Sign in to follow this  
Aleksa

nepriznate autohtone rase ovcara

Recommended Posts

Daniela hvala na dobrodoslici, al da se vratim na temu i neke od postova clanova u kome su navedene neke "nepostojece" rase.

Narode, ne znam da li ste otvarali ovaj spomenuti web sait sa molosima, ali ovo je starno ZA NEPOVEROVATI sta sve moze da se nadje na internetu, a da se pri tome covek slatko nasmeje. Ne znam ko je ovo radio ali ovo se stvarno granici sa nepismenoscu u kinologiji.

Po ovom sajtu svi psi su molosi ili njihovi rodjaci, a pse dele u tri grupe:

1.Molosi pravog(originalnog) planinskog tipa,

2.Molosi neoriginalnog planinskog tipa, nastali u svakoj zemlji gde su dosli psi iz prve grupe molosa i ukrstali se sa lokalnim psima

3.Ovu grupu oni nazivaju Molossov Coctail, i ovo su po njima sve ostale rase, potomci pasa iz njihove prve i druge grupe, i njihovim venama tece krv molosa??!! Pazite sad, ovde su se nasli svi hrtovi, svi polarni psi, svi ovcari, svi terijeri, svi pticari i gonici, pa cak i psi iz IX grupe, poput pudle i pekinezera!!!!?????

Uopste mi ne ide u glavu kako je ovo mogao neko da objavi, stvarno ne mogu da shvatim ovakvo nepoznavanje porekla psecih rasa.

Evo po meni intresantnih rasa koje oni imaju na ovom sajtu.U zagradi iza imena rase su “originalni nazivi” iz zemlje porekla. Verujem da cak i ljudi iz ovde spomenutih zemalja i gradova u imenima ovih pasa, ne znaju da imaju ove rase u svom gradu.

AFRICAN GORILLA DOG

(Gorilla Dog, New African Gorilla Hunter)

ALBANIAN WOLFHOUND

(Qen Ujk Zagar, Albanian Hunting Mastiff, Qen Ujk, Balioushi Vulkare)

AMERICAN BULL RIDGEBACK

BALIOUSHI SHARPLANINA DOG

(Skhipetar Sharplaninac, Albanian Rud, Albanian Sarplaninac, The Fighting Sarplaninac, Albanski Е arplaninac, Rud)

DINARA SHEEPDOG

(Dinarac, Dinarski Ovcar, Krajisnik, Dinara Shepherd Dog, Krajinac, Mt.Dinara Mastiff)

GROBNIK SHEEPDOG

(Grobnicki Ovcar, Grobnicki Pastirski Pas, Grobnik Mastiff, Grobnik Tornjak

KING VLADISLAV's DOG

(Pas Kralja Vladislava, Milesevac, Vladislav's Moloss, Milesheva Watchdog

MONTENEGRO SHEEPDOG

(Crnogorac, Podgoricki Planinski Pas, Crnogorski Ovcar, Podgorica Shepherd Dog, Montenegro Mastiff)

MONTENEGRO WATER DOG

(Budvanac, Montenegro Molossus, Budvanski Pas, Crnogorski Molos, Montenegro Vodolaz)

NAISSUS MOLOSSUS

(Naissus Mastiff, Naissus Sheepdog, Nish Molos, Niski Ovcar)

GREEK BULLDOG

RAGUSA WATCHDOG

(Ragusa Moloss, Dalmatian Watchdog, Dubrovnik Dog, Dubrovacki Pas, Dalmatian Shepherd, Dalmatinski Ovcar)

SINGIDUNUM MOLOSSUS

(Singidunum Watchdog, Old Belgrade Moloss, Starogradski Pas, Beogradsko Kuce)

SERBIAN BEARDOG

(Serbian Mastiff, Meckar, Rashka Mastiff, Serbian Barenbeisser, Balkanski Mastif, Raski Mastif, Old Serbian Beardog, Metchkar)

Svako ko iole zna nesto o radnim, izvornim Sarplanincima, zna i za Baljus Sarplaninca. Pitajte i neke od clanova ovog foruma koji se bave Sarcima mnogo duze od mene, a vidim da takvih ovde ima. Na pr. gospodin Babic.

Taj pas je nastao ukrstanjem Sarplaninaca sa psima donesenim iz Albanije kao sto je upravo Ujk Zagar ili Baljusi Vulkare, jos jedna po gospodinu Milosevicu nepostojeca rasa. Pocetkom 20-og veka jos su tu dodate krv Bernardinca i nekih evropskih mastifa, pa se sada takvi psi uglavnom vidjaju kao kratkodlaki. Termin "Rud" koji se takodje upotrebljava je skoriji naziv i upravo znaci - kratkodlak.

Baljusi Vulkare ili Zagar je vise hrtolik, vrlo visok, najvise u tipu Turskih Kangala, ali raznih boja, uglavnom duze dlake i izuzetno agresivan. Bratislave mnogo gresite kad kazete da ljudi cak ni ne znaju koje sve rase poseduju jer to Albanci znaju i te kako dobro.

Sama rec Baljus, kod oba ova psa, oznacava eksterijernu odliku. Albanska rec "balja" oznacava belinu na glavi ili sto bi mi drugacije narodski rekli - lisu, koja je zajednicka odlika oba ova psa.

Dinarski ovcari nisu poznati pod tim nazivom kod lokalnog stanovnistva, to je delo kinologa. Ovi psi se ne mogu svrstati ni u jedan varijetet danas poznatih pasa, tu pre svega mislim na Tornjake i Sarce, mada ovi psi najvise slice Sarplanincima, po boji. Sa tim psima sam se i ja vise puta ranije sretao, a u vecem broju sam ih video u podinarskim selima na potezu od Bos. Grahova do Livna:- Crni Lug, Caprazlije, Provo...Dakle, ti psi definitivno postoje, ili su bar postojali pre ovog prokletog rata.

U obimnoj studiji gosp. Milivoja Urosevica koju je radio sa gosp. Pietrom Turinom u vezi razlicitih tipova pastirskih pasa Balkana, samo na prostoru danasnje drzavne zajednice SiCG, opisuju se cetiri razlicita psa i to ne ukljucujuci Sarplaninca. To su Sumadijski, Homoljski, Kopaonicki i Durmitorski ovcar.

Na prostoru bivse SFRJ, se takodje dokumentuje vise takvih pasa, neki pomenuti i ovde: Grobnicki ovcar, Vlasicki Tornjak, Hercogovacki ovcar, Velebitski ovcar, Istarski ovcar (ovde se ne misli na Krasevca). Uzgred da napomenem da nije dovoljno imati vikendicu ili ici na more u Istru da bi se taj pas video. Treba lutati i traziti i biti uporan pre svega. Ko jos cuva stoku na plazi?

Evo me opet.

Zbog indiferentnosti i totalne nezainteresovanosti tadasnjeg JKS-a, nijedan od ovih tipova nije standardizovan, sto je neverovatan propust i katastrofalna greska kinoloske politike, jer je industrijskim napretkom i masovnim odlivom stanovnistva sa sela, nestala i potreba za vecim brojem tih radnih pasa, pa su danas neki od ovih tipova veoma, veoma retki ili potpuno izumrli.

Na srecu u Homoljskim planinama odrzao se veci broj pasa te se danas, i u zadnjih 4-5 godina, dosta se radi na standardizaciji Homoljskog ovcara. Ovaj pas ce uci u svet kinologije priznat pod imenom Srpski Pastirski Pas. Zasto Srpski? Pa zato jer ostalih pasa (nekada registrovani kao prisutni na podrucju Srbije) vise gotovo da i nema, pa se stoga ne moze vise ozbiljno ni pomisljati o nekoj eventualnoj njihovoj standardizaciji, i zato sto se uz dodavanje prefiksa Srpski javilo vece interesovanje ljudi za odgoj ove rase, sto je i bila zelja pisca standarda Milivoja Urosevica, da bi se bar nesto od nekada velikog kinoloskog bogatstva sacuvalo za buduce narastaje.

Najinteresantniji podatak, barem meni, sam ostavio za kraj a tice se Srpskog ili Raskog mastifa, odnosno Meckara.

O ovim psima u Sandzaku necete cuti gotovo nista, bar sam tako ja prosao. Jedino sto sam od jednog starog muslimanskog gospodina iz Novog Pazara cuo je recenica: -Toga vise nema! Stari je odbio bilo kakvu dalju diskusiju o psima i pricali smo o nekim drugim temama.

A evo kako sam ja doznao o tim psima. Posto sam rodjen u Kanadi, jedan deo svoga zivota, i kao beba i kao odrastao covek, sam proveo tamo. Tu sam upoznao dosta starih srpskih emigranata, a od njih par koji su bili rodom iz Raske i Nove Varosi, sam prvi put cuo za te pse i video njihove stare fotografije s' pocetka 20-og veka! Slika koja prati profil rase na sajtu molosserdogs.com nije cela. Na toj fotografiji se vidi samo pas propet na zadnje noge, a u stvari taj pas stoji na privezanom lesu medveda zadavljenog od strane tri Meckara, od kojih je jedan bas pas sa te slike! Video sam jos desetak slika tih pasa, a na jednoj od njih je cak uhvacena i scena borbe izmedju dva Meckara. Upravo je ovaj pas posluzio kao ideja vodilja za stvaranje danas takodje nove rase, Srpskog Odbrambenog Psa! Iz ovoga se dolazi do zakljucka da SOP nije rasa izmisljena od strane Nenada Gavrilovica, vec zapravo pokusaj rekonstrukcije jedne stare rase, sto je i sam Gavrilovic mnogo puta pomenuo u raznim intervjuima.

Toliko od mene. Za sada...

Gospodine Aleksa da malo ne poušavate da ispolitizujete temu . Morate shvatiti bez obzira koliko Vam to teško palo da je ŠARPLANINAC samo jedan. Tačno je da je u populaciji autohtonih pasa bilo i baljuša , pasa sa lisom. Ali dragi gospodine termin zagar označava goniča. Tako da smatram da ste malo pobrkali lončiće . Nešto što je nastalo kao kombinacija šarplaninca i zagara i gde je dodato krvi bernardinca (čuo sam da je Albanija prepuna bernardinaca)i nekog od mastifa (izgleda da i njih ima puno) ne može biti Šarplaninac. JER ŠARPLANINAC JE SAMO JEDAN. Vidim da ovde pominjete nekog "Albanskog Šarplaninca" , verovatno da su i ovde prljavi i zli Srbi potpomognuti Makedoncima oteli malim i jadnim Albancima pored vekovne teritorije i takvo nacionalno blago kao što je Šarplaninac . Gospodine malo više poznavanja kinološke terminologije , poznavanje istorijskih kretanja na Balkanu i termina koji su preuzeti iz mnogih stanih jezika i u srpskom jeziku se manje više još uvek koriste bi Vam svakako pomoglo da neke jako bitne činjenice bolje shvatite.

Guest >>Gile<<

Aleksa,dobrodosao !

Drago mi je das si nam se prikljucio ... :)

Uzivao sam citajuci neke ranije tvoje tekstove o Sarplanincu.

Hmmm... ovde sve mirise na jednu dobru diskusiju ? Mozda bi mogli da se uzdrzimo od poluironicnih komentara(bar da pokusamo).Pogotovo o temama koje nimalo nisu jednostavne,nego poprilicno kompleksne.Bar kada je poreklo pastirskih pasa,pa tako i Sarplaninaca u pitanju.

Sarplaninac jeste jedan . Ali to sto je jedan ne znaci da se u svim krajevima na Sari,a i malo sire(pa tako i u albanskim planinama) javlja samo u jednom tipu.

Mislim da niko ne osporava jedinstvenost Sarplaninca,pogotovo ne Aleksa,jer je veliki ljubitelj a i poznavalac ove rase. Koliko mi je poznato...poznavanje kinoloske terminologije,istorijskih kretanja na Balkanu i stranih termina mu nikako nije slaba tacka. :) Cak sta vise !

Ovo sto je Aleksa napisao veoma interesantno, bez obzira - spada li vec u istoriju ili je jos uvek aktuelno, mislim da je vecina "kinologa" za to nije ni cula, ziveci na ovim prostorima, jer kinologiju uglavnom dozivljavaju preko mnogobrojnih CAC izlozbi i slicno. Ne mislim na nikoga licno.

Pozdrav, Polina.

Aleksa , sa pomenutog web site-, pre svega ne mogu da se slozim sa njihovom nelogicnom i nenaucnom podelom rasa, a iz toga proizilazi i moje ostalo neslaganje sa postojecim rasama na tom site-u.

Posto si upucen u ovcarske pse i molose, stvarno bih voleo(bez ikakvog cinizma), da nam malo priblizis rase sa mog spiska koji si citirao. Ali te molim argumentovano i sa konkretnim cinjenicama, i samo sa psima(rasama) koje i danas postoje, jer su na tom web site-u navedene rase kao da danas postoje. Jedno je pricati o precima pasa koji su stvarali neku rasu, a nesto sasvim drugo o postojecim rasama. Posto se ja malo vise interesujem za hrtove, mogu sada pisati o izumrlom “Bosanskom hrtu”(video sam njegovu fotografiju), ili o hrtovima sa kojima je lovila srednjevekovna srpska vlastela, ali to nazalost vise ne postoji, i ne mogu ih predstaviti kao danasnju rasu.

Spominjes SOP-a, i kazes da je to pokusaj rekonstrukcije pasa rase Meckar. Kako je to moguce kada taj pas ne postoji odavno, a gosp. Gavrilovic je, ako se ja dobro secam TV emisije o tom psima, izjavio da je na Romaniji koristio kao priplodni materijal, Rotvajlera, Napuljskog Mastifa, vuka…. Rasu mozes obnoviti, rekonstruisati ako imas bar jednog prezivelog primerka, a od drugih postojecih rasa, stvarati staru izumrlu rasu, nema logike ni naucnog osnova. Tako se moze stvoriti samo nova rasa, a nikako dobiti stara.

Koliko se secam podataka vezanih za istrazivanje gosp. Urosevica, koje je on prezentovao,

sto se tice Homoljskog ovcara(Srpskog Pastirskog Psa), gosp. Urosevic je zeleo, a po njemu je to bilo i jedino ispravno da se prizna Balkanski pastirski pas sa varijetetima(srpski, bugarski, rumunski, grcki), jer se ovi postojeci psi u pomenutim zemljama po njemu dele na varijetete a ne na posebne rase. Medjutim, kinoloski savezi pomenutih zemalja nisu uspeli da se dogovore oko toga, tako da sada svi nastoje da za svoje pastirske pse dobiju posebno priznanje od FCI. Nedavno je stigla vest i od FCI da oni ozbiljno razmisljaju o smanjenju spiska postojecih rasa, jer mnoge od njih nisu rase u pravom smislu, vec varijeteti neke od rasa. Nesto slicno mozes videti na primeru postojece cetiri rase belgijskih ovcara. Posebna rasa je jedno a varijetet odredjene rase, nesto sasvim drugo.

Pozdrav, Bratislav.

Sad samo kratko posto je vec prilicno kasno. Sutra ce i Nikola dobiti odgovor.

Bratislave, slazem se, nisam se dobro izrazio u vezi rekonstrukcije Meckara. Ispravljam se, to nije rekonstrukcija vec pokusaj uspostavljanja rase slicne istorijskoj, nekada prisutnoj.

O Milivoju Urosevicu, tipovima i zasebnim rasama cu ponovo sutra, tj danas, samo dok se razdani.

Pozdrav!

Povodom Е arplaninca:

Nadam se da ćemo se u jednom složiti . Rasa šarplaninac nastala je na prostorima južne Srbije –kosovsko metohijske strane Šare severne- makedonske strane Šare . Zahvaljujući konfiguraciji terena, izolovanosti, klimatskim i drugim uslovima rasa se već davno formirala i genetski stabilizovala , složićemo se da je rasa prepoznatljiva i razlikuje se od drugih rasa. Do prvih decenija prethodnog veka o šarplanincu se vrlo malo znalo, mada je već vekovima postojao i besprekorno izvršavao svoje zadatke na planini, branio stado, dom i egzistenciju svoga gospodara

Kinologija kao nauka dobija svoje temelje tek krajem 19 veka osnivanjem Englich kennel club-a 1873. g. American kennel club-a se osniva 1884.g., a FCI Međunarodna Kinološka federacija 1911.g. u Parizu. U tadašnjoj Kraljevini Srba, Hrvata i Slovenaca Kinološki savez se osniva 1924 .g. u Ljubljani ,( ubrzo po obnovi rada FCI posle prvog svetskog rata 1921.g. ) . Već 1928.g. Jugoslovenski Kinološki Savez postaje stalni posmatrač ,a 1936. g. i redovni član FCI.

Е arplaninac je relativno rano pretstavljen kinoloЕЎkoj javnosti na meД‘unarodnoj izloЕѕbi u Ljubljani, 8-9 septembra 1926.g. (DeДЌko Mirinski JR sp158): Ali od tada poДЌinju i nepravde i svojatanja ove divne autohtone rase. U zavisnosti od dnevno politiДЌkih potreba pojedinaca Е arplaninac je nazivan raznim imenima , samo ne onim pravim koje mu je planina na kojoj je nastao podarila.

Izgleda da i danas u dvadeset i prvom veku ta velika nepravda se nastavlja, jer opet u zavisnosti od dnevno politiДЌkih potreba i liДЌnih frustracija, mnogi Еѕele da ga prisvoje, promene, ukalupe u njima znane arЕЎine, prikaЕѕu ga kao neЕЎto svoje, ЕЎto on nikada nije bio niti Д‡e ikada biti, pokuЕЎavaju da dorade i doprave ono ЕЎto je savrЕЎeno i ЕЎto je priroda samo jednom mogla napraviti.

E pa Nikola oadakle da pocnem.

Ajmo ovako. Sa vasim predhodnim dopisom cu se generalno sloziti. Ne slazem se sa jednom cinjenicom, a to je da je Sarplaninac predstavljen javnosti na izlozbi 1926. godine. Te godine je predstavljen Ilirski Ovcar.

Pas Decko Mirinski, koliko je meni poznato, jeste bio poreklom sa Sarplanine, ali po mom skromnom misljenju i vrlo los primerak za tipicnog Sarplaninca.

Poznato je da je Franjo Bulc prvi odneo nekoliko primeraka pasa sa Sare u Sloveniju, ali ne da bi se standardizovao Sarplaninac vec da bi se obnovio tada vec gotovo izumrli Krasevac. Maksimalna visina za muzjake u tom prvom standardu koji inace gotovo da nista zajednicko nije imao sa psima sa Sare, je bila cini mi se 60 cm, mozda sam omasio za 1-2 cm, ne mogu bas svega da se setim napamet.

Mnogi "znalci" Sarplaninske rase, kazu da je takav bio i Sarplaninac zbog oskudne ishrane, sto je cista glupost. Ishrana radnih pasa na Sari je vec vekovima ista, vrlo oskudna, i nema nikakve veze sa imovinskim stanje vlasnika, ali je zato uvek vecina pasa bila znatno visa od visine propisane tim prvim standardom. To je vise puta govorio i pokojni profesor Pavlovic i rekao da se on jedva izborio da se u poslednji standard udene recenica: -Pozeljni su visi psi, i to u standardu koji je trebalo da bude potpuno nezavisan i pravi standard Sarplaninca, ali se iz te njegove izjave vidi da to nije bas tako i da je on licno bio pod ogromnim pritiskom pisuci taj standard.

Da nastavim.

Mozda u prethodnim tekstovima nisam bio dovoljno jasan, izvinjavam se i potrudicu se da to ispravim i bolje saopstim nesto o gore pomenutim rasama.

Nisam uopste imao nameru da ispolitizujem bilo sta, i mislim da to nisam ni uradio. Hteo sam samo da saopstim neke cinjenice koje mozda nisam dobro saopstio i najbolje formulisao.

E sad, tacni je da termin "zagar" oznacava gonice i srece se i u Srpskim junackim pesmama kod opisa pasa.

Ja jos uvek, nazalost, nisam uspeo sa sigurnoscu da razlucim da li Albanci imaju posebne izraze za hrtove, gonice, jamare, pticare ili cunjavce. Mislim da nemaju i da je rec zagar kod njih opsta odrednica za sve pse koji se upotrebljavaju u lovu, nebitno od velicine psa i nacina na koji on (pas) to obavlja.

Rasa predstavljena na molosserdogs.com pod imenom ALBANIAN WOLFHOUND ima jos nekoliko navedenih naziva na engleskom i albanskom jeziku: Qen Ujk Zagar, Albanian Hunting Mastiff, Qen Ujk, Balioushi Vulkare. Vec sam rekao da su ti psi mnogo vise u tipu hrta nego pastirskog psa a iz engleskih naziva za tog psa moze se videti da taj pas jeste upotrebljavan u lovu, sto ne treba prihvatiti zdravo za gotovo naravno, ali ukoliko neko ima sanse da ode do prokletija i dublje u Albansek planine i porica sa ljudima u vezi tih pasa, dobice informaciju da je taj pas davno koristen u lovu na vukove, ne retko i medvede, ali da se u zadnjih sto godina retko moze videti u cistom, izvornom obliku i da uglavnom sluze za borbe pasa, zbog svoje vrlo naglasene agresivnosti.

Jos jednom da napomenem, ova rasa se razlikuje od druge "rase" navedene na istom sajtu, a to je BALIOUSHI SARPLANINA DOG, koji pored tog naziva kojim je predstavljena ima jos nekoliko kao: Skhipetar Sarplaninac, Albanski Sarplaninac, Rud, The Fighting Sarplaninac itd.

Ma slaЕѕem se ja sa vama, mada je u Ljubljani 1926 promovisan kao kraЕЎki ovДЌar. Tek 1932 se pojavljuje naziv ilirski ovДЌar . O joЕЎ puno stvari iz istorijata mogu napisati, ali Еѕeli da vam postavim samo jedno izuzetno vaЕѕno pitanje.

Kako moЕѕete da tvrdite da postoji ''Albanski Е arplaninac''?

Е arplaninac niti moЕѕe niti je bio niti Д‡e ikada biti Albanski!

Postoji samo 1 i slovima jedan Е arplaninac!

U trenutku kada su Turci divljačko pleme Arbanasa radi sigurnosti i unutrašnjeg mira u imperiji poveli iz Anadolije u invaziju na Evropu, Šarplaninac je već vekovima postojao kao potpuno formirana i genetski stabilna pasmina. To što se neko služi istorijskim neistinama i pokušava da Albance promoviše u direktne potomke Ilira, tj. starosedeoce Balkana je totalna nebuloza.

To ЕЎto se kod izvornih pasa javlja viЕЎe varijeteta i ЕЎto moЕѕe biti beo kao slonovaДЌa, ,zatim KarabaЕЎ koji je na planini i najzastupljeniji (boja Еѕita sa tamnom maskom), MurdЕѕa (sive boje ) ,BaljuЕЎi ( psi sa belom lisom), Psi boje rД‘e itd su potpuno normalne ЕЎarplaninske boje. Ove oznake za boje KaljoЕЎ ;KarabaЕЎ MurdЕѕ BaljuЕЎ postoje moЕѕda i u albanskom ali sumnjam da su ДЌisto albanskog porekla.

Е to se tiДЌe ReДЌi Zagar koristi se za pse goniДЌe i rasprostanjena je na celom Balkanu, potiДЌe od grДЌke reДЌi zagarion ili zagaros te su je i ostali narodi primili od Grka. Da se sluДЌajno i Grci nisu naselili posle Albanaca na Balkan?

To ЕЎto neko tamo naЕЎo pametan pa neke meЕЎance, pokuЕЎava da promoviЕЎe za ЕЎarplanince sa nacionalnim prefiksom , izmiЕЎlja kratkodlakog ЕЎarplaninca i pokuЕЎava da prisvoji neЕЎto ЕЎto mu ne pripada i nikad mu nije,niti Д‡e mu pripadati , E TO VODU NE PIJE!!!

Tacno tako Bratislave, a ima jos jedan izveden naziv za hrtove za koji sam cuo, to je "dagar". Znam da se ti zanimas za hrtove, dobro se secam tvojih tekstova u casopisu NATURA.

Da nastavim dalje, nesto me zeza kompjuter pa nisam mogao sve da napisem u cugu.

Nikola, vrlo dobro poznajem istorijska kretanja o migracije stanovnistva na Balkanu. Upravo to je vrlo bitno za razumevanje nastanka Baljus tipa Sarplaninca ili kako ga na molosserdogs.com nazivaju BALIOUSHI SARPLANINA DOG (Skhipetar Sarplaninac, Rud, Albanski sarplaninac, The Fighting Sarplaninac...)

Dolaskom Albanaca na prostore Kosova i Metohije i Makedonije, tu pre svega mislim na prvi masovniji dolazak pod okriljem Turaka i njihovih barjaka za vreme Otomanskih osvajanja, dolazi i do prvog dodira Sarplaninca sa psima ALBANIAN WOLFHOUND (Qen Ujk Zagar, Balioushi Vulkare...) i do prvih ukrstanja te dve pasmine, i kao "proizvod" toga nastaje Baljus tip Sarplaninca ili BALIOUSHI SARPLANINA DOG (Albanski Sarplaninac, Skhipetar Sarplaninac, Rud...).

ReДЌ Zagarion ili Zagaris starija je od vremena dolaska Turaka na Balkan i oznaДЌava srednje velikog lovaДЌkog psa, jelenje ili lisiДЌje crvene boje sa belom lisom i belinom na prsima i ЕЎapama. NeЕЎto mi ovo doД‘e poznato, goniДЌlije javite se.

Znači da se ne radi o pokušaju prisvajanja jedne već dve rase.

Mora da je taj Wolfhound hvatao neke manje vukove.

Ajmo sad ovako doД‘eЕЎ ,dovedeЕЎ tog Wolfhunda upariЕЎ ga sa Е arplanincom i kasnije to proglasiЕЎ svojom autohtonom pasminom Albanski BaljuЕЎ Е arplaninac : Ima li tu ikakve logike?

Izgleda da tu neko pokušava da izmisli vruću vodu!

Dalje...

Naravno da Albanija nije puna Bernardinaca i mastifa (molim vas, nemojte me smatrati bas toliko blesavim) i vec sam rekao da se prisustvo krvi tih rasa veze za pocetak 20-og veka, mozda je bolje reci za prvu polovinu 20-og veka, kada prvi albanski pecalbari odlaze u svet u potrazi za poslom i vracaju se sa tim tipovima pasa i mesaju sa Baljusem (i ne samo Baljusem).

Zasto se to desavalo? Da bi dobili odgovor na ovo pitanje, pre svega se mora reci da je tada a i ranije, kult borbi pasa neuporedivo vise izrazen kod albanskog, nego kod srpskog i makedonskog zivlja. Srecuci se, neki i po prvi put, sa tako impozantnim psima poput Bernardinca, ili psima borbenih odlika nekih mastifa i dogolikih pasa evrope, Albanci ih kupuju i odnose svojim porodicama. Siptari i danas vrse ukrstanja sa svim i svacim obrazlazuci to "popravljanjem" borbenih odlika svojih pasa, i mislim da to vi Nikola takodje dobro znate.

Termin "Albanski Sarplaninac" koji je vidjen na spominjanom sajtu kao jedan od naziva za Baljusa, je upravo potekao od Srba (sto sam i sam) i Makedonaca jer se ta "kreacija", kao necista, uglavnom vezuje za Albance (ima naravno i nasih koji su svasta radili sa Sarcima, nismo ni mi cvecke). To ni u kom slucaju nije bila moja zelja da ispolitizujem stvari, kako vi Nikola rekoste, niti da predstavim cistog Sarplaninca kao rasu koja pripada "jadnim, istraumiranim i vekovima ugnjetavanim" Albancima. To NIKAKO!!! Mozda je tako izgledalo vama i citaocima ovog foruma, ali to nije bila moja namera, pa se jos jednom izvinjavam ako sam bio nedovoljno jasan i neodredjen. Nadam se da su sada neke stvari pojasnjene sa moje strane.

Pozdrav!

E sad jos nesto u vezi istorije ovog podneblja.

Albanci sigurno nisu potomci starih Ilira i njihovo postanje nikako nije vezano za ove prostore, ali su ipak njihova prva Arnautska plemena dosla pre turskog osvajanja, a jedan deo i sa Turcima.

Koliko sam ja uspeo da saznam o njihovom poreklu, ono je sa Kavkaza, i povezano je sa poreklom Cecena. Imali su kroz istoriju zabelezene dve velike migracije u ovom pravcu. Prva je njihova, samostalna, Arnautska, dok su u drugoj od kojih je manji broj dosao do Balkana, krenuli zajedno sa istocnim Alanima. U obe ove migracije, jedan deo tih plemena se zadrzao u Anadoliji, a neki cak dospeli na sever Africkog kontinenta.

Pri dolasku na Balkan, oni i nisu imali gde drugde da se nastane zbog prisustva drugih naroda, vec u pojedinim krsevitim i retko naseljenim predelima danasnje Albanije, a na slican reljef su vec i navikli u svojoj postojbini.

Pre Turskog osvajanja, deo Arnauta koji dospeva do Africkog kontinenta krece ka Evropi kao jedinice Maorskih osvajaca i zavrsava svoj "pohod", vecim delom, na Siciliji. Pre raspada Rimskog carstva, vecina njih biva proterana zajedno sa svojim vodjom, jednim rimskim vojskovodjom koji je imao u planu da ih iskoristi kao svoju armiju u pucu koji je spremao protiv tadasnjeg Imperatora. Krecu na put brodovima i iskrcavaju se negde u okolini danasnjeg Draca i povezuje sa svojom davno razdvojenom sabracom. Ovu teoriju koriste i mogi etnolozi prilikom objasnjavanja vrlo slicnih obicaja, verovanja i fizionomije ondasnjih Sicilijanaca i Albanaca.

Turskim osvajanjem im se najzad pridruzuju i sabraca iz Anadolije i tada se po prvi put "zajednickim snagama" sire na podrucje Kosova i Makedonije.

Molim sve da mi oproste sto ne spominjem vreme tj. tacne datume ovih dogadjanja, jednostavno nisam ih zapamtio, a ne bih da lupam.

Moram jos da kazem jednu stvar, jer je vrlo vazna. Vecinu informacija o psima u danasnjoj Albaniji sam dobio upravo od Grka i Makedonaca. Od Albanaca sam tek docnije saznavao neke pojedinosti jer sam se trudio da proverim tacnost toga sto sam iz prve ruke (i to bratske pravoslavne) o tim psima cuo. Pa sad ti vidi...

Sad opet da se vratim na pojam "Zagar".

Nikola, hvala vam na objasnjenju porekla i znacenja te reci i saznanja o njenom izvornom obliku. Olaksali ste mi posao.

Verovatno ste i vi svesni da Albanci pri razvrstavanju tipova sarplaninca, koje ste takodje vec naveli (Karabas, Murdz, Merdzan...) upotrebljavaju samo razvrstavanje po boji, ne mareci za visinu, gradju, oblik glave itd. sto je danas slucaj i kod Srba i Makedonaca.

Sami ste rekli da zagar potice od grcke reci Zagarion ili Zagaris, sto oznacava srednje visokog lovnog psa, jelenje ili lisicije crvene boje sa belom lisom i belinama na prsima i sapama.

E pa upravo je ta boja uzrok zasto se negde upotrebljava rec Zagar u imenu toga psa, jer pored boje slame i vucije tj. gvozdeno sive, jako cesta je ta crvena boja a bele oznake kao kod Zagara(ovde mislim na te prvobitne gonice) su redovan pratilac sve tri najcesce zastupljene boje kod tog Albanskog psa.

I onda pošto su se nakotili u ogromnom broju . I pošto im je teritorija počela da se smanjuje: Počeli su da se šire i postali su jako ugroženi od strane drugih naroda koji su vekovima mirno živeli na tim teritorijama. Tako da su ti vekovni tlačitelji Albanskog nacionalnog bića morali da počnu da se iseljavaju sa svojih vekovnih ognjišta. A onda su jadne Albance počela da ugrožavaju deca, pa starci , pa žene, pa groblja, pa crkve pa manastiri itd ...

Sve u svemu neki jako ugroЕѕen narod?

MoЕѕda bi trebali da im poklonimo i Е arplaninca?

Е ta mislite?

Uh, mozda sam previse dosadan ali nesto mi ne da mira...

Sto se tice Sarplaninca kao rase, tu se sa vama Nikola slazem u potpunosti.

Sarplaninac jeste i bice jedan jedini, neverovatan i neponovljiv i nadam se da ce te kada procitate ove moje poslednje tekstove shvatiti da nikako nisam hteo da ga predstavim kao autohtonu albansku rasu, ali......uvek postoji ovo ali...

Dakle: ali, mora se reci kakve je sve uticaje i sa koje strane pretrpeo Sarplaninac kroz istoriju, i dobre i lose, i sta se moze a sta ne moze smatrati kao cist oblik rase. Ovo se odnosi samo na izvornu populaciju ovih divnih i po mnogo cemu neprevazidjenih pasa. U urbanu populaciju necu ni da zalazim, jer tek tu je opsti krs i lom.

Kad smo se vec skoro u potpunosti prebacili na Sarplanince, Nikola zelim da vas nesto pitam.

Za izvorne tipove Sarca sam, hvala Bogu, naravno i ja cuo nazive koje spominjete. Posto Sarplaninac nije niti ce ikada biti albanska rasa, molio bih vas da mi kazete da li ste ikada igde culi druge nazive za Murdz, Karabas, Merdzan, Baljus tipove rase koji nisu turskog ili albanskog porekla? Ja za druge nazive (slovenske ili jos starijeg porekla) ovih tipova, koliko god da sam pokusavao, nisam uspeo da saznam.

Pozdrav!

Dok sam pisao ovaj prethodni tekst, ti si Nikola svoj teks vec postavio a ja nisam uspeo da ga vidim. Sad, kad sam ga procitao jedino sto mogu da kazem je : AMAN BRE NIKOLA!!!

Koliko puta jos treba da ponovim da SARPLANINAC NIJE, NITI CE IKADA BITI SIPTARSKI!!!

Ako nisi primetio, kada sam napisao "jadnim, istraumiranim i vekovima ugnjetavanim" Albancima, sve to sam stavio pod navodnike bas kao i sad sto znaci da je sadrzina i sustina navedenog teksta (ako ne ukljucuje naziv neke knjige, price ili institucije) upravo suprotna od onoga sto je napisano!

Ne mogu da verujem da to nisi znao. Zato mi molim te reci, da li ti to stvarno ne znas ili ti jednostavno doslo da me ZAJEBAVAS?!?

Još samo nešto o ko tog Albanien Wolfhunda tj zagara , Proučavajući i to veoma studiozno goniče na teritoriji Balkana austrijanac Franz Laska je uradio i prva zoo tehnička ispitivanja goniča na Balkanu . Telesne mere je uzeo od oko 1036 goniča. Rezultate svog istraživanja je sabrao u jednoj jako obimnoj i ozbiljnoj studiji. Tako da na osnovu ovog jako obimnog dela možemo prilično jasno da sagledamo put razvoja kako naših tako i mnogih drugih goniča . Laska tvrdi da je Balkan rasadnik goniča tj da su goniči sa Balkana bili osnov stvaranja mnogih pasa na zapadu . Lutajući Balkanom i proučavajući a to je trajalo preko 12 godina nailazi na teritoriji Grčke i delu teritorije sadašnje Albanije pse slične opisu tog nazovi wolf hunda , međutim on dalje konstatuje da tadašnje rase goniča koje je upoznao na teritoriji balkana su direktni potomci goniča klasične Grčke . U pravo s toga možemo zaklju čiti da je i taj albanski zagar velika obmana jer se ne može nešto doneti na teritoriju na kojoj to isto već postoji i proglasiti svojim . Prema tome bespredmetno je raspravljati o nečemu što ne postoji . Uostalom i u Srbiji do pre 20 godina svako drugo kuče se zvalo ili Džoni ili Džeki pa ipak niko nije otrčo na forum da prijavi postojanje ''Serbian Džeki Dog. vekovne srpske tekovine?''.

E sad još smo da vam ovo odgovorim i završavam . Ako pođemo od toga gde je Šarplaninac nastao i gde se mogao naći izvorni pravi Šarplaninac Najveća koncentracija izvornog pravog Šarplaninca je na području Šare i u podnožju Šare u severozapadnoj Makedoniji okolina Gostivara i Tetova u jugozapadnoj Srbiji zona Restelice , Dragaš, Brod, Prizren Brezovica Štrpce i doline reka u neposrednoj okolini Šare. Ovo su mesta iz kojih potiču najlepši i naj kvalitetniji psi Šarplaninci čiju krv nosi današnji urbani Šarplaninac.

Ove podatke možete naći i u radovima prof. Pavlovića , Prof Jockovića, Ferida Muhića , prof Tadića, Matlasa dr Ružića i dr Uroševića , O.Škipića i mnogih drugih koji su se prilično ozbiljno bavili i dan danas se bave Šarplanincem . A ovaj deo Šare naziva se Gora . KO su stanovnici Gore i oko Gore ? Goranci i Srbi . Šta su i ko su Goranci? Goranci za sebe kažu da su jednostavno stanovnici Gore. To je etnička skupina koja ima svoj jezik, specifičnu veru , običaje , nošnju i i jaku tradiciju . Ima ih u skoro svako našem gradu širom cele ex Yu a i po celom svetu. Ali još uvek su izuzetno vezani za svoju Goru ,čak i oni koji tamo ni rođeni nisu.

Usled neznanja zovemo ih Šiptarima, oni to nisu , nisu nikad ni bili a neće ni biti. Kada Goranca nazoveš Šiptarom to je velika uvreda. Ovi ponosni i pošteni i radni ljudi znaju i ko su i šta su i zašto su to što jesu . Za sebe tvrde da su Slovenskog porekla , muslimanske su veroispovesti . Njihova vera je sa izrazitim elementima pravoslavlja, najveći praznici na Gori su Božić i Đurđevdan. Tvrde da su im se pretci do pre dvesta godina zvali slovenskim imenima i prezivali na ić. I dan danas sa ponosom pominju neku Božanu iz Broda koja je umrla u dubokoj starosti početkom prošlog veka i nije htela da pređe u islam. Jezik kojim govore ima čisto slovensku osnovu i naj bliže zvuči kao iskvareno Vranjanski i prepun je arhaizama . E oni svoje pse po boji zovu Kaljoš, Murdža, Karabaš, Baljuš ... itd U pravo ti ljudi iz Gore i okoline Gore su čuvari slovenske tradicije i upravo oni su jedni od najzaslužnijih što Šarplaninac je i dan danas ono što je bio i vekovima .na ponos svih nas koji ga volimo i gajimo.