД‘en. I ta Еѕena ga je dovela ovde, jer tej erdel jedino u naЕЎoj zemlji ima ЕЎanse da neЕЎto ostvari jer je u naЕЎoj zemlji erdela jako malo, a u inostranstvu taj erdel iz Poljske nije uspeo niЕЎta da postigne. Verovatno si video i joЕЎ dva erdela, e ta dva su u potpunostu u standardu, zaista fantastiДЌni i u inostranstvu mnogo puta dokazani kao najbolji. Posle Д‡u poslati i njihove slike ako te zanima.

A ЕЎto se tiДЌe standarda, to je engleski standard koji godinama nije menjan, ЕЎto nije ni ДЌudno kad su englezi u pitanju. A ako te buni koliko je to nekoliko, to je onoliko koliko je pas i ima. Naravno ne mislim da bude ceo beo od napred ali takav erdel koliko ja znam i ne postoji. Druge su stvari kod erdela jako bitne, a ne ta bela mrlja.

A ЕЎto se tiДЌe standarda, to je engleski standard koji godinama nije menjan, ЕЎto nije ni ДЌudno kad su englezi u pitanju. A ako te buni koliko je to nekoliko, to je onoliko koliko je pas i ima. Naravno ne mislim da bude ceo beo od napred ali takav erdel koliko ja znam i ne postoji. Druge su stvari kod erdela jako bitne, a ne ta bela mrlja.

Moj erdel je ocenjen kao vrlo perspektivan, i kad ga je sudija ocenjivao i komentarisao, uopЕЎte nije spominjao niЕЎta u vezi bele mrlje, nego samo kako je pas uglovan, kako je graД‘en, kako mu je noЕЎen rep, kakva mu je glava,kakvo mu je zubalo, i kakav mu je kvalitet dlake za njegov uzrast.

Flufi - tvoje stene je preslatko :P .

Sto se tice muzjaka iz Poljske, cini mi se da je bio u standardu (58-61 cm u grebenu). Bio je prilicno kompaktan i lepo se kretao. Onako, laicki, mislim da je bas u tipu rase, a ne verujem da bi Poljaci vodili neperspektivne pse na tako dalek put. Oni su kinoloska velesila, valjda znaju sta rade...A mozda imaju i visak para, pa zaista lose pse dovode ovde, da bi zaradili titule :? Ko je sudio erdele? Da li ih poznaje ili je bilo sudjenje "odokativno" a titula strancu, jer je dosao iz daleka?

Mi gajimo crne terijere i njih je malo na ovdasnjim izlozbama, za sada smo jedini koji ih izlazu i na stranim eminentnim izlozbama, ali to mnogo ne znaci za balkansko podneblje. Desavalo se da prisustvujemo na nasim izlozbama skandaloznim sudjenjima i brutalnim demonstracijama nepoznavanja standarda od strane sudija, poslednji put je to bilo na CAC Novi Sad ove godine, kada su se svi oko ringa smejali sudijskoj odluci...

Mislim da je uticaj erdel-a jako dominantan u rasi crni terijer (zato nam je i interesantan), sto laici naravno ne vide na prvi pogled, nego ga zbog crne boje i siski poistovecuju sa velikim snaucerom, a karakter potpuno zanemaruju, kao i kretanje i ostale cinioce anatomije psa.

Standard erdela je verovatno star, ali valjda jos uvek vazi???

Nije u standardu po mnogo čemu, ima previše sitnu glavu za odraslog mužjaka, uopšteno gledano kompletno je sitan za psa starog 3 godine (onaj pas je niži barem 2 -3 cm od minimalnih 58). U polednjim godinama u trendu su sve više psi koji prevazilaze stari engleski standard (do 61 cm). Ako malo pogledamo pobednike sa svetskih izložbi to su sve psi od 64, 65 do 67 cm. Jedine pozitivne osobine (po mom ukusu) bile bi dobra dlaka, pigment i lep grooming. Taj pas još uvek nije ostvario zapažene rezultate, možda hoće ali za sada je tako.

Jednostavno reДЌeno svi smo bili zaprepaЕЎД‡eni odlukom sudije. Prosto je neverovatno da se napravi takva odluka u situaciji kada je izbor viЕЎe nego oДЌigledan. Ali kao ЕЎto ti reДЌe, nije ni prvi ni poslednji put! :?

P.S. ovo inače nije odgovorila Flufi već njen muž uz njeno dopuštenje of course :wink:

Puno pozdrava svim forumaЕЎima!

Evo da malo ilustrujem sve to o čemu sam pričao u prethodnom postu. Poslaću 2 slike na kojima su Latek i taj pas iz Poljske pa procenite sami. Inače slikao sam iz malo nezgodnog ugla, bolje nisam mogao prići.

Prva slika...

Latek09.jpg

PoreД‘enja radi ja sam visok 196 cm i koleno mi je na 55 cm od zemlje, a ti sad pretpostavi gde je koleno ove Еѕene. :) Latek je visok 64 cm i sad uporedi visine ova dva psa.

Na sledećoj slici sam ih slikao iz daleka gde je razlika u visini po mom mišljenju još uočljivija. vi svakako prosudite sami.

Latek010.jpg

I za kraj slika od Jolly (Best baby of breed na svetskoj izloЕѕbi u Poljskoj i joЕЎ niz drugih uspeha)

Jolly01.jpg

Jolly06.jpg

To je inaДЌe Dracova sestra iz prethodnog legla.

Pozdrav.

Da ne bude dalje zabune.

Beline na grudima su opisane u standardu kao nesto dozvoljeno, i nigde ne pise "few gray furs" (na erdelu nista nije SIVO pogotovo ne "nekoliko krzna" na grudima) jer to bi bilo van svake pameti a i van standarda. Ne znam je li Slovenska Dusha procitala standard erdel terijera u originalu, i gde je pronasla to o nekoliko sivih krzna na grudima?

Na nasim izlozbama se pojavljuju dva psa sa belinom na grudima. Uskoro cu postaviti i njihove slike da bi se ti psi mogli videti, ali, ko god se prosetao nasim izlozbama mogao je zapaziti ta dva psa jer, zaista, privlace poglede.

Jedan je MULTI CH. Bilma White Weasel (Mitsu Aluzja X Clea Dandy Black & Blue) uvezena iz Hrvatske, a drugi je CH Wielki Szu Kementari ( MULTI CH. Nyaradmenti Hip Hipp Hooray X Brega Kemntari) uvezen iz Poljske, oba u vlasnistvu Sandre Popovic vl. odgajivacnice Pako's Dream Land iz Beceja.

Oba ta psa su izlagana na nekim od najjacih izlozbi u inostranstvu, ukljucujuci i evropsku i svetsku izlozbu. Wielki Szu je bio V4 u intermedia razredu na svetskoj izlozbi prosle godine, sve sa belinom na grudima, dok je Bilma postala MULTI CH. i sa belinom na grudima i sa belim vrhom jedne sape a dobila je i odlicnu ocenu na evropskoj izlozbi u Tulnu u razredu mladih (gde je bilo, itekako, i pasa ocenjenih cetvorkama). Samo neki od sudija koji su ocenjivali ta dva psa su: Dzudi Averis, vlasnica jedne od najcuvenijih engleskih odgajivacnica Saredon i Dejvid Scautron, jedan od najboljih britanskih sudija za rasu, i nijednom recju nisu pomenuli postojanje belina na ovim psima, a nadam se da oni najbolje znaju sta je na erdelu dozvoljeno a sta nije, i sta bi se kod njih na izlozbama tolerisalo a sta ne (u maticnoj zemlji rase).

Ta dva psa su, izmedju sebe, dala i najlepsu bebu erdela sveta na proslogodisnjoj svetskoj izlozbi Clean As A Whistle from Pako's Dream Land, i to u konkurentnom razredu (nije automatski, zato sto je bila jedina beba), po misljenju mnogih strucnjaka, jednog od najboljih erdela svog uzrasta trenutno u rasi na podrucju Evrope. Ona, doduse, nema belinu, a ni mnogi drugi njihovi potomci nemaju belina.

Posto je erdel terijer britanska rasa, standard bas nista ne precizira kao "mora" nego "trebalo bi", pa tako nista ni ne zabranjuje. Drugo je sto je, nesrecnim ukalupljivanjem u nemacki model, standard preveden kod FCI-a dobio i neke smernice kojih se pridrzava samo nepoznavalac rase, odnosno onaj koji nema sluha za duh rase, a o nasem prevodu ne bih trosila reci, jer "grizlle" samo kod nas se prevodi kao "boja grizlija" dok, cak i u recniku to lepo pise, trebalo je samo pogledati, u pitanju je boja grafita, odnosno, tamno siva (otuda i pojava belih dlaka u crnom "sedlu" kod erdela) i te dve boje se svugde u svetu smatraju ravnopravnim, kao i psi sa belinama i bez njih. Nigde u svetu postojanje ovih belina ne utice cak ni na plasman psa, a kamoli na ocenu. Kod nas, srecom, pojavom nesto mladjih i strucnijih sudija, koji su ne samo procitali standard nego i ispratili desavanja u rasi u poslednjih dvadesetak godina, doslo je do pozitivnog uticaja i na starije i "iskusnije" sudije, koji, danas, psa sa belinom prihvataju kao nesto normalno, mada se i danas desava da sudija naglasi u ocenskoj listi kako pas ima belinu.

Od stotinjak prijavljenih erdel terijera na svetskoj izlozbi prosle godine u Poznanu, vecina ih je imala beline na grudima, a bilo je i par pasa sa belinama na sapama. Svi ovi psi dobili su odlicne ocene (bilo je i cetvorki), vecina ih je bila plasirana a bilo je i pobednika sa ovakvim rasporedom boja.

Na nasim izlozbama, ionako, nema mnogo erdel terijera, no, od onih sto se izlazu, mnogi bez belina ostanu i bez odlicne ocene, tako da broj erdela na nasim izlozbama nema veze sa sudijskim kriterijumom. Na ovogodisnjem CACIB Beograd, od osam prijavljenih erdela, jedina dva psa koja su dobila titule i nasla se u ringu za BOB su Wielki Szu Kementari i Clean As A Whistle from Pako's Dream Land. Sudila je gdja Dubravka Reicher iz Hrvatske. Ostali psi su ostali bez plasmana i titula, iako su bili bez belina. Isti sudija je Wielkog Szua uveo i u uzi izbor za prvaka grupe, gde je drugi sudija odlucio da, ipak, na postolje postavi "manjeg psa (skotskog terijera) kako ne bi strcao pored AST-a i jorkija" (sudijsko objasnjenje) koji su bili prvi i drugi u grupi. Tako da sudije, ipak, i na nasim izlozbama, ocenjuju psa, a ne njihov broj, te su gradja tela, kvalitet glave, kvalitetno kretanje, cvrsta, ravna ledja, pravilni uglovi zadnjih i prednjih nogu, kvalitet dlake, opsti utisak psa, dubina grudnog kosa, lednja linija i milion drugih stvari, jos uvek, osnovni kriterijumi za ocenjivanje i na nasim izlozbama, pod uslovom da nesto nije unapred dogovoreno.

Sto se tice psa iz Poljske koji je bio na CACIB Valjevo, i koji je tamo dobio BOB, imali smo tu srecu da je vlasnica svo vreme bila pod nasim satorom, i da je dobro poznajemo od ranije, tako da pozadinu iza tog psa znamo jako dobro. Mislim da bi se slatko nasmejala i castila picem Slovensku Dushu zbog konstatacije da je u pitanju vrlo lep pas. I sama je konstatovala kako je sudija uradio ono sto je najsigurnije, dao pobedu psu iz razreda sampiona, iako je sama vlasnica, nekoliko minuta pre toga konstatovala da bi volela da se ranije cula sa vlasnicom Wielkog Szua kako isti ne bi bio prijavljen na tu izlozbu, te ne bi bio nelojalna konkurencija njenom psu. Gospodin Mladen Ercegovic iz Hrvatske, veliki ponavalac AST-a, ali tek usputni poznavalac ostalih terijera, uradio je bas ono sto se vlasnica i nadala, isao na "sigurno" i pobedu dodelio psu iz razredu sampiona, pri tom "strancu" (nesto slicno kao u Odzacima Rade Pajic sa CRT, kada je isao na sigurno, i pobedu dodelio sampionu iz Madjarske, tako da Slovenska Dusha zna kako to izgleda kada sudija ide na sigurno). Mislim da je najbolje citirati reci same vlasnice psa: "Elmo je jedan sasvim prosecan erdel iz poznate odgajivacnice, koji je imao veliku srecu sto se nasao u Poljskoj kada je nastupio "dzep" izmedju dve generacije erdela". Koliko je dobar pas u pitanju, i sta o njemu misli sama vlasnica, dovoljno govori i cinjenica da pas nije prijavljen za evropsku u Zagrebu, iako vlasnica dolazi sa svojim drugim terijerima.

Na kraju, jedini vazeci standard za britansku rasu je onaj izdat od strane kennel club-a, a u njemu, zaista, nista nije "moranje" i svaka greska se ocenjuje u odnosu na svoju tezinu i u odnosu na celokupni kvalitet psa. Pas sa daleko vecom belinom, a tog kvaliteta, bez ikakvih problema bi "prosao" u Britaniji, koristio se u uzgoju i davao kvalitetno potomstvo, kao sto ga i daje (sto se dan danas dokazuje kao najuspesniji model odgoja pasa), dok bi pas, kao sto je "vrlo lepi Poljak" (inace, ekspeditivno "izvezen" iz iste te Britanije kao pas od dve godine koji na Britnaskom ostrvu nije imao nikakvu drugu perspektivu do da postane kucni ljubimac) bez beline, bio zauvek udaljen i iz izlozbenog ringa i iz uzgoja zbog svih ostalih "problema" koje ima.