Sign in to follow this  
leil@

TIBETAN SPANIEL FCI No231

Recommended Posts

Detaljni opis pasmine: Tibetski Spanijel - To je Ijupki pas skladnog tijela. Ime spanijel nije odgovarajuce, jer se ne radi o lovackom psu, vec o psu za pratnju i razonodu.Taj tzv. monaski pas zivio je u tibetskim samostanima. Sjedio je na zidanim ogradama s kojih je svecenike i svoje rodaKe tibetske mastife, upozoravao na sve sto mu se ucinilo sumnjivo. Jos i dan danas se ti psi dobro osjecaju na klupama pod prozorima. Najmanji su od svih tibetskih pasmina.U Europi su se prvi put pojavili 1905. godine u Engleskoj, a u ostalom dijelu Europe su jos uvijek rijetki. Pasminski standard sastavio je Kinoloski savez Indije. Nezahtjevni su, pametni, vjerni, oprezni psi koji ne stekcu. Za ciscenje je potrebna dobra cetka. Mozemo ih drzati i u manjim stanovima. Prilagodavaju se svakoj zivotnoj okolini pa ih mozemo bilo gdje voditi sa sobom. Potrebno im je puno kretanja. Lose vrijeme i vjetar im ne smetaju. Otporan je na bolesti.

GLAVA je u odnosu na tijelo malena, celo je lagano izboceno.

ZUBI Pozeljan je predgriz

OCI su tamno smede boje, uocljive i postavljene bocno.

USI su visoko postavljene, ovjesene i dobro odlakane.

Bogato odlakan rep pri kretanju podigne iznad leda.

DLAKA je dvostruka, svilenkasta, kratka na obraznom dijelu lubanje, srednje duga po tijelu.

BOJA Najcesce je zlatne boje, dozvoljene su i skoro sve ostale boje.

VISINA - od 24 do 28 cm

TEZINA - od 4 do 7 kg.

Bogato odlakan rep pri kretanju podigne iznad leda.

Pozdrav Leil@, svaka cast za otvaranje ove dve (ako se ne varam) nove teme!

Svaka cast za aktivnost i za inicijativu da forum malo vise zazivi u ovoj nasoj pomalo uspavanoj grupi!

Pozdrav.

Pozdrav Leil@, svaka cast za otvaranje ove dve (ako se ne varam) nove teme!

Svaka cast za aktivnost i za inicijativu da forum malo vise zazivi u ovoj nasoj pomalo uspavanoj grupi!

Pozdrav.

Hvala :* tibetian spaniel vec ima al je bar meni nerazgovjetno napisano...:( mada mi svaka tema fali po neka lijepa pasmina...vjerovatno sto ih nema kod nas pa nemaju potrebu da pisu,al zato sam se ja dala u pisanje :wink: ako imate predlog dajte :)

Nije tacno da ove rase kod nas nema,ima je ali vrlo retko,ja cuvam jednu lepoticu koja je stara 11god,postojala je i odgaivacnica u Paracinu ali ne znam da li jos postoji,inace ako neko zna ili cuva ove prelepe pse neka kaze ja sam interesent,posto moju ljubimicu nisam pario nismo mogli da nadjemo muzjaka,a sad je prestara

Curica je preslatka,kod mene u Bosni ih nema :D :D

Mozda u Srbiji da,evo vi ste primjer,po meni jedan prelijep pas i nazalost je rijedak...

Zelim vam srecu u trazenju decka za nju i bio bi steta da je ne uparite,vjerujem da mnogo ljudi interesuje ova rasa.

Pozz

tesko sad da se parimo posto je curica stara 11god,ali su da naglasim izuzetno pametni psi,jos zive u kuci tako da fond reci sire i sve razumeju,o njihovoj inteligenciji je suvisno govoriti.U Srbiji mogu da se nadju ali vrlo vrlo retko to nam je i jedini problem sto nemamo potomstvo :D Inace za njih se koristi i naziv Tibetanski manastirski pas,jer su uglavnom ziveli u samostanima.