Petite

Rad sa stenetom 2. deo

Recommended Posts

Hranom kao mamcem navedemo psa da nas prati pa kad dobijemo ono što želimo nagradimo

DSCF3713.jpg

Marfi: "Sve je mogiće ukoliko ne znate o čemu pričate"

Bas iz tog razloga sam dao sebi sansu da kad treci put procitam tvoju knjigu shvatim ono sto mi je do sad bilo neshvatljivo.

Samo cu reci nadam se da gresim, mada....

upis da lakše mogu da pratim temu a što se tiče hrane kao nagrade salama je 0 wiskas za mačke je zakon (činimi se da sam ja jedini u gradu čiji rot je probirljiv za hranu u kuci dak na ulici samo nesto iskopava nebi verovali fuj sam počeo da govorim i u snu) :giggle::giggle:

Evo jedan video sa treningom dobijanja pažnje psa i preskakanja prepreke.

Stvar je veoma jednostavna. Ignorišem što mi se ne sviđa i čekam da dobijem ono što mi se sviđa. Kad dobijem pažnju psa to ponašanje markiram Klikom i nagradim. Uglavnom na ovom nivou obuke zanemarim položaj psa, skoncentrišem se samo na to da pas ignoriše okolinu i sve što se oko njega dešava. Kriterijum sa kojim sam zadovoljan je da se pas fokusira na mene i da je u "dobrom" mentalnom stanju (veseo, energičan, relaksiran...).

Na filmu se takođe može videti da pas na moje milovanje reaguje tako što počinje da se uvija i da legne (oseća neku vrstu neprijatnosti). To ću rešiti tako što ću "uhvatiti" kratki momenat kada pas stoji i umiri se dok ga mazim i to ću markirati i nagraditi. Za sada to stajanje je propraćeno malim uvijanjem i spuštanjem ušiju, ali se pas potrudio da ostane miran pa ću to markirati i nagraditi. Kasnije, povećavanjem kriterijuma tražiću da je sve mirniji i mirniji. Na kraju ću nagraditi kad pas, dok ga milujem, stoji mirno i relaksirano....

Takođe na filmu se može videti upotreba hrane kao "mamca" i nagrade da psa naučimo preskakanju. Ako želimo da preskakanje bude "čisto", odnosno da pas ne dodiruje prepreku, onda klikamo i nagradimo samo "čist" preskok, dok preskok sa oslanjanjem ignorišemo i smatramo ga nepoželjnim. Naravno da visina prepreke treba da bude takva da pas može da izvede "čist" preskok...

Obratite pažnju sa kolikom energijom pas sve vreme "radi". Pokazuje jake znake zadovoljstva, sreće i volje da "zaradi" taj MAGIČNI KLIK...

" onclick="window.open(this.href);return false;

upis da lakše mogu da pratim temu a što se tiče hrane kao nagrade salama je 0 wiskas za mačke je zakon (činimi se da sam ja jedini u gradu čiji rot je probirljiv za hranu u kuci dak na ulici samo nesto iskopava nebi verovali fuj sam počeo da govorim i u snu) :giggle::giggle:

Reč "Salama" u mojim tekstovima treba razumeti simbolično. Važno je samo da psu markiranjem tačno objasnimo šta ćemo "platiti", a čime ćemo platiti to zavisi od samog psa. Važno je da je pas zadovoljan "platom". Dali ćemo dati salamu, mačiju hranu, hleb, granulu, lopticu, kobasicu ili krpicu da grize potpuno je svejedno.

To što tvoj pas više voli mačiju hranu od mesa ne treba ljudima davati kao recept da će i njihov pas bolje raditi sa njom nego sa mesom. Svako treba da istestira malo svog psa i da se odluči sa čime će ga nagrađivati i koja će nagrada davati najbolje rezultate.

Da dam jedan primer: Pre desetak godina sam iz jedne pekare svakodnevno donosio "pekarski otpis", pa su psi jeli burek, pogačice sa čvarcima i sl. Kad god sam jednoj ovčarki dao burek sa mesom i burek sa višnjama ona je prvo izvadila višnje iz bureka i pojela, zatim je pojela ostatke bureka sa višnjama a tek posle je pojela burek sa mesom. Kad sam to primetio počeo sam da vadim višnje iz bureka i da ih koristim kao nagradu za tu kuju.

Ali to je dalo sjajne rezultate samo kod nje, ostali su se zgražavali od višanja...

U isto vreme kad je ta kuja "rasturala" na višnje iz bureka, drugi psi su radili sa salamom i sirom koje sam skidao sa otpisanih pica i sendviča.

A u isto vreme dok su svi oni "rasturali" sa trapist-šunka nagradom jedan malinoa uopšte nije bio zainteresovan ni za kakvu hranu, a pogotovo mu nije hrana značila ništa kao nagrada. Ali taj pas je bio "lud" za lopticom, bolje reći opčinjen njome. Loptica je bila njegova "najmilija hrana"....

Ova kuja je došla do ovih rezultata radeći za višnje:

U početku sve može da bude malo "trapavo" ali ako radimo ispravno brzo će stvari biti odlične!!!

Potrudite se da prvo razumete svog psa, ali dajte i njemu šansu da nauči da i on razume vas...

moj pas jede sve zivo. Par puta sam mu davao malo obarenu curetinu- piletinu kao nagradu i tu je skroz pomahnitao. Tada sam mu bacao lopticu ali nije otrcao do nje samo do pola puta i brzo se vracao do mene i cekao da mu dam klopu... Na ulici je znao da pojede ostatak od jabuke, davao sam mu sam hleb i to slisti,.Neki dan mu je usla neka crna debela buba u boks i posle malo igre i nju je pojeo :grin: Ne znam mozda da probam bube kao nagradu-specijalitet :P

U početku sve može da bude malo "trapavo" ali ako radimo ispravno brzo će stvari biti odlične!!!

Potrudite se da prvo razumete svog psa, ali dajte i njemu šansu da nauči da i on razume vas...

ja sam tek isticala cijelu temu i fascinirana sam.

dovoljno mi je da vidim kako vas psi gledaju,s kojom energijom i radoscu pristupaju svemu sto rade sa vama,da vam vjerujem. i ujedno da bacim "sve zle jezike " koji se tu i tamo jave protiv ovakvog pristupa psu u vodu :oops:

ja sam tek isticala cijelu temu i fascinirana sam.

dovoljno mi je da vidim kako vas psi gledaju,s kojom energijom i radoscu pristupaju svemu sto rade sa vama,da vam vjerujem. i ujedno da bacim "sve zle jezike " koji se tu i tamo jave protiv ovakvog pristupa psu u vodu :oops:

Taco Mljaco, jedno veliko MLJAC za tebe!

i ja cenim taj pogled,radost ..... kao i Veljkovu spremnost da neke stvari podeli sa nama, i dobro je što se ova priča širi i ovaj metod pristupa psu, a ne ona sa strujom da gomila strane i strane.....čuj mljac :giggle:

.......nek nam je sa srećom.........

Obratiti paznju da na treningu NEMA dresurnih ogrlica, povodaca i cuda i cudesa koje je evo Nebica naveo.

Jedno pitanjce. U ovom videu sam cula u jednom trenutku da ste prije nego je pas sjeo, izrekli naredbu 'Sjedni', naravno u trenutku kad je pas dotaknuo guzicom pod, kliknuli se i nagradili. Ono sto mene zanima jest u kojoj fazi i koliko cesto mozemo psu govoriti i zvukovnu naredbu prije zeljene akcije, buduci da cemo naposlijetku klik i zamijeniti s naredbom. Ja pretpostavljam da u samom startu mozemo psa i navikavati na dodatne zvukove, i prvo ih malo koristiti, naposlijetku zamijeniti s klikom kad pas vec skuzi da kad kazemo 'Sjendi' on zaista i sjedne, i naravno nagradivati ga s vremena na vrijeme.

Naravno pri tome, osim 'sjedni' mislim i na druge zeljene akcije, 'Pusti' i slicno, sto se opet nadovezuje na video od prije par dana kad smo s jednom lopticom mamili psa da pusti drugi predmet. Isprike na vama glupim pitanjima, jos nemam nikakvog prakticnog znanja u radu s psima.

Kada je pas već ukapirao da svojim sedanjem "zaradi". Možemo početi sa komandama.

Jedan primer: Kažemo sedi i čekamo, kad sedne Klik i nagrada. Po meni je najbolje komandu izgovoriti jednom i čekati. U početku to čekanje može biti prilično dugi, ali će pas vremenom povezati da je sada nagrada u "sprezi" sa komandom. Sad je klik uslovljen dvema stvarima. Prva je komanda a druga je sedanje. Kada pas ukapira da se klik dobija posle "sedi" i sedanja potrudiće se da što pre okonča ceo "proces" i sve će više skraćivati stanje čekanja.

U početku smo klikali maltene za svako sedanje i za sve što je ličilo na sedanje. Na kraju ipak moramo sve izbrusiti da ispunimo tri finalna kriterijuma:

1. Da pas sedne na komandu.

2. Da sedne samo na komandu.

3. Da uvek sedne na komandu sedi (u smislu da ne legne ili stane).

Znači ono što smo u početku voleli i što smo izdašno nagrađivali svaki put kad pas sedne, kasnije postaje "greška". Sada ako sam sedne ignorišemo, platimo samo kad to uradi na naš signal.

U svakom slučaju treba težiti da se sve događa na jednu komandu. Ali tosve zavisi od kriterijuma do kog želite da izgrađujete određenu vežbu...

Azra, hvala puno na odgovoru, mislim da je ovaj post zeljelo vise ljudi, tj. pojasnjenje zamjene naredbe umjesto klika. Ja cu u pocetku kad nabavim psa pokusati da na taj nacin naviknem da izgovaranjem imena psa, pas obrati pozornost na mene, tj. pogleda me u oci na nacin kako ste Vi naveli. Tko sisa sjedenje. (rofl)

Pitanje za Petite, buduci da vidim na temi o dobermanima da ne koristi povodac, mene osobno zanima koristite li i Vi s vremena na vrijeme kliker metodu, ili imate drugi nacin ucenja psa, a da je svejedno pas tako odlicno dresiran?

i dobro je što se ova priča širi i ovaj metod pristupa psu, a ne ona sa strujom da gomila strane i strane.....

Bogami, koliko raste cena struje, ispada da salama i nije toliko skupa! :mrgreen:

Da se upišem i ja, da lakše pratim.

..........

Pitanje za Petite, buduci da vidim na temi o dobermanima da ne koristi povodac, mene osobno zanima koristite li i Vi s vremena na vrijeme kliker metodu, ili imate drugi nacin ucenja psa, a da je svejedno pas tako odlicno dresiran?

Ja se ne bavim profesionalno dresurom, uradim po nekog psa onima koji su mi bliski zbog drugih obaveza.

Nisam nikada koristila kliker metodu, kod mene to nekako ide usputno sve. Ja idem metodom, da pas trazi mene, a ne ja psa. S ovim mogu to da postignem jer je stalno sa mnom, tako da je ta neka medjusobna veza uspostavljena u svakodnevnom zivotu, pratimo se,a ja sam i u svakodnevnom zivotu dosljedna naredbama u odnosu s psom.

Mada, ako bih pocela da se bavim recimo ozbiljnije radom s psima, zasigurno bih uzela u razmatranje i mogucu praksu kliker metode (i ostalih prihvatljivih metoda u zavisnosti od karaktera psa i namjene dresure).

Pozdrav drustvu na temi.

Svaki početak je pomalo trapav...

Ili što bi rekao Marfi: "Svaki početak je težak, reče lopov i ukrade nakovanj"

Guest
This topic is now closed to further replies.