Sign in to follow this  
PALI ANDJEO

Čime hranimo naše akite... i ostale pse?

Mom psu dajem sledeću hranu:  

103 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

Temu sam pokrenuo prvenstveno sa akitama na umu (jer sam vlasnik), ali naravno dobrodošao je i bilo ko drugi da se izjasni.

Imate dve mogućnosti:

1. da se izjasnite glasanjem za opcije koje koristite

2. da obrazložite u odgovoru detaljnije (ukoliko želite) svoj odgovor

jedna opcija ne isključuje drugu ;)

Prilikom odgovora na pitanje br. 2, bilo bi dobro pomenuti način uvođenja određene hrane u ishranu psa, reakciju psa (subjektivnu i fiziološku), zašto ste se opredelili za određenu vrstu hrane, koliko ste je dugo koristili i da li je i dalje koristite, koliki je pas i koliko dugo traje hrana i slično... Ukratko, mislim da bi ovaj deo odgovora mogao i možda da pomogne u slučaju suprotnih iskustava ili nekih protivrečnosti ili da se stvori neka realna predstava o potrebama pasa, reakcijama i slično.

Na glasanju sam otvorio opcije za više različitih vrsta hrane, da ne bi neko ko je koristi 2-3 različite vrste hrane morao samo za jednu da se opredeli.

Ja sam mom retriveru pre mesec dana otprilike poceo da dajem Taste of the Wild.....jedan obrok.....a jedan obrom kuvano.......inace blenta ima 6 meseci......pre smo koristili Rojal....ali se od njega puno perutao....pa smo presli na Belkando....i prve nedelje ju je jeo...lepo.....a onda odjednom vise nije hteo....i sad smo na gore pomeutoj hrani......i ja sam zadovoljan....jede je lepo.....i fino napreduje......e sad dozu koju mu dajem.....probao sam da se pridrzavam prilozene tabele....ali blenta je sam odredio dozu....tako da ga nesilim.....sipam...on pojede koliko mu treba....ja posle 10-ak minuta sklonim ono sto mu je ostalo

Majku mu, kakva statistika... 1/3 Eukanuba, 1/3 Bento i 1/3 nešto drugo... hmmmm.... nisam to očekivala, moram priznati, mada mi spadamo u "Bento-klan". :)

Ja sam mom čupavcu davao Pedigree i salame za pse, a neretko mu kuvam pirinač sa mesom ili mu dam recimo ribu iz konzerve (to obožava), jaje ili nešto slično. Posle čitanja nekih tema na ovom forumu mislim da ću poraditi malo više na njegovoj ishrani i da ću preći na Bento ili možda Eukanubu :wink: Mada, on baš i nije ljubitelj granulata, a kuvano i ribu obožava.

Što se tiče podmlatka, on troši mešano Bento i Friskies Junior sa većom radošću nego Hill's.

Mi otprilike, jedan obrok nešto drugo (riba, povrće, meso, škembići, jogurt, mladi neslani sir i dr - većina u sirovom stanju), a jedan Taste of the Wild. :wink:

Pozz

U svakom momentu imam desetak odraslih pasa i povremeno po jedno leglo,a redje dva istovremeno.Hranim stence i mlade pse 3 puta na dan,na primer jutarnji obrok Pedigree granule za stence zbog posla i nema spremanja,popodne kuvana hrana(grkljani,dzigerica,srca,slezina svinjska i juneca...),a uvece mlecni obrok(mleko u prahu ili kozje kad ima sa malo hleba).Odrasli psi imaju 1 kuvani obrok dnevno,a povremeno Pedigree.Probao sam sa raznim granulama,ali Pedigre ima najbolji odnos cena-kvalitet.

Moram jos da dodam,grkljane cesto dobiju u sirovom stanju,jer nema bojazni od parazita.

Bolje proverite sa vašim veterinarom u vezi živih grkljana(svinjskih).Proteklih godina se pojavljivalo "lažno besnilo" kome je uzročnik,nisam siguran da li je bakterija ,virus ili parazit,koji se nalazi u delovima iznutrica oko grkljana.

Ja imam štene Akite, imaće 5 meseci 24 Januara, i do sada sam mu davao 3 puta dnevno Royal Canin sa jednom pilulom Kaldefosa i od jučeo sam počeo da mu dodajem A-D kapi. On zasada meni na oko, a i po procenama veterinara na veterinarskom, vrlo lepo napreduje, a što se dlake tiče zasada se nisam susreo sa gore pomenutim perutanjem.

On sada ima 16 Kg i 100g, ispadaju mu zubići i ispravljaju mu se uši. Dlaka je lepa i masna, za visinu ne znam jer nemam sa kim da uporedim a nisam ga još ni izmerio. Ali mi i tu deluje skladan.

Za sada nemam nameru, a realno ni potrebu da menjam.

Moram jos da dodam,grkljane cesto dobiju u sirovom stanju,jer nema bojazni od parazita.

Bolje proverite sa vašim veterinarom u vezi živih grkljana(svinjskih).Proteklih godina se pojavljivalo "lažno besnilo" kome je uzročnik,nisam siguran da li je bakterija ,virus ili parazit,koji se nalazi u delovima iznutrica oko grkljana.

Hvala na savetu,jos nisam cuo za ovako nesto.Po struci sam vet. tehnicar i znam za delove mesa kao sto je crna dzigerica,slezina,pa i bela dzigerica mogu biti zarazene ehinokokusom ili bobicavost svinjskog mesa koja se najvise javlja u obrazima koji cesto zavrse kao hrana za pse.Sa grkljanima dosad nisam imao problema,sto neznaci da je nemoguce.

Ja sam mojim psima davao raznovrsnu hranu, pre svega je to bilo nešto kuvano, na hranu koju sam kupovao u granulama nisam ni obraćao pažnju koji je prozvođač, to sam kupovao izuzetno (samo kada me mrzelo da im kuvam, ili kada nisu hteli da jedu kuvano, a dešavalo se) i za odrasle pse (na kilo) i bile su neke kombinacije (na preporuke prodavca), nekad su psi jeli, a nekad ne, a kuvano su jeli maltene uvek, slistaju.

Davao sam im i mleko i to ono domaće sveže ili nekad sam im i hleb onako naseckan na kockice natapao sa vrućim mlekom, to im je nekad bio jedan obrok, bilo je kombinacija suve hrane i kombinacija kuvane (ovde sam tek video da mleko ne valja za pse :shock: ).

Sada čitam osim ove novootvorene i ostale teme po forumu koje se tiču odgoja ljubimaca od malih nogu pa do duboke starosti i moram priznati žešći sam početnik po svim pitanjima iako jedno duuuuže vreme imam pse (od kako znam za sebe :mrgreen: ). Tek sad vidim kolika je razlika između rasnih pasa i mešanaca, kao i kako treba sa psima da se postupa ustvari.

OK. Pošto prvi put imam akitu (zahvaljujući ovde našem forumašu Palom Anđelu :D) (pre toga sam imao nemačkog ovčara od rasnih, mešance neću da računam), moraću polako da učim kako sa njim da funkcionišem kako po pitanju ishrane tako i po mnogim drugim pitanjima.

P.S. pošto je ovo moja prva poruka na forumu, ovim putem pozdravljam forumaše Balkan Kinology-a :D

Ja sam mojim psima davao raznovrsnu hranu, pre svega je to bilo nešto kuvano, na hranu koju sam kupovao u granulama nisam ni obraćao pažnju koji je prozvođač, to sam kupovao izuzetno (samo kada me mrzelo da im kuvam, ili kada nisu hteli da jedu kuvano, a dešavalo se) i za odrasle pse (na kilo) i bile su neke kombinacije (na preporuke prodavca), nekad su psi jeli, a nekad ne, a kuvano su jeli maltene uvek, slistaju.

Davao sam im i mleko i to ono domaće sveže ili nekad sam im i hleb onako naseckan na kockice natapao sa vrućim mlekom, to im je nekad bio jedan obrok, bilo je kombinacija suve hrane i kombinacija kuvane (ovde sam tek video da mleko ne valja za pse :shock: ).

Sada čitam osim ove novootvorene i ostale teme po forumu koje se tiču odgoja ljubimaca od malih nogu pa do duboke starosti i moram priznati žešći sam početnik po svim pitanjima iako jedno duuuuže vreme imam pse (od kako znam za sebe :mrgreen: ). Tek sad vidim kolika je razlika između rasnih pasa i mešanaca, kao i kako treba sa psima da se postupa ustvari.

OK. Pošto prvi put imam akitu (zahvaljujući ovde našem forumašu Palom Anđelu :D) (pre toga sam imao nemačkog ovčara od rasnih, mešance neću da računam), moraću polako da učim kako sa njim da funkcionišem kako po pitanju ishrane tako i po mnogim drugim pitanjima.

P.S. pošto je ovo moja prva poruka na forumu, ovim putem pozdravljam forumaše Balkan Kinology-a :D

Sale, dobro došao :wink:

Sale, dobro došao :wink:

Bolje vas našao... :wink:

------------------------------------------------

Što se tiče današnjeg obroka, mali će imati na meniju pirinač i tunu. Kako vidim iz postova Ćubi, ovakva jela su baš praktična za spremanje i brzo se spremaju. Raznovrsnost u ishrani i sa ljubavlju spremljena hrana su kombinacija najbolja da mali bude pravi a i zdrav medvedić.

bolje tunu zameni sa paplinama

sve bez konzervansa je ok

Eh, tek sad video post :|

Sutra ću nakupovati svežu ribu (strpati u zamrzivači vaditi povremeno) i nešto od kvalitetne hrane u granulama, pa ću mu spremati, narednih dana obroke sa kvalitetnijom hranom.

Htedoh da pitam, juče sam obišao par Pet shopova, svuda je skoro zastupljena Whiskas, Chupy a ima i Friskies, jel ima tema na forumu o ovoj hrani za pse i kakva je ova hrana u odnosu na druge prozvođeče (izuzmimo samo Bento koga svi trenutno hvale za kvalitet etc)?

Radi se o komercijalnim hranam koje nisu dobre.... kao što sam napisao i u postu o akitama

ono što mogu preporučiti i što imam vlastita iskustva s tim su

Trainer

Purina ProPlan

Eukanuba

Belcando

Britt Care

K9

naravno ima još dosta hrana koje vjerujem da su dobre (TOTW, Orijen, Hills itd.) no ovo gore sam naveo hrane sa kojima imam vlastita iskustav i koja su mi se pokazala dobra... naravno isto tako morate računati na to da ono što odgovara mom psu neće odgovarati vašem.....

naravno postoji i problem ovisno o samoj pasmini... pod tim mislim da treba paziti ako recimo netko ima bijele pse (samojeda, bijelu akitu....) da nije preporučljivo davati Eukanubu zbog mnogo beta karotena gdje će s vremenom dlaka poprimiti crvenkastu nijansu...

A moze i onaj princip,kad neznas sta da kupis kupi najskuplje :mrgreen:

ne mora uvijek da znači.... od mojih gore spomenutih K9, Belcando i Britt Care zaista nisu skupi....

isto tako jedan od skupljih je Orijen koji ne odgovara svim psima zbog velike količine proteina, isto tako sam naveo i primjer Eucanube....

tako da u ovom slučaju nije najskuplje uvijek i najbolje :D

OK, super informacije, prepisao sam ove koje si naveo na papir, pa ću da pogledma po pet shopovima šta ima i kakav je odnos proteina, minerala u hrani etc.

A moze i onaj princip,kad neznas sta da kupis kupi najskuplje :mrgreen:

ne mora uvijek da znači.... od mojih gore spomenutih K9, Belcando i Britt Care zaista nisu skupi....

isto tako jedan od skupljih je Orijen koji ne odgovara svim psima zbog velike količine proteina, isto tako sam naveo i primjer Eucanube....

tako da u ovom slučaju nije najskuplje uvijek i najbolje :D

To je za one neodlucne,koji nikad neposlusaju savet iskusnijeg i uvek pogrese.Ja pse gajim vise od 20 godina i dan danas ucim i volim da cujem nesto novo :D

Ufffff , kuvani grkljani su prava stvar covek da ih jede ..... kad je dobro gladan .... dugo koristim grkljane i prezadovoljan sam ..... ubacujem i mekinje ili kukuruz - jarmu to je nesto ekstra ... :lol: