admin

Dodjela titula - iz pravilnika Kinoloskih Saveza

Recommended Posts

6 hours ago, Ideal Dale said:

Ako pas ima 15 meseci i jedan dan može biti prijavljen po slobodnom izboru vlasnika u razred mladih, razred intermedia ili razred zrelih, bez obzira da li je već završio šampionat mladih ili ne. Obzirom da kod nas postoje brzi šampionati, pas sa već 15m i "nekoliko" dana može biti prijavljen i u razred radnih tj razred šampiona ukoliko ima uslov za to...

Odavni nisam u toku sa izložbama, ali me je jako iznenadio podatak da pas sa 15 m. može u razred mladih!? Do koliko onda najviše može u RM?

Doduše od kada svako selo ima izložbu tako da je za samo jednu sezonu moguće stvoriti "šampiona" i od kada izdaju rodovnike za pse parene u srodstvu više me ništa ne čudi!

Razred mladih je od 9-18 meseci . Za to vreme pas ima mogucnost da osvoji 3 x PRM za sampionat mladih .  

Razredi odraslih krecu od 15 meseci . 

Malo si me zatekao. Čini mi se da je ranije granica bila 15 meseci i da nije bilo preklapanja, ali i ne sećam se najbolje. Ma da, od 9-15 mislim da sam siguran. Nelogično mi je to preklapanje.

9 hours ago, Ideal Dale said:

Titule koje pas osvoji na specijalkama su u rangu CAC-a tj mogu se koristiti u svrhu nacionalnog šampionata.
Međutim, generalno, odgajivači, takmičari itd mnogo više cene pobedu na specijalki, nego na primer na CACIB-u jer je konkurencija obično veća na specijalkama, ali opet postoje odstupanja od rase do rase...
Ovo nepisano pravilo važi za naše područje jer je kod nas ogroman broj izložbi, međutim kada je u pitanju npr Nemačka ili Poljska, specijalka tj klubska izložba ima kod izlagača manju vrednost od medjunarodne izložbe, pa čak i nacionalne...

Takođe postoje i Internacionalne specijalke ali tu se treba detaljnije udubiti za pojedine rase, te se tema može raširiti u beskonačnost... i one su obično jednom godišnje i to svake godine u drugoj državi...

Što se tiče teme, koji psi podležu oceni u radu za dobijanje šampionata, to se opet razlikuje od države do države. Kada je u pitanju Srbija, to možeš naći (bar bi trebalo) na sajtu Kinološkog Saveza Srbije, i ukoliko pas podleže oceni u radu trebalo bi da je pored imena rase obeleženo sa zvezdicom/zvezdicama...

Ako pas ima 15 meseci i jedan dan može biti prijavljen po slobodnom izboru vlasnika u razred mladih, razred intermedia ili razred zrelih, bez obzira da li je već završio šampionat mladih ili ne. Obzirom da kod nas postoje brzi šampionati, pas sa već 15m i "nekoliko" dana može biti prijavljen i u razred radnih tj razred šampiona ukoliko ima uslov za to...

Hvala puno na odgovoru.

Što se tiče ovih informacija o tome koji pas podleže oceni u radu, na sajtu KSS kod nekih pasa stoji 1, 2, 3 ili 4 zvezdice. Ali nigde nema objašnjenje šta to znači. Kod ovih što ne stoji ništa, predpostavljam da to znači da ne treba radni ispit za titulu.

27 minutes ago, Sava said:

Malo si me zatekao. Čini mi se da je ranije granica bila 15 meseci i da nije bilo preklapanja, ali i ne sećam se najbolje. Ma da, od 9-15 mislim da sam siguran. Nelogično mi je to preklapanje.

Nekad ranije (granpa) nije bilo onog medjurazreda, intermedija. NO su imali neke svoje razrede ako se ne varam i sarci. Ali nacionalne i medjunarodne su bile sa manje razreda, citaj sa manje devalviranih titutla odnosno sa manje love za organizatore, nacionalne i druge saveze a naravno, nekada bas davno nije svaka Donja Gornja imala CAC, CACIB izlozbu. Ovde kod mene bile su samo dve CACIB izlozbe Brno i Mlada Boleslav a manje i nacionalnih. Znaci kada je pas dospeo do Ich to je onda ipak bila sampioncina. Sada sa devalvacijom titula nije.  Moze svako korektan a da ima dovoljno novca i vremena da isplanira da ode na sve te moguce  nemoguce izlozbe u Donjim Gornjim. 

Pa da, kada sam bio aktivan izlagač išao sam samo na velike izložbe koje su postojale kod nas, a to znači Beograd-N. Sad-Zagreb-Ljubljana-Opatija/Rijeka,a postojali su i manji CACIB-i tipa Titograd, Sarajevo, Smederevo, sporadično Čačak i ne sećam se više svih mesta. Na CAC izložbu nikada nisam izveo setera, ali sam išao sa kokerkom radi titule nacionalnog šampiona. Nije bilo moguće napraviti šampiona za jednu sezonu, to je trajalo i dosta se putovalo. Pre izvesnog broja godina zamolila me drugarica da izvedemo njenog dalmatinca i odemo u neko selo blizu rumunske granice čijeg se ni imena ne sećam. Pao sam u nesvest kada sam video kako dolaze izlagači sa prikolicama i transporterima. Tada sam shvatio da su to lovci na titule koj idu svuda samo da postignu cilj.

Guest
This topic is now closed to further replies.