Sign in to follow this  
PALI ANDJEO

Čime hranimo naše akite... i ostale pse?

Mom psu dajem sledeću hranu:  

103 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

a da se jedna od opcija pool-a ubaci i raw??:) ono poslednje moze biti to ali je nejasno :)

haski godinu dana, zenka, iskljucivo svezu : piletinu, curetinu, jagnjetinu, tele&june i uz svaki obrok pirinac+pavlaka/jaje/jogurt/surutka/sl...

pritom, dva obroka dnevno.

ja osobno imam jako dobro iskustva sa Trainer hranom....

psi odlično izgledaju... imaju dobru dlaku, dobru stolicu, zdravi su... :mrgreen:

tako da nemamo potrebe da prelazimo na neku drugu hranu...

imaju i premimum i superpremium formulu...

premium formula se zove performance a superpremium formula se zove power

Bez imalo namere da osporavam ili hvalim bilo koju granuliranu hranu za pse smatram da sa malo licnog angazovanja svojim ljubimcima mozemo pripremiti izuzetno kvalitetnu hranu i zato cu dati dva primera sa specifikacijom sastava menija kojima hranim moje pse:

I - pileci vratovi, ledja i trtice .................. 5,00 kg x 79,oo din/kg

pilece nogice .................................... 1,50 " x 45,oo "

junece srce ...................................... 2,oo " x 155,oo "

juneca jetra ..................................... 2,oo " x 101,oo "

papalina ........................................... 1,oo " x 85,oo "

II - pileci vratovi, ledja i trtica ................... 3,oo kg x 79,oo din/kg

bela riba ociscena ............................... 5,oo " x 60,oo "

juneca jetra ...................................... 2,oo " x 101,oo "

svinjski jezici ..................................... 2,oo " x 129,oo "

sve gore navedene namirnice blago obarene, samlevene i od njih napravljene porcije od 400 - 500 gr i zamrznuto.

u odmrznuto meso dodati popareno povrce / sargarepa,persun,celer,pastrnak kupus / i svese rendanu jabuku u sve dodati pirinac, hleb ili kacamak i dodati surutku ili jogurt.

smatram da na ovaj ili neki drugi slican nacin mozemo psima pruziti sve potrebne sastojke za pravilan rast i ishranu i imati licnu satisfakciju da ste sami doprineli njegovom rastu i izgledu a ne neki alhemicar .

Ja mom psu ne dajem kupus ni kačamak, hleb tek izuzetno, možda 2-3 puta godišnje ako baš nemam šta da mu dam, pa udrobim recimo sa nekom tunjevinom ili nešto... Kupus, pasulj i slične nadimajuće stvari nikako.

Bez namere da se prepirem i pametujem, na ovoj temi PALI ANDJELE koju ste Vi pokrenuli a sa namerom da Vam pomognemo u pravilnoj ishrani / neznam kako ste i cime hranili pse do sada / pa me cudi da ste sada poceli da delite savete sta je dobro a sta lose u ishrani, ali Vam tvrdim da kupus u kolicinama do 5-10 % obroka ne nadima vec je izuzetno dobar zbog probave kao i kacamak koji cisti creva.

Ne tvrdim da je meni mojih pasa naj bolji ali opsti izgled , kvalitet dlake i zuba mi daje za pravo da mislim da ne gresim mnogo u ishrani.

Bez namere da se prepirem i pametujem, na ovoj temi PALI ANDJELE koju ste Vi pokrenuli a sa namerom da Vam pomognemo u pravilnoj ishrani / neznam kako ste i cime hranili pse do sada / pa me cudi da ste sada poceli da delite savete sta je dobro a sta lose u ishrani, ali Vam tvrdim da kupus u kolicinama do 5-10 % obroka ne nadima vec je izuzetno dobar zbog probave kao i kacamak koji cisti creva.

Ne tvrdim da je meni mojih pasa naj bolji ali opsti izgled , kvalitet dlake i zuba mi daje za pravo da mislim da ne gresim mnogo u ishrani.

Kacamak niti ja jedem niti umem da ga pravim pa ni psu naravno ne dajem.

Ne vidim koja je razlika izmedju recimo kacamaka, neke testenine, crnog leba,

pirinca ili krompira.

Kupus nadima psa koliko valjda i coveka, a ako pas to hoce da jede,zasto mu

ne davati i kupus,kelj, brokoli?

Inace sam skepticna po pitanju ishrane i dlake ili zdravih zuba.

Jednostavno je moja teorija da je to sve neka genetika, a polazim

od nas,ljudi. Mozemo mi da gutamo tone kalcijuma, lepu kosu i zdrave zube

smo nasledili od roditelja. Moj pas je savrseno zdrav( uskoro puni i 11 godina),

ima zube ( za razliku od mene :D ) kao da mu je godinu dana zivota,dlaka

mu je prelepa zahvaljuci obaveznom cetkanju i cesljanu, a nije se ozbiljno

kupao( mislim na shampone i slicno) valjda vec 5-6 godina :D

Inace gde i kako vidi vodu ( svejedno da li je minus 20 ili plus 40) skace,

pliva,moram da mu gadno pretim da izadje iz vode.

U svojoj" mladosti" nije hteo nista da jede,smisljala sam kojesta, sada

jede sve sta mu se da, a to bi bilia suva hrana ( valjda se zovu kroketi)

pomesana sa sirom i jednom virslom.

Slatko nikada nije zeleo ni da proba,valjda otuda i zdravi zubi.

Justina verovatno ste u pravu sto se tice genetike ali na istim ovim stranicama veliki odgajivaci su tvrdili i imali svoju teoriju da genetika bez pravilne ishrane ne VREDI nista i zbog toga sam ja izjavio to o kvalitetu dlake, zuba i stasa.

Moja namera u prethodnim postovima nije bila da nekom namecem svoja misljenja i savete o ishrani pasa vec pokazatelj da sa mnogo manje novca i malo truda moze da se pripremi kvalitetan obrok za svog ljubimca i imati licnu satisfakciju da je to pored gena i sopstveni doprinos.

Vi izgleda uopšte niste videli zašto sam otvorio temu, a videli biste da ste pročitali prvi post.

Interesovala me je statistika prvenstveno (priznajem takođe da nisam neki značajan poznavalac granulata, ali sam svašta u proteklih 3 meseca diskusije ovde naučio, ne samo o granulatima, već i o dodacima, svežoj ishrani i pravljenju hrane doduše ne zahvaljujući vama), a zajedljivi komentar "pa me cudi da ste sada poceli da delite savete sta je dobro a sta lose u ishrani" neću previše da komentarišem, osim da je totalno u duhu pojedinih vlasnika koje sam na nekoj temi već ranije imenovao i njihovih nastupa zbog kojih sam i počeo da zaobilazim ove teme u širokom luku (jednostavno ta vrsta stresa sa takvim prepirkama mi ne treba). Da mi nije bilo uključeno praćenje ove teme, ne bih ni ovo video. Nisam nikome delio savet (ponajmanje vama koji verujem nikada ne biste poslušali ikakav savet od mene), niti sam rekao štogod što je u principu netačno, ali nisam ni shvatio da je ovo neki sad vaš monolog i da niko ne sme ništa da komentariše na ovoj temi ili iznese sopstveni stav koji bi mogao biti drugačiji od vašeg (ili pak da sme samo onaj za koga vi procenite da sme) pa sam se eto usudio da se izjasnim.

Hleb lično ne dajem jer goji (naročito starije pse kojima se usporava metabolizam), a smatram da i nije neka hrana za pse, stvari koje nadimaju ne dajem uopšte (kelj, karfiol, kupus, pasulj i sl.) u ikakvim količinama, jer osim što prde, akite su sklone torziji želuca, a ove namirnice povećavaju taj rizik. Ja ne bih da doprinesem na takav način ishrani mog psa. Kačamak dajem izuzetno retko, mada mi je smešno sad kada čujem kačamak, a do pre mesec dana je bilo komentara u vezi kačamka i "odgajivača" koji daju psima kačamak i slično. Naravno, razumem da je to u nekim količinama koje su u vidu aditiva.

Hvala ako ste hteli pomoći i ako niste pomogli meni, možda nekome jeste. U svakom slučaju postoji tema koja se tiče kulinarenja i pasa i njihovih potreba u ishrani, Ćubi je tamo vrlo aktivna i video sam neke njene zaista zanimljive kulinarije, pa ako vas toliko ispunjava to što radite i imate toliko želje da pomognete i podelite svoje znanje, možete i tamo da se uključite (ako već i niste).

Nemojte ni potcenjivati ličnu satisfakciju ljudi koji vole ipak da znaju šta tačno stoji u skupoj i kvalitetnoj hrani koju dobijaju njihovi psi umesto da se odokativno odnosima i procenama vitamina i minerala u namirnicama i raznim dodacima... uz svo dužno poštovanje prema kuvanju (koje neretko i ja lično upražnjavam - trenutno je na meniju mešana mlevena riba sa pirinčem i semenom lana).

Pozdrav.

Kacamak niti ja jedem niti umem da ga pravim pa ni psu naravno ne dajem.

Ne vidim koja je razlika izmedju recimo kacamaka, neke testenine, crnog leba,

pirinca ili krompira.

tvoja greska sto ne jedes kacamak....posebno crnogorski....extra je i ne bi ga menjala za najbolji biftek na svetu

sto se tice razlike izmedju kacamaka, testenine, leba, pirinca i krompira.....to sto ti ne znas razliku, ne znaci da je nema. postoji razlika i to ogromna.....malo prouci stvari pa se javi

Kupus nadima psa koliko valjda i coveka, a ako pas to hoce da jede,zasto mu

ne davati i kupus,kelj, brokoli?

psi i ljudi se razlikuju poprilično......neki od pasa bi najradije jeli ljudski izmet, pa se nadam da ti to ne bio dozvolio(la)....

određene namirnice koje nadimaju mogu psima da naprave ozbiljne zdravstvene (pa čak i životne probleme) i zato ih treba izbegavati

od previše kupusa ti bi mogao(la) da kontaminiraš vazduh u kući i nikom ništa....a tvoj pas bi mogao da "fasuje" distorziju i nestane za nekoliko sati

eto razlike

nikola, ovo nema veze sa vama

Svako ima svoj ukus, svako ima svoj kupus( by Dusko Radovic koji nije Crnogorac)

Krvave bifteke dajem psu, a ja jedem ostrige.

Moze nam se.

I zamolila bih, da ako mi se sledeci put obracas, malo pripazis na ton.

ovisi sve o kojoj se hrani radi....

nije isto davao ti Eukanubu, Trainer ili Pedigree...

recimo ja sa Trainerom dnevno dajem 450 grama... odnonso dva obroka u danu po 225 grama...

uglavnom vrlo je nezahvalno govoriti o hrani u gramima...

po meni treba uvijek mjeriti po svakom psu pojedinačno i naći taj neki balans da nije ni previše ni premalo....

na vrećama obično piše preporučena količina po težini psa pa to može da bude jedna smjernica...

Ok, to kad su granulati u pitanju gramaža, to kako rekoste piše na pakovanjima, to znam. Ja sam više mislio na kuvanu hranu, samo sam izostavio to da napomenem? :mrgreen:

Ovo je moja tema vec dobrih 10 mjeseci, NIKAKO sa hranom na zelenu granu! Kao da se vrlo brzo svega zasiti -.- (thinking)

u pocetku je bila Dog Chow Large Breed puppy, pa sam uvela Darling konzerve, pa to vise nije islo, pa smo probali Proplan ali Donu je smrdjelo iz usta (uzasno), pa Chappi - od kojega je dobio proljev pa sam hranu proslijedila dalje. Vratili se na Dog Chow, ali promjenili konzerve i uveli kuhanu hranu, odnosno tjesteninu i rizu, jetrica, piletinu i slicno. Pa niti to vise nije islo. Pa dobili od Purine na poklon 10kg Frieskies 2u1 hrane, ali to je prolazilo samo kao suha hrana, nekoliko tjedana. Otisla sam u Pet centar u Zagrebu i kupila njihovu hranu i njihove konzerve, suha ide kako tako - tek kad se dobro promijesa sa kuhanim a konzerve ne bas. Pa onda Mercator konzerve koje su se pokazale dobitna kombinacija! NAPOKON! ali...suhu hranu jos nismo nasli koja bi odgovarala... Kada ovo sto imam potrosim, kupujem Dog Chow Large Breed Adult....

napomena: ne kuham puno psu jer nemam vremena za to. a uz svaki obrok dobije i B-kompleks tablete. a moje misljenje je da je super premium hrana PREskupa! :mrgreen:

Imam stene Akite Inu stara je 2 meseca i 25 dana , ima 10 kg. Zanima me da li je pravilno hranim i da li bi trebalo jos nesto da ubacim u ishrani . Koristim granule N & D i uzimam pileca ledja,pileca ledja skuvan sa sargarepom i pirincem i odvojim sve meso od kosti, uvek joj granule pomesam supom i mesom,vecina obroka joj se sastoji od toga, ponekad joj uzimam pedigree u kesice,i neki put pojede hranu od macke(whiskas - teletina ) koju takodje cuvam. Dajem joj cal d fos i ad kapi,to bi bilo to otprilike,sta bih trebao jos da ubacim, da li negde gresim ?

Moje Akite sam po preporuci odgajivaca od koga sam uzela zenku pocela da hranim Husse Valp Maxi granulama jer je on tako hranio stence. U pocetku smo to radili da bi ublazili stres steneta, posto je vec odvojeno od majke i iz poznate sredine, pa barem da mu je hrana poznata. Ali kasnije nam se dopalo kako stene napreduje, pa smo nastavili da je hranimo time, a i muzjaka koga smo nesto kasnije nabavili. Vec 3 godine ih oboje hranimo Husse granulama i zadovoljni smo. Druga pogodnost je sto ljudi dovoze hranu na kucnu adresu pa ne moram i sa tim da se smaram, da kupujem i vucem dzakove. Samo sto smo, kad nije skotna presli na Husse Pro Activ, a kad je skotna i ima stence Valp Super Premium ili Valp Maxi. Pre Akita drzali smo Sarplanince dugo godina i njima smo kuvali - meso (pileca ledja, juneca srca i junece dzigerice), pirinac i sargarepu, uz dodatak zivih jaja ponekad sa sve ljuskom, sira i surutke i hleba. I sad im ponekad tako kuvamo. Plus im dajemo zive kosti, obicno svinjske i po mogucnosti sa dosta hrskavice. U principu jedu lepo i kuvanu hranu i granule. Sto se tice odnosa cena, uzimamo dzakove od 15kg i 20kg granula i to kosta nesto vise od 5000 dinara a dzak hrane nam u proseku traje oko mesec dana za njih dvoje, plus macke malo pripomognu posto su se i one uredno navikle na psece granule :wink:

Edited by Nesi