Guest Naty

LAGOTTO ROMAGNOLO (FCI 298)

Recommended Posts

Zdravo svima!

Planiram da kupim psa, i dvoumim se između havanskog bišona i lagota.. već sam pisala uokviru teme za pomoć u odabiru rase. Nema sumnje da je lagoto prelep prelep pas, i mom bratu i meni se jako sviđa, ali nigde ne nalazim mnogo informacija o njegovom karakteru. Mene osim tih stvari da ima dobar njuh i da voli da kopa :) , zanima i da li je maza, da li voli da se druži, i ''gnjavi'' =)

hvala unapred =)

Hahaha, Sale, malo malo, pa naidjem na tvoj komentar kako si imao priliku da upoznas ovu rasu. :) Rasa je super, slazu se sa svima, nisu tvrdoglavi, jako poslusni i vole da udovolje, ma divota jedna. A za kucu su super, ne osecaju se, ne linjaju se, ako nesto dlake otpadne, to je kao gomilica i moze se rukom pokupiti, nema ono da lete i lepe se za odecu.

Vidite na sajtu kinoloskog saveza Srbije, imate tamo registrovane odgajivacnice, pa pogledajte sta Vam odgovara. Imate npr. u Rumi, to Vam je blizu, a i u Mladenovcu. A pozvani ste i kod nas, nemate sta da pazarite, ali imam lagoticu, mozete da je vidite. Sva je lepa i divna. :)

Vidite na sajtu kinoloskog saveza Srbije, imate tamo registrovane odgajivacnice, pa pogledajte sta Vam odgovara. Imate npr. u Rumi, to Vam je blizu, a i u Mladenovcu. A pozvani ste i kod nas, nemate sta da pazarite, ali imam lagoticu, mozete da je vidite. Sva je lepa i divna. :)

(y)

Colour

Unicoloured off-white, white with brown or orange spots, brown roan, unicoloured brown (in differen hues), unicoloured orange, never black, black and white or grey. Some dogs have a brown or dark brown mask.

nisam ovo bas razumeo crna je nepozeljna, a crno-bela i siva ???

Ne sme crno, ni crno-belo, ni sivo. :)

Jeste nasli kuce, uzimate li?

bze ima super crno i crno belo i to 2 zenkice :mad:

a muzjaci braon i braon-beli o zasto :)

Ne sme crno, ni crno-belo, ni sivo. :)

Jeste nasli kuce, uzimate li?

bze ima super crno i crno belo i to 2 zenkice :mad:

a muzjaci braon i braon-beli o zasto :)

najgore od svega sto je on bar kako kaze izvadio rodovnike #fail i jos kaze da je pario sa prm psom koji je crno beli (dog)

pa kad imas psa valjda se bre raspitas sta i kako ,evo ne verujem sta ljudi rade

i ako je sve to istina pa ko oceni crno belo kuce .

to je isto kad na jednoj izlozbi gde sam bio moj pas evidentno bolji dobije 5 uz konstataciju a sto mu usi nisu podignute :shock: i ako su standardom dozvoljene kupirane uspravljene i prirodno nosene i posle lik koji je vodio tog drugog psa pridje i kaze odlican ti je pas daj prodaj mi ga ili da dogovorimo parenje kad uzmes neku titulu. pa ti idi na izlozbe u srbiji (tease)

haos.

sta da vam kazem, pazljivo birajte. ;)

mooozda je samo jako tamno braon, pa se nevesto izrazio, eto, da ne bude da sam odmah negativna :D

jeste jako tamno crna :D

nego sacekam bgd izlozbu valjda ce neko izlagati pa eto mi prilike i da nekog upoznam (nerd)

Drugari veliki pozdrav...

hteo bih da vas zamolim ako iko ima neko parče-komad tartufa da mi "pozajmi" radi obuke mog šteneta koje treba da stigne u moj dom početkom aprila... obećavam da ću vratiti ili proslediti dalje

hvala

hvala

Tips and tricks 

ZA KUPOVINU DRESIRANOG LAGOTA ZA TARTUFE

Cena štenaca  lagota pre pet /šest godina bila je 500 eura a  za dresiranog lagota bilo je potrebno platiti do 1000 eura uz obećanje da će on /ona to da vrati kroz tartufe koje izvadi i štence koji budu došli, što je tada i bilo relativno tačno , ali više nije .

Postoji veliki raskorak  između cena koje važe za tartufe na tržištu u Evropi i otkupnih cena  koje se nude tartufarima kod nas uz naznaku da sve ide na crno , možda neznatni procenat otkupe  vlasnici poljoprivrednih udruženja koji imaju plaćenu kvotu za otkup kod Ministarstva za poljoprivredu i šumarstvo.  Postoji ta opcija ali malo ljudi za nju zna . Za beli tartuf kvota je oko 100 eura po kilogramu i kupuje se unapred za godinu dana , za crni je proporcionalno manje . Ne znam tačno koliko .

Vrganji na tržištu u Evropi imaju cenu od 70 / 90 eura za kilogram , a ovde otkupna cena bude i po 100 dinara .  Prošla godina je bila eldorado ...a sada ga ima u tragovima.

Elem lagoti se veoma lako dresiraju za traženje tartufa.   Ako već rešavate da ga kupite pod utiskom da u toj aktivnosti leže pare , onda od prodavca ZAHTEVAJTE DA PSA DOVEDE NA PROVERU NA VAŠ TEREN , TJ DA PROBU ZA RAD  NE IZVODI  NA SVOM TERENU.

Iz prostog razloga - jer na vašem terenu gde pas i treba da radi, rezultati neče biti tako spektakularni , nećete videti kombajn za vađenje tartufa, pa i cena neće moći da bude tolika, kao vaše razočarenje kad ga izvedete na svoj teren , a on počne da se valja po lišću ili iskopa praznu rupu i zadovoljno se opruži u njoj čekajući nagradu ..

Taj probni rad , kad pas iskopa gomilu tartufa nije verodostojan, jer pas i dalje radi u veštačkim uslovima kao i pri dresuri , tj vadi već postavljene tartufe koji nisu izvađeni za deset minuta .

Realno lagoti ne vrede ni 100 eura na koliko im je spala cena kod štancera . Lagota treba platiti realno i uzeti ga od odgajivača koji ima obzira prema rasi , i čije pse možete da vidite na terenu . Treba demistifikovati neke stvari i razotkriti zablude.  Realna cena za kvalitetnog psa bi i dalje bila od 400 do 500 eura za nabudženi rodovnik , i treba uzimati pse od sveže uvezenih i ocenjenih  pasa jer kod nas ima dosta neprihvatljivih  ukrštanja . Obratite pažnju na zube makar , ako  ne možete da dobijete informaciju da li postoji šansa za epilepsiju . I od pasa koji su već postigli uspeh na terenu ( mada uvek postoje neke mistične priče i fame oko toga )  i onih koji imaju dobre ocene na izložbama .  

Dobar lagoto je svaki lagoto , čak i onaj sa preklopljenim zubima obožava svog vlasnika i celu porodicu ,  njegova nabavna cena je nešto oko čega se možete osetiti prevarenim, zavisno od procedure kroz koju ste prošli prilikom nabavke . Ali i to se zaboravi kad ker uđe u vaš dom i razvije svoj personality .

Moj lični apel - je da ne kupujete lagota ako planirate da ga držite u boksu .

On u boksu tuguje toliko da bukvalno poludi kad mu "gazda" priđe i treba mu mnogo vremena da oslobodi

nakupljenu energiju i  strah od ponovnog vraćanja u kavez .. dobićete istraumirano kuče koje ne zna šta ga je snašlo i gde se nalazi . To ipak nije freza koju ugasite kad se vratite iz bašte ...   U stanu oni su stalno pored vas , i kad su sami mogu da nauče da ne prave štetu , ne glođu ništa i ne galame  bez potrebe .   U šumi su neumorni  i ne jurcaju za pticama , a kad nagaze tartufe , samo za njima idu i  pravo je zadovoljstvo  izaći s njima u prirodu .

U ovim našim uslovima kad ništa nije kao što bi trebalo , bar treba imati obzira prema onima koji ipak odluče da kupe štene od nas , ne odrati mu kožu s leđa lažnim obećanjima.

Nabavka lagota je poduhvat u koji bi trebalo da se upuste oni pravi istinski ljubitelji prirode , oni su odlični drugari za mnoge druge stvari ... kao što je agility  i druge vrste dresure.

A u kući su prave baterije za dobro raspoloženje i bezuslovnu ljubav, bez preterivanja ...

Pozdrav  svim ljubiteljima ove već rasprostranjene vesele pametne rase.

Pozdrav svima.
Ne znam kako se moj prvi post izgubio, navodno je trebao da bude odobren, ali ga nema nigde...

Da se predstavim ukratko: imam 25 godina i napokon su se stekli kakvi takvi uslovi da mogu da nabavim psa. Zivim u stanu i hteo bih da kupim svog prvog psa.

E sad, rase o kojima sam razmisljao, pored Lagotto-a su bigl i bostonski terijer.
Od bigla sam odustao posto su mi rekli da znaju da budu bas tvrdoglavi i da nisu bas zgodni za nekog ko prvi put cuva psa, a pored toga i bucni za cuvanje u stanu.
Od bostonskog terijera sam odustao zbog toga sto bih zeleo da ponekad izvedem psa i na neko planinarenje, ili neki duzi boravak u prirodi, a nisam siguran da oni mogu da isprate takav tempo. A i ne mogu da ih nadjem za neku normalnu cenu... :/

Na kraju, lagoto je izbio na vrh liste i zbog dlake, posto kazu da je hipoalergenska dlaka i da nemaju bas onaj karakteristican miris pasa.
Preporucili su mi da nabavim zenku posto je to kao bolje zbog temperamenta i privrzenosti vlasniku.

Moje pitanje za vas jeste da li sam u pravu i da li su saveti koje sam do sada dobio ok?
Da li je lagoto ok za cuvanje u stanu ako bude dovoljno fizicki aktivan i bude dovoljno setan?
I naravno, posto imam problema da ih nadjem, da li znate nekoga u Nisu i okolini da prodaje zenske stence, po mogucstvu braon boje?

Pozdrav.