Sign in to follow this  
kalissa

MATIJEVIC

Recommended Posts

Nama je zapalo jedno pakovanje, pa ajde da probamo...

E sad, misljenja su jako podeljena - jedni mi kazu da je sjajna, a drugi da je, otprilike, otrov??!?! :shock: :?

Jel imao neko od vas iskustva sa tom hranom, koja se kupuje exkluzivno u Matijevic mesarama? :)

Moj savet ti je da pogledas sastav kao i aditive koji se nalaze u proizvodu pa ces znati da li je i koliko otrovna

Dobar pokazatelj ti je i cena. Jeftina hrana je retko i kvalitetna.

Skart, MOM (mehanicki otkosteno meso), mlevene kosti, kozice,iznutrice...

Nije otrov ali nije ni hrana :D

Moze da posluzi kad zagusti ali definitivno nije za stalnu ishranu.

Hm, gledala sam sastav kad sam je uzela, aditivi nisu naznaceni (sta, to kao treba da znaci da ih nema... Odgovorna proizvodnja hrane u Srbiji, nema sta :?).

Znam da je puna stvari pri cijem se pomenu nama ljudima povraca... Ali, koliko je to zapravo lose za pse i zasto (da, da, sad zvucim ko totalni idiot, ali... :))? Mislim, to meso (i ostalo) je zdravo (nadajmo se), samo sto su u pitanju delovi koje ljudi ne koriste u ishrani...

Ali slazem se da je treba koristiti samo kad zagusti (naravno da nema nista bolje od svezeg, zdravog, normalnog mesa)... sto i ja radim - ovih dana se desava da nemamo struje po ceo dan :(

Da, to sto nisu naznaceni, ne znaci da ih nema, ipak je ovo Srbija... Ljudi ne brinu za ljude, sta onda govoriti i zivotinjama.

Nema veze sto se ljudima povraca na sam pomen nekih "stvari" koje nase kuce klopaju i nista im ne fali, i u tome uzivaju, vec je samo poenta koliko je to hranljivo za samog psa... Kao sto vilenjak rece, mlevene kosti, kozice, iznutrice nisu otrov, ali nisu ni hrana. Verovatno znas da u npr. u psecoj omiljenoj klopi (posle mesa :) ) - kostima, gotovo da nema ni trunke hranljivih sastojaka za organizam psa. Pod "hranljivim" naravno ne mislim na to da li ce se pas posle toga neko vreme osecati sitim, vec da li ce to i zaista biti, tj. da li ce organizam dobiti dovoljnu, potrebnu kolicinu energije (vitamina, proteina). Takodje, veliki deo iznutrica ne sadrzi potrebne hranljive sastojke, pa je jesti to isto kao da pas zvace gumu - nit smrdi, nit mirise, efekta nema.

Nego, najbolje je da ti sama procenis, ako mislis da ta salama nije dobra, batali i predji na nesto drugo, ako mislis da je ok da je ponekad dajes, ti izvoli, naravno uz pracenje stanja psa, mada je malo verovatno da ce mu nesto faliti ako s vremena na vreme dobije koji zalogajcic...

Ako je pas zdrav, veseo, ima sjajnu dlaku, bistre okice i vlaznu njuskicu, ako je uvek oran da pravi gluposti, ishrana je sasvim OK :wink:

Pozdrav, BugA 8)

Evo, vec 3. dan je na ovoj hrani (u kombinaciji sa pirincem, dvopekom, jogurtom i malo povrca) - stolica mu je nikad bolja, ma zdrav je k'o dren :) Naravno, i dalje veoma pazljivo pratim situaciju i ne planiram da ova hrana zameni meso ili tako nesto... Ali s obzirom da je pas apsolutno obozava, s vremena na vreme po parcence - sto da ne :)

http://www.barfworld.com/

http://www.greentripe.com/

Pogledaj malo ove linkove, tu ćeš naći dosta odgovora o napisanim tvrdnjama kako "kosti i iznutrice" nisu hrana.

Naprotiv, mog psa su spasile tripice (škembići, fileki ili kako ih već ko zove), a jede BARF, i djeluje fantastično.

Naravno, ja nemam pojma da li ta mesnica radi to ili neЕЎto drugo, da li je meso i ono ЕЎto se stavlja zdravstveno ispravno itd..

Tvom psu Еѕelim dobar tek i joЕЎ bolje zdravlje!

Mnogo toga zavisi i od samog psa.Nekome prijaju iznutrice a nekome ne.Ja znam par odgajivaca koji pse hrane samo skembicima i psi izgledaju odlicno.Ima dosta njih koji daju govedje grkljane a najpopularnije su pilece glave i drugi pileci otpad.I u te salame za pse idu uglavnom ove stvari.Jer svaka firma koja se bavi proizvodnjom suhomesnatih proizvoda ima dosta otpada i oni to melju i prodaju kao hranu za pse.Ja sam uzimao iz Kikinde po 300kg mesa mesecno i psi su je jeli fantasticno i izgledali su dosta dobro.Kada su prestali da prave tu hranu uzimao sam granule nisu hteli da jedu.I onda sam uzimao piletinu i mesao sa pirincem,povrcem itd. i bas je super.Pre 2 meseca sam preko veze dobio ogromnu kolicinu hrane iz Metroa u Kragujevcu kojoj je prosao rok.Cena je veoma mala a kvalitet je besprekoran.Ja sam sve to stavio u hladnjake i svaki dan vadim po 10-15 kilograma hrane.Juce su na meniju bili svinjski butovi,prekjuce govedje snicle,danas sam im kuvao curece batake,stencima sam davao riblje filete itd.I bez mesa nema hrane za pse.Prema tome savetujem svima koji su u mogucnosti da kuvaju hranu svojim psima i da izbegavaju granule.Granule su po mom misljenu nuzno zlo.

Kalissa slobodno daj tvom psu da jede te salame.I sama vidis da ih rado jede i da mu je izmet nikad bolji.To ti je najbolje merilo.

Dragane, i ja delim tvoje misljenje sto se granula tice... I prilicno mi je apsurdna cinjenica da mnogi ljudi pljuju po iznutricama i "otpadu", ali pritom daju svom psu granule u kojima ima svega toga, ako ne i gorih stvari :shock: Mi smo probali sa granulama jedno vreme, ali stanje psa u odnosu na doba kad je jeo granule i sada kada jede kuvano je neuporedivo

Ako nekog zanima tacan sastav Matijeviceve kobasice, evo ga:

Krvavo meso, iznutrice, tehnicki cvarci, kukuruzni griz, jaja, mekinje

Dodaci: so, kostano brasno, hemoglobin

Ono sto meni najvise smeta je sto uopste nisu naznaceni aditivi :?

Koje je vrste to meso? Govedina, svinjetina?

Ono ЕЎto je za ljude otpad, za pse ne mora biti. Pa i grabeЕѕljivci u prirodi najДЌeЕЎД‡e prvo pojedu iznutrice..

Koje je vrste to meso? Govedina, svinjetina?

To bih i ja volela da znam... I jedno i drugo?!?

Sta se uopste podrazumeva pod "krvavo meso"?

Ono ЕЎto je za ljude otpad, za pse ne mora biti. Pa i grabeЕѕljivci u prirodi najДЌeЕЎД‡e prvo pojedu iznutrice..

To i ja mislim :) Pa ne jedu vukovi u prirodi samo cisto meso... a jos manje granule :lol:

kalissa, mislim da se pod "krvavim mesom" podrazumeva zivo, sirovo meso, tj. meso koje nije proslo neku posebnu termicku obradu.

Dalje, ne treba mesati ishranu nasih pasa sa ishranom vukova u prirodi. Vuk u prirodi je svoj na svome, ima ustaljeno ponasanje i navike, jede kad moze (kad ima sta) i koliko moze, ne birajuci mnogo, jer glad cini svoje. Ja se ne secam da sam video nekog podgojenog i misicima nabijenog vuka... Uglavnom su oni vizljasti, nesto mrsaviji, ali sigurno veoma izdrzljivi, i pre zilavi nego jaki. Ali, tome doprinosi njihov nacin zivota, i uticaji kojima su izlozeni od malih nogu. Pa sam vuk je sigurno mnogo puta inteligentiji od psa, ne zato sto su psi glupi, nego zato sto je vuk u prirodi primoran da do maksimuma iskoristi svoj potencijal (mentalni i fizicki) kako bi opstao, i bio na sto boljem mestu u coporu. Kod (nasih) pasa to nije slucaj, jer su oni zavisni od nas, stoga je njihovo razmisljanje uglavnom svedeno na pracenje postupaka "vodje", tj. vlasnika, uz naravno povremeno (redje ili cesce) iskazivanje svojih potreba i nagona.

Vuk u prirodi ne jede iznutrice zato sto je to odabrao, nego zato sto to ima. Ali to ne znaci da je to najzdravija hrana. A iznutrice su obicno lakse varljive, mekse od sirovog mesa, tako da su lakse i za obedovanje, a ako znamo da zivotinje obicno prvo pojedu ono sto im se vise svidja (ili im je lakse), to je to. Pritom ne treba uplitati razmisljanje u pricu, jer pas (vuk) sigurno ne jede zato sto razmislja o tome da li ce ili nece imati vitku liniju, vec zato sto je gladan. Covek moze da razmislja o tome sta jede, i shodno tome da svoju ishranu prilagodi svojim potrebama, pas ne.

E sad, da se ne bi stekao pogresan utisak, nisam ja zagovornik granula protiv kuvane hrane. Tj. jesam, ali ako su vlasnici pocetnici ili nemaju vremena da posvete paznju kuvanju obroka svom ljubimcu i balansiranju hranljivih sastojaka. Ako covek zna sta radi, i pritom ima vremena za kuvanje hrane, mislim da je mnogo bolje da svom ljubimcu sam sprema klopu, nego da kupuje komercijalnu hranu. Ako vlasnik nije siguran sta dati psu za obrok, opet je mnogo bolje kupiti gotovu hranu (granule) nego psu davati svasta (a iz iskustva znam da su ljudi svojim psima przili jaja, kupovali pljeskavice...).

Nego, da ne bi mnogo razbijali glavu, cinjenica je da zivimo u svetu (i vremenu) u kome se mnogo paznje posvecuje detaljima, sitnicama, i iako sitinice zivot znace, nekad ne treba preterivati i mnogo mozgati, vec jednostavno slusati zdrav razum... Cinjenica je da su psi postojali, ziveli i jeli mnogo pre nastanka prvih granula, i nista im nije falilo. :wink:

Pa i ljudima se stalno savetuje - te ne jedite masno, te ne valja ljuto, stetno je slano, ovo je lose, ono izbegavajte - a mi krkamo sve i nista nam ne fali :D E sad, neko ce umreti od pritiska u tridesetoj, a celoga zivota je pazio na ishranu, a neko ce ziveti sto godina, a klopao je sta je stig`o, ali to sve zavisi od covek do coveka (u nasem slucaju - od psa do psa).

Generalno, mislim da psima ne treba davati preterano zacinjenu hranu (moze malkice zacina samo zbog ukusa), previse vrucu ili hladnu hranu (idealna je topla hrana, ima bolji ukus i lakse je varljiva), a sto se mesovitosti ishrane, psima nije prioritet da jedu raznovrsno, cak zbog stalne promene menija mogu imati problema sa crevima. Kad pronadjete "dobitnu kombinaciju", drzite se toga, uz eventualno povremeno dodavanje jos necega novog...

I kao sto Dragan rece, a ja u prethodnom postu zaboravih da pomenem, pratite stolicu psa (izmet), koja ne treba biti preobilna, niti retka.

Ako se odlucite za kuvanu hranu, samo obratite paznju na to da psu dodajete u nju vitamine, a ako ljubimca hranite granulama, opredelite se za neke proverene, bolje (obicno skuplje). I jos nesto - pas naviknut na granule lako ce preci na kuvanu hranu, jer je sigurno ukusnija, dok ako se pas jednom navikne na kuvano, vrlo ce se tesko vratiti na granulisane obroke - pa nece s konja na magarca... :wink:

Pozdrav, BugA 8)

"E sad, da se ne bi stekao pogresan utisak, nisam ja zagovornik granula protiv kuvane hrane. Tj. jesam, ali ako su vlasnici pocetnici ili nemaju vremena da posvete paznju kuvanju obroka svom ljubimcu i balansiranju hranljivih sastojaka."

Katja, Buga ti sve reče u ove dve rečenice! Kako ćeš da budeš sigurna da Max dobija optimalnu kombinaciju (i količinu) minerala i vitamina ako ga hraniš kuvanim? Jesi probala nekada da osmisliš za sebe idealni menu?! Granule su ti garant što se tiče hranljivih materija koje pas treba da unese, kuvanje može da se tretira kao lep, prijatan "bio-aktivni dodatak ishrani" i zabava i za tebe i za psa. A i ja mu nikako ne bih kupovala gotove kobasice - ako baš želiš da ga hraniš iznutricama kupuj ih sama (možeš i to na veće količine pa smućkaš, podeliš pa u friz - tako smo mi nekada spremali hranu za pse), koštano brašno, griz, ma sve možeš da pokupuješ i spremiš sama - tada barem znaš da si uzela svežu hranu, da nema aditiva, možeš da dodaješ jaja, kvasac, vitamine, minerale, različita ulja,...

A ajte sad kolektivno mi objasnite kako izgleda ok stolica? ZaЕЎto ne treba da bude obilna? Zar nije i kod ljudi trend u zdravom kakanju - ЕЎto viЕЎe to bolje :P ?!

Kalisa :arrow: Prilikom obrade mesa sa misica se odstranjuju veci krvni sudovi i to je takozvano krvavo meso.

U Matijevic kobasici definitivno ima i kozica i tetiva jer tako zelatinozan presek nije mogao postici sa navedenim sastavom.

Stetnih aditiva ne verujem da ima, uopste oni se slabo koriste u mesnoj industriji.

Da obrazlozim zasto ja ne mislim da je to hrana. Sadrzaj proteina u ovoj kobasici je nizak a nije ni odgovarajuci AK sastav. Kad se pomesa sa ostalim sastojcima kuvane hrane dobija se lose balansiran obrok.

Teja :arrow: slazem se sa tobom u vezi granula, skuvati dobro uravnotezen obrok je nauka.

OK stolica - ni tvrda, ni meka, normalne boje, ne preobimna... komplikovano za objasniti, lakse je pokazati :D

teja, i ja sam mislio kao ono, pas super aktivan, fino jede, lepo (obilno :) ) kaki, to je to... Medjutim, od (vecine) ljudi sam dobio informaciju da nije bas dobro da pas mnogo kaki (bas obilno), jer to onda znaci da nesto sa ishranom (ili sa njegovim sistemom za varenje) nije u redu, jer to kao pokazuje da se dobar deo hrane ne preradi dovoljno u organizmu, pa onda veca kolicina izlazi kao kaka... Kao ako je izmet "fino spakovan" ( :lol: ), tj. suv, tvrd, i u par loptica - valjkova, to je ok, jer to znaci da je veliki deo unete hrane lepo preradjen i sve hranjivo je apsorbovano...

To znaci (sto je i logicno) da nije bas bitna kolicina hrane koju pas pojede, vec vise njen energetski sastav, jer malo balansirane hrane je mnogo bolje za pseci organizam od obilne porcije hrane koja nema "neku hranljivu vrednost", jer ova druga samo opterecuje organizam, koji opet ostaje "gladan" nekih sastojaka... Ali, kao sto rece vilenjak, napraviti (skuvati) dobro uravnotezen obrok je nauka, a svaka nauka zahteva znanje, i vreme. Pa ko voli - nek` izvoli... :wink:

Pozdrav, BugA 8)

aaa... a ja mislila kolko udje treba i da izadje?! Pa, kad dodaЕЎ teДЌnost i snekove joЕЎ malko viЕЎe... Ja ove moje odrЕѕavam na granulama ali se ne suzdrЕѕavam ni od ЕЎopanja kuvanim, sveЕѕim, slatkim... Naravno, viЕЎe kao neku vrstu nagrade ili deo maЕѕenja. Kika baЕЎ i nije zainteresovana za sva ДЌudesa koja ja jedem ali mi je zato Rica ekspert - ДЌekam samo da zapeva neku odu siru il pohvalu maslinki :wink: :lol: :lol:. Jedino ЕЎto ga zlostavljam - meso jede stvarno retko al se zato od ribe razvaljujemo oboje! Uh, idem da razmiЕЎljam o hrani :P ,...

ja sam posle dosta citanja i raspitivanja odlucila da predjem na BARF...

mislim da to zaista vredi probati,jer iskreno,nikad me kroketi nisu ocaravali,unutra trpaju sve i svasta,a pritom ima dosta cerealija koje psi mnogo losije vare..Da ne pricam da za pse kao sto je moj,koji nece da ih jede suve,natopljeni vodom zauzimaju veliko mesto u stomaku bez realne potrebe..

iskreno,jednom kad se udje u rutinu,verujem da nije nista vece cimanje

(tu nema kuvanja),a znam da ce to moj pas jesti sa mnogo vise zadovoljstva :)

u svakom slucaju poslacu ovde zakljucke kad budem pocela :wink:

Vec sam izkomentarisala ovu hranu negde na forumu ali ajde i ovde cu. Naime nisam je kupila za psa vec za machke. Sad osnovno pitanje jeste kako pas i machka mogu da jedu isto? Ali ajde i to da nekako prezvacem. U toj kobasici tzv, sam pronashla vishe plastike nego mesa. Danas sam chak izvukla i 6 x 3 cm (izmerih) velichine omotnicu od parizera (onu plastichnu). Chesto se deshava da ima uzasno loshe samvlevenih kostiju i delova mesa koji u opshte nemaju boju `kako treba` tj zeleni su. Necu da vredjam i to (mozda sam ja samo izvukla neku bajatiju) ali teshko da bi ovu hranu bilo kome preporuchila kao stalno reshenje. A mirisu da i ne govorim.

Povremeno iz ovih ili onih razloga ok ali samo pod uslovom da dobro iseckate i isproveravate shta sve unutra ima.

... U toj kobasici tzv, sam pronashla vishe plastike nego mesa. Danas sam chak izvukla i 6 x 3 cm (izmerih) velichine omotnicu od parizera (onu plastichnu). Chesto se deshava da ima uzasno loshe samvlevenih kostiju i delova mesa koji u opshte nemaju boju `kako treba` tj zeleni su. ..

Nisi jedina,naime ovih dana su mi se stenile dve kuje a s obzirom da mojim psima kuvam svakodnevno govedinu i piletinu,u nedostatku vremena resila sam da i ja probam dati im

tu salamu (inace nece da jedu same granule) unutar nje sam takodje nasla i crvenih i belih omota od nekih drugih salama cak i jednu povecu muvu,valjda to stavljaju da bude mesnatija i sarenija iznutra :lol: .

Sve u svemu probala i bacila i na kraju kupila konzerve .

"Matijevic" salama za pse je smrt za psa. Al bukvalno! U njoj nista vredno nema, i jedini razlog zbog kog je pas jede s' apetitom je to sto u njoj ima dosta krvi.

Samo da potvrdim poslednjih nekoliko postova - potpuni uzas!!! Uzeli smo u par navrata samo zato sto je Leo bukvalno sve vrste granula poceo da odbija...

Prvih nedelju dana nismo uspeli da otvorimo dve iste salame (svaki put drugacija tvrdoca, boja i miris ali u granicama "normale") - ali mi srecni sto pas konacno jede. U drugoj nedelji je Leo poceo da se cesa kao lud a mi smo naisli na salamu koja je smrdela na... da ne kazem sta. Ceo dan nismo mogli da izluftiramo... I vrhunac je bio kada sam besan zbog otpada koji prodaju odneo salamu nazad prodavacici kao pokvaren proizvod, a ona nabila nos u nju i mrtva ladna kaze "Gospodine pa to je miris iznutrica..." - mozda ako pod tim smatraju neispraznjena creva!!! DOVIDJENJA - PRIJATNO

Nema potrebe uopšte raspravljati o tim kobasicama. Dovoljno je malo zdrave logike da čovek zaključi da je to obično SMEĆE! Što neko reče...kad mesar to nije mogao da iskoristi sve vam je jasno :roll: Ja sam par puta kupio te kobasice u mesari Štrand al predpostavljam da nema neke razlike :evil:

Na svu srecu smo svi drugari ovde, pa mozemo otvoreno da pricamo :D

VAP, `ocemo da im kazemo sta su peceni pilici u prodavnicama? :D :D :D

Da ne mislite da bas SVE sto ne moze da se iskoristi, zavrsi u tim kobasicama :D

Sad ozbiljno, to NIJE hrana za pse! :evil: Ako nemate para za bolje, bolje hranite psa `lebom i vodom nego time...

Guest
This topic is now closed to further replies.
Sign in to follow this