timon

American Pit Bull Terrier - 11 deo

Recommended Posts

Srecan vam svima 11 deo u nadi da necemo imati nesporazuma i da cete postovati pravila

Mali doprinos temi :arrow:

Nema podataka kada su tacno prvi pit bulovi uvezeni u Ameriku. Medjutim postoje pisana dokumenta sa kojima se moze sa sigurnoscu tvrditi da su oni bili u Americi jos pre rata za oslobodjenje(1774). Sasvim je sigurno da su ih doneli Evropski doseljenici. Najveci uvoz je bio iz Irske neposredno posle

„krompirske gladi“ 1845.

Te godine (1845.) je celokupan rod unistila krompirova vas, insekt koji je uvezen iz Severne Amerike. Zivotni uslovi su bili teski.Glad i bolest harali su zemljom. Zbog ogromne nestasice namirnica,ljudi su bili primorani da jedu sve: stoku,svinje,pse,macke,pacove itd.

Posledice po irski narod su bile katastrofalne. Stanovnistvoj e sa 9 miliona spalo na 4. Od 5 miliona stanovnistva koje je Irska izgubila,pola je umrlo od gladi,a druga polovina je emigrirala. Vecina njih nije sebi mogla da priusti put do Amerike,vec su bili prinudjeni na kraci put do Engleske

Tu su se naseljavali oko bogatih rudarskih nalazista,posebno oko oblasti Staffordshire. S obzirom da je porodicama sa manjim dohotkom od 40 silinga godisnje bilo zabranjeno posedovanje lovackih pasa, siromasne porodice bile su prmorane da drze pse druge rase (terijere) za odbranu od stetocina.

Posto je je poznato da se APBT koti u razlicitim velicinama, oni hrabriji ljudi su zadrzavali manje primerke nazivajuci ih “pit terijerima”(dotadasnji naziv bio je buldog) i na taj nacin izbegavali da ispostuju zabranu posedovanja velikih lovackih pasa. Treba napomenuti da je lov na krupniju divljac bio privilegija bogatih slojeva drustva. Tako je tada prvi put upotrebljeno ime pit-terijer umesto njegovog izvornog buldog.Treba naglasiti da se do tad u lovu na opasnu divljac( divlje svinje,medvede i sl.) koristio tadasnji buldog(danas APBT), a takodje je tad postojao i engleski tuponosi buldog koji,se gajio kao kucni pas, zbog svog neobicnog izgleda s jedne strane i losih fizickih predispozicija nije mogao da se koristi za lov.

Irski “pit-terijeri” (deo linijskih pasa danasnjeg APBT-a) s obzirom na njihovu malu velicinu i tezinu, bili su prakticni za cuvanje i pogodni za transport, pa su ih tako prilikom migracije stanovnistva vlasnici vodili sa sobom.

Prema pisanju londonskih novina “LONDONSKI ZIVOT” iz 19.jula 1821.godine,moze se zakljuciti da su borbe pasa bile popularne u celoj Engleskoj. Navodi se kako su arene za borbu pasa u Duck Laneu, Westminsteru,Londonu bile jako posecene. Arene su bile otvorene svakog ponedeljka i srede uvece.

Godine 1855. jedan mladi Irac,verujuci da je u ulicnoj svadji ubio coveka, pobegao je iz Walsalla nazad u Irsku u Waterford. Iako je iznenada otputovao,ipak je nasao vremena da sa sobom povede i svoju tigrastu kuju LIL, cija je tezina bila 28lb(1lb=445gr sto znaci da je ona imala oko 12,460 kg). Za nju se tada smatralo da je najbolji pit-terijer u celoj Irskoj. Godine 1857. isti mladic je iz Walsalla uvezao crvenog psa po imenu MICK koji je imao oko 40lb(17,800kg). Leglo LIL i MICK-a je prosto razgrabljeno i tako je pocelo sa stvaranjem novih linija.

A evo sta se kratko vreme nakon toga desavalo u Americi:neposredno posle “krompirske gladi” iz Irske se doselilo veliki broj ljudi,a sa sobom su poveli svoje pse, ciste krvne linije koja se tad nazivala OLD FAMILY.

Cistoca krvne linije se toliko naglasavala,da su uzgajivaci jedne krvne linije jedva priznavali drugu krvnu liniju za istu rasu.

Psi OLD FAMILY su bili uglavnom crvene boje i parili se iskljucivo medjusobno, posto se zna da gde god postoji blizi genetski pul tog tipa lako se utopi u recesivna obelezja,jer dominante kad se jednom odbace- vise se ne pojavljuju.

Posto je crvena recesivna svim bojama(osim beloj) OLD FAMILY je postala OLD FAMILY REDS.

Psi OLD FAMILY koji su kasnije dali OLD FAMILY RED i OLD FAMILY RED NOSE bili su na velikoj ceni.

Kasniji dolazak doseljenika iz Irske je samo povecao broj ovakvih pasa.

Prvu veliku senzaciju je pobudio RED NOSE oko 1900. kad je veliki odgajivac William J. Lightner koristeci krvnu liniju OLD FAMILY RED dobio pse sa crvenim nosem koji su pokazivali veliku borbenost i tako sami sebi stvorili ime. Medjutm prvi covek koji je poceo da upotrebljava ime “OLD FAMILY RED NOSE” bio je DAN Mc Coy. Bio je strastven odgajivac APBT i kad je saznao da jedan stari francuz iz Luizijane po imenu Bouregeous ima cistu Lightnerovu liniju crvenog nosa,odmah je nabavio te pse koje su kasnije priznali mnogi uzgajivaci.

Iz tih legala su kasnije proizasli mnogi poznati psi,a najpoznatiji danas je Harvey`s RED DEVIL.

Najveci odgajivac tih vremena(mnogi ga smatraju najvecim odgajivacem ikad) bio je John P. Colby. On se doselio 1900. donevsi sa sobom izvanredne primerke APBT-a. Bio je veliki zaljubljenik u ovu rasu,ali je dosao u sukob sa svojim zemljacima(Ircima) zbog toga sto je smatrao da OLD FAMILY treba jos vise da se rasprostrani,dok su svi tadasnji uzgajivaci te linije ljubomorno cuvali svoje linije,dajuci pse samo proverenim prijateljima koji ce sacuvati krvnu liniju,a rodovnike su vodili rucno. Colby je davao oglase za prodaju i parenje, i cinio velike napore da ljubitelji ove rase prihvate ovu liniju. Zbog toga su ga mnogi uzgajivaci nazivali “OLD FAMILY RAZNOSAC” sto je jedno od najpogrdnijih imena za jednog odgajivaca.

Colby je svemu ovome odoleo,i uspeo je da ostvari svoje cilj,jer je na kraju mnogo odgajivaca prihvatilo ovu krvnu liniju,sto se kasnije isplatilo,jer je ova linija dala jedne od najvecih legendarnih pasa.

Vazno je napomenuti da pit bul moze biti bilo koje boje,to pokazuju i slike starih sampiona,jer se kod pit bula ne gleda boja,nego se selekcija vrsi po borbenosti.

Mozemo konstatovati da nijedna zemlja ne polaze ,pravo na ovu rasu,odnosno ona podjednako pripada svim zemljama. Medjutim,mora se priznati,da zahvaljujuci Americkim odgajivacima,danas postoje vrhunski primerci pit bula.

neki delovi uzeti iz knjige "Na raskrscu istine"

Ko kaze da se nasi Pit Bullovi a sa njima i moj Astor nebrine za dobrobit ove planete :?: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: Astor svakodnevno ucestvuje u recikliranju svega i svacega, a pogotovo plasticnih flasa :!: :wink: Evo i dve slicice sa pocetka danasnjeg recikliranja plasticnih flasa od jedne od najvecih Americkih korporacija i brenda zvana COCA COLA :!: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

astorflasa.jpg?t=1296584196

astorflasa2.jpg?t=1296584197

PS: Astor mi stalno gundja sto ja nemogu tako efektno da recikliram flase i polastiku kao on :!: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

POZZZ :!:

ahahah kralj :D Jedan savet :D skini tu nalepnicu... iz iskustva znam da vole da je pojedu :PP ovaj moj aparat za reciklazu to uradi redovno ako ja to ne skinem :P

ahahah kralj :D Jedan savet :D skini tu nalepnicu... iz iskustva znam da vole da je pojedu :PP ovaj moj aparat za reciklazu to uradi redovno ako ja to ne skinem :P

Ma da brate skinem ja njemu tu nalepnicu uvek za svaki slucaj mada on to nejede ali ajde odkud znam bolje spreciti nego leciti :!: :wink: Jedino ovaj put nisam skinuo jer jbg. platili mi debele pare iz Coca Cole da ih izreklamiram :!: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: Salim se naravno zaboravio sam da mu skinem pre slikanja :!:

PS: Jeste da sam to vec znao, ali hvala u svakom slucaju na savetu :!: :wink:

Ma da brate skinem ja njemu tu nalepnicu uvek za svaki slucaj mada on to nejede ali ajde odkud znam bolje spreciti nego leciti :!: :wink: Jedino ovaj put nisam skinuo jer jbg. platili mi debele pare iz Coca Cole da ih izreklamiram :!: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: Salim se naravno zaboravio sam da mu skinem pre slikanja :!:

PS: Jeste da sam to vec znao, ali hvala u svakom slucaju na savetu :!: :wink:

Hehehe :P dobro ako je zbog para onda ok :PP

Inace ortakov pas je pertlu pojeo dobro je pa je izasla na otvor za reciklazu :P

Jeste li znali da se godisnje u Americi eutanazira milion pitova i pitolikih pasa? :cry: :cry: :cry:

To je malo vise od 1/3 svake godine. A njihov broj se i dalje ne smanjuje drasticno, zbog hiperprodukcije. Zanimljiv je i podatak da vecina tih pasa nije uzeta od porodica, nego da su pokupljeni sa ulice jer ih vlasnici vise nisu hteli. Tako tuzna sudbina jedne ovako divne rase. :|

yrrn_9e9_u90w6.jpg

Mislim da ovu sliku treba svi da vide, mozda se ipak neko posle nje predomisli i shvati da pit nije za njega.

@ sida trans i alarma

Nema sminke! :wink:

@ argiope

tuzno, ali treba skrenuti ljudima paznju! ako se dvoumite izmedju pita i neke druge rase uvek treba izabrati tu drugu rasu.

Znao sam za taj podatak :cry:

Apbt i ostali pitoliki psi se najvise uspavljuju,nazalost,mada uopsteno gledajuci mnogo pasa svih rasa i mesanaca se uspavljuje i to je vise nego tuzno.Hebem ti ,SPCA,PETA-u i nesavesne ljude.

Potpuno se slazem sa Argiope,s`tim sto bih dodao da nije pas ,tj. bilo koje zivo bice za svakoga.Savestni ljudi su nazalost u manjini.Pogledajte samo koliko je dece bez roditelja na svetu.

Ne samo sto se toliko pitova uspava nego se godisnje negdje oko 20 % ukupne populacije pasa uspava u svijetu. Bez obzira na zabrane i to, ljudi uzmu psa jer misle da je igracka, pogledajte samo oglase , zelim psa za svoju petogodisnju unuku, sestogodisnju kcer itd. Kad se djete poigra dva dana bace ih na ulicu. Ima jos gorih slika, jedna s stencem na hrpi.... Po meni ove zabrane pitova su cisto ponavljanje holokausta nad zidovima. Psi koji nikad nista nisu napravili ubijaju se samo zato sto pripadaju jednoj vrsti...

Po meni ove zabrane pitova su cisto ponavljanje holokausta nad zidovima. Psi koji nikad nista nisu napravili ubijaju se samo zato sto pripadaju jednoj vrsti...

ovo si divno rekao, tuzno ali istinito :(

ohoho :D dobar dan :) , evo da se ja i Mali (amstaff) upisemo sa slikom i klipom , slika i klip su stari 3 mjeseca tad je imao 13-14 mjeseci, snimili smo nesto novo pa tek trebamo da stavimo na tube - bice uskoro, evo slike

1001805f.jpg

a evo i video :)

stavljao sam msm vec jednom al' od viska glava ne boli je l' tako? :D POZZZZZZZZZZZZ

sad ima godinu i 4 mjeseca

Guest
This topic is now closed to further replies.