admin

Dodjela titula - iz pravilnika Kinoloskih Saveza

Recommended Posts

Pravila o dodjelama titula svakako se razlikuju od saveza do saveza.

Ovo je izvod iz pravilnika Kinoloskog Saveza Srbije i Crne Gore:

...............................................................................................

Clan 26.

Pravilnika KSSCG o strucnom radu

...............................................................................................

Uslovi za izdavanje povelje "Sampion mladih u lepoti"

Ovaj naziv dobijaju oni psi koji su osvojili 3 (tri) titule prvak razreda mladih, do starosti od 18 meseci, od najmanje dvojice sudija.

* Naslov mladog sampiona u lepoti, ne moze se koristiti za prijavljivanje pasa u razred sampiona.

Uslovi za izdavanje povelje "Prvak Srbije i Crne Gore u lepoti" (Sampion SCG)

1) Za pse koji podlezu ispitu u radu: 3 CAC SCG kod dvojice sudija i polozenu najmanju utakmicu "B" za pticare, IPO I za sluzbene pse i ispit urodjenih osobina za jamare, gonice, cunjavce, i retrivere.

2) Za pse koji ne podlezu ispitu u radu: 4 CAC SCG kod trojice sudija Za pse rase sarplaninac pored ovih uslova mora da poseduje i "Sertifikat" sa Specijalizovane izlozbe za ovu rasu.

U oba slucaja sampionska titula se moze dodeliti psu ako je proslo najmanje (6) sest meseci od prvog do zadnjeg dodeljivanja CAC SCG.

Titula sampiona Srbije i Crne Gore dodelice se i psima koji su CAC SCG na medjunarodnim izlozbama dobili titulu CACIB ili R.CACIB ali pod istim uslovima.

* Pas kome je dodeljena titula "Prvak Srbije i Crne Gore u lepoti", ne moze se vise izlagati u nekom od razreda izuzev u razredu prvaka

Uslovi za sticanje naziva "Prvak Srbije i Crne Gore u radu"

Naziv prvaka Srbije i Crne Gore u radu moze dobiti pas koji je osvojio na medjunarodnoj utakmici odrzanoj u Srbiji i Crnoj Gori kandidature CACIT ili R.CACIT obe u Srbiji i Crnoj Gori ili na saveznoj utakmici, (za pse pticare: najmanje tipa "B") dve titule CACT SCG ili jednu CACT SCG i R.CACT SCG i da ima ocenu oblika najmanje "VRLO DOBAR".

Za idavanje povelje potrebno je dostaviti fotokopiju pedigrea i ocenskih listi, i potvrdu o uplati 1.200,00 dinara na ziro racun 180-0245340101000-24

Uslovi za sticanje naziva "Internacionalni sampion u lepoti"

Radni psi: 2 zemlje, 2 CACIB-a, od dvojice sudija i najmanje III. nagradni razred, odnosno 75 % od mogucih poena na saveznoj utakmici.

Psi koji ne podlezu ispitu u radu: 4 CACIB-a u tri zemlje, (jedan u zemlji zivljenja vlasnika ili zemlji porekla rase) kod trojice sudija. Od prve do poslednje titule treba da prodje najmanje godina i jedan dan (ovo vazi za pse koji podlezu ispitu u radu i za pse koji ne podlezu radnom spitu.

Ukoliko imate izvode iz pravilnika Saveza drugih drzava, molim vas da ih postavite ovdje :).

[schild=14 fontcolor=FF0000 shadowcolor=C0C0C0 shieldshadow=0]Hvala Unaprijed![/schild]

Evo i dijela iz pravilnika Hrvatske:

Uvjeti za stjecanje naslova prvaka hrvatske u ljepoti:

Za pasmine za koje se po pravilima FCI-a za stjecanje naslova meД‘unarodnog prvaka u ljepoti ne traЕѕi radni ispit, ispunjava pas koji je osvojio:

1. ДЌetiri kandidature CAC-HR

2. od ДЌetiri kandidature moraju biti barem dvije osvojene na meД‘unarodnoj izloЕѕbi (CACIB)

3. kandidature moraju biti osvojene od najmanje tri razliДЌita suca

4. od prve do zadnje kandidature mora proći jedna godina (365 dana)

Uvjeti za stjecanje naslova mladog prvaka hrvatske u ljepoti

Mladi prvak Hrvatske u ljepoti postaje pas koji je osvojio:

1. tri kandidature prvak razreda mladih, jednu moЕѕe zamijeniti kandidatura CAC-HR osvojena do 18 mjeseci starosti psa

2. kandidature moraju biti osvojene od najmanje dva razliДЌita suca

Naslov mladog prvaka hrvatske u ljepoti ne moЕѕe se koristiti za prijavljivanje pasa u razred prvaka.

Uvjeti za stjecanje naslova meД‘unarodnog prvaka u ljepoti

Za dobivanje naslova "meД‘unarodni prvak u ljepoti" (CIB) kojega dodjeljuje FCI, vrijede uvjeti koje je utvrdio i objavio FCI, a glase:

1. tri potpune generacije predaka

2. ДЌetiri kandidature CACIB u tri razliДЌite zemlje i od tri razliДЌita suca, od toga jedna kandidatura mora biti dobivena u zemlji stalnog prebivanja vlasnika psa ili u zemlji podrijetla pasmine

3. među postignutom prvom i poslijednjom kandidaturom mora proći najmanje jedna godina.

Nakon ispunjenja uvjeta FCI-a, nužni su za trazenje priznanja toga naslova sljedeći podaci koje treba dostaviti HKS-u:

1. Pasminu psa i njezinu oznaku u rodovnoj knjizi

2. Mjesta i datume odrЕѕavanja onih izlozbi na kojima je psu bio dodjeljen CACIB uz navoД‘enje punog imena suca koji je dodjelio kandidaturu

3. Broj potvrda kandidatura primljenih od FCI-a (homologiranja), koje treba dati na uvid HKS-u, te priloЕѕiti njihove fotokopije

4. Ispravu o podrijetlu psa (rodovnicu) u fotokopiji, kao prilog uz prijedlog FCI-u

5. Ime i adresu vlasnika psa

Sa koliko meseci pas pocinje da dobija titule, tj - da li mi se isplati da vodim psa na izlozbu u kategoriji (6-9)?

od 9-18 je razred mladih i tu se dobija titula Prvak razreda mladih a sledeci razred je intermedia, od 15-24 meseca...

da li ti se "isplati" ne znam ali svakako ima smisla jer ces dobiti prve ocenske liste i navikavaces psa na ponasanje u ringu i van njega kada je okruzen sa dosta drugih pasa i ljudi...

Da li je jos uvek potrebno da prodje 6 mes. od 1 do 4 CAC-a za titulu sampiona? Mi smo dobili prvi CAC u raz.intermedia, e sad me zanima da li se mogu skupiti ukupno 4 CAC iz intermedia + raz. zrelih ili mora posebno po 4 za oba razreda? I kako to vec ide? Hvala unapred

zanima me ako pas dobije 3x cac on je prvak srbije koliko sam razumeo,i kad to postane onda nemoze vise da se takmici u srbiji,ili moze nisam razumeo???

zanima me ako pas dobije 3x cac on je prvak srbije koliko sam razumeo,i kad to postane onda nemoze vise da se takmici u srbiji,ili moze nisam razumeo???

Moze,moze (nod) ,sve dok vlasnik ima volje i novaca pas moze da se takmici (y) .

Treba mu 4 CAC-a za sampiona Srbije. Kad postane CH onda se takmici u razredu sampiona mada i to ne postuju svi izlagaci vec prijavljuju psa u razred gde imaju najmanje konkurencije ili je uopse nemaju...

Moj pas ima 3cac cacib bob,da li treba jos jedan cac da bi postao sampion u lepoti i da li treba polozen ipo jer je rec o basetu ??

Baset ne spada u grupu radnih pasa, tako da nije obavezan da ima IPO I. Iskreno i ne mogu da ga zamislim da radi napad i odbranu :) . Po pravilniku napisanom gore bi trebalo da ima ispit urođenih osobina- spada u goniče.

aaaa.evo našla sam u intermedija idu psi koji su ocenjeni već jednom..Starosti od 15 do 24 meseca :)

Znači da mi možemo u intermediju :) Imam još jedno pitanje,koliko pas treba da ima pobeda,mislim cac da bi bio sampion ili kako vec? :):grin:

Izvinjavam se ako sam dosadna :oops:

aaaa.evo našla sam u intermedija idu psi koji su ocenjeni već jednom..Starosti od 15 do 24 meseca :)

Gde ste nasli tu informaciju?

Imam još jedno pitanje,koliko pas treba da ima pobeda,mislim cac da bi bio sampion ili kako vec? :):grin:

Cetiri CAC titule od (cini mi se) troje razlicitih sudija.

Cetiri CAC titule od (cini mi se) troje razlicitih sudija.

Ovo je za pse koji ne podlezu ispitu u radu. Za sve ostale rase koje podlezu ispitu obavezan je i on da bi pas stekao titulu sampiona.

Znači da mi možemo u intermediju :) Imam još jedno pitanje,koliko pas treba da ima pobeda,mislim cac da bi bio sampion ili kako vec? :):grin:

Razred intermedia (od 15 do 24 meseca). tako je pisalo

Negde na BK tema je ne znam ni ja od kada ne mogu sad ni da je nađem :grin::) A dobila sam informaciju da mora da ima 3 cac i polozen IPO1 :)

to NEGDE je tema "Spisak izlozbi u Srbiji za 2012. Godinu" i to je tamo naveo Axentije, ali s obzirom na to da nije naveo izvor takve informacije, a sto je jos bitnije, to NIGDE nije tako formulisano u pravilniku FCI, Axentije je napisao da ce traziti misljenje KSSa i objaviti kada dobije odgovor.

Nema razloga da se postavlja takav uslov za prijavljivanje u interm.razred iz prostog razloga sto je to potpuno kontradiktorno i besmisleno. Razred intermedija je pre svega uveden zbog cinjenice da je pre toga nakon mladih pas sa 18 meseci ulazio u zrele gde se takmice sa znatno starijim i formiranijim psima, na kraju krajeva i sam naziv upucuje na to, stoga nema svrhe da se psu od npr. 20 meseci u intermediji postavkja uslov da bude prethodno ocenjen a da se psu isto toliko starom koji je prijavljen u zrele to ne trazi, kada i jedan i drugi posle mogu ravnopravno ucestvovati u izboru za CACIB.

Proverio sam Iva prošle godine direktno na izložbi, ne može pas u intermedia razred, ako nije ocenjen u mladima. Ako je mlađi od 18 meseci(a nije ocenjem u mladima), ide u razred mladih, ako je stariji ide u zrelu konkurenciju. Možda ima nelogičnosti, ali se tako radi u praksi.

Guest
This topic is now closed to further replies.