Dom

Maltezer - 2. deo

Recommended Posts

GLAVA:

Duljina glave iznosi 6/11 visine tijela. Lubanja ima proporcijalno istu dužinu i širinu te je nešto duža od čeljusti.Prednji dio lubanje je lagano zaobljen, tjeme je ravno, a na greben na zatiljku vrlo lagano naznačen.Izbočina frontalne kosti i supraorbitalni greben jasno su izraženi.

Frontalno nazalna depresija (stop) strogo je definirana pod pravim kutem.

U prudužetku nazalnog mosta, gledajući iz profila, nalazi se obilan nos s otvorenim nozdrvama, okruglog oblika te potpuno crn.

Njuška je dugačka oko 4/11 dužine glave, gledana sprijeda ne smije biti četvrtasta, mora biti pravolinijska s dobro izraženom središnjom brazdom.

Gornje usnice, gledajući sprijeda, tvore otvoreni svod te savršeno naliježu na donje. Usnice moraju biti potpuno crne.

Čeljusti normalno razvijene nježnog izgleda, savršeno uredne kao i zubi.

Oči otvorene, okrugle, veće no što bismo očekivali, živog i pažljivog pogleda, tamne, smještene su na prednjoj strani glave i gledano od naprijed ne smije se vidjeti bjeloočnica.

Uši trokutastog oblika široke oko 1/3 dužine smještene visoko na glavi, vise priljubljene uz lice lagano uzdignute u korjenu.

VRAT:

Cijeli pokriven obilnom dlakom, razgraničenje od zatiljka je jasno uočljivo. Dužina vrata je otprilike pola visine grebena, uzdignut je i ne smije se vidjeti gola koža.

TIJELO:

Dužina od točke ramena do stražnje točke je 38% duža od visine grebena.

GREBEN:

Ravan od repa do vrata, lagano nadgražen iznad leđne linije.

LE?A:

Ravna, dužina im je oko 65% visine grebena, prsa su prostrana, dopiru dolje niđe od nivoa kuteva, a opseg im je 2/3 veći od visine grebena.

SAPI:

U produžetku leđno-hrptene linije sapi su široke i duge, malo ukošene oko 10% prema dolje.

REP:

Smješten na sapima,duljine oko 60% visine grebena, deblji u korijenu, a prema vrhu tanji, čini veliki krug i vrhom dotiče sapi. Rep savinut na jednu stranu se tolerira.

UDOVI:

Prednja četvrt priljubljena uz tijelo, noge ravne i paralelne.

Plećka veličine 1/3 visine grebena pod 60 � 65 stupnjeva ispod vodoravne linije.

Nadlaktica nešto malo duža od plećke, gotovo paralelna s centralnim planom tjela kao i laktovi.

Podlaktica mršava s nekoliko vidljivih mišića, ali s ipak čvrstom strukturom kostiju u odnosu na tijelo. Došaplje okomito,u liniji s podlakticom, pokretno bez kvrga, pokriveno finom dlakom. Šape zaobljene, prsti zatvoreni, a jastučići na šapicama crni kao i nokti.

Zadnji udovi snažne strukture kostiju, paralelni i odostraga okomiti na tlo.

Gornje bedro snažne muskulature straga izbočeno dugo oko 40% visine grebena, nešto manje širine od visine.

Donje bedro uljebljeno između tetiva i kosti vrlo naglašeno

KOŽA:

Dobro zategnuta na cijelom tijelu, pigmentirana s tamnim mrljama i mrljama boje crvenog vina, pogotovo odozada. Rub kapka, treći kapak i usnice su crne.

DLAKA:

Gusta, sjajna, svilenkasta, ravnopadajuća, priljubljena uz tijelo, duga, dobro obrasla po cijelom tijelu, bez loknica i uvojaka. Dlaka na tjelu može biti viša od visine grebena i izgledati kao obrnuta kefa, bijele boje, boja blijede slonove kosti je dozvoljena,a manji pramenovi svijetlonarančase boje se toleriraju uz napomenu da nisu poželjni.

GREŠKE:

Svako odstupanje od standarda mora biti kažnjeno negativnim bodovima u proporciji s greškom. Bilateralni strabizam (oči u križ ) , kao i dužina tijela veća za više od 43% veće od visine grebena su također greške.

TEŠKE GREŠKE:

Rimski nos, podgriz (dulja donja vilica) ukoliko vizuelno izlazi izvan njuške. Visina mužjaka iznad 26 cm ili ispod 19 cm.

Visina ženke iznad 25 cm ili ispod 18 cm.

Naglašena izduženost ili spljoštenost glave.

Potpuna depigmentacija nosa ili bilo koja druga boja nosa osim crne.

Podgriz.

Primjedba: Mužjaci trebaju posjedovati dva naočigled normalno razvijena testisa potpuno spuštena u skrotum.

Izvolite drugi deo o rasi. Zelim da ga brzo ispunite sa sto je moguce vise konstruktivnih postova.

Molim da postujete pravila foruma, da vodite racuna o broju postavljenih fotografija a to su tri u jednom mesecu sa IMG tagovima. Postovi sa citiranim fotografijama bice brisani bez upozorenja. Hvala na razumevanju. prijatan boravak na BK

(clap)(clap) Super Dom! I ja se iskreno nadam da ce ova tema biti ljepseg duha od prve, da cemo vidjeti puno vise kvalitetnih pasa, i naravno i dalje razmjenjivati iskustva oko ove predivne pasmine :inlove: kako bi ljudi bili sto vise upoznati sa pasminom opcenito, njenim karakteristikama, kao i svim njenim vrlinama, jer bijele pahulje to zaista zasluzuju :cheer:

Odlicno sto drugi deo ove teme pocinje standardom koji predlazem da procita svako ko ima bilo kakve dileme vezane za samu rasu.Izbeci ce se gomila nepotrebnih pitanja, koje kasnije neminovno(dosadasnje iskustvo) dovodi do besmislenih rasprava.

Mislim da je dobro da se postave i slike Maltezera show kvaliteta i pet.

Mislim da je cak Dalibor postavljao u posebnu temu ali je tema nekim cudom nestala! Velika steta!!

Pa evo da ponovimo, samo jedna usporedba, a ako Dalibor i dalje ima fotke koje je postavljao kod sebe, neka ih postavi obavezno, jer ce upravo to rijesiti mnoge dileme kod buducih vlasnika maltezera. Barem bi trebalo (y)

Mislim da je razlika uocljiva, evo prvo cemo prikazati na stenetu:

Stene neprovjerenog porijekla pa onda i svega ostalog - pet stene ili kucni ljubimac

1283803886_118537634_2-Maltezer-stenad-Loznica.jpg

i

Stene provjerenog porijekla

40723_1327161953872_1675629904_659450_6038017_n.jpg

Kucni ljubimac stene

04a89c0a996a24.jpg

wm_big_633780092848346000_d438cbf0-681a-4a0a-9d2a-867f767503f2_1.jpg

68833673_1-Slike--maltezer-zenkica.jpg

I stene slicne dobi kao i psi iznad, jedna jako lijepa glava i ekspresija, tipicni predstavnik pasmine

14261_1102868986688_1675629904_211443_2178465_n.jpg

Nadalje,

Kucni ljubimac

1295743690_160161661_1-Slike--Maltezer-stenci-na-prodaju.jpg

wm_big_633780092848346000_d438cbf0-681a-4a0a-9d2a-867f767503f2_2.jpg

Show ili izlozbeni pas

14261_1101486512127_1675629904_209083_5380083_n.jpg

227851_206387686051383_118236571533162_623276_1602194_n.jpg

I za kraj fotke sprijeda:

Kucni ljubimac

8085.jpg

Izlozbeni pas

15450_1111950213713_1675629904_229387_7170013_n.jpg

14261_1102839745957_1675629904_211392_4211845_n.jpg

I jedna na temu "sretan pas" - vjerovatno bi po nekima ovo trebao da bude sretan pas (shake):cry:

slika-Maltezer-zenka-za-parenje-208170x640.jpg

Ima toga jos puuuuno ali mislim da ce za ovaj put biti dosta :oops:

Ono prvo na slikama mi vise lici na bisona (nerd) Mozda se u oglasima prodaje pod bison (thinking)

A ove ostale na slikama pet kvaliteta,.....pa to jos i nisu najgori primeri...ja sam vidjao na izlozbama i gore slucajeve....vece, spicastije.....naravno "olindrane" do glave i oksidacija ko pesnica oko oka...i onda kazu, kako je ili ga mnogo vole i pruzaju mu svu ljubav ovog sveta.....a sudije: Tiican, pravilan, dobre konstitucije....ma da .. :shock:

TEŠKE GREŠKE:

-Visina mužjaka iznad 26 cm ili ispod 19 cm.

-Visina ženke iznad 25 cm ili ispod 18 cm.

Evo lepo napisano,...i ja mislim da u Srbiji stvarno ima jako malo, mozda desetak maltezera koji ispunjavaju ovaj uslov....samo ne znam sto se sudije ne pridrzavaju ovoga, pa kad ih vec makar ne diskvalifikuju, da im daju trojke i cetvorke ali ne petice.....

jollyBGD

Mislim da je sada nepotrebno ulaziti u te detalje.Naravno ima i boljh i losihih predstavnika pet kvalitet pasa, nagledali se njih onoliko.....takodje ni sudijske greske ne bih ovde komentarisala.......iskomentarilsalo se to vec ne znam koliko puta.

Ideja je jednostavna, da se slikom ukaze na razlike

Problem jeste, sto buduci vlasnici, osim slika, retko mogu da vide uzivo pravog predstavnika rase, pa je ovo nacin da se pomogne, ukoliko je to uopste moguce, a nadam se da jeste.

Pa slazem se, i to jeste problem....jer realno receno dva puta godisnje je BGD Cacib, ajde da kazemo da ce tu doci pravi predstavnik, specijalka ok, verovatno ce doci, ali na ostalim izlozbama, na nekim ih ima, kao sto je to bio slucaj skoro u Sapcu, ali nije obavezno.....Ali zaista ko zeli da kupi, neka ide da obidje sto vise izlozbi i neka se upoznaje sa pravim odgajivacima.

evo i mene...stvarno se raspravlja o pravim i nepravim maltezerima...ja sam imala prvo kuce,, nepravo ,, pa sam ga volela najvise na svetu..nazalost nije vise sa nama, ali hocu da kazem da oni koji vec imaju maltezere vole ih bez obzira kakvi su,treba da se ophodimo prema njima kao sebi ravnima..jer ljubav je ista ! ali oni koji jos nemaju treba dobro da paze gde i od koga kupuju!!jer najmanji problem je sto ce biti velik ili spicast...zdravlje je najbitnije..a to se moze dobiti samo od pravog odgaivaca...

da vi vidite kako se moje devojcice igraju...to je jedna milina , da ti bude puno srce kad vidis!!!

njih dve su jako razlicite...jedna je sitna jedna ne...da nekazem jedna prava jedna ne...ali da vidite tu ljubav..i nemogu reci da jednu volim vise od druge... :grin:

Po meni, rasprava o pravim i nepravim Maltezerima nema vise nikakvog smisla.

Ne vidim sta tu ima da se raspravlja.

Pokusano je da se nekim clanovima objasni razlika, pa ko je shvatio , shvatio je, pa ne vidim vise svrhu da se vracamo na to.

O ljubavi takodje.

Potpuno je besmisleno i pisati o tome da se pas voli bez obzira kakav je.To nije nikada, niti ce biti dovodjeno u pitanje.

Ljubav prema psima dovodim u pitanje samo kod stancera pasa, nesavesnih "odgajivaca".......

Postavicu jedan veoma koristan link, pa koga ne mrzi neka ga dobro iscita.

Naci ce se odgovori na more pitanja, a posebno obratiti paznju na deo gde se govori o genetskim bolestima ove rase.

" ... Rimski nos, podgriz (dulja donja vilica) ukoliko vizuelno izlazi izvan njuške. ..."

greska u prevodu - dulja donja vilica je PREDGRIZ

molim moderatora da to ispravi

citajuci malo detaljnije ovaj "prevod" standarda , hm, ima dosta nespretno formulisanih definicija

mislim da ce biti lakse i "ociglednije" sagledati anatomiju maltezera ovako:

2lc0mmu.jpg

ovako treba da izgleda maltezer ispod frizure

Loše postavljen rep - Ne

image078.jpg

umesto reci postavljen, cesce se kao kinoloski termin koristi rec "usadjen"

na gornjoj slici rep je prenisko usadjen (radi boljeg razumevanja)

Necemo sad traziti dlaku u jajetu :wink: postavljen-usadjen, bitno da se razumije bit....

Inace, prijevod je radila Ivana Kapetanić-Mandić, takodjer vlasnica uzgajivacnice maltezera u Hrvatskoj!

Da se i mi upisemo na novoj temi ;)

Ovo su korisne informacije za nekoga ko se zeli baviti uzgojem maltica hvalaaa (clap)

Pasha ima MRAK frizuru,super je osisan za divno cudo po meni lijepa frizura (clap)

Mi smo i dalje cupavi :oops::oops:

Fotografija1886.jpg

Fotografija1833.jpg

Ovo su korisne informacije za nekoga ko se zeli baviti uzgojem maltica hvalaaa (clap)

Informacije su namijenjene za sve, a ne samo one koji se zele baviti uzgojem! Dakle da napomenem da su informacije za sve buduce vlasnike ove pasmine, kao i ljubitelje koji bi mozda voljeli imati maltezera ali nisu u mogucnosti (nekada ce biti).... za sve nas je korisno znati ovakve stvari, a jos bolje prepoznati (sto se uci malo duze) narocito kada ne mozes tako cesto vidjeti, upoznati i dotaknuti pravog predstavnika pasmine sto je vrlo bitno kod dugodlakih pasa...

Malo nejasno iz zadnje recenice :grin: mislila sam da je vrlo bitno prepipati dugodlakog psa da bi prepoznao tj. uocio sve bitne stvari i ono sto se krije iza dlake, za razliku od kratkodlakih pasa (y)