Guest Naty

LAGOTTO ROMAGNOLO (FCI 298)

Recommended Posts

Guest Naty

LAGOTTO ROMAGNOLO

Lagotto Romagnolo je relativno В«novaВ» pasmina priznata pri FCI-u 1995. godine.

Primarna namjena ovih pasa bila je traženje tartufa i jedini su psi u svijetu posebno specijalizirani za to. Danas, osim što se i dalje koriste za traženje tartufa, postali su popularni diljem svijeta kao kućni ljubimci tj. psi za društvo i pratnju. Glavni razlog njihovog brzog širenja njihova je blaga i živahna narav, a isto tako osobina koja ih čini «savršenim kućnim psima» je ta da se ne linjaju.

Ova pasmina potjeДЌe iz Italije, svrstana je u 8. FCI skupinu, 3. sekciju (psi za vodu). Ne podlijeЕѕu ispitu priroД‘enih osobina niti radnom ispitu.

Prvi puta se pojavljuju u 16. stoljeću u dolinama u unutrašnjosti Italije, kasnije se proširuju na gotovo sve dijelove zemlje i počinju se koristiti kao psi za tartufe.

Postaju najzastupljeniji u pokrajinama Toscana, Lombardia i Emilia Romagna, gdje uostalom i ima najviЕЎe tartufa.

Priznanjem pasmine 1995. godine Lagotti poДЌinju sudjelovati na svim vaЕѕnijim europskim izloЕѕbama, izvoze se prvi primjerci i poДЌinje nagli razvoj i uzgoj te pasmine u ДЌitavoj Europi, Sjevernoj Americi i Australiji.

Danas su, osim u Italiji, najzastupljeniji u Skandinaviji, Nizozemskoj i Engleskoj.

Lagotto Romagnolo je pas srednje veliДЌine. Idealna visina za muЕѕjake je 46 cm, za Еѕenke 43 cm, teЕѕina im je od 12-15 kg.

Dolaze u gotovo svim bojama, jednobojni, dvobojni ili trobojni. Nedozvoljene boje su potpuno crna, crno-bijela i siva.

Dlaka im je kovrДЌava, vunaste strukture. Na svim dijelovima tijela kovrДЌe bi trebale biti jednakog intenziteta, osim na glavi, bradi i nogama, gdje je dlaka blaЕѕe kovrДЌava.

Kao što je već napomenuto, ne linjaju se, tako da im je potrebna minimalna njega tj. povremeno četkanje kako se dlaka ne bi zapetljala. Za izložbe se šišaju.

Jedna su od rijetkih pasmina kod kojih se dozvoljavaju gotovo svi tipovi zagriza: ЕЎkarasto, kljeЕЎtasto i obrnuto ЕЎkarasto (predgriz).

Е to se tiДЌe karaktera, vrlo su Еѕivahni,druЕЎtveni, inteligentni i posluЕЎni. Koriste se za agillity, fly-ball, a u nekim zemljama poДЌeli se se koristiti i kao vodiДЌi slijepih osoba.

Vrlo lako uДЌe, izvrsni su psi za djecu i Еѕivot u obitelji. OdliДЌno se slaЕѕu sa drugim psima i Еѕivotinjama i ne pokazuju niti malo agresivnosti.

Iako uglavnom žive u kućama i stanovima, Lagotti vole odlazak u prirodu, posebno na more, rijeke ili jezera gdje dolazi do izražaja njihova ljubav prema vodi.

Nemaju specifiДЌnih zdravstvenih problema.

Trening za traЕѕenje tartufa

Sposobnost pronalaЕѕenja i iskopavanja tartufa zapravo je prirodan dar za Lagotte koji se odreД‘enim treningom moЕѕe poboljЕЎati.

Trening poДЌinje kod ЕЎtenaca kada su stari oko 3 mjeseca. Sa ЕЎtenetom uglavnom radi jedna osoba s kojom ЕЎtene provodi najviЕЎe vremena i koja Д‡e mu poslije biti vodiДЌ u traЕѕenju.

Trening se provodi kroz nekoliko faza a bitno je da ЕЎtenetu to bude vrijeme igre i zabave. Tako Д‡e ЕЎtene to zavoljeti a s time Д‡e i njegovi rezlutati traЕѕenja biti efikasniji.

Prva faza obuhvaća igru šteneta sa komadićima tartufa koje također može pojesti. Vrlo brzo štene nauči tražiti komadiće tartufa po tlu, slijedeći njuh.

U drugoj fazi izrađuje se loptica kojom se psi igraju. Loptica je zapravo napravljena od komadića tartufa i ulja spojenih nekim čvršćim jestivim sastojkom, npr. kao krušne mrvice. Loptica mora biti takve veličine da ju pas ne može progutati. Talijani tu lopticu u dijalektu nazivaju strufi

Svaka ДЌast na tekstu. Da li postoji uzgajivaДЌnica u Hrvatskoj? Vjerojatno ima dosta pasa na podruДЌju Istre

Guest vanja

Da li mozda znas od kojih je rasa nastao?

Mene uzasno podseca na spanskog psa za vodu, koji je nastao u svrhe spasavnja ljudi, tj. izvlacenja ljudi iz vode...Ovaj pas na poslednoj slici gotovo da ima identicnu boju...

Guest Naty

Ja sam trenutno jedina koja ih uzgajam u HR. Prvu Еѕenku nabavila sam iz najbolje svjetske uzgajaДЌnice Lagotta http://www.cryout.it

U Istri ima svega par Lagotta uvezenih iz Italije ali nisu nostrificirani. Ja sam jedno ЕЎtene iz prvog legla prodala tamo i ljudi su super zadovoljni njezinim radom.

Iako sam ja svoje pse prvenstveno kupovala kao kućne ljubimce i pse za izložbe, u zadnje vrijeme me sve više zanimalo traženje tartufa (čisto radi znatiželje). Nedavno sam uz pomoć gospodina koji uzima štene iz legala koje očekujemo probala napraviti trening za traženje. I nisam mogla vjerovati kad je Holly koja sada ima 4 i pol godine bez problema pronašla i iskopala tartufe (nikada se prije nije s tim susretala).

I vjerovali ili ne - tartufa ima svugdje. Ja sam prije mislila da ih ima samo u ЕЎumama. MeД‘utim, kroz razgovor sa uzgajaДЌima iz Italije shvatila sam da crnog tartufa ima svugdje (livade, polja, planine).

Porijeklo izmeД‘u ostalog "vuku" i od ЕЎpanjolskog vodenog psa i pudla.

U 16. st. kada se pojavljuju prvi primjerci uzgajali su se na obalama jezera, po ДЌemu su i dobili ime (tal. il lago=jezero).

U zadnjem leglu ih je bilo 9, svi razliДЌitih boja. Roditelji su na prvoj i zadnjoj fotki.

uglancani za izložbu u B.Topoli

u je!!!!!!!!! kao merino ovca.

Napomena za sve ucesnike foruma BK,

svako citiranje slika i njihovo dupliranje povlace brisanje posta u celosti i sankcionisanje autora

za sliku koja Vam je potrebna zarad nekog komentara, a vec je objavljena na forumu BK moze se postaviti , ali bez tagova ...