Sign in to follow this  
Guest Nenad

Ureðivanje psa na izložbi

Recommended Posts

Guest Nenad

U jednoj od poruka (malo prije napisanih) spominjao sam Austrijske izložbe. To me podsjetilo da je u Austriji i Njemaèkoj zabranjeno "drastièno" ureðivanje pasa na izložbi. Oni toliko uživaju u toj èinjenici da im ponekad psi izgledaju kao automehanièarski šegrti. Dozvoljeno je èetkati psa i raditi to na stolu, ali je zabranjena upotreba "vješala" pritom. Takoðer je zabranjeno pudranje, bojanje... Za feniranje nisam siguran, ali mislim da bi moglo proæ jer se ne upotrebljavaju nikakva "kemijska sredstva".

Da nebi bilo kakvih neugodnosti po tom pitanju... :oops:

Ja mislim da su ta pravila u redu i misljenja sam da su lakovi,boje,puderi i sve slicno tome stvarno nepotrebni odnosno trebali bi biti nepotrebni i da pas jednostavno treba da bude samo cist i tek toliko osisan da izgleda uredno.Kod mene je konkretno problem sa njuficima i feniranjem jer ja sam protivnik mijenjanja prirodnog izgleda ove rase jer su po meni najljepsi upravo prirodni a ne osisani na istu duzinu dlake i napuhani kao igracka.Medjutim primorana sam da to sve i sama radim jer nebih uspijevala na izlozbama .Velika je steta sto se od tih prekrasnih divova koji bi trebali izgledati kao lavovi prave pudlice.

Zasto se na izlozbama u SCG dozvoljava upotreba ljudskih lakova za kosu? I to kod ovcara? Kako je moguce da sudija prilikom prepipavanja psa ne udalji psa kome je trbuh ulepljen lakom, a griva ujeda od zalepljenih pramenova?

Sta nas sprecava da onda isecemo od kartona sliku psa i postavimo je u ring?

SheltieGirl, mislim da ste pogresno razumeli! Nema ulepljenih pramenova! Upotreba laka barem u mom slucaju je minimalna, nema ulepljene dlake, jedino je nesto ostrija ali vrlo rastresita. Obzirom da ja koristim lak jako malo, takav je i ucinak - nema toliko napirlitane grive. 25.11. u 17h je specijalka britanskih ovcara u Zagrebu. Jako bih volela da je vidite! Od tapiranja pa na dalje! Kako moze jedan sasvim prirodni, samo ocesljani selti da se takmici sa nekim ko je natapiran? Naravno da njegova dlaka deluje jadno. Morate naravno imati sta da natapirate, ako pas nema dlaku nema sta ni da se tapira. Ipak, samo ocesljan pas ne moze da izgleda tako lepo kao doteran tapiranjem, lakom i puderom. Ko zeli titulu mora da se prikloni. Ja bih najvise volela da se psi samo dobro ocesljaju, ali onda svi... Inace, videla sam na Specijalki u Zagrebu prosle godine odgajivace iz Austrije sa seltima koji su ih isto tako spremali kao i ostali. Dakle, priklanjaju se pravilima tamo gde se nalaze.

Zorice, oprostite ako ste stekli utisak da sam govorila o nekim odredjenim psima. Nisam ni mislila na sheltije koje sam videla na izlozbi. Kolega koji je kinoloski sudija za I FCI grupu mi je ispricao o upotrebi raznih sredstava na izlozbama i zato sam ovako odreagovala. Koliko sam razumela njega sve zavisi od toga kod kog se sudije izlaze pas a da kod nas neki ne prepipavaju psa i ne proveravaju da li su usi opterecene i td.

Iskreno se izvinjavam ako se iz mog posta moglo zakljuciti da mislim na sheltije.

Bio sam prisutan na izloЕѕbi u Tullnu ove godine, velika izloЕѕba - preko 3000 pasa prijavljenih, i bilo je zabranjeno feniranje.

Ne znam za druge pasmine, ali newfoundlanda je vrlo teЕЎko pripremiti bez upotrebe fena, i ne vidim razloga zaЕЎto bi se to zabranilo.

To mi je ДЌista demagogija i prenemaganje..

Razumijem zabranu bojanja i lakiranja psa, uostalom kemikalije mogu biti vrlo ЕЎtetne, ali ЕЎto smeta feniranje, ne razumijem..

MoЕѕda je i to razlog zaЕЎto je u ringu bilo svakakvih pasa, a u BIS programu newfoundland - nije ni nastupio :?

IzlagaДЌi kratkodlakih pasa su u tom sluДЌaju u BIS programu u velikoj prednosti..

Zorice, oprostite ako ste stekli utisak da sam govorila o nekim odredjenim psima. Nisam ni mislila na sheltije koje sam videla na izlozbi. Kolega koji je kinoloski sudija za I FCI grupu mi je ispricao o upotrebi raznih sredstava na izlozbama i zato sam ovako odreagovala. Koliko sam razumela njega sve zavisi od toga kod kog se sudije izlaze pas a da kod nas neki ne prepipavaju psa i ne proveravaju da li su usi opterecene i td.

Iskreno se izvinjavam ako se iz mog posta moglo zakljuciti da mislim na sheltije.

Nemojte se brinuti niti izvinjavati, ja nisam ljutisa taman i da ste mislili na seltije! Meni ne smeta iskazano misljenje pa zato nema razloga za brigu.

Da, na zalost ima sudija koji "odokativnom metodom" ocenjuju dugodlake pasmine. Zanimljivo? Verovatno ni ne znaju sta bi opipali i kako bi to sto pipaju opisali. Doduse, mozda gresim, mozda jednostavno ne smatraju pasminu ili konkretnog psa dovoljno vrednim truda... Za usi stoji primedba takodje. Ako budete izlagali, vec cete videti da kod nas jako malo sudija zna da sudi seltije i uopste britanske ovcare. Uglavnom ih sve interesuju nemacki ovcari i to je kraj. Kod nas retko, retko kada neki drugi pas sem nemackog ovcara bude proglasen za prvaka u grupi. Nisam bas sigurna da su oni svi super a ostali svi drugorazredni...Drugde nije tako.. No, to nije tema, cinjenica je da seltije i druge dugodlake pasmine treba ocenjivati pipanjem jer se od dlake ne vidi grudni kos, ledja, uglovi, grudi, vrat... Ne ocenjuje se pas samo po dlaci, mada je nekima to presudno. Ne bi trebalo tako da bude... najvaznija je gradja, a dlaka moze da bude presudna u odluci sudije kod pasa istog kvaliteta.

Ja ne znam o kakvim zabranama pricate. Ove godine sam se nagledala svega i svacega po izlozbama u Austriji.

Na konto toga, ja sam cula da Cesi pokrecu inicijativu da se zabrani sminkanje, feniranje,... pasa na izlozbama. Ili je vec zabranjeno? :?