admin

Dodjela titula - iz pravilnika Kinoloskih Saveza

Recommended Posts

Proverio sam Iva prošle godine direktno na izložbi, ne može pas u intermedia razred, ako nije ocenjen u mladima. Ako je mlađi od 18 meseci(a nije ocenjem u mladima), ide u razred mladih, ako je stariji ide u zrelu konkurenciju. Možda ima nelogičnosti, ali se tako radi u praksi.

Ali, po kojoj osnovi se to pravilo primenjuje kada nigde tako nije navedeno u pravilniku FCI?

Ovakvo pravilo sigurno ne postoji u FCI, pošto u drugim zemljama se može koristiti intermedia razred, bez obzira na dotadašnje rezultate i titule psa.

Majko moja,pored "frizerskih" sad imamo i "kinološku akademiju" :roll: . Što reče moj frizer, stara škola, kad sam ga pitao kako to da nema učenike u salonu već dugo :"A,pa sad neće da budu učenici, sad hoće svi da budu akademici!" Što se tiče intermedia razreda psi se ocenjuju regularno na izložbi u toj starosnoj dobi bez da su OBAVEZNI da bude pre toga ocenjeni u RM.

E pa druže, akademac ili ne, prvi put, kada sam svog mladog mužjaka izveo na izložbu, upisao sam ga u intermedia razred. Po starosti je tamo spadao. Pre ocenjivanja me pitao sudija, da li ima ocenu iz razreda mladih. Pošto je sledio negativan odgovor, rekao mi je , da mora biti prebačen u razred mladih, inače neće KSRS priznati osvojeni CAC, ako nema ocenu u mladima. To je praksa kod nas.

To je po svoj prilici neka nadri-praksa na svoju ruku, koju ili sprovode pojedinci po KDovima, ili KSS iz samo sebi znanih razloga, jer to nigde tako nije formulisano u pravilniku FCI-a. A što se kinološke akademije tiče... bilo ih je vazda... ne znam kakve su ove sada, ali nekada davno... početkom devedesetih moja malenkost pohađala je jednu takvu. To uopšte nije bila loša stvar, naprotiv, bilo je više nego korisno baš za one koji tek ulaze u kinološke vode. Tu je bilo svega, od anatomije, preko osnova kinologije, do - meni najinteresantnije - veterine. Tu se moglo štošta korisnog čuti od strane ipak referentnih imena. Ne znam kako to sad izgleda niti kako je koncipirano, ali u poređenju sa ovim PowerPoint-om sa linka odozgo, moram priznati da je ona akademija iz devedesetih (a mislim da je to organizovala delom ekipa kinologa iz ZOVa, mada nisam sigurna) bila za "advanced user"-e. :giggle:

E pa druže, akademac ili ne, prvi put, kada sam svog mladog mužjaka izveo na izložbu, upisao sam ga u intermedia razred. Po starosti je tamo spadao. Pre ocenjivanja me pitao sudija, da li ima ocenu iz razreda mladih. Pošto je sledio negativan odgovor, rekao mi je , da mora biti prebačen u razred mladih, inače neće KSRS priznati osvojeni CAC, ako nema ocenu u mladima. To je praksa kod nas.

Ajde malo logike u svemu ovome, kako može sudija,na svoju ruku,da određuje koji će pas u kojoj starosnoj grupi da bude prijavljen ako za to postoje propisana pravila i pas je već od strane organizatora izložbe upisan u katalog? Ako je tako kao što kažeš, a ne sumnjam da se tako desilo, da li se intermedia razred poistovećuje sa razredom šampiona ili radnih pasa,jer je za te razrede potreban neki uslov? Pre će biti da si ili nekome bio konkurencija u tom razredu ili je sudija hteo da "razvuče" i da ima ocenjene pse u svim razredima, pa da bude sigurica, svima po PRM, CAC ili šta već i svi srećni. Šta sad treba da znači da ja svog psa MORAM da prijavim u RM da bi dobio ocenu i tako počeo svoju izložbenu karijeru u zemlji Srbiji i da je sve bez toga "pu pike ne važi"? Nisam baš siguran.

aaaa.evo našla sam u intermedija idu psi koji su ocenjeni već jednom..Starosti od 15 do 24 meseca :)

Znači da mi možemo u intermediju :) Imam još jedno pitanje,koliko pas treba da ima pobeda,mislim cac da bi bio sampion ili kako vec? :):grin:

Izvinjavam se ako sam dosadna :oops:

Razred intermedia (od 15 do 24 meseca). tako je pisalo

Negde na BK tema je ne znam ni ja od kada ne mogu sad ni da je nađem :grin::) A dobila sam informaciju da mora da ima 3 cac i polozen IPO1 :)

to NEGDE je tema "Spisak izlozbi u Srbiji za 2012. Godinu" i to je tamo naveo Axentije, ali s obzirom na to da nije naveo izvor takve informacije, a sto je jos bitnije, to NIGDE nije tako formulisano u pravilniku FCI, Axentije je napisao da ce traziti misljenje KSSa i objaviti kada dobije odgovor.

Nema razloga da se postavlja takav uslov za prijavljivanje u interm.razred iz prostog razloga sto je to potpuno kontradiktorno i besmisleno. Razred intermedija je pre svega uveden zbog cinjenice da je pre toga nakon mladih pas sa 18 meseci ulazio u zrele gde se takmice sa znatno starijim i formiranijim psima, na kraju krajeva i sam naziv upucuje na to, stoga nema svrhe da se psu od npr. 20 meseci u intermediji postavkja uslov da bude prethodno ocenjen a da se psu isto toliko starom koji je prijavljen u zrele to ne trazi, kada i jedan i drugi posle mogu ravnopravno ucestvovati u izboru za CACIB.

viewtopic.php?f=21&t=2988 To negde je ovde :oops: I ja nisam tvrdila da pas MORA! da bude ocenjen, nego sam pitala sve ljude na BK koji se razumeju u to,zato što hoću nešto da saznam..Mislim da ovaj forum i jeste većim delom za to da se nešto sazna,nauči i da se razmene mišljenja..Inače temu "Spisak izložbi u Srbiji za 2012. Godinu" nisam čitala sve samo sam ušla na link koji je postavljen da pogledam izložbe,tako da jesam pogledala ali nisam čitala postove :grin::oops:

Inače,hvala vam puno na informaciji (handshake) Teodora.

Forum jeste namenjem edukaciji i jeste mesto gde mnogi ljudi dolaze po informacije, ali se bas zbog toga treba voditi racuna o njihovom iznosenju.

Ovo pravilo za intermedia razred (100% sam sigurna) ne postoji. Hajde onda i da idemo logikom, svi oni koji su prijavljivali na EDS ili WDS pse u taj razred, navodim ove izlozbe jer se tu apsolutno MORAJU postovati sva pravila, kako FCI-ja tako i zemlje organizatora, da li Vam je iko ikada trazio ocenu iz razreda mladih???

Izgleda da sam zivela u neznanju za 12 godina izlaganja sto se tice intermedia razreda, i prethodnog uslova da pas mora biti ocenjen u razredu mladih :shock:

Da to pravilo postoji, logicno bi bilo da se uz prijavu psa u razred intermedie trazi i prethodna ocena u razredu mladih, zar ne?

Da li je neko ovi imao u paksi do sada?Niko, sigurna sam.

Do sada me me ni jedan sudija nije pitao za prethodnu ocenu psa u mladima, a izlagala sam pse u intermediji.

Ajd sacekacemo Axentija da vidimo odgovor KSS.

pa kako bi onda onaj ko nije izveo u mladima izveo uopste psa na izlozbu kasnije? nikako, ako mora da prodje mlade da bi isao u vise razrede :grin: ... nema logike nikakve

Ako je ovo točna informacija, iz nje se samo vidi "stručnost" sudaca koji "sude". Kako uopće padne na pamet sucu takvo pitanje, to je nekorektno i protiv svih propisa. Jedino pitanje koje sudac eventualno postavlja vodiču je starost psa. Svi razgovori se ostavljaju za vrijeme nakon suđenja.

Pozdrav, Božidar.

Ako mi netko moze pojasniti ovu situaciju, imam zenku Zlatnog Retrivera i ove godine je na dvije izlozbe dobila naslov PRM medjutim za nekoliko dana izlazi iz razreda tj napunit ce 18 mjeseci da li ce joj za nacionalnog prvaka biti priznat jedan CAC iz recimo intermedija razreda .Nismo je stigli izlagati vise puta a ovo je lijepa prilika da dobije titulu mladog prvaka.Inace sam iz BiH a kod nas se nista ionako ne zna.Hvala!

Ako mi netko moze pojasniti ovu situaciju, imam zenku Zlatnog Retrivera i ove godine je na dvije izlozbe dobila naslov PRM medjutim za nekoliko dana izlazi iz razreda tj napunit ce 18 mjeseci da li ce joj za nacionalnog prvaka biti priznat jedan CAC iz recimo intermedija razreda .Nismo je stigli izlagati vise puta a ovo je lijepa prilika da dobije titulu mladog prvaka.Inace sam iz BiH a kod nas se nista ionako ne zna.Hvala!

Samo ako taj CAC dobije do 18 mj starosti, ineće se ne priznaje.

Ima i vrlo perspektivan iz razreda najmladjih da li se to racuna.:)

Vrlo perspektivan je opisna ocjena i ne znaci mnogo. Mladi Sampionat ne mozes zavrisiti ako pas u periodu od 9 do 18 mjeseci ne osvoji 3x PRM. Vazi takodje CAC iz intermedia razreda ali ako je osvojen do 18 mjeseci!

Vrlo perspektivan je opisna ocjena i ne znaci mnogo. Mladi Sampionat ne mozes zavrisiti ako pas u periodu od 9 do 18 mjeseci ne osvoji 3x PRM. Vazi takodje CAC iz intermedia razreda ali ako je osvojen do 18 mjeseci!

Nista onda izlazi iz razreda za par dana a sledeca izlozba tek za 20tak dana,steta sto to ne mogu zavrsiti :cry: .

Molim vas za jedno pojasnjenje, da li ima vremensko ogranicenje za dobijanje titule 'Mladi sampion u lepoit' ?

Ovde mislim na vremenski razmak izmedju dobijanja prve i poslednje(trece) PRM titule.

9. i 10. sam vodila psa na izložbu.

Organizacija nije bila baš najbolja(dobro bio je CAC).

Prijavila sam ga u razred mladih.

Prvog dana sudija je zaboravio da na mog psa i (još neke pse)tako da kad su mu rekli da ima još pasa na brzinu ih je ocjenio.Mom psu je dao CAC i BOB.

Drugog dana (drugi sudija)pitao nas je koji je razred i dao mu je JCAC,JBOB i BOB,ali kad smo otišli da ovjerimo(pečatiramo) papire nisu stavili JCAC nego samo CAC.

Kasno sam shvatila da se to desilo...

Sad za Šampiona su potrebna 2 CAC-a a za šampiona mladih 2 JCAC-2.

Šta sad :grin: mogu li mu na osnovu ovoga dodjeliti titulu šampiona? :grin:

onda ste dobili dva PRM tj. dva JCAC , bez obzira na gresku zapisnicara pas nije mogao nikako da dodbije CAC vec JCAC . Ocenske liste su najbitnije, u njima pise da je pas prijavljan u razred mladih i kao prvi u tom razredu moze dobiti samo JCAC . Kad saljete za sampionat , posaljite skenirane ocenske liste i napisite objasnjenje da je greskom upasano Cac , umesto JCAC , da je pas bio u razredu mladih ...

Pas ne moze iz razreda maldih da dobije CAC , ako je mladji od 15 meseci sta god da su mu napisali ne vredi, nije vazece jer po pravilima FCI-a pas mladji od 15 meseci ne moze nikako da osvoji tinulu CAC .

Guest
This topic is now closed to further replies.