admin

Dodjela titula - iz pravilnika Kinoloskih Saveza

Recommended Posts

Sve ovo je tacno pod uslovom da pas pripada rasi koja ne podleze polaganju ispita u radu.

Za pse koji podležu ispitu u radu potrebne su tri titule CAC SRB kod dvojice sudija i certifikat KSS o položenom ispitu.

Za INTCH,za pse koji podležu ispitu u radu, potrebna su dva CACIBA u dve zemlje od dvojice sudija i najmanje III nagradni razred ili 75% mogućih poena na saveznoj utakmici. Od prvog do poslednjeg uslova najmanje da protekne 1 godina i 1 dan.

Prijatelju sve se slazem, ali ja sam odgovorio konkretno coveku ciji pas ne podleze ispitu u radu :)

Da ne otvaram novu temu bzvz, pa da pitam ovde ako je to moguce. Otisao sam na svoju prvu izlozbu, odradili u ringu sve sto treba dobili komentar sudije na onu ocensku listu i diplomu uredno. I sad tu ocensku listu, diplomu i eksterijernu knjizicu nisam dao kod delegata ili vec gde da se overi tacnije da mi udare pecat i sta sad da radim? Da li mi je sad ocena nevazeca ili kako vec ide, ako neko zna da mi odg. Hvala

Nije nevazeca. Organizator svakako sve ocene i rezultate sa izlozbe dostavlja savezu bez obzira da li ste overili ocensku listu ili ne.

Mozete da odete do KD-a koje je organizovalo izlozbu i da je tamo overite.

Kad i ako budete vadili sampionat, savez ce svakako proveriti ocene.

Nije bio uslov kod nas da dva CACa budu sa CACIBa bar od sredine devedesetih, jer tada smo bili privremeno "isključeni" od strane FCIa pa smo imali samo CAC izložbe i uredno zatvarali domaće šampionate. Jedino što se u medjuvremenu izgubilo je onaj uslov od min. godinu i jednog dana koji je nekada postojao i za domaći šampionat. :(

Moj pas je stekao uslov za JCH, mene sad interesuje da li postoji neki rok do kojeg mogu izvaditi povelju. Odnosno da li je moram izvaditi sada ili na primer mogu i na proleće pred sledeću izložbenu sezonu?

Pozdrav,zanima me za koje sve titule se dodeljuju pehari?

I jos nesto,posto prijavljujem psa u razred mladih(9-18meseci),tu jer tako moze samo da se oceni i naprimer da uzme titulu PRM,i posle gde i sta :D nemam pojma :D

Pozdrav,zanima me za koje sve titule se dodeljuju pehari?

I jos nesto,posto prijavljujem psa u razred mladih(9-18meseci),tu jer tako moze samo da se oceni i naprimer da uzme titulu PRM,i posle gde i sta :grin: nemam pojma :grin:

Ako se pas već takmičio u razredu mladih, sa 12 meseci već možeš da ga prijaviš u Intermedia razred (mogao je već da osvoji 3xPRM i postane YCH, tako da nema smisla da se još  takmiči u raz. mladih) a u tom razredu se već dodeljuju CAC i CACIB.

U razredu mladih (do 12 ili do 18 mes.) takmiče se uvek za PRM bez obzira da li je izložba CAC ili CACIB.

Pehari se dodeljuju za, ja ih zovem, "revijalne titule" (BOB, BOG, BIS...). U takmičenju za revijalne titule učestvuju samo psi koji su dobili PRM, CAC ili CACIB.

Revijalne titule su stvar organizatora, tj. ne moraju biti na svim izložbama.

Znaci za PRM se ne dobija pehar ali zato on ide dalje tj,ide za BOB,posle BOG i BIS ali sam cuo da oni psi koji imaju PRM,a nisu osvojili BOB mogu da se takmice tj.da udju u BIS.

Pas se nije takmicio u razred mladih,ima 14 meseci.Na dan izlozbe ce da mu fali jos 3 dana do 15 meseci.

Pozz

Znaci za PRM se ne dobija pehar ali zato on ide dalje tj,ide za BOB,posle BOG i BIS ali sam cuo da oni psi koji imaju PRM,a nisu osvojili BOB mogu da se takmice tj.da udju u BIS.

Pas se nije takmicio u razred mladih,ima 14 meseci.Na dan izlozbe ce da mu fali jos 3 dana do 15 meseci.

Pozz

Mladi pas moze osvojiti na jednoj izlozbi oba BOB-a, J.BOB, BOB.

U tom slucaju dva puta ide u BIS.

Ako osvoji J.BOB, onda u revijalnom delu ide za J.BIS.

zAha,znaci osvoji J.BOB(tu su samo psi do 18 meseci .jer tako?) pa posle toga ide u BOB,pa ako tu osvoji onda ide prvo u J.BIS,pa posle toga u BIS?

Sad mi nista nije jasno jel moze  neko da ispise ceo tok izlozbe sta i kako sa objasnjenjima u zagradi?

Bio bih mu zahvalan

Poz

zAha,znaci osvoji J.BOB(tu su samo psi do 18 meseci .jer tako?) pa posle toga ide u BOB,pa ako tu osvoji onda ide prvo u J.BIS,pa posle toga u BIS?

Sad mi nista nije jasno jel moze  neko da ispise ceo tok izlozbe sta i kako sa objasnjenjima u zagradi?

Bio bih mu zahvalan

Poz

Ceo tok izložbe neću da pišem( valjda zneta kako ide suđenje, tj kojim redosledom).

J.BOB dobija najlepši mladi pas u rasi.Primer: 5 mužjaka, 4 ženke, među njima sudija bira prvo najboljeg muzjaka,zatim najbolju ženku, nakon čega od njih dvoje bira J.BOB.

Pas koji je dobio J.BOB, dalje se kandiduje za osvajanje BOB, zajedno sa prvoplasiranim psima iz intermedije, otvorenih, šampiona .U slučaju da ne dobije BOB, u revijalnom delu ide samo za J.BIS

Ako osvoji i BOB,kandidat je  za J.BIS, i BIS (ali prethodno mora da bude prvak grupe, što nazivamo BOG 1)

Nadam se da je sada jasno.

I da mladi psi su psi od 9-18 meseci starosti. 

Edited by Danka Dubajic Novi Sad

Ako se pas već takmičio u razredu mladih, sa 12 meseci već možeš da ga prijaviš u Intermedia razred (mogao je već da osvoji 3xPRM i postane YCH, tako da nema smisla da se još  takmiči u raz. mladih) a u tom razredu se već dodeljuju CAC i CACIB.

Meni ovaj podatak nije poznat, zar intermedija nije od 15 meseci?

Aha,znaci u J.BOB, se takmice samo psi razreda mladih od 9 do 18 meseci i to za svaku rasu posebno.

Posle toga on moze da se kandiduje jer tako za BOB,i ako osvoji plasira se i u J.BIS i u BIS.E sad to je za pse koji su osvojili PRM,CAC,CACIB ,a sta je sa onima ispod 9 meseci ?

I da oni psi koji su bili u razred mladih,a samo su ocenjeni tj.nisu dobili PRM jer tu oni zavrsavaju takmicenje ili moze da idu dalje?

Pozz

Evo ovako, po Pravilniku koji je odobrio Generalni komitet FCI - ija u Parizu, aprila 2005. godine a stupio je na snagu 1. januara 2006. Imamo ovu situaciju:

Razredi u kojima se dodeljuje CACIB:
•   Razred intermedia (obavezno od 15 do 24 meseca)
•   Razred zrelih (obavezno od 15 meseci)
•   Razred radnih (obavezno od 15 meseci)
•   Razred šampiona (obavezno od 15 meseci)

Razredi u kojima se ne dodeljuje CACIB:
•   Razred beba (do 6 meseci, fakultativno)
•   Razred najmlađih (od 6 do 9 meseci, fakultativno)
•   Razred mladih (od 9 do 18 meseci, obavezno)
•   Razred veterana (počev od 8 godina, obavezno)

Evo i ovo:

7. TITULE I NAGRADE

CACIB: Kandidatura za Međunarodni šampionat lepote FCIija
(Certificat d'Aptitude au Championnat International de Beauté de la FCI)
Za dodelu CACIB‐a u obzir dolaze samo oni psi koji su dobilu ocenu „odličan". CACIB može da se dodeli samo ako se pas o kome se radi smatra za vrhunski kvalitetnog.
Dodeljivanje CACIB‐a nije automatski i obavezno vezano za dobijanje ocene „odličan".
Rezervni CACIB (R.CACIB) dodeljuje se drugom najboljem psu koji je dobio ocenu "Odličan". Dodeljivanje rezervnog CACIB‐a ipak nije obavezno.
Sudija dodeljuje CACIB i rezervne CACIB‐e na osnovu kvaliteta pasa, ne uzimajući u obzir da li ti psi ispunjavaju ili ne kriterijume starosti ili upisa u knjige o poreklu koje je priznao FCI.
CAC (Kandidatura za nacionalni šampionat u lepoti ‐ Certificat d'Aptitude au Championnat) je nacionalna nagrada čije dodeljivanje zavisi od nacionalnih kinološkig organizacija. Ove organizacije su dužne da odlučuju kojim će razredima i kojim psima ovaj sertifikat biti dodeljen. Dobijanje CAC‐a omogućuje dobijanje titule nacionalnog šampiona.
Dodeljivanje svih nagrada, uključujući i CACIB, spada u nadležnost samo jednog sudije za svaki pol i svaku rasu. Sudija se unapred imenuje.
Pas i keruša koji su predloženi za CACIB, najbolji mladi mužjak i najbolja mlada ženka, pošto dobiju ocenu "odličan" u razredu mladih, mužjak i ženka najbolji veterani, pošto dobiju ocenu "odličan" u razredu veterana, konkurišu za titulu Najbolji u rasi (BOB –Best of breed).
I kada im nije dozvoljeno da konkurišu za CACIB, psi koji pripadaju rasama koje FCI nije definitivno priznala (budući da postoji status rasa koje su priznate uslovno), mogu da dobiju titulu Najbolji u rasi (BOB – Best of breed), Najbolji u grupi (BOG – Best of group) i Najbolji na izložbi (BIS – Best in show).

Svako od dole navedenih takmičenja:
Najbolji u grupi, Najbolji na izložbi, Više takmičara jednog odgajivača, Odgajanje, Parovi, Najbolji veteran, Najbolji mladi pas, Najbolji u razredu najmlađih, Najbolja bebe i Junior Handling ocenjivaće samo sudija koji je unapred imenovan.
Za ova takmičenja mogu se pozivati samo one sudije koje pismenim putem ovlasti njihova nacionalna kinološka organizacija da mogu da ocenjuju ove razrede.

PS: Pravilni KSS je usklađen sa pravilnikom FCI, nažalost na sajtu http://www.ksrs.org.rs/display/izvodi/prikaziIzvodi.php ne možete naći pravilnik!?!
Sve ono što u FCI pravilniku piše za CACIB, moralo bi da važi i CAC (pošto je Srbija članica FCI i obavezna je da primenjuje njihove pravilnike).

Mladi pas moze osvojiti na jednoj izlozbi oba BOB-a, J.BOB, BOB.

U tom slucaju dva puta ide u BIS.

Ako osvoji J.BOB, onda u revijalnom delu ide za J.BIS.

(scratchhead) Nama niko nikada za ove 3 godine nije rekao na izlozbama da cekamo i za JBIS i za BIS. U juniorima smo isli samo u JBIS. Sad mi je malko krivo

(scratchhead) Nama niko nikada za ove 3 godine nije rekao na izlozbama da cekamo i za JBIS i za BIS. U juniorima smo isli samo u JBIS. Sad mi je malko krivo

Pitanje je da li je organizator predvideo JBIS, odnosno prvo JBOB. Koje sve titule se dodeljuju, uvek piše u objavi izložbe.

PS: Na pr. moj pas je bio 3xPRM i 3xBOB, a nikada JBOB, znači da je, dok je bio u razredu mladih, 3x učestvovao u BIS-u. Dok je DERBY osvojio u intermedia razredu.

Edited by Dime

Pozdrav,imam jedno pitanje,pas koji je dobio ocenu 4(vrlo dobar) i upisana u radnu knjizicu, da li on moze da prilikom stenjenja te kuje koju je upario izvadi rodovnike za stence?I jos nesto tom psu koji je kod nekog sudije dobio ocenu 4,a na sledecoj izlozbi dobije 5, i upise se u radnu knjizicu,da li se automatski brise ona 4 ili i ona ostaje zajedno sa 5 u rodovniku?

Hvala Dime na podsecanju, malo sam se zbunila, davno smo bili u juniorima :) Samo mi nije jasno, kako moze u juniorima da upisu i titulu BOB(pored svih ostalih) a JBOB ne? Mislim, malo mi je nelogicno, a takodje je ne upisuju ni u rodovnik legla tog psa

Edited by Machence

Pozdrav,imam jedno pitanje,pas koji je dobio ocenu 4(vrlo dobar) i upisana u radnu knjizicu, da li on moze da prilikom stenjenja te kuje koju je upario izvadi rodovnike za stence?I jos nesto tom psu koji je kod nekog sudije dobio ocenu 4,a na sledecoj izlozbi dobije 5, i upise se u radnu knjizicu,da li se automatski brise ona 4 ili i ona ostaje zajedno sa 5 u rodovniku?

Ocena se, na osnovu ocenske liste a ne na osnovu radne knjižice (to je više evidencija za tebe), upisuje u rodovnik u Kinološkom Savezu (ako si iz Vojvodine, onda je to KS Vojvodine NS).

Istini za volju, ne upisuje se u rodovnik koji tvoj pas već ima, već u njegove podatke koji se posle upisuju u rodovnike njegovom potomstvu. Upisuju je sve titule i ocene KOJE TI PRIJAVIŠ i naravno dokažeš.

To znači, ako ćeš voditi psa na izložbe i očekuješ bolju ocenu, prijavi samo onu koju hoćeš. Da bi pas preneo svoj rodovnik na potomstvo, mora biti ocenjen najmanje sa ocenom 4. 

Da znam da se to upisuje u rodovniku potomstva,ali posto sam mu ja upisao ocenu 4 u radnu knjizicu ali ne planiram da ga pustim da pari jer se nadam da ce na sledecoj izlozbi da osvoji 5

pa cu to da upisem u rodovnik i tad da ga pustim da pari,tad ce ocena u rodovniku da bude samo 5-ica, jer tako?

Guest
This topic is now closed to further replies.