Sign in to follow this  
komondoros

Komondor

Recommended Posts

Zato sto mu nije tamo mesto, u prvu grupu idu ovcarski psi i psi teraci stada i tamo je mesto komondoru.Po meni greska je u drugoj fci grupi, sto ima ovcarske pse u njoj-sarplanince,kavkasce,azijate itd. njima nije mesto u drugoj grupi.

Psi Molloskoga tipa,jake konstitucije a ako opceprihvacenu definicij.u prihvati.mo

Da svi pastirsk.i, mastifolikih i dogolik.i psi potiču od T.Mastifa tad mu je mjesto

U 2.F.C.I. Skupini

Ovcarskim psima iz prve skupine nije primarno vođenje stara već nj.obrana

I u principu imaju prirodno uši dole i obično veću masu od ovcarskih

Kojima su uši gore

Da se uključim malo: Svakako ima istine u tome, da su neki psi čuvari stada smešteni u prvu, a neki drugi smešteni u drugu FCI grupu. Ne može se napraviti podela tih pasa, da bi svako smatrao pravednim. Odmah da kažem, da komondor nema nikakve veze sa tibetskim mastifom. Imam dosta literature o tome, jednom sam čak pisao novinski članak za godišnjak jednog vojvođanskog lista o tome. (O mađarskim rasama). Komondor je nastao u staroj domovini Mađara, u "Etelköz"- deo današnje Ukrajne-,pre doseljenja na Panonsku močvaru, znači pre oko 1220 godina. Prvi pisani dokument, koji govori o odghoju posebne rase komondor, datira iz 1575.- god . U temi nastajanja rase kod kuvasa postoje nagađanja o rodbinskim vezama sa tibetskim i turskim psima, međutim kod komondora to nije slučaj.

Da se vratim na podelu, nema nam druge, nego da prihvatimo, kako je FCI odredio. Da se napravi nova podela, javilo bi se puno problema: Gde pripada nem. ovčar, koji je i terač i čuvar stada. Gde svrstati briarda, koji je i terač i čuvar, uz to uši su mu preklopljene, niti stoje niti vise. Da li primiti boserona u prvu FCI grupu. On je i terač i čuvar, uz to uši mu stoje uspravno. Moje mišljenje je, da bi nova podela donela samo nove probleme.

vi ste u pravu,Argentinca su iz lovacke grupe prebacili u 2 grupu

reklo bi se ima osnove za jedno i drugo

Ono sto sam ja čitao o Komondoru odudara od Vasega

I zašto ne,moguće da ste u pravu

Medjutim nije li primarno Komondoru isto kao i Kuvasu

obrana stad.a ? teško mi je zamisliti tako velikoga psa

Koji ima funkciju samo voditi stado

tad bi možda ipak bilo prirodnije da je u 2 fc.i skupini

Ali kao sto rekost.e oni saraj.u kako hoce

Komondor je pas za čuvanje stada i teritorije, takođe i kuvas. Pošto je lovni nagon kod kuvasa jači, on može donekle treningom da nauči i teranje, međutim kod komondora je to puno teže. Da me ne shvatite krivo, ja se slažem da ima logike da bude i komondor i kuvas, pa i bobtejl u drugoj grupi, zajedno sa šarplanincem, kavkascem, SAO itd., međutim činjenica je da nije samo komondor diskutabilan. Jedan od najboljih primera je tibetski terijer. On spada u 9. grupu, nosi ime terijer- a niti je terijer, niti je pas raznih plemićkih dvorova, nego je jedan od prvih rasa za teranje stada, a i još danas je on izvanredan na tom zadatku, šta više takmiče se sa njima na raznim takmičenjima u radu sa stadom ovaca. Pa su tu lajke, koji su praktično ptičari, samo što ne traže i markiraju plen, koji je u žbunju, nego u krošnji drveta. Izgledom liče na polarne pse za vuču sanki, pa su u 5. FCI grupi. Bilo kako bilo komondor je jedan divan pas, i po izgledu i po karakteru (wait):):)

Da, upravu ste Sto se tic.e njihov.a. Preslagivanja

Jos sam.o fal.i da Crnoga Ruskoga Terijera stave u grup.u Terijera

Da,Komondor je prav.i pas ,a I Kuvas je cesto izva.redan cuvar