Sign in to follow this  
Aleksa

nepriznate autohtone rase ovcara

Recommended Posts

Nikola, donekle si u pravu, ali opet moram da se vratim na moje predjasnje komentare.

Ja ni u jednom tekstu nisam rekao da je i taj Albanian Wolfhound (Qen Ujk Zagar) autohtona albanska rasa, jer da jesam to bi bilo automatsko negiranje istorije koju sam takodje pomenuo, i u tom slucaju taj pas bi morao da dodje sa njima kada su krenuli sa Kavkaza, a to naravno nije slucaj. Svi pastirski psi Balkana poticu od pasa stare Grcke, i kao sto je to nepobitna cinjenica, isto tako nepobitna cinjenica je da je takav ili slican pas pocetkom 20-og veka bio u kavezu Londonskog Zoo Vrta sa natpisom koja navodi njegovo pripadanje rasi Albanian Wolfhound.

Sigurno je da ga ti Nikola i ja ne bi tako predstavili masama posto se moze utvrditi njegovo zajednicko poreklo i bliska veza sa grckim Skilos tou Pirou i Skilos tou Alexandrou psima i ostalim molosima, pa i sa nasim Sarcem. Ipak, zbog neukih, ispalo je obrnuto. Jedina dva razlog zbog koga se ja ophodim prema tim psima kao albanskim, su ti da te pse u zadnjih nekoliko stotina godina gaje samo Siptari (a i oni bogami sve redje jer taj pas je danas pred izumiranjem) i da su to cinjenicno stanje prihvatili, ili javno ili precutno, i Grci i Makedonci a i mi Srbi.

Greska je Grka i to vise nego icija, posto se vec toliko ponose svojom antickom istorijom da su dopustili da se takve stvari dese, pa posto su ih i oni prihvatili cinjenicno iskrivljenekakve su danas, zasto bi se onda ja trudio da visevekovne greske ispravljam. Meni je, bar za sada, dovoljno da znam to sto znam.

Nikola, opet si me pretekao i postavio komentar pre nego sto sam ja uspeo da zavrsim svoj, pa eto i mene ponovo ovde.

Potpuno si u pravu sto se tice nastanka i formiranja rase i u kojim podrucjima se mogu naci najbolji primerci. Sve autore tekstova o sarplanincu koje si nabrojao znam i citao sam ih ne jednom vec stotine puta iznova. Takodje i sve to sto si naveo o Gorancima je meni potpuno jasno i nadasve je potpuno tacno. Imam mnogo prijatelja medju njima.

Karabas u bukvalnom prevodu sa turskog znaci - crna glava, a tako se nazivaju i turski Kangali koji su iste boje kao nasi Karabasi, razne nijanse zute sa tamnom maskom. Merdzan na turskom znaci - biser i tu se apsolutno vidi da su to iskljucivo turski nazivi, sto znaci da nisu slovenskog porekla.

Upravo sam od Goranaca cuo dva moguca stara naziva za tipove Murdz (gvozdeno sivi) i Merdzan (beli) a to su Zeljov i Belov, kako Goranci imaju obicaj da ponekad nazivaju te pse . Oni nisu mogli da mi potvrde da li su bas to stari slovenski nazivi tih tipova jer jednostavno nisu bili sigurni u to, pa tako ni ja ne smem 100% da tvrdim da je to to. Medjutim, vrlo interesantna je veza tih imena (Zeljov i Belov) i naziva nekih tipova Tornjaka, koji su potpuno identicni, tako da ja pretpostavljam da tu ima nesto vise od samo Murdz i Merdzan.

Ne znam da li znas da u okolini Struge, i to na Albanskoj strani postoje jednako kvalitetne jedinke Sarca kao u Restelici i Dragasu. Razlog za to je da to podrucje naseljavaju takodje Goranci ili kako ih Siptari drugacije zovu - Serbesi.

Moram jos samo ovo da kazem i da potvrdim tvoje reci, da ako ikome treba skinuti kapu i zahvaliti se za ocuvanje izvornog Sarplaninca, to su svakako Goranci.

Ne znam da li znas da u okolini Struge, i to na Albanskoj strani postoje jednako kvalitetne jedinke Sarca kao u Restelici i Dragasu. Razlog za to je da to podrucje naseljavaju takodje Goranci ili kako ih Siptari drugacije zovu - Serbesi.

Mi Albanci (Shqiptari ) Gorance zovemo Goran (Goranet) a ne Serbesi .

Zagar na albanskom je lovacki pas.

Mislio sam da diskusiju završimo ali posle nešto detaljnije analize prethodnih postova i pošto je tema jako kompleksna i jako bitna, moraćemo da nastavimo.

Aleksa, koliko sam primetio povodom ove teme izgleda da smo zainteresovani samo Vi i ja , (možda bi mogli da pređemo i na privatne poruke) ostale očigledno ne interesuje, ili samo čitaju i mudro ćute, ili nemaju i ne žele bilo šta da kažu , mada se na ovu temu ima još mnogo toga reći .

Bez obzira na to što je ovo kinološki forum , obzirom na važnost teme moramo se i dalje pored ostalog doticati i istorije i politike i nacije i lingvistike.... itd, tako da nema nikakvog razloga da se bilo ko nađe pogođenim. Moj prvenstveni cilj nije da bilo koga zamaram, niti bilo kome ovde demonstriram svoja kinološka znanja i svoju nacionalnu pripadnost, već pre svega utvrđivanje ISTINE .

Da li Д‡e i drugi u diskusiji uДЌestvovati ili ne, neka odluДЌe oni sami!

Ja ovo bas sa interesovanjem pratim i "mudro cutim", jer, na zalost, nemam sta puno da dodam na ovu temu... Posle dugog vremena na BC naisla sam na stvarno veoma interesantnu diskusiju, i sta drugo mogu da kazem, nego - svaka vam cast!

Na nasem forumu smo pokretali vec nekoliko zanimljivih diskusija, pa ako, Nikola, budes bio voljan - svrati ponekad : http://www.ko-i-sao-klub-online.eu.tt/

Poziv, naravno, vazi za sve!

Guest >>Gile<<

Pratim ovu diskusiju od samog pocetka i nekako mi je drago sto je ipak zadrzala formu diskusije,a ne kakvog prepucavanja po ma kojoj osnovi.Na pocetku je imalo drugaciju tendenciju. Za sada stvarno ne vidim gde bih mogao da se ukljucim... Tema je jako zanimljiva ali se ne smatram dovoljno kompetentnim da pricam o Sarplanincu i stoga ne bih da nesto specijalno prekidam tok price.Neki podaci iz istorije i etnologije su mi bili poznati ali sam cuo i dosta novih stvari.Tako da za sada... cutim i pratim,a nije frka... kada budem imao konkretno pitanje,postavicu ga vrlo rado.Toliko od mene...

ps Pa niste bas potpuno sami...posetio vas je i neko s' juga,koliko vidim. ;)

Pozdrav !

Nikola slobodno nastavite temu. To sto se niko ne javlja ne znaci da nije zainteresovan. Za sebe mogu reci da sa zanimanjem citam ovu diskusiju ali nazalost neznam nista o poreklu Sarplaninca (osim da su sa Sar planine sto i svako dete zna) da bi i ucestvovala. Ovo je svakako prilika da se nesto i nauci. Zahvaljujem diskutantima u to ime.

Prvo Njomezi da pozelim dobrodoslicu na nasem forumu i da ga pozovem da nam se aktivnije pridruzi.

Zatim da Nikoli i Aleksi cestitam na ogromnom znanju koje imaju i ovde nam ga prenose. Posle njih ja stvarno nemam sta da dodam, moje znanje o sarplanincu nije mnogo vece od Medinog :) Eto dobre prilike da nesto naucimo.

Sto se mene licno tice, ja sam uvek za diskusiju na bilo koji nacin, internet, telefonski razgovori, pisma, ma kako god, pogotovo ako se tice Sarplaninca!

Pozdrav svima!

Polina i Gile drago mi je da pratite temu . Obzirom da se oboje bavite odgojem rasa za koje možemo sasvim slobodno reći da imaju skoro isti ako ne i isti genetski izvor kao šarplaninac, imaćete i te kako puno toga da kažete na ovu temu . Polina sajt jako često posećujem.

Polina upravo sam se i registrovao . Trebaće mi malo vremena da isčitam napisano pa da počnem da i sam pišem. Za sada mogu reći samo: Ljudi pa je li ovo moooguuuuće!!!!

Ps: Ljudi naД‘ite mi nekog sponzora za internet!!!

Guest >>Gile<<

Dobro jutro,

Nikola,dobro dosao i nek' si nam se u zdravlju i veselju prikljucio na forum Kluba Ruskih Rasa ! :)

Polina i Gile drago mi je da pratite temu . Obzirom da se oboje bavite odgojem rasa za koje možemo sasvim slobodno reæi da imaju skoro isti ako ne i isti genetski izvor kao šarplaninac, imaæete i te kako puno toga da kažete na ovu temu .

Hvala na ovome... sto se mene tice,bas i ne bih mogao sebe da svrstam u odgajivace. :) Recimo da sam vlasnik i ljubitelj jednog SAO-a i da se trudim da upoznam koliko je to moguce ispravnije ovu predivnu rasu ali i uopste pastirske pse Istoka.Prilicno je to "skakljiva" tema(dosta razlicitih teorija postoji,a treba naci sto realniju),uostalom kao i zemlje i narodi iz kojih ti psi dolaze.Mozda se u diskusijama o ovim rasama nekako najvise zadire u najdalju proslost,u osvit civilizacija,povezanost sa dogadjajima,migracijama... Zbog toga mi je to sve jako zanimljivo.

Ufff... to je kao magnet,prosto te vuce da mislis o tome ! ;)

Ps: Ljudi naГ°ite mi nekog sponzora za internet!!!

Vala ... i meni bi trebao jedan !

Joш мало о термину Загар, мислим да је Алекса већ нешто о појављивању термина у народним песмама напоменуо, а колико се сећам и Братислав је покушао да да објашњење . Како се овде помињу и Хрти и Загари, то значи свакако да темин Огар или Агар не може бити исто што и Загар. Загар је значи гонич.

Вели њему лијепа ђевојка:

''Ако ти је жао кидисати,

''Ти ћеш сјутра рано уранити,

''Па ти хајде у лов у планину,

''И поведи брата Драгутина,

''Понесите сиве соколове,

''Поведите хрте и загаре,

''Па крећите тице јаребице,

''Напушћајте сиве соколове,

''Нек фатају тице јаребице;

''А крећите срне и кошуте,

''Напушћајте хрте и загаре,

''Нека тару срне и кошуте;

''Па најпошље, бего Милан бего,

''Ти заметни хајку у планини, ....

Ово је део народне песме Милан Бег и Драгутин Бег.

Бероватно да се ови термини могу наћи и у другим Српским народним песмама.

Povodom naziva varijeteta:

Pre svega treba shvatiti da Srbija nije Amerika, ovde istorija ne počinje od pre dvesta godina. Srbija je na Balkanu na raskršću puteva ka istoku i zapadu. Istorija na prostorima Srbije počinje mnogo, mnogo ranije .Zahvaljujući svom geopolotičkom i izuzetno strateški važnom položaju, mnogi jako bitni događaji od postanka sveta do današnjih dana su počinjali, odigravali se ili završavali na teritoriji Srbije tj. Balkana, Sredozemlja.

Ovim prostorima su proЕЎli i mnogi narodi i mnoge vojske . Potpuno je normalno da su neki ostajali a neki nastavljali dalje. Ostavljali su za sobom i svoje reДЌi i izraze i kuhinju i obiДЌaje i mnogo ДЌega drugog . Upravo zato Srbija je danas i multietniДЌka i multikonfesionalna . Upravo zato u Srpskom jeziku imamo puno termina koji su preuzeti iz nekih drugih jezika i koji se i dan danas manje viЕЎe koriste.

Verovatno da i neki od naziva varijeteta koji se javljaju kod izvornog Šarplaninca ; murdža, karabaš, merdžan, medovan , zelenoduhan baljoš … imaju turske osnove. Verovatno da su ovi varijeteti svojevremeno imali i svoje slovenske pandane koji su se vremenom izgubili. Treba pre svega shvatiti da su Turci ove prostore pod okupacijom držali oko pet stotina godina i da su ove a i mnoge druge reči odomaćile . Normalno je da se ovi termini boja nisu koristili samo samo za definisanje boja kod Šarplaninca već u i stvarnom, običnom životu .

Kao još jednu od potvrda ove teorije možemo naći i danas vrlo lako . Uzmimo telefonski imenik bilo kog većeg grada u Srbiji , između ostalih naići ćemo i na prezimena : Murganić , Karabašić, Baljošević,Zelen, Medovanović…… A ti ljudi su uglavnom pripadnici Srpskog naroda. Najverovatnije da su ova prezimena izvedena od gore pomenutih reči.

Želeo bih da vam skrenem pažnju još nešto . Setimo se Branka Ćopića i Bašte Sljezove Boje. Đed Rade kaže da je vuk zelen, dobro Branko je to malo više iskarikirao,ali svakako da Đed Rade nije mislio da da je vuk zelen kao trava , već siv . Naime još uvek se u mnogim našim krajevima za nešto što je nedefinisano sivo kaže da je zeleno .

Postoji još mnogo reči za boje koje se koriste u našem jeziku, koje se prepliću i imaju različite jezičke osnove, ali mišljenja sam da bi nas to poprilično udaljilo od osnovne teme.

Da, potpuno tacno. Evidentno je da su se neki nazivi vremenom pod turskom okupacijom odomacili i postali opste prihvaceni.

Opet, za neke nazive tipova za koje nemoze da se nadje pandan u slovenskom jeziku niti koren (Karabas, Baljos), mnogi smatraju da i nisu originalni prvobitni tipovi Sarplaninca. Za tip Baljos, moje je bar misljenje, to je vrlo verovatno.

Sto se tice tipa Karabas, ne bih bas smeo sebi da dopustim tvrdnju te teorije, jer ti psi su danas, a kaze se da je takvo stanje bilo i u proslosti, najzastupljeniji kod stocara.

Teorije nekih kinologa kod nas, a i u Makedoniji, kazu da je tip Karabas, (kao i Baljos), nastao dolaskom Turaka na ove prostore zbog uticaja njihovih Kangala, mesanjem uglavnom sa Merdzanima (Belovima) i Zlatanima (za ovaj tip sarca, bar po nekim mojim saznanjima, se tvrdi da je bio vrlo masivan i visok, od svetlo zute do skoro bakarne boje i skoro nikada sa tamnom maskom). Koliko je ova teorija tacna, ostavljam citaocima ovog foruma na procenu. Vrlo me zanima vase misljenje po tom pitanju.

Ipak, jedna druga konstatacija od strane zagovaraca ove teorije deluje mi ispravna. To je tvrdnja da su u svom prodoru na Balkan, turci medju svojim trupama pored Kangala imali i Akbase, bele pse, koji su takodje izvrsili uticaj na izvornu populaciju Sarplaninca. Zato kazu da se mogu naci Merdzani na planini koji su klasicnog, masivnog sarplaninskog tipa, markantne glave i jakog kostura a i oni laksi, vitkiji, neznije glave i krace dlake, sto su uglavnom odlike Akbasa. (?)

Bilo kako bilo, da se vratim na sive pse. Vrlo je uobicajeno da se u narodu za stvari i zivotinje sive boje kaze da su "zeleni". Zato se za pse takve boje, danas kod Sarca poznatije kao Murdz, negde upotrebljava rec "zeljov", a ponegde i za konje (doduse vrlo retko jer je za konje tih boja uobicajeniji naziv "zekan").

Zato i postoji razlika izmedju Murdz (Zeljov) tipa i Zelenduh (ili Zelendusan) tipa Sarplaninca.

Dok je Murdz pas gvozdeno sive, uobicajene vucije boje, sa svetlijim nijansama na vratu, ekstremitetima i donjem delu trupa, Zelenduh je pas misije sive boje, i sem moguce tamnije maske na glavi, bez ijedne oscilacije u nijansama (svetlije ili tamnije) bilo gde na telu. Danas je takva boja uobicajena kod Napulskih mastifa, a upravo zbog te "cudne" odlike, u nazivu njegovog tipa pored reci "zelen" kao odrednice za sivo, pridodata je i rec "duh".

Da napomenem da se ova podela odnosi na neka davno prosla vremena pre turskih osvajanja ovih prosora, jer se njihovim dolaskom situacija i stanje rase bitno menja:

1. Murdz

2. Karabas

3. Merdzan

4. Tigar-Sari

5. Medov-Medovan

6. Zelenduh-Zelendusan

7. Zlatan-Skender

1. Murdz tip pasa je gvozdeno sive boje, obicno sa tamnom maskom a nekada i bez tj. sa maskom svetle boje (kontra maska), suve gradje, lakse u odnosu na ostale tipove, srednje su visoki ali u proseku nizi u grebenu od vecine ostalih tipova (uglavnom varira od 65 do 75 cm) mada se kod ovog tipa, i danas a i ranije srecu i ekstremno niski a i visoki psi, nesto je lakse glave, vrlo agresivan i prema ljudima i prema psima, srednje duge do duge dlake, a rep u stanju mirovanja drzi opusteno u obliku sablje a u afektu povijen u luk s tim sto nikada ne obrazuje pun krug. Ovaj tip pasa posluzio je pocetkom 20-og veka za obnavljanje tada vec gotovo izumrlog psa Slovenackog krasa ili kako su ga neki nazivali Istarskog, a danas Kraskog ovcara. Kasnije je upravo ovaj tip usao u standard Sarplaninca kao jedini pravi, a kasnije priznavanjem ostalih boja ostao kao najpozeljniji i dugo vremena favorizovani tip od strane kinoloskih sudija iako je na samoj planini bio slabije zastupljen od skoro svih ostalih tipova. Upravo ove cinjenice stvorili su oko ovog tipa pasa mnogo kontraverznih tj. suprotnih misljenja kod zaljubljenika i odgajivaca ove rase.

2. Karabas tip je i danas i u proslosti bio najzastupljeniji tip na prosotru formiranja rase. Ovi psi su kao i Turski Kangali, psenicno zute boje, svetlije ili tamnije, sa izrazenom tamnom maskom. Sam naziv "karabas" je odomaceni izraz turskog porekla koji u bukvalnom prevodu znaci - crna glava. U okolini Strpca na Kosovu se sve do 70-ih godina proslog veka odrzao u vecem broju jedan divan lokalni varijetet Karabasa, vrlo svetle boje - prljavo bele ali ne samo sa tamnom maskom na njusci vec sa potpuno tamnim glavama. Ovakvi psi se i danas tamo mogu sresti ali su vrlo, vrlo retki. Karabas inace spada u vise tipove rase, izmedju 70 i 80 cm u grebenu, jake masivne glave, cvrste gradje, podjednako agresivan prema ljudima i prema psima, srednje duge i duge dlake. Drzanje repa u afektu mu je identicno kao kod Murdz tipa, a u stanju mirovanja moze da ga nosi i potpuno ravno tj. opusteno.

3. Merdzan tip su psi bele boje koja varira od zuckasto bele do snezno bele uvek bez ikakve maske. Merdzan je takodje odomacena turska rec koja u prevodu znaci "biser". Ovi psi takodje spadaju u vise pse kao i Karabasi i identicnog su karaktera, s tim sto su uglavnom nesto vitkiji i laksi od njih i uze glave u predelu cela, a i u vecini slucajeva su srednje duge dlake tako da u velikoj meri mogu podsecati na Turske Akbase ali oni opet za razliku od Akbasa imaju, ili bi bar trebalo da imaju, jace odnosno dublje i krace njuske i nesto snazniji kostur. Drzanje repa im je identicno kao kod prva dva tipa. Interesantan je podatak da je upravo jednog ovakvog psa posedovao i bivsi dozivotni predsednik SFRJ, Josip Broz Tito.

4. Ovaj tigrasti tip pasa se smatra za jednog od najstarijih i prvooformljenih. Ove pse pored boje od ostalih tipova razdvaja i karakter i fizicki izgled. Vrlo su pokretljivi, srednje su visine, lakseg kostura i generalno gledano najslabije glave koja na prvi pogled posmatracu moze da deluje kao lupoidna, ali zato su u vecini slucajeva neverovatno jakog ugriza i velicine zubala. Dlaka im je srednje duga mada se srecu i primerci duze dlake ali vrlo retko. Izuzetno je naglasena njegova agresivnost i netrpeljivost prema drugim psima ali to nije toliko izrazeno i prema ljudima. Odredba tog famoznog Standarda za Sarplanince u kojoj se tigravost smatra za diskvalifikacionu manu, uticala je cak i na stocare i njihov uzgoj tako da su sada i na samoj planini cisti primerci tog tipa vrlo retki.

5. Medov ili Medovan je jedan vrlo interesantan tip. Njihova boja ide u raznim nijansama braon boje, od svetlije (skoro ridje) ali zato i dosta redje, do vrlo tamne. Ovi psi spadaju u najnize pse, gotovo da nikada nije bilo primerka preko 70 cm u grebenu, ali su zato neverovatno snaznog kostura i velike glave koja bi mogla dobro da stoji i znatno visim psima. Ovi minijaturni tenkovi od pasa sa svojim relativno malim visinama dostizu tezine od preko 60 kg. Vrlo su ostri i nepoverljivi ali na prvi pogled deluju potpuno nezainteresovano za posao koji obavljaju i zato cesto umeju da iznenade silinom i brzinom svoje reakcije u odbrani. Dlaka im je duga, a rep je u mirovanju sabljasto nosen a u afektu je prstenast, uvek zatvara pun krug tj. vrh repa dodiruje sapi.

6. Zelenduh se danas smatra za tip koji vise ne postoji, doduse niko to sa sigurnoscu ne moze da tvrdi, ali vec dosta dugo vremena nije vidjen nijedan takav pas. Ovaj tip je takodje dosta visok i snazan, naglaseno velike glave poput Medova i verovatno najagresivniji od svih tipova. Njegova boja je siva, ali nije kao kod ostalih tipova gde se mogu videti prelazi u svetlije nijanse oko vrata, na ekstremitetima i slicno, vec je to boja bez ijednog prelaza u istom tonu po celom telu, kao kod Nemacke plave Doge ili Vajmarskog pticara, zato je i dobio takvo ime jer zbog boje podseca na duha. Ovaj tip je od ostalih odvajala i najduza i najbogatija dlaka. Rep su u stanju afekta zavrtali tako da obrazuje vise od jednog kruga i cak za 1/3 prelazi u drugi unutrasnji krug a i u stanju mirovanja ga iako opustenog drze gotovo prstenasto ili bolje receno obrazujuci udicu pri vrhu repa.

7. Zlatan se kao i Zelenduh smatra izumrlim ali se prica da ima jos takvih pasa na jugu Makedonije. Ovaj tip pasa je sigurno najveci i najmasivniji od svih. Njegove visine u grebenu, pogotovo kod muzjaka, idu cak izmedju 90 i 100 cm! Ubedljivo je najgori i najlosiji cuvar od svih i gotovo da uopste ne pokazuje znake agresivnosti, ni prema ljudima ni prema psima. Dlaka mu je duga, zlatno zute do bakarne boje bez tamne maske na glavi, a rep u afektu gotovo da i ne podize. Ovog psa Grci smatraju za dvorskog psa najveceg vojskovodje Aleksandra Velikog i nazivaju ga Zlatni Ilirski Mastif ili Molos, a da nisu daleko od istine potvrdjuje i drugi ustaljeni naziv za ovaj tip a to je Skender. Skender, Iskender ili Oskender je turski oblik imena Aleksandar, i bas pod tim nazivom su turci kroz njihova istorijska ucenja spominjali lik Aleksandra Velikog tj. Makedonskog. Jos jedna stvar je interesantna u vezi ovog tipa pasa a to je prica da je upravo ovaj tip pasa posluzio Nemcima za kreiranje Leonbergera i da su se mesanci ovog tipa Sarca i nekih linija Kakavkaskih ovcara prikazivali po izlozbama kao cistokrvni Kavkasci a da i danas ima potomaka tih pasa koji se setaju ringovima gde se ocenjuju Kavkaski ovcari.

Posle sve ove price o tipovima Sarplaninaca, moram da se vratim na pocetak ovog teksta i objasnim zasto se ova podela odnosi na stara vremena. Posle Turskih osvajanja ovih prostora i kasnije vecim prodorom Arbanasa, kod starih Srba ili Slovena se bitno menja svest o odgoju pasa koja im je ostala ili im je preneta od Ilira. Pre turskog prodora na Balkan, odgoj ovih pasa je bio donekle drugaciji od ovog u zadnjih par stotina godina. Selekcija zdravih i ostrih pasa je tada vrsena po istim tradicionalnim metodama kao i u drugim mestima na zemaljskoj kugli gde se odgajaju pastirski psi, po principu "ko prezivi zivece" ali je to radjeno u okviru vec odredjenih i izdiferenciranih tipova, sto znaci da sami cobani nisu dozvoljavali da se kuja Karabaska upari sa Medovanom ili Murdzom sto se danas smatra normalnim, vec se trazio pas istih ili slicnih osobina. Kao sto sam vec nekoliko puta rekao (izvinjavam se sto se ponavljam), dolaskom Turaka stvari se bitno menjaju, ne odmah ali vremenom. Pas tada od vrlo postovane i gotovo kultne zivotinje postaje nesto beznacajno i nebitno u zivotima ljudi, prosto samo jedno od oruzja ili orudja za odbranu stoke, a sve zbog uticaja turskog misljenja da je pas najprljavije i necastivo bice. Veliki broj pasa je tada i ubijen jer su pokusavali da ispune svoju duznost, da sprece pustahije da pljackaju imovinu njihovih gazda. Posle toga na red dolaze i Albanci sa njihovim nacinom odgoja pasa. Njima je tada a i danas, potpuno nebitan bio eksterijer pasa, vec samo radne osobine i karakter, a tada dolazi do prvih vecih mesanja pasa svih tipova. Ovaj metod odgoja tada prihvata i vecina Srpskih i Makedonskih stocara. Vremenom zbog toga dolazi gotovo do izjednacavanja karaktera i eksterijera ovih nekada prilicno razlicitih tipova, gde se neki tipovi gube kao Zelenduh (na tom putu je i Merdzan jer se parenjem sa drugim tipovima bela boja gubi) ili se cak stvaraju novi podtipovi i mnostvo lokalnih varijeteta, tako da nam je danas maltene kao jedina mogucnost prepoznavanja i utvrdjivanja tipova ostala jos uvek njihova izrazena razlicitost po bojama.

Tuzno je znati da pravi cistokrvni Sarplaninac vise nikada nece biti ono sto je bio pre 600 ili 700 godina, ali i ovakav kakav je sad mnogo je bolji od svog striktno selekcionisanog urbanog potomka.

Izgleda da jesmo, i to o-ho-ho!:)

Sta ces Polina, ode razgovor na sasvim drugu stranu, zato bih zamolio nekog od administratora da prebaci tekstove o Sarplanincu u vec postojeci topic, a da ovde nastavimo o drugim autohtonim rasama ovcara.

Pozdrav!

Aleksa, pitala bi te jos o ostalim rasama sa pocetka ovog topica - ima ih navedenih dosta...

Ako budes mogao da dodas jos ponesto o njima - bilo bi veoma interesantno.

Posto si jedini se javio da nesto zna o njima, pitam se - kako je to moguce da toliki kinolozi sa ovog podrucja nisu se zainteresovali za to? Ne govorim o g-nu Urosevicu, za njega svi znamo...

Planirao sam ja vec da kazem nesto vise o njima, ali kao sto si videla prebacili smo se ovde malo vise na Sarplaninca. Ja cu to naravno uciniti, obecavam da ce to biti ovde vec sutra posto je sad vec malo i kasno za poduze komentare.

Mislim da nismo baš promašili topik mada za sada tako izgleda. Ali ne može se sve od jednom reći i napisati. Da bi objasnili da je nešto izmišljeno i da ne postoji, moramo se pozabaviti onim što je istina i što već vekovima postoji . Tako da bih vas sve zamolio za još malo strpljenja.