Sign in to follow this  
Draganica

Vezba izlozbenog hoda

Recommended Posts

:lol: Drustvo, posmatrajuci izlozbe pasa primetila sam da se od razlicitih pasmina ocekuje razlicit nacin hoda... male rase uglavnom hodaju tacno i precizno gotovo poput lipicanera dok se od haskija npr. ocekuje kas sa pravilnim iskorakom... Malo sam razmisljala i ako to vec nije urodjeno vasem psu kako ga nauciti da pravilno hoda npr. kako da napravi sto veci iskorak? Pa ko ima iskustva bilo bi lepo da ih podeli sa nama :wink:

Guest Black Angel's

veći iskorak se ne moЕѕe "napraviti" jer ako su kratke nadlaktice i krivo postavljena plećka,trčat će ko da su mu prednje noge kraće :? Jedino se moЕѕe malo sakrit :wink:

:roll: Ok, ok, recimo ja sam malo njuskala po toj temi i nije rec o psima koji nisu ok, vec o psima koji su recimo po prirodi malo trpavi, lenji i sl.

Dakle ne pricaam o psima sa manama! To je vec nesto drugo, dakle ima i nas ljudi raznih... tako i pasa. Lipicaneri se treniraju, psi se treniraju...

Guest Black Angel's
:roll: Ok, ok, recimo ja sam malo njuskala po toj temi i nije rec o psima koji nisu ok, vec o psima koji su recimo po prirodi malo trpavi, lenji i sl.

Dakle ne pricaam o psima sa manama! To je vec nesto drugo, dakle ima i nas ljudi raznih... tako i pasa. Lipicaneri se treniraju, psi se treniraju...

:oops: ahaaa :oops: ,,moja Holly je baЕЎ bila lijena za trčanje,odmalena.Onda se kasnije ubrzala jer bi je tu i tamo malo jače potegnila i onda je skuЕѕila da nema ЕЎale i počela trčat kako triba..Sad je sve super!

da brzo popravim ono rije napisano,ah kad sam smotuЕЎa.. :oops: :oops:

Guest Black Angel's
:lol: Ma ok, mozda sam i ja lose postavila u startu stvari... drago mi je za tvoju kucu koja sada super trci :lol:

i meni 8)

imam baЕЎ jednu sliku dobru u trku...samo je moram pronaći..

Kada je vec postavljeno pitanje, hajde malkice da se raspishem i o tome, naravno onoliko koliko (mislim da) znam.

Bila bih zahvalna i ostalima da stogod dodaju.

Hajdemo iz pocetka - bez obzira na rasu, pas mora da prodefiluje ringom tj da se vidi kako hoda.

Za hodove bismo mogli reci i da su svi isti i da su svi razliciti u zavisnosti od rase, velicine, namjene, konstitucije psa.

Da pojasnim, obican hod kod baseta i kod hrta vam nece izgledati isto cisto zbog razlicite konsitucije, no vrsta hoda se moze isto nazvati.

Da bi pas pravilno hodao, bez zapinjanja i poteskoca mora da ima neke predispozicije, a to su u sustini (ono sto se zove) laktovi, kukovi i uglovanost.

Snimke kukova i laktova su obiljezene za HD/ED i najbolje se sto se moze imati je FREI (vise o ovoj temi mozete da pogledate na topicu zdravlje pasa, displazija).

Znaci, pravilna gradja tijela bez obzira na rasu je preduslov za u prvom redu zdrav, slobodan i lijep iskorak i potisak.

Neko vec rece da psi hodaju kao lipicaneri, srecan je onaj vlasnik ciji pas bez povodca do ispod grla i bez dobrog treninga i dresure hoda kao lipicaner. No kako rekoh, ne mogu svi psi hodati kao lipicaneri, upravo gore navedeni baset ili recimo jazavicar, buldog, tesko da ce imati lipicanerski hod, no dobar iskorak prednje noge i dobar potisak zadnjih nogu se uvijek da prepoznati i onaj ko se duze zanima nekom odredjenom rasom tacno ce vidjeti razliku u hodovima dvije jednike.

Kako je vec napisano, blago vlasniku ciji pas to ima urodjeno, tu je dvije trecine (mozda i vise) posla odradjeno - no psi se mogu i nauciti tim stvarima, sto bi se reklo 'hodovi se mogu dotjerati' sto treningom na terenu, sto karakteristicnim vodjenjem psa.

Vecina nas zna kako se u ringu trci - znaci tako i pocinjete da trenirate psa, simulacijom ringa.

Odmah cete primjetiti kako se pas ponasa; No ipak nemojte ocekivati da ce pas pri prvom treningu da vas prati kao ste rodjeni zajedno. Polagano ga navikavajte da trci pored vas, da vas prati (to spada u domen ring dresure). Iz pocetka ti treninzi neka budu kratki, krug-dva, a poslije malkice pojacajte; Nemojte da psu dosadi trcanje u ringu pa da da se vuce kao prebijen.

Ako vidite da pas zaostaje, stimulisite ga glasom, lopticom, granulicom u ruci ili omiljenom igrackom. Vjerujem da cete primjetiti da pas zivlje trci kada ga malo bodrite. Dok primjetite da pas nema volju da trci, prekinite trening.

Blago podizanje nogu, poskakivanje pri kasu kao kod lipicanera pokusajte da izvedete tako sto cete psa 'mamiti' necim u ruci malo iznad njegove glave a malo ispred vaseg koljena, jednostavno pokusajte i vidite da li pas reaguje.

To takodje radite polagano, znaci samo par koraka iz pocetka a poslije malo duze, simulirajuci ring.

Iskorak se moze trenirati pomocu posebnih nazovimo ih dasaka, tj brvana, koji se postave na takvoj razdaljini da ih pas mora prelaziti, tj izduziti korak da bi grabio kas. To je nesto sto meni najvise lici na one pragove na pruzi - tako je pas prisiljen da izduzuje korak (negdje smo ovde na forumu imali sliku cini mi se).

Nacin na koji vodite psa tj stavite mu ogrlicu i drzite povodac, takodje moze da utice na hodove vaseg psa.

Ukoliko hocete da vas pas visoko drzi glavu, nekako je logcno da cete mu ogrlicu pomjeriti malo vislje prema grlu i tako ga voditi, sto ce uticati i na iskorak, tj hod (fin primjer - shpicevi). Ukoliko je u pitanju sportsko radni pas, oni obicno trce duze, pa je potrebno psu omoguciti da normalno dise, znaci bez obzira na sve ne smijete psu onemoguciti disanje zatezanjem ogrlice prema grlu.

Primjetit cete da neki vlasnici drze ogrlicu tik ispod vrata i tako i postavljaju psa, drugi je stavaljaju negdje na sredinu vrata, treci je spuste skroz do sastava vrata i ramena...........

I to ima sve svoje zasto i zato i zavisi od mnogih faktora.

Vidjet cete kako vas pas prati, i tako se ravnajte, nemojte da vi kao vodic i vas pas izgledate kao da se ni u putu niste sreli. Vi treba da budete jedna cjelina, koja treba da djeluje kompaktno.

Znaci, vi jeste vodic, ali ni u kom slucaju ne smijete psa da sputavate u njegovim kretnjama. Podesite hod onako kako sudija zahtijeva i onda pokusajte da pas vas prati. No nerijetko se dogadja da i najbolje uradjen pas bas u tom trenutku iz samo njemu znanog razloga odbija da ide onako kako vi mislite da treba.

onda ste vi ti koji na brzaka morate naci soluciju, da ugodite zahtjevu sudije, da 'nagovorite' psa da ide onako kako treba i na kraju da se i vi sami prilagodite, a da pri tome malo od toga bude primjeceno.

To je nesto sto cete nauciti praksom, jer su rijetki vodici koji odaju svoje 'male tajne ring dresure'.

No generalno, bez obzira na sve ovo gore napisano, ring dresuru, hodove, ocjene i sve sto ide uz izlozbu, najvaznije je da je vas pas zdrav i da ga vi imate jer ga volite - to je najveca nagrada i vama i njemu, jer izlozba bude ili ne bude jednom nedeljno, a vi ste sa svojim ljubimcem 24 casa - kao i on s vama.

I kada sevas ljubimac ne bude prezentirao u ringu onako kako vi to ocekujete, nemojte da se ljutite na njega ili ga ne daj Boze bijete zbog toga - svi imamo los dan ponekada.

A NIKADA ne zaboravite DA VAS LJUBIMAC IMA SAMO VAS, I VI STE NJEMU SVE, s izlozbom, bez izlozbe, napudran, nenapudran, pripremljen, nepripremljen, on se vama uvijek obraduje kada vas vidi bez obzira u kakvom raspolozenju bili.

uzdravlje svima

:D