Petite

Presa Canario - 2. deo

Recommended Posts

Pozdrav svim ljubiteljima ove predivne i ozbiljne rase. Preko 10god sam se bavio uzgojem Cane Corsa ali mi je nazalost miljenik alfa muzjak uginuo pa sam i kuje rasprodao i odustao od CC-a jer je sad nazalost ne moguce naci CC-a sa takvim karakterom kakav je moj Zevs imao... ovo sad su sve manekeni i retko ko uopste testira karakter kod CC-a a kamoli da vrsi selekciju prema tome. Dok je kod Prese, ja mislim, druga prica... ispravite me ako gresim. E sad, molio bih prave poznavaoce ove rase da mi kazu koja je najbolja dostupna krvna linija prese i ko je uzgajivac iste. Nije bitno odakle je i po CC-a sam u Italiju isao... Unapred veliko hvala!

Cuo sam da u Cacku postoji covjek bivsi vojni specialac koji ima dobre CC,ako hoces radne Prese najbolje po meni da kupis stene od Della Arena iz Njemacke,mada bi se naslo dobrih pasa i u Srbiji.Poz

Ја сам оставио фејсбук страницу човека који се бави радним псима расе Кане Корсо. Лично их не познајем и не знам ништа о њима.

Edited by Стефан_88

Voleo bih ,ako se Vinko nije skroz povukao sa foruma,da mi kaže kako su se one dve Prese pokazale u čuvanju ovaca u prirodnom okruženju?

Ne znam tačno ni koliko su sada stari....

Pozdrav

Pokazali su se losi,napadali su ovce i ljude,pa su ih eliminirali.

On 6/11/2013 at 0:42, ivanvuk.2612 said:

brate a kako da objasnis onda tog IREMA CURTO(koga neki cene kao odgajivaca) kad on mixuje se direktno sa PIT Bullovima???ja sam licno video pse (pit bullove ) kod njega ,totalno u drugom kraju dvorista.On(IREMA) nije ni hteo da mi ih pokaze ali zato njegova zena da-jos mi kaze da ih oni mesaju da bi dobili karakter(da bih ko ja zbog toga bio odusevljen)!!!!!! pa kako bre brate da ga uzmem uopste za ozbiljnog odgajivaca???? kad bi se tako rase dobijale svi bi mi mogli da mesamo sve sa svacim pa da pravimo neke nase-licne rase pasa...voleo bih da samo mozes da odes i da vidis to i samo posle da budes iskren -nista drugo brate...bas bi me zanimalo tvoje misljenje.pozdrav

Nije greh pomesati sa pitom.Stara izvorna rasa presa je odavno izgubljena.Ova nova presa je rekonstruisana rasa.Dogo kanario je vec totalno drugi tip od izvornih presa.

I ne vidim da je zlocin da neko ko drzi rekonstruisanu rasu drzi svoju liniju gde ubacuje druge rase po svojoj zelji.Tim pre ako se trudi da ima karakter tih starih presa,pit nije na odmet.

Danas je ostalo jako malo rasa tog tipa a da nisu rekonstruisane,a ni jedna od rasa koje cak i nisu rekonstruisane se vise ne moze naci u izvornom obliku jer je pretrpela velike promene,kako izgleda a po najvise karaktera..

Evo moj mops je kao bajagi naj starija rasa pasa ili jedna od naj starijih rasa pasa.Kazu preko 2.000 godina.A pre samo 50 godina je bio drugaciji a pre 200 godina mops i danasnji mops kad bi ih video nebi ni rekao da je to ista rasa pasa.A pre 300 godina su pravili engleskog buldoga tako sto su mopsevi koji su uvezeni iz Kine u Englesku parili zenke manjih mastifa i tako je dobijen buldog.Nije bilo tada vestacke oplodnje.I sad zamisli kako bi danas sa danasnjim mopsom izgledalo smesno da ga neko pusti da pokusa da upari zenku mastifa.A rasa nije rekonstruisana samo je degenerisana.A presa je rekonstruisana sto znaci da su upotrebljavane razne druge slicne rase pa su dobili pse pribliznog izgleda i karaktera.A sad ja ako pogledam stare grafike iz Kine ti mopsovi nemaju veze sa ovim sto ja danas drzim po izgledu,Mislim napominju malo sa zatupastom njuskom posto je to od uvek bio ukrasni pas i to je prva rasa pasa od koje je krenula kratka njuska pa se prosirila preko buldoga na sve ostale rase koje danas imaju slicnu njusku.Dal bi onda ako insistiram na izvornom mopsu bio greh da ubacim nekog terijera pa da dobijem nesto pribliznije originalnom izgledu ili da kazem da insistiram na cistoj krvi pa da kao i sto radim drzim ove cistokrvne ali totalno drugacijeg izgleda od nekadasnjih mopsova?

Mislim da je i jedno i drugo pravilno,pa nek radi kome je kako volja.

Nisam napisao sve u predhodnom postu,pravili su prvobitnog buldoga za borbe sa bikovima mesanjem mopsa i mastifa.naci pravili su da ga tako nazovemo borbenog psa sa mopsem.A kasnije kad su borbe pasa sa bikovima zabranili 1831. godine cini mi se onda su jos dolili krvi mopsa u tog buldoga i nacinili ovog danasnjeg engleskog buldoga.

Da ne skrenem sa teme ,izvorna presa je izumrla negde posle Drugog Svetskog Rata.Mozda je ostalo nesto vrlo malo cistokrvnih pasa ali nedovoljno da se rasa nastavi i oni su u sledecih par decenija bili uparivani sa drugim rasama jer nije bilo ciste krvi i onda se neko setio da probere sta moze od tih pasa ,sta jos uvek lici na presu pa dodavao druge rase da rekonstruise izgled originalne izumrle rase.I to je to.Zato i mislim da ako nije greh ubaciti karikaturu napuljca ili bulmastifa i dobiti dogo kanario ne vidim zasto bi bio greh ubaciti dobrog pita i dobiti nesto pribliznije izvornoj presi.

On 11/11/2016 at 7:14 PM, nevio62 said:

moćan..... mnogo moćan ......, moćan bre u p.m.

Ista odgajivacnica,  mozda jos bolji pas,  u radnom smislu.  

Voleo bih da gospodin Vinko prokomentarise ove pse. :)

Steta, ja sam uzeo mix otac presa, majka staford. Oba psa su iz istog dvorista. Pas je za sad dobar, poslusan je, imali smo problema oko agresivnosti sa hranom ali je dobro sad i to. Dobar je sa psima i sa ljudima, velika maza.

rps20180317_150736.jpg.8d1363c1b25405f0b210b8e2ce212082.jpg