blacksilhouette

PEKINEZER-PEKINGESE

Recommended Posts

Pekinezer - Pekingese

Pekinezer je veoma stara rasa pasa i sam njen nastanak se ne zna, a po istoriji i legendi koju Kinezi imaju prema ovoj rasi, sam nastanak taДЌnije datira iz vremena prodiranja budizma, joЕЎ u prvom veku pre Hrista.

Pekinezer ima i svoju legendu o svom nastanku o kojoj se priДЌa vekovima i prikazuje u kulturnim predstavama, iskazanim kroz ples i igru kineske kulture, a legenda kaЕѕe;

Jedan Lav se smrtno zaljubio u jednu malu majmunicu, ali razlika u njihovoj veličini ih je sprečavala da se venčaju. Lav je zato odlučio da ode u hram i da se moli bogovima da ga smanje toliko da može da se oženi obožavanom majmunicom. Bogovi su upitali lava da li je svestan molbe koju upućuje i da li je dobro razmislio o posledicama jer bi to značilo da se zauvek odriče svog prestiža i privilegija kralja džungle, ali lav nije odustajao.

Njegova ljubav je bila tolika da je bio spreman da se svega odrekne. Bogovi bejahu dirnuti tolikom ljubavlju i odlučiše da smanje lava na odgovarajuću veličinu, ali mu učiniše i jedan poklon: " Ostaviše mu njegovo hrabro lavovsko srce ". A iz braka male majmunice i majušnog Lava rodio se pekinezer, sa majmunskom njuškicom i lavovskim telom i srcem.

assblacksilhouette.jpg

INT.CH ASS BLACK SILHOUETTE

Tabu tema o pravom Pekinezeru i par korisnih saveta

Ko je, ЕЎta je i ko su ti ЕЎto uniЕЎtavaju Pekinezera? Koliko je u svetu poznato, pravo poreklo Pekinezera poti

Patuljasti Pekinezer :shock: :shock: :shock: Jel to neka nova rasa za koju nisam cuo :?: :mrgreen:

Koliko se ja razumem u pekije (a razumem se isuvise dobro) smatram da je ovo TIBETANSKI SPANIJEL , ovo ne lici pravom pekinezeru a lepo je objasnjeno na pocetku ovog posta ,i docarano slikom.

Pozz

Patuljasti Pekinezer :shock: :shock: :shock: Jel to neka nova rasa za koju nisam cuo :?: :mrgreen:

Koliko se ja razumem u pekije (a razumem se isuvise dobro) smatram da je ovo TIBETANSKI SPANIJEL , ovo ne lici pravom pekinezeru a lepo je objasnjeno na pocetku ovog posta ,i docarano slikom.

Pozz

Nema potrebe za :mrgreen: ,

rekla sam da se ne razumem u pekinezere, a ljudima rekli da je to patuljasti peki,

uglavnom hvala na informaciji,

preselicu slike na topic tibetanskog spanijela :D

Steta sto je topic o pekinezerima ovako oskudan...bas zato sto je ovo vrlo ugrozena rasa, i vecina ljudi kod nas i ne zna kako treba da izgleda pravi pekinezer, mislim da bi renomirani odgajivaci sa nasih prostora mogli bar da postave malo vise slika pasa u cilju njihove popularizacije :wink:

Inace ono sto je mene iznenadilo je da je takozvani "domaci pekinezer" rasprostranjen svuda, kao i kod nas! Na primer u Svajcarskoj ih ima jako puno, sto me cudi obzirom da su tamo zakoni o drzanju kucnih ljubimaca, uzgajanju, parenju itd. jako strktni!

Ne znam zasto su nesavesni ljudi poceli da mesaju ovu rasu sa nekim drugim (na primer tibetanskim spanijelom), ali pretpostavljam da je to prvenstveno bilo zbog lakseg razmnozavanja i "stancovanja" pasa :roll: ...

S druge strane, koliko sam ja imala prilike da cujem, pekinezer (pravi), dosta kuburi sa genetski naslednim bolestima i samim tim nije dugovecan pas(jedan od uzroka raznih genetski prenosivih bolesti je i zavaljena njuskica koja ometa psa pri disanju itd.), mada pretpostavljam da su bolesti jedna od nus-pojava izumiranja rase i drasticnog smanjivanja genetske raznolikosti rase (naravno zbog sirenja domaceg pekinezera)...dok domaci pekinezer, kao i svi ostali mesanci, u vecini slucajeva ima izuzetno dobro zdravlje i neverovatno siroku genetsku raznolikost...cini mi se da je takodje pokretniji, zilaviji pas, sa jako dugackim zivotnim vekom pa s toga i ne cudi njegova velika popularnost svuda i ako se u sustini radi o naj obicnijem mesancu...

Bilo bi lepo kada bi neko od odgajivaca zapoceo diskusiju na ove i jos mnoge druge teme vezane za ovu rasu, jer mislim da bi to razbilo mnoge predrasude o ovoj rasi...

Takodje, ako sam negde pogresila, molim da me ispravite :wink:

Imao bih jedno pitanje i zahtev, ako bi mi neko hteo izaci u susret bio bih mu zahvalan. Ja sam kao dete ima pekinezera, otac mi je kupio u Novim Banovcima, ni sam ne znam kod koga. Uglavnom sa pedigreom, sve regularno.

Tada sam od tog odgajivaca cuo da postoje 2 linije, jedna koja je bila Bugarska, a druga Engleska, koja je bila buljavija. Komsija moj prvi je imao tu englesku liniju. Ja bugarsku. Kao dete sam tada kupio enciklopediju pasa, koju sam nazalost nekome dao i nikada mi nije vracena. U njoj je bio primerak psa kakav je bio pljunuti moj pas, uglavnom ni nalik na ove danasnje pse.

Zeleo bih da mi neko kaze da li postoje te slike iz 80, 90 godina kada su pekinezeri bili malo drugciji od ovih sada,

i da li je tacna ta prica o dve linije, bugarskoj i engleskoj, posto su navodno, kada su razorili par kineskih kraljevskih rezidencija, bugari i englezi pouzimali par desetina pasa i tako je poceo odgoj pekinezera.

Hvala unapred....

Zorane,

kao odgajivac i poznavalac ove rase NE POSTOJE ni Bugarski ,ni Rumunski ,ni Carski ,ni Kraljevski ,ni Ruski ,neznam ni sam vise kako ih narod zove ,,,

Zapravo Pekinezer vodi poreklo iz Kine , a njihov standard je napisala Velika Britanija ...

Da skratim pricu ,takozvani Pekinezeri sto ima svako trece dvoriste to su u stvari obicni mesanci a tacnije neki izrod od Tibetskog Spanijela,znaci postoji samo jedan pravi a to je taj kako Vi kazete Engleski...

Na pocetku ovog posta nalazi se tekst koji je veoma slikovit i jako lepo objasnjen i u tome mozete shvatiti sta je pravi Pekinezer a sta ovi takozvani mesanci .

Engleski pekinezer se zove jedino iz razloga sto je to pravi peki jer je ta zemlja i propisala njihov standard.

Evo jedna slika mog psa

Srdacan pozdrav :D

Peca

allll.jpg

Hvala na odgovoru, moracu da nadjem pedigre moga psa, da vidim ko je bio odgajivac.

Nemojte me pogresno shvatiti, slike u enciklopedijama pasa od pre 20-ak godina se razlikuju dosta od ovih danasnjih.

Mozda je to zbog groominga, jer tada je pekinezer jedino imao rep koji je bio kitnjast... Moracu takodje pronaci sliku svog ljubimca, pa bih voleo da mi date komentar. Zainteresovan sam davidim slike pekinezera od pre stotinak godina kada je odgoj poceo.

Hvala unapred

Lepi psi... Cuo sam da imaju lavlje srce i mislim da je to tacno...Najvise mi se svidja sto hoce da brane gazdu, cim neko digne ruku na njega, on pocne da rezi...Sve Pekinezere koje sam susreo bili su jako agresivni i samo hoće da ujedu, pa me zanima da li je to uobičajeno za ovu rasu ili ja mozda gresim :lol: ???Povrh svega ja bih zeleo da primim na poklon malog i slatkog pekinezera... :D Unapred mnogo vam hvala!!! :)

Zato sto jeste pekinezer, a nema rodovnik pa sam ga postavila i na temu za pse bez rodovnika isto. Izvinite, jel ova tema rezervisana samo za vasu odgajivacnicu? nisam znala...

Ja razumem da Vi zivite od prodaje svojih stenaca, ali ne mozete omalovazavati druge pse samo zato sto nisu iz Vase odgajivacnice. Veterinari sigurno bolje od Vas znaju koji pas je koje rase. Ova tema je za SVE pekinezere, ne samo Vase, a tema je poluprazna verovatno zbog Vasih nadobudnih komentara. Zbog takvog stava nase pse bije los glas da su namcori, niko nece da se svadja sa takvima "apsolutno kompetentnim" odgajivacima. Evo Vam jos jedna slicica, mozda se oraspolozite :)

http://i44.tinypic.com/6sx92r.jpg