jasmina

Karakacanski Ovcar (Karakachan Sheperd Dog)

Recommended Posts

Tacno Sambo,sarac je drugaciji,od ovih ostalih koji su identicni.

Jel ???? a zašto ?,,,,,, :evil: Drgačiji je jer ne liči na sebe od prije 20 godina dok ove dvije pasmine se nisu promijenile( bitnije )u zadnjih 1000 godina (punch)

Ne zato već zato sto se i na fotkama sa autohtonoga područja može vidjeti da su to drugi tipovi pasa

Sambo, nisi ti mene razumio. Kad je već takav prijedlog ne kažem ja da bi Šarplaninca trebalo utrpati u isti koš sa ovim šarenim psima, već Šarplaninca u pasminu sa drugim sličnim psima.

Zanimljivo je to kako se Urošević zalaže da se od pasa koji su donekle slični i žive na čitavom Balkanu stvori jedna pasmina. Pa bi tako Tornjake, Karakčanske pse, Srpske pastirske pse i slične strpali u isti koš. Naravno od tog spajanja bi najviše koristi imali uzgajivači Srpskih pastirskih pasa i sličnim pasmina na čijoj se selekciji tek počinje raditi jer bi ušle u koš sa poznatijim rođacima čija je genetika već donekle istražena. Predpostavljam da se u slučaju spajanja (do kojeg neće doći) očekuje da bi ta nova pasmina dobila i neko drugo ime jer sumnjam da bi se uzgajivači iz svih zemalja usuglasili da se npr. zove Tornjak.

E sad gledaj ovo. Ako Urošević to predlaže za Tornjake i slične pasmine* šta misli za Šarplanince. Znači ne Šarplanince u koš sa Tornjacima, već Šarplanince u koš sa raznim jednobojnim psima kojih ima po čitavom Balkanu. Po Hrvatskoj i BiH ima raznih izvornih pastiraca koji su za sad nestandarnizirani, ali po izgledu su sličniji npr. Šarplanincima od Tornjaka. Ista je stvar sa drugim zemljama, svaka zemlja ima neki svoj tip jednobojnih pasa koji bi se mogli ugurati sa Šarplanincima. Pa šta Urošević misli o tome. Šarplaninci+ DI+ razne druge pasmine strpati u jedan koš - naravno u tom slučaju pasmine se ne bi više zvala Šarplaninac.

*Jedina sličnost između nekih pasmina je boja..............

Otpadnik

Korist bi imali svi a ne samo Srbi

Veča genetska baza,odgoda degeneracije pasmine radi male baze

Kod male baze dolazi se u čorsokak a ovako se ima veči manevarski prostor za stvaranje krvnih linija

i novih vrijednosti

Na autohtonom terenu ima i šarenih Šaraca npr na Bistri i posvuda

Ali je riječ o zome da po tipu glave, strukturi dlake pa i po jačoj čeljusti Šarac i te pasamine nisu isto i ne treba ih mješati a ove druge bile bi iste da je cijeli Balkan jedna država

Otpadnik

Korist bi imali svi a ne samo Srbi

Veča genetska baza,odgoda degeneracije pasmine radi male baze

Kod male baze dolazi se u čorsokak a ovako se ima veči manevarski prostor za stvaranje krvnih linija

i novih vrijednosti

Na autohtonom terenu ima i šarenih Šaraca npr na Bistri i posvuda

Ali je riječ o zome da po tipu glave, strukturi dlake pa i po jačoj čeljusti Šarac i te pasamine nisu isto i ne treba ih mješati a ove druge bile bi iste da je cijeli Balkan jedna država

1)@sambosport, najveću korist od svega toga bi imali uzgajivači nekih nestandardiziranih pasmina kao npr. SPP, dok bi to mnogo manje ili nikako koristilo uzgajivačima već priznatih pasmina.

2)O kakvoj genetskoj bazi ti pričaš? Pa nije baš slučaj da su pastiri iz Hercegovine prije 100 god. masovno išli po pse u Bugarsku. Sve pasmine za sad imaju sasvim dovoljnu široku genetsku bazu, a tu su i izvornjaci koji još uvik bez većih problema ulaze u genetski fond pasmina. Eventualno suženje baze će biti isključivo zbog neznanja uzgajivača, a to se može dogodit i kad bi sve izvornjake Europe utrpali u jednu pasminu.

3)Ne govorim ja da bi Šarce trpali u ovu "Šarenu pasminu", već kad se sve trpa što Urošvić ne predloži utrpati Šarce sa sličnim psima koji se mogu naći od Alpa do Egejskog mora.

4)Tu priču da bi sve pasmine bile ista da je balkan jedna država prodaji negdi drugdje. Savršen primjer je tvoja pasmina SAO. Već 70 god. se pokušava sve pastirske pse sr.Azije utrpati u jedan koš i zbog toga imate toliko tipova unutar pasmine da to io nije pasmina u pravom smislu, a svako malo neka zemlja najavlji odcjepljenje svog tipa.

Dragi Sambosport, za dosta problema na ovom bilom svitu su krivi upravo ljudi što žele spojiti nespojivo. Nekad je bolje kad svak zna šta je njegovo, šta je tuđe i triba radit na očuvanju svog i poštivanju tuđeg.................

Otpadnik

Nisam htio sa Tobom polemizirati za vrijeme Nove Godine,ipak je to velikiPraznik

U Rusiji običnim ljudima, velikoj večini ima največi značaj

Baza, nego šta nego baza

U Zagrebu su jedva natukli za Tornjaka 8 različitih krvnih linija kao uvijet da uđu u F.C.I. !!!!!!!

Nisu znali što napraviti ,sa zubima su imali nekihh velikih problema

I rekli su, nećemo imat dovoljan broj ako u uzgoj nećemo puštati ove sa nekime defektom zubiju, zaboiravio več kakvim defektom

Problem sa Tornjakom je došao zbog nekoliko razloga.

1)BiH ili bolje reći bošnjačka strana je kaskala u selekciji, pa kad je došlo vrijeme za priznanje onda su brže bolje sklepali stvari i uz pomoć hrvatskih kinologa i kinologa iz Hrv. uradili nešto

2)Po planinama još uvijek ima sasvim dovoljno izvornjaka za popravit stvari

Na kraju krajeva eto Šarplaninci su pasmina ima već 50 god. pa šta im koristi kad postoji nekoliko grupa uzgajivača koje se uopće ne mogu dogovoriti kako ti psi trebaju izgledati.

Otpadnik

Pa u jednom Klubu se me mogu dogovoriti a kako bi te.k

za pasmin.u

N.e. bi bil.o cudo da izadje NPR vise Turkmenskih standard.a

lobi proti.v lobi ja

Zato je bit.na sirin.a u pasmin I pa ce izaci van Sto je bolje

Pozzzzzzz.svima na temi,pošto je SPP prozvan na ovoj temi kao rasa koja nema dovoljno genetskog potencijala moram da razočaram zagovornike jer kod SPP ima dovoljno gen.potencijala za rasu ali nema ljudi koji žele da kao rasa doživi procvat iz samo sebi znanih razloga.Uskoro ćemo to i promeniti baš mi koji volimo ove pse i tvrdim da nisu isti kao tornjaci ne želeći nikoga da razočaram ili pak uvredim,ostanite zdravi,živi i veseli i nemojte mi zameriti.

Aposlutno po sadasnjoj definici rasnosti mozemo reci da tornjaki i i karakacan. su psi iste pasmine .......e sad naravno da ima i oni koji ne mogu da shvate da pas nema osecaj za nacionalanost pas je pas i jedanako pripada svima a nacionalini perfiks ima od npr naroda koji ga je selektovao ,,,,,srpski nacionalni pas je tornajak i spp to su psi istoe rase....

Red jel si ti imao i Karakacan i Tornjak pa tako si uvideo da su iste?  znaci nisu isti uopste,,,  pogledaj jos jednom fotke na google sigurno ces da uvidis i sam,, ima i videa jos bolje se vidi 

Jel ima neko iskustva sa karakacanom ?Kakav je izvan tora i ovaca? Karakter, ponasanje, sa decom... ?Po izgledu u odnosu na pomenute ima razlika.Cini mi se da je i krupniji...

Igor  27............Sa tornjacima imam iskustva .......nije sve znanje na google ...........a koja je razlika ....sta gde ......srednjeazijac pokriva toliki prostor a bi na balkanu imamo 5 rasa pastiraca ........pa nemoze svaka cuka da ima svoju rasu ..........ista ti je prica za puline ........pasmina j sdandardizovana kako hrvatski ovcar a isti psi su u vojovodini pulini ......i to je jedna rasa ......apsolutno identican pasi ista pasmina .......zamo je problem naziv pasmine pravi naziv je samo jedan PULIN i kraj .Urosevic je predlagao da se sve pasmine sa balkana ujedinee u jednu pasminu sa varijacima i po meni super ideja .........sem sarplaninca on je posabna psamina u svakom smislu i razliku je od pomenutih pastiraca i po dlaci .....konstituciji i pre svega glavi ka glavnom nosiocu rasnosti .